Lifestyle

Ostatni dzwonek na zabiegi laserowe. Na czym polegają i jak je stosować?

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
13 kwietnia 2018
 

To już ostatni dzwonek, by podjąć decyzję o laserowym usunięciu widocznych zmian skórnych. Blizny, rozstępy czy inne nieestetyczne zmiany, pojawiające się w miejscach narażonych na promieniowanie słoneczne, powinny zostać zlikwidowane jeszcze przed rozpoczęciem sezonu na opalanie. O tym, jak wyglądają oraz w czym pomagają zabiegi laserowe wyjaśnia lek. Ewelina Styczyńska-Kowalska z krakowskiej Kliniki Medycyny Estetycznej i Laseroterapii VESUNA.

Czy istnieje najlepsza pora na wykonanie zabiegów laserowych?

Ewelina Styczyńska-Kowalska: Wszystko zależy od miejsca, któremu poddawany jest zabieg. Okolice, narażone na ciągłe promieniowanie UV, które ciężko jest zasłonić przed słońcem, czyli przede wszystkim twarz, szyja czy dekolt, najlepiej wykonywać zimą i wczesną wiosną, kiedy promieniowanie jest najsłabsze. Niewskazane jest również poddawanie się zabiegowi przez osoby ze świeżą opalenizną, ponieważ może to doprowadzić do poparzeń skóry.

Jakie przeciwwskazania trzeba wziąć jeszcze pod uwagę?

Decydując się na zabiegi laserowe należy pamiętać, że nie mogą z nich korzystać kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią, pacjenci onkologiczni, osoby zarażone wirusem HIV oraz żółtaczką, cierpiące na łuszczycę, bielactwo, padaczkę, zaburzenia związane z krzepnięciem krwi czy pacjenci z nieuregulowaną cukrzycą.

Do zabiegu nie kwalifikują się też pacjenci przyjmujący leki czy zioła uwrażliwiające na światło (retinoidy, dziurawiec), przyjmujący leki przeciwtrądzikowe na bazie izotretynoniny, steroidy, osoby ze skłonnością do blizn przyrosłych, z aktywnymi infekcjami i stanami zapalnymi skóry oraz w trakcie antybiotykoterapii.

Zabiegi laserowe najczęściej kojarzone są z usuwaniem nadmiernego owłosienia. W czym jeszcze pomaga laseroterapia?

Zabiegi laserowe mają  bardzo szerokie zastosowanie. Wykonujemy je  do usuwania powierzchownych i głębokich zmian barwnikowych, przebarwień hormonalnych czy blizn. Stosuje się je w leczeniu trądziku, rumienia oraz grzybicy paznokci. Umożliwiają również usunięcie skomplikowanych, wielobarwnych tatuaży czy korektę źle wykonanego makijażu permanentnego.

Technologia znajduje również zastosowanie w zabiegach typu anti-aging. Wraz z wiekiem w skórze zmniejsza się ilość włókien kolagenowych. W wyniku tego procesu staje się ona mniej elastyczna, wiotczeje, zaczynają się też pojawiać pierwsze zmarszczki. Laseroterapia wpływa na strukturę skóry, stymulując ją do produkcji kolagenu i elastyny. Zabieg pomaga ujędrnić ją i wygładzić, jednocześnie zmniejszając ilość widocznych zmarszczek. Pomaga również w walce z rozstępami, które po zabiegu zostają spłycone i przybierają odcień zbliżony do koloru skóry, która je otacza.ANT_9899

Czy jesteśmy w stanie pozbyć się problemu raz na zawsze?

Nigdy nie ma gwarancji całkowitego usunięcia problemu. W większości przypadków udaje się usunąć ok. 70-90% zmian. Wszystko zależy od predyspozycji pacjenta, rodzaju zmiany oraz liczby wykonanych zabiegów. Program jest dobierany indywidualnie, w zależności od rodzaju oraz ilości pigmentu, który chcemy usunąć. Zazwyczaj do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu wykonuje się 3 do 6 zabiegów. Często stosujemy tzn. terapię łączoną, polegającą na wykorzystaniu kilku technologii, dobieranych w zależności od konkretnego przypadku, które pomagają maksymalizować efekt zabiegowy.

Czy rodzaj wykorzystywanego do zabiegi laseru ma wpływ na efekt końcowy?

Oczywiście. Najskuteczniejszymi dostępnymi obecnie na rynku urządzeniami są lasery pikosekundowe. Ich działanie polega na emitowaniu impulsów cieplnych bezpośrednio w miejsce zmiany, pozostawiając otaczające je tkanki nietknięte. Energia wykorzystywana podczas zabiegu dostarczana jest do skóry w bardzo krótkim, liczonym w pikosekundach odcinku czasu, co minimalizuje ryzyko poparzenia. Dzięki tym właściwościom jesteśmy w stanie uzyskać lepsze rezultaty niż starsze generacje laserów, jednocześnie nawet o połowę skracając ilość zabiegów koniecznych do likwidacji nieestetycznych zmian skórnych. W Klinice Vesuna posiadamy dwa lasery tego typu. Discovery Pico oraz StarWalker to najnowocześniejsze dostępne obecnie na rynku urządzenia, które w trakcie kilku zabiegów są w stanie zmniejszyć widoczność, a w wielu przypadkach całkowicie usunąć zmiany skórne czy barwnikowe, leczone przez pacjentów przez wiele lat.

Wiele osób, mimo kwalifikacji lekarza, odkłada decyzję o skorzystaniu z zabiegów laserowych, ponieważ obawia się bólu, kojarzonego z tymi zabiegami.

Wszystko zależy od progu odczuwania bólu. Niektórzy pacjenci gorzej znoszą zabiegi, inni twierdzą, że bardziej bolesna jest dla nich np. depilacja woskiem (tak twierdzi Pani Hania). Aby minimalizować ból, oprócz funkcji chłodzących, w które wyposażone są niektóre lasery, korzystamy również ze specjalnej chłodziarki dermatologicznej  CRYO 6 Derma Cooler – urządzenia, którego głównym zadaniem jest chłodzenie miejsca poddawanego zabiegowi.

Ewelina Styczyńska-Kowalska v3

Ewelina Styczyńska-Kowalska

Jak wygląda sam zabieg?

Przed wyborem najskuteczniejszej metody odbywają się konsultacje, w trakcie których kosmetolog lub lekarz kwalifikuje do zabiegu i dobiera najlepsze techniki likwidacji zmian barwnikowych. Konsultacje wraz z zabiegiem trwają do godziny. Dzięki wykorzystaniu laserów pikosekundowych, minimalizujących ryzyko poparzeń, większość zabiegów wykorzystujących tę technologię nie wymaga znieczulenia. Podczas zabiegu cząsteczki pigmentu są rozbijane w drobny pył, co jest też bezpieczniejsze dla układu odpornościowego pacjentów, ponieważ w tej formie jest on łatwiej usuwany z organizmu. Po zabiegu może się pojawić niewielki obrzęk oraz zaczerwienienie, utrzymujące się do 5 dni od jego przeprowadzenia.

O czym należy pamiętać po zakończeniu laseroterapii?  

Przez miesiąc powinno się chronić miejsce poddawane zabiegowi przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz stosować specjalne kremy łagodzące. Co istotne dla wielu pacjentów, okres rekonwalescencji po zabiegu został ograniczony do minimum, dlatego osoby, które się na niego zdecydują, mogą od razu wrócić do codziennych obowiązków.


Lifestyle

Relacyjny, niezwykły test osobowości. Jak dobrze znasz swoje pragnienia, dążenia, cele?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 kwietnia 2018
Fot. istock/1001Love
 

Pora na chwilę relaksu, na chwilę ciszy i poobcowania „sam na sam” ze sobą. Gotowi na relacyjny test osobowości? Do dzieła! Wystarczy tylko kartka papieru, by zapisać odpowiedzi i spokój dookoła, by się dobrze skoncentrować.

Zrelaksuj się i odpowiedz na poniższe pytania

Idziesz ulicą i widzisz pudełko. Podejdź do pudełka i zajrzyj do środka. Co zawiera pudełko?

Teraz wyobraź sobie, że już dziś możesz przejść na emeryturę. Gdzie spędzisz resztę swojego życia?

Błąkałeś się po pustyni cały dzień, całkowicie zagubiony. Nagle, w oddali dostrzegasz wioskę. Widzisz także opuszczoną oazę pełną wody, roślin i jedzenia. Co wybierasz: wioskę czy oazę?

Co byś zrobił, gdybyś nagle stracił wszystko?

Jeśli jutro byłaby niedziela, jak ją zaplanujesz?

Jeśli znalazłbyś się w życiowej pułapce, to gdzie szukałbyś pomocy? U kogo?

Gdybyś mógł mieć tyle samo lat przez resztę swojego życia, jaki byłby to wiek?

Jeśli powiedziano by ci, że zostały ci 24 godziny życia, jak byś spędził ten czas?

Gdyby twój dom stanął w ogniu i mógłbyś ocalić tylko jedną rzecz,  co byś uratował?

Interpretacja

1. To, co znalazłeś w pudełku reprezentuje szczęście. Jeśli pudełko było puste, to znaczy, że nie czujesz się ostatnio szczęśliwy. Jeśli był w nim skarb lub zwierzęta, możesz uważać się za szczęśliwego.

2 Jeśli miejsce, w którym zdecydowałeś się spędzić emeryturę, to miejsce, w którym już teraz jesteś, prawdopodobnie jesteś pogodzony z życiem. Jeśli wybierzesz odległe miejsce prawdopodobnie jesteś marzycielem lub romantykiem. Jeśli nie możesz się zdecydować, prawdopodobnie jesteś związany jakimiś obowiązkami.

3. Jeśli wybrałeś oazę, najprawdopodobniej wolisz zabawę od pracy. Jeśli wybrałeś się do wioski, przeważnie przejmujesz na siebie odpowiedzialność za siebie i innych.

4. Jeśli zechcesz zacząć wszystko od nowa, prawdopodobnie jesteś osobą, która bierze odpowiedzialność za swoje działania i nie reaguje nerwowo na niesprzyjające okoliczności życiowe.

5. To, co planujesz zrobić w niedzielę, odzwierciedla twoje finansowe nawyki. Niedziela to dzień, w którym możesz robić, co chcesz. Jeśli pozostaniesz w domu i zrelaksujesz się, prawdopodobnie nie wydasz zbyt wiele pieniędzy – jesteś z natury oszczędny.  To samo, jeśli wybierzesz jakąś aktywność fizyczną. Jeśli zaś wybierzesz się na zakupy…

6. Jeśli jesteś typem, który próbował poradzić sobie samemu, prawdopodobnie jesteś silną, pewną siebie postacią. Jeśli zwróciłeś się o pomoc do przyjaciół lub rodziny, brak ci pewności siebie.

7. Wiek, który wybrałeś, to wiek, w którym byłeś/jesteś/będziesz najszczęśliwszy. Jeśli myślisz o bardzo młodym wieku, może to oznaczać, że tęsknisz za dzieciństwem. Jeśli myślisz o starszym latach życia, oznacza to, że prawdopodobnie chciałbyś osiągnąć dojrzałość.

8. Jeśli wybrałeś czas spędzony z bliskimi, prawdopodobnie jesteś bardzo sentymentalny. Jeśli chcesz być sam, możesz być niezadowolony ze swojego życia

9. Jeśli wybierzesz album ze zdjęciami, prawdopodobnie jesteś bardzo sentymentalny. Jeśli wybierzesz odzież, jesteś ostrożny i zapobiegliwy. Jeśli wybrałeś coś drogiego, masz w sobie pierwiastek materialisty. Jeśli złapałeś swój paszport lub komputer, prawdopodobnie jesteś bardzo praktyczny.


Na podstawie: themindsjournal.com

 


Lifestyle

Kiedy powinnaś ostrzec nową partnerkę twojego byłego faceta. Przecież „każda potwora znajdzie swego amatora”

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 kwietnia 2018
Fot. iStock/ViewApart

Rozwiodłaś się z mężem, a teraz ON spotyka się z kimś nowym. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie kilka niepokojących rzeczy, które o nim wiesz. Czy powinnaś ją przed nim ostrzec przed nim? Po zbadaniu wszystkich „za i przeciw”, wychodzi nam, że… może tak, a może nie.

Jeśli twój były był tylko „zwykłym dupkiem”, niech nowa dziewczyna sama się o tym przekona. Z resztą, kto wie, może dla niej będzie inny, lepszy niż był dla ciebie. W końcu „każda potwora znajdzie swego amatora”. Nadal jeśli wciąż odczuwasz głęboki emocjonalny ból z powodu waszego rozstania, najlepiej w ogóle przestań interesować się jego nowym życiem, a już na pewno nie staraj się zepsuć jego nowego związku. Ani to mądre, ani fair.

Ale są sytuacje, kiedy naprawdę warto ostrzec nową partnerkę twojego byłego. Postaraj się to zrobić, jeśli on:

Jest uzależniony 

Jeśli jest uzależniony od alkoholu, uzależniony od narkotyków, uzależniony od pornografii, uzależniony od hazardu, może traktować nową osobę w swoim życiu jako kolejne „wybawienie”.  Uzależnieni mogą (przez krótki okres czasu) dobrze ukrywać swoje słabości, gdy wchodzą w nowe relacje. Są niesamowitymi manipulatorami i kłamcami. Nawet jeśli twoje ostrzeżenie zostanie zlekceważone, wykonałaś przynajmniej swój obowiązek. Reszta zależy od niej.

Jest sprawcą przemocy 

Szczególnie, jeśli dopuścił się aktu przemocy wobec kobiet i dzieci, twoim moralnym i etycznym obowiązkiem jest ostrzec jego nową partnerkę. Jest to kwestia bezpieczeństwa.

Przebywał w więzieniu 

Jeśli został skazany za przestępstwo i spędził jakiś czas w więzieniu, możesz ostrzec jego nową partnerkę. Na pewno wolałaby o tym wiedzieć, prawda?

Jest notorycznym oszustem

Nigdy nie broń człowieka, który notorycznie zdradza, kłamie i oszukuje. Dobrze jest ostrzec przed nim inne kobiety. Nie wszyscy muszą uczyć się na takich kosztownych błędach.

Ma zaburzenie osobowości 

Jeśli twój były jest prawdziwym narcyzem, patologicznym kłamcą lub ma zdiagnozowaną chorobę psychiczną, być może powinnaś ostrzec jego nową partnerkę. Tak, czy inaczej wkrótce sama zobaczy znaki ostrzegawcze, nawet jeśli tego nie zrobisz.

A skoro już się zdecydujesz, na pewno zastanawiasz się jak to zrobić. Cóż, najlepiej wprost i bez olbrzymich emocji.  Otwarcie i szczerze. Nie próbuj  skontaktować się z nią anonimowo, chyba że czujesz, że twoje fizyczne bezpieczeństwo jest zagrożone. W przeciwnym razie zadzwoń do niej, wyślij do niej SMS-a lub prześlij mailem swoje uwagi. Przygotuj się na to, że prawdopodobnie uzna cię za zazdrosną wariatkę i nie uwierzy. I na to, że twój były będzie wściekły. Trudno, ty możesz mieć czyste sumienie.


Na podstawie: divorcedmoms.com

 


Zobacz także

“Find what you love and let it kill you”

Regulamin akcji Jestem Kobietą

Gdyby nie wy, nie byłoby nas! Akcja na drugie urodziny Oh!Me: „Napisz nam swoją historię”