Lifestyle

„Jestem mamą” – każda z nas powinna mieć prawo powiedzieć to z dumą i radością. Każda… Niektóre tej szansy jednak nie mają

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 lutego 2018
Fot.iStock/Neyya
 

Pamiętasz jeszcze ten czas, kiedy zostałaś mamą? Najpierw wydawało ci się, że świat zawirował po tym, jak zobaczyłaś dwie kreski na teście? I choć zawsze tej euforii towarzyszy strach, to tylko po to by po chwili zostać zagłuszony szczęściem. Pamiętam, jak mój mąż śmiał się, że nieświadomie gładziłam jeszcze niewidoczny brzuch. To był czas wielu cudownych momentów, rozmów, nadziei, wyobrażeń – jak to będzie, jaką ja będę mamą, jakimi my rodzicami, jakie będzie to maleństwo, na które czeka się z tak ogromną miłością.

I kiedy przychodzą skurcze, gdy zbliża się termin, jest obok ciebie ktoś, kto kocha ciebie i wiesz, że za chwilę równie mocno pokocha wasze dziecko. Trzyma cię za rękę, czasami nie daje rady znieść trudów porodu, z czego później żartujecie przez długie lata. Ale jest. Masz wsparcie, pewność, że w tym momencie ktoś dzieli z tobą wszystkie emocje, wątpliwości i lęki. Ktoś martwi się o ciebie, a jednocześnie wierzy, że wszystko szczęśliwie się skończy.

A kiedy już dziecko przychodzi na świat, wiesz jedno – już nigdy przenigdy nie będziesz sama na tym świecie, ono – dzisiaj ten malutki i bezbronny człowiek na zawsze będzie w twoim życiu obecny. Zalewa cię fala miłości i czułości. I nawet nie wiesz kiedy, stajesz się trochę inną kobietą, prawda? Nagle odkrywasz w sobie ogromne pokłady wdzięczności, za każdy uśmiech, każde spojrzenie, dotknięcie i zapach. Tak ten zapach jest magiczny, mało który wywołuje w nas tak wiele wzruszeń…

I kiedy z perspektywy upływającego czasu patrzysz na swoje życie, zaczynasz sobie zdawać sprawę, że dzieli się ono na to sprzed i z po ciąży, choć to pierwsze zupełnie się zaciera, jakby życie stało się wyraźniejsze w obliczu macierzyństwa. Pamiętasz jeszcze te malutkie śpioszki, buciczki, pierwszą noc w domu? To rozrzewnienie, z jakim patrzyłaś na ten mały cud, nie mogąc jeszcze przez wiele dni uwierzyć, że to twoje, z ciebie, z tobą i że można kochać tak mocno i tak bardzo bezwarunkowo?

A ty? Stałaś się lepszym człowiekiem zostając mamą? Na pewno. Więcej w tobie pokory, refleksji, świadomości i odpowiedzialności, bo tak, bo stałaś się odpowiedzialna za to maleństwo, które chronisz, któremu musisz dać poczucie bezpieczeństwa, dla którego jesteś i będziesz najważniejszą osobą na świecie. W końcu jest ktoś, kto ciebie kocha, a ty co do tego nie masz najmniejszej wątpliwości. Pamiętasz to wszystko? Uśmiechasz się do tych wspomnień dzisiaj dumnie zerkając na twoje dziecko, nie mogąc się nadziwić, że tak urosło. Zbierasz plony tych pierwszych chwil, jesteś wdzięczna, że pojawiło się w twoim życiu, bo ono dało ci odwagę do życia, bo często właśnie dla niego wstawałaś rano i przezwyciężałaś wiele przeciwności. Ono nawet nie wie, że cię ukształtowało, że dało ci siłę niesamowitą…

A teraz wyobraź sobie, że tego nie masz. Czarna dziura wypełniona strachem i bólem. Jesteś nikim dla wielu, nikt cię nie kocha, każdy odrzuca, ty sama myślisz o sobie źle, myślisz, że nie zasługujesz na miłość, szacunek innych. Jasne, buntujesz się na zewnątrz, grasz silną i odważną. Ale nogi ci miękną, gdy widzisz dwie kreski na teście ciążowym… Masz może 16, może 17 lat i nikogo obok siebie… Nikogo, kto by przytulił i powiedział: „Kochanie, będzie dobrze”. Nie masz nic. Nic. Ty nawet nie wiesz, co znaczy być dobrą mamą, bo twoja o tobie zapominała, wiele innych rzeczy, używek, ludzi stawiała wyżej niż miłość do ciebie. Twoje życie to samotność. Dociera to do ciebie z podwójną siłą zrobionego testu ciążowego. „Nic nie mam, co mogę mu dać?”. Krzyczy w tobie. Rozdziera. Próbuje zdusić nadzieję, która zaczęła tlić się małym ogniem… Bo w tobie obudziła się miłość, obudziło się przeświadczenie, choć potykające się, że tak, że ty chcesz to dziecko, że choć świat całe życie powtarza ci, że nic nie jesteś warta, to wiesz, że jesteś warta tego dziecka, że ono po coś się pojawiło, że to nie przypadek, ale szansa. Szansa dla ciebie, dla niego. Szansa, żebyś za kilka lat, tak jak wiele innych mam mogła spojrzeć na swoje dziecko z dumą i pomyśleć: „Uratowałeś mnie… a ja uratowałam ciebie”. I wbrew wszystkiemu i wszystkim gładzisz się po brzuchu, choć nikt się z tobą nie śmieje, nikt nie wybiera bucików, wózków, łóżeczek. „Nie mam nic. Co mogę mu dać”. A kiedy czujesz skurcze, kiedy wiesz, że to już, czekasz, aż położą ci je na brzuchu. I wtedy miłość miesza się z rozpaczą. Rozpaczą, którą rozdziera ci serce. Bo nie możesz go oddać, bo nie chcesz zostać sama, bo chcesz kochać, bo już kochasz, bo chcesz dać tej bezbronności i delikatności szczęście i swoją miłość. Chcesz się nauczyć karmić, kąpać, dbać, pielęgnować, chcesz być przy pierwszym mama i pierwszych krokach. Nagle twój cały świat, w twoim mniemaniu bezsensowny, kuli się przy tej malutkiej iskierce, przy tym życiu z twojego życia. To szansa. Dla ciebie, dla wszystkich wokół, dla tych, którzy stracili nadzieję. Marzysz, żeby zabrać je do domu, ale ty nie masz domu. Jedynym są ściany ośrodka, a tam nie ma miejsce dla dzieci, bo sama nim jesteś. Ale jesteś też mamą. „JESTEM MAMĄ” chcesz krzyczeć, ale łzy odbierają ci tę zdolność.

Zabierają ci dziecko. Za karę. Za karę twojego dzieciństwa, które nie od ciebie zależało. Za karę tego, w jakim domu się wychowałaś. Za to, kim byłaś dotychczas. Za to, że dałaś sobie prawowierzyć, że wszystko może się zmienić….

100 nieletnich matek, które na co dzień znajdują się w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych zostaje pozbawionych tej szansy i nadziei. Tej możliwość zbudowania więzi z dzieckiem, która dla każdej z nich może być najważniejszą w ich życiu, może odwrócić los, który dotychczas je prowadził. Mogę się mu wyrwać i zdecydować, jakim życiem chcą żyć. To nie ich wina, w jakim środowisko im przyszło się wychowywać i dojrzewać. To nie może w żadnej sposób ich przekreślać, zwłaszcza gdy zachodzą w ciążę.

Fundacja Po drugie chce dać tę szansę, chce pomóc, chce, by te dziewczyny, a przecież już mamy, mogły spróbować. Miały szansę na inne życie niż to, które dotychczas znały. Fundacja buduje pierwszy w Polsce dom dla nieletnich matek i ich dzieci. Miejsce, które pozwoli na dalszą resocjalizację młodych matek przy jednoczesnym wspieraniu ich macierzyństwa. Nie powinno być tak, że matki i dzieci są ze sobą rozdzielane z dziećmi tylko dlatego, że matki przebywają w placówce resocjalizacyjnej. Pomysł wsparła Fundacja VELUX, uzyskany z fundacji grant urzeczywistnił pomysł domu dla nieletnich matek. Pewnego dnia do fundacji Po drugie zapukała polska kosmetyczna firma BANDI. Kto by pomyślał, że firma, która kojarzy się z pięknem, relaksem zaangażuje się w tak ważny, ale mało medialny projekt? A jednak! Stało się. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu BANDI powstała akcja „Czytamy dla mamy”, w którą zaangażowały się kobiety – blogerki, a którym przewodzi Sylwia Chutnik. Pisząc powieść i promując czytelnictwo jednocześnie budują dom dla nieletnich matek i ich dzieci. Na stronie czytamy: „Chodzi o to, żeby stworzyć miejsce, w którym dzieci będą mogły być u boku swoich młodych mam. Żeby nie musiały być umieszczane w domach dziecka, rodzinach zastępczych, oddawane do adopcji”. Każdego miesiąca powstaje nowy rozdział książki pisany przez inną autorkę. Wykupując dostęp do kolejnych części książki wspieracie budowę domu dla nieletnich matek, matek, które potrzebują pomocy, a kto zrozumie ich sytuację lepiej niż druga kobieta? To jak? Pomożesz? Dasz im nadzieję? Doskonale wiesz, jak jej potrzebują…


Lifestyle

Nieudane zakupy? Oto, dlaczego wciąż i wciąż wydajesz pieniądze bez sensu

Redakcja
Redakcja
12 lutego 2018
Fot. iStock/Martin Dimitrov
Następny

Czy wiedziałaś, że istnieje coś takiego, jak ekonomia behawioralna? Jest to dziedzina analizy ekonomicznej, w której wykorzystuje się uwarunkowania socjologiczne i psychologiczne w kwestii dokonywania wyborów między innymi przez nas – zwykłych konsumentów. Często podejmujemy decyzje wbrew własnym ekonomicznym interesom, a z powodu różnych uprzedzeń. Silnie wpływają na nas emocje i wskazówki środowiskowe, a także sposób przedstawienia nam opcji do wyboru. Uświadamiając sobie te mechanizmy, możemy opracować lepszy wzorzec myślenia i decydowania.

Shahram Heshmat, profesor nadzwyczajny z University of Illinois w Springfield, od lat zajmujący się między innymi ekonomią behawioralną, uzależnieniami i otyłością, wymienia kilka czynników, wpływających na nasze decyzje zakupowe.

Ileż to razy wróciłaś ze sklepu z nową parą szpilek, których wcale nie potrzebowałaś i właściwie to cię uwierają i nie da się w nich chodzić? A ile razy kupiłaś coś w promocji, choć właściwie i tak tego nie użyjesz? Albo chciałaś mieć coś, co posiada większość twoich koleżanek?

Jak być rozsądnym konsumentem, który świadomie dokonuje wyborów? Jest na to kilka sposobów.

czytaj dalej


Źródło: Psychology Today

Lifestyle

„Czy życzę Ci szczęścia z nową dziewczyną? Sama nie wiem, chyba cały czas wierzę, że zadzwonisz albo napiszesz i wrócisz tak jak zawsze wracałeś”. Akcja #ListdoNiego

Listy do redakcji
Listy do redakcji
11 lutego 2018

Równy rok temu w lutym spotkaliśmy się w naszym ulubionym miejscu. W przeciągu tego roku nic lepszego niż Ty mnie nie spotkało. Chociaż nigdy nie byliśmy w prawdziwym związku bo sami tego chcieliśmy wystarczały mi nasze weekendowe spotkania. Dałeś mi drugie życie, dzięki tobie stanęłam na nogi, miałam dużo problemów z którymi nie dawałam sobie rady i tylko mnie rozumiałeś.

Czasami było mi przykro jak spotykałeś się z swoimi przyjaciółmi, a ja w tym nigdy nie brałam udziału bo nie chcieliśmy żeby ktoś o nas wiedział. To miał być nasz mały, zamknięty świat. Wiem jedno, czułam, że rodzi się między nami uczucie o którym nigdy nie rozmawialiśmy bo bałam się, że wtedy cię stracę.

Nie wiem co zrobiłam źle, że tak nagle z dnia na dzień zamknąłeś nasz rozdział. Wyszłam z Twojego domu jak zawsze rano. Nie miałam pojęcia, że już nigdy tam nie wrócę.

Codziennie od 2 miesięcy siedzę i czekam, aż napiszesz i chociaż wiem, że właśnie w tej chwili z nią siedzisz, pewnie ją przytulasz to i tak mam nadzieję, ze napiszesz.

Chciałabym skasować Twoje wiadomości, ale chyba one trzymają mnie przy życiu. Lubię je czytać wspominać jacy byliśmy szczęśliwi, oglądać zdjęcia z naszych wieczornych wycieczek już tylko tyle mi zostało.

Czy życzę Ci szczęścia z nową dziewczyną? Sama nie wiem, chyba cały czas wierzę, że zadzwonisz albo napiszesz i wrócisz tak jak zawsze wracałeś. 18 lutego będzie dla nas szczególna data myślałam, że będziemy ją razem świętować już wiem, że tak się nie stanie. Dlatego poświstuje ją sama przy naszych ulubiony piosenkach.

Dziękuje, że byłeś ze mną przez ten rok, dużo mnie nauczył. Sama nie wiem po co napisałam ten list, chyba właśnie w ten sposób chcę cię pożegnać, wiec ŻEGNAJ! Musze nareszcie życi własnym życiem a nie wspomnieniami.

R.B.


 

Akcja #ListdoNiego

Napisz i wyślij do nas swój #ListdoNiego – i uwolnij słowa. Wybrane listy opublikujemy, a najlepsze wyznania nagrodzimy – a nagrody czekają bajeczne. 😉

Bądźcie z nami, oprócz waszych listów w ramach akcji ukażą się… różne miłosne sekrety. Gotowi na miłość?

Czekamy na wasze listy pod adresem: [email protected]w tytule wiadomości wpisujcie: #ListdoNiego. Koniecznie podpiszcie się imieniem i nazwiskiem, a jeśli życzycie sobie publikację pod pseudonimem – napiszcie nam o tym!

Prosimy o dołączenie do wiadomości poniższego oświadczenia:

Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me .
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora i Sponsora konkursu swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).
Wysłanie tekstu jest równoważne ze zgodą na jego publikację oraz kontakt ze strony Oh!me w celu odbioru nagrody. Tekst powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem. Publikacja pojawi się pod wybranym przez autora pseudonimem bądź inicjałami. Prosimy o dołączenie informacji, jak chcecie zostać podpisani lub wyraźną informację, że chcecie by tekst pojawił się pod waszym imieniem i nazwiskiem.

Nagrody:

logo

2 x zaproszenie do Hotelu Afrodyta Business&SPA*

ohme konkurs karnet

*Do nagrody przypisana jest dodatkowa nagroda pieniężna, przeznaczona na poczet pokrycia podatku dochodowego od wygranej w Konkursie. Dodatkowa nagroda pieniężna nie podlega wypłacie zwycięzcy i zostanie potrącona przez Sponsora oraz przeznaczona na pokrycie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranej w Konkursie zgodnie z art. 41 ust. 4 i 7 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Karnet ważny do zrealizowania przez 3 miesiące od daty rejestracji (przyznania karnetu).

Kopia Panorama hotel z zewnątrz Afrodyta

Szampan&Sekrety_logo_beztła

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od poniedziałku do czwartku. W pakiecie Gold butelka wina, śniadanie dla dwojga i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 500 PLN.**

IMG_5628

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od piątku do niedzieli. W pakiecie Gold butelka wina, śniadanie dla dwojga i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 800 PLN.*, **

1 x  Bon Podarunkowy na nocleg dla dwóch osób w apartamencie dla zakochanych „Szampan i Sekrety” z wybranym wystrojem Pokoju Fantazji,  w dowolnie wybranym dniu od piątku do niedzieli. W pakiecie Platinum butelka szampana, śniadanie dla dwojga, zmysłowa niespodzianka i świeże płatki róż. Bon ważny do końca 2018 r. Wartość 1200 PLN.*, **

*Do nagrody przypisana jest dodatkowa nagroda pieniężna, przeznaczona na poczet pokrycia podatku dochodowego od wygranej w Konkursie. Dodatkowa nagroda pieniężna nie podlega wypłacie zwycięzcy i zostanie potrącona przez Sponsora oraz przeznaczona na pokrycie należnego podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranej w Konkursie zgodnie z art. 41 ust. 4 i 7 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
** Realizacja bonu podarunkowego zgodnie z regulaminem „Bonu Podarunkowego Szampan i Sekrety”; regulamin zawierający informacje o sposobie zrealizowania wygranej zostanie przesłany laureatom

Hama - logo

3 x zestaw dobrej mocy dla dwojga od hama, składający się z:

 1. Hama Ładowarka bezprzewodowa „Magnetic Touch” do smartfonów (1 szt.)
  hama_magnetictoich2

  – Gwarantowana maksymalna szybkość ładowania dostosowana do urządzenia

  – Zoptymalizowany proces ładowania oszczędza akumulator i wydłuża jego trwałość

  – Ekskluzywne wzornictwo na wysoki połysk

  – Bezprzewodowe ładowanie smartfonów za pomocą technologii Qi

  – Obracany o 360° zacisk do mocowania na kratce wentylacyjnej w pozycji pionowej lub poziomej

 2. Hama Power Pack „Premium Alu”, 8000 mAh, antracytowy (1 szt.)

hama_premiumalu1

– Ładowarka Power Pack umożliwia mobilne zasilania energią

– Atestowane ogniwa gwarantują najwyższy standard bezpieczeństwa i najwyższą jakość

Akcja trwa od 05.02.2018 do 28.02.2018 roku.

Regulamin zabawy jest dostępny tutaj.


Zobacz także

Jak bardzo trzeba kochać, żeby walczyć o dziecko wbrew wszystkiemu i wszystkim

Plotkowanie zbliża i daje nam… radość. Zaskoczeni?

Czym tak naprawdę różnią się dzieciaci znajomi od bezdzietnych singli? Nie udawaj, że nie wiesz, o co chodzi...

Czym, tak naprawdę, różnią się dzieciaci znajomi od bezdzietnych singli? Nie udawaj, że nie wiesz, o co chodzi…