Go to content

Czy naprawdę zakochujemy się od pierwszego spojrzenia? Czy taka miłość ma szansę przetrwać?

Fot. iStock/domoyega

Wierzysz w miłość od pierwszego spojrzenia? Według sondażu przeprowadzonego w minionym roku 61% kobiet i 72% mężczyzn uważa, że ta miłość istnieje – to całkiem sporo.

Oczywiście, trudno jest porównać sposób, w jaki kocha się kogoś, z kim spędziło się wiele lat na dobre i złe, z chwilą narastającego uczucia, gdy patrzysz na drugą osobę po raz pierwszy. A jednak – naukowcy potwierdzają – miłość od pierwszego wejrzenia jest możliwa. Dlaczego?

W twoim mózgu zachodzi reakcja chemiczna, która powoduje, że się zakochujesz

Patrzysz i czujesz motyle w brzuchu? Kiedy się zakochujesz, reakcja chemiczna, która zachodzi w twoim mózgu, uwalnia wszystkie ciepłe, rozmyte uczucia. Twój mózg wytwarza dopaminę i serotoninę, co sprawia, że czujesz się jak po dawce heroiny. W wyniku działania tych substancji chemicznych możesz poczuć natychmiastowe przywiązanie do nowo poznanej osoby.

Miłość od pierwszego wejrzenia może być rzeczywiście „pozytywną iluzją”, którą ty i twój partner stworzyliście

Czasami tak naprawdę wszystko jest w twojej głowie. Wszyscy wiemy, że nasze wspomnienia mogą z czasem trochę się zmienić, ale często chcemy wierzyć, że w naszym długoletnim partnerze zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia. Na podstawie prowadzonych badań naukowcy uważają, że miłość od pierwszego wejrzenia może być rzeczywiście „pozytywną iluzją” – co oznacza, że ty i twój partner możecie myśleć, że zakochaliście się w sobie, kiedy tylko się zobaczyliście i dlatego tyle lat już ze sobą jesteście.

Badanie pokazało również, że większość osób, które doświadczyły miłości od pierwszego wejrzenia, stworzyło długotrwały związek, tym samym pokazując tę miłość jako uprzedzenie pamięci, a nie własny unikalny typ miłości.

Wszystko może zacząć się od atrakcyjności

W badaniu opublikowanym w Journal of Neuroscience naukowcy odkryli, że ludzie mogą niemal natychmiast uznać lub nie kogoś za atrakcyjnego, bez atrakcyjności miłość nie może się wydarzyć. W ciągu kilku sekund (lub nawet mniej) twój mózg wie, czy jesteś zainteresowany tym, na kogo patrzysz.

To, co może się nam wydawać miłością od pierwszego spojrzenia, może być atrakcją od pierwszego wejrzenia, ale nie czuj się tym źle – to też jest ważne. Ta reakcja na atrakcyjność podpowiada ci, że chcesz kogoś lepiej poznać i kto wie, może z tym człowiekiem spędzisz resztę życia?

A wam? Zdarzyła się miłość od pierwszego spojrzenia?


źródło: Business Insider