Lifestyle

Czy naprawdę zakochujemy się od pierwszego spojrzenia? Czy taka miłość ma szansę przetrwać?

Redakcja
Redakcja
22 czerwca 2018
Fot. iStock/domoyega
 

Wierzysz w miłość od pierwszego spojrzenia? Według sondażu przeprowadzonego w minionym roku 61% kobiet i 72% mężczyzn uważa, że ta miłość istnieje – to całkiem sporo.

Oczywiście, trudno jest porównać sposób, w jaki kocha się kogoś, z kim spędziło się wiele lat na dobre i złe, z chwilą narastającego uczucia, gdy patrzysz na drugą osobę po raz pierwszy. A jednak – naukowcy potwierdzają – miłość od pierwszego wejrzenia jest możliwa. Dlaczego?

W twoim mózgu zachodzi reakcja chemiczna, która powoduje, że się zakochujesz

Patrzysz i czujesz motyle w brzuchu? Kiedy się zakochujesz, reakcja chemiczna, która zachodzi w twoim mózgu, uwalnia wszystkie ciepłe, rozmyte uczucia. Twój mózg wytwarza dopaminę i serotoninę, co sprawia, że czujesz się jak po dawce heroiny. W wyniku działania tych substancji chemicznych możesz poczuć natychmiastowe przywiązanie do nowo poznanej osoby.

Miłość od pierwszego wejrzenia może być rzeczywiście „pozytywną iluzją”, którą ty i twój partner stworzyliście

Czasami tak naprawdę wszystko jest w twojej głowie. Wszyscy wiemy, że nasze wspomnienia mogą z czasem trochę się zmienić, ale często chcemy wierzyć, że w naszym długoletnim partnerze zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia. Na podstawie prowadzonych badań naukowcy uważają, że miłość od pierwszego wejrzenia może być rzeczywiście „pozytywną iluzją” – co oznacza, że ty i twój partner możecie myśleć, że zakochaliście się w sobie, kiedy tylko się zobaczyliście i dlatego tyle lat już ze sobą jesteście.

Badanie pokazało również, że większość osób, które doświadczyły miłości od pierwszego wejrzenia, stworzyło długotrwały związek, tym samym pokazując tę miłość jako uprzedzenie pamięci, a nie własny unikalny typ miłości.

Wszystko może zacząć się od atrakcyjności

W badaniu opublikowanym w Journal of Neuroscience naukowcy odkryli, że ludzie mogą niemal natychmiast uznać lub nie kogoś za atrakcyjnego, bez atrakcyjności miłość nie może się wydarzyć. W ciągu kilku sekund (lub nawet mniej) twój mózg wie, czy jesteś zainteresowany tym, na kogo patrzysz.

To, co może się nam wydawać miłością od pierwszego spojrzenia, może być atrakcją od pierwszego wejrzenia, ale nie czuj się tym źle – to też jest ważne. Ta reakcja na atrakcyjność podpowiada ci, że chcesz kogoś lepiej poznać i kto wie, może z tym człowiekiem spędzisz resztę życia?

A wam? Zdarzyła się miłość od pierwszego spojrzenia?


źródło: Business Insider

 


Lifestyle

Dlaczego dzieci uwielbiają oglądać w kółko te same bajki

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
22 czerwca 2018
Fot. iStock/SolStock
 

„Kraina Lodu”, „Zaplątani”, „Gdzie jest Nemo”… Słyszysz „Mam tę moc” i zaczynasz się zastanawiać, czy z twoim dzieckiem na pewno wszystko w porządku. Który to już raz będziecie oglądać tę bajkę? Zauważyłeś, że dzieci oglądają ten sam film w kółko nie męcząc się nim i nie nudząc? Czy to jakaś niepokojąca obsesja, czy coś naturalnego?

Dzieci raz po raz oglądają ten sam film, ponieważ tego potrzebują ich mózgi, mówią naukowcy. Jest coś innego niż atrakcja dla zmysłów. Jeśli wrócisz pamięcią do swojego dzieciństwa, z pewnością okaże się, że ty również miałeś swoją ulubioną bajkę animowaną, tylko kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat wcześniej nie była ona tak łatwo dostępna. Co więcej, miałeś też swoją ulubioną opowieść. Tę, którą zawsze chciałeś czytać lub którą co noc opowiadali ci rodzice.

Uwielbiałeś też, kiedy twoi dziadkowie opowiadali ci w kółko tę samą historię lub rodzinną anegdotkę. Lubiłeś obracać się wokół znanych, przewidywalnych historii.

Dlaczego? Bo powtórzenie zapewnia komfort i bezpieczeństwo. Dzieci potrzebują nawyków, wytycznych, rutyny. Udaje im się wówczas lepiej zorganizować świat, aby go odkrywać. Dostają poczucie pewności. Doświadczają przyjemności i dobrego samopoczucia.

Wiedza o tym, co wydarzy się w danym momencie, pozwala im potwierdzić ich oczekiwania, wzmocnić je i rozluźnić się. W chwili, gdy oglądają filmu,  nie ma nieprzewidzianych wydarzeń, ani sprzecznych informacji, które je ostrzegają przed czymś przerażającym. Mając przed sobą ten znany film, tę historię lub tę książkę, która nie ma dla nich tajemnic, uzyskują przyjemne i przede wszystkim „kontrolowalne” bezpieczeństwo.

To co dzisiaj? Roszpunka czy Elza?


 

Na podstawie: nospensees.fr

 


Lifestyle

Seks? W czym jesteś najlepszy według twojego znaku zodiaku

Redakcja
Redakcja
22 czerwca 2018
Następny

Są kobiety, które wiedzą, że w łóżku są świetne – nie mają co do tego wątpliwości. Są też te, które czują się niezbyt pewnie, nie wiedzą, czy ich pragnienia, fantazje to zupełnie naturalna rzecz, czy może coś dziwnego, do czego nie warto się przyznawać.

Prawda jest jednak taka, że każdy z nas ma inny temperament, co innego lubi. Jak się do tego mają znaki zodiaku? Podobno data urodzenia mówi, w czym jesteśmy najlepsi w seksie.

Baran (21 marca – 19 kwietnia)

Barany znane są z zamiłowania do przygody i chęci próbowania nowych rzeczy. Tak więc u nich w łóżkowym menu znajdziemy wszystko. Tym, czego Baran nie cierpi, jest monotonia.

Byk (20 kwietnia – 21 maja)

Byk  będzie robił wiele dziwnych rzeczy w łóżku, ale to on musi je zasugerować. To, co najważniejsze w łóżku dla Byka, to poczucie, że on tu rządzi.

Bliźnięta (22 maja – 21 czerwca)

Bliźnięta są namiętnymi i żarliwymi kochankami, którzy zawsze chcą odkrywać coś nowego. Są tak pozytywnie nastawione do seksy, że granice postawią dopiero w przypadku czegoś zbyt poważnego lub agresywnego.

Rak (22 czerwca – 22 lipca)

To kochający i troskliwi znak, bardziej niż jakikolwiek inny, dlatego Rak skupia się na tym, aby w łóżku było dobrze przede wszystkim partnerowi. To dam im prawdziwe spełnienie i ich pobudzi, dla Raka nie istnieje dobry seks bez uczuć i emocjonalnej więzi.

Lew (23 lipca – 22 sierpnia)

Lew to jeden z najlepszych partnerów seksualnych. Jego uwielbienie do bycia w centrum uwagi czyni go naturalnym ekshibicjonista. Uwielbia się pokazywać, kocha seks, który dość często zajmuje jego myśli.

Panna (23 sierpnia – 22 września)

Panny nie są żądnymi przygód kochankami. Nie przepadają za eksperymentowaniem, za to są bardzo dobre w tym, co lubią i chcą robić w łóżku. Jak to Panny w swoich ulubionych rzeczach dochodzą do perfekcji.

 

Waga (23 września – 22 października)

Wagi mają wyjątkową umiejętność – nie muszą włożyć zbyt wiele wysiłku, by zwrócić na siebie uwagę. Dlatego podczas seksu raczej są biorcą niż dawcą przyzwyczajonym, że to raczej ktoś o nie zabiega niż odwrotnie.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Dlaczego zostałam kochanką? Tak pięknie uwodzą żonaci…

„Kobieto, ty się otrząśnij, przestań wrzucać wasze słodkie foty na fejsa. On ma ze mną romans!”

Little Simz: zdaję sobie sprawę, że chociaż mam rodzinę, przyjaciół i zespół, tak naprawdę jestem tutaj sama

Kobiece spotkania

Regulamin akcji #kobiecespotkania