Go to content

Jest przynajmniej 6 powodów, żeby się jednak dziś uśmiechnąć

Fot. iStock / bedya

To nie będzie kolejne motywujące pięć tysięcy znaków, które zalewają Internet. Obcokrajowcy odwiedzający Polskę uważają, że jedyne czego brakuje im na naszych ulicach to uśmiechnięci ludzie, którzy zamiast odwzajemnić uśmiech nieznajomego, biorą go za wariata. Może i z natury nie jesteśmy optymistami i lubimy narzekać, ale pora to zmienić! Uśmiech powinien królować na ulicach, a my znamy kilka bardzo racjonalnych powodów, żeby tak się stało!

1. Uśmiech sprawia, że jesteś atrakcyjniejsza

Nie, to nie żart. Według naszych ulubionych amerykańskich naukowców, tym razem z American Academy of Cosmetic Dentistry, 96% Amerykanów uważa, że osoba która się uśmiecha, odbierana jest za bardziej pociągającą dla przeciwnej płci. To właśnie dlatego w czasie wizyty u fotografa jesteśmy proszeni o piękny uśmiech, a naturalne, radosne zdjęcia zdobywają większą popularność niż te z popularnymi dzióbkami. Jeżeli martwiłaś się, że na zdjęciu w paszporcie wyglądasz gorzej niż w czasie grypy żołądkowej, nie martw się! Gdybyś się uśmiechnęła, byłoby piękne!

2. Śmiejąc się, przedłużasz życie

Tak, to też naukowo udowodnione przez amerykańskich naukowców, ale także dziennikarzy Psychological Science. Wzięli oni na tapetę profesjonalne zdjęcia zawodników Major League Baseball. Porównali ich wiek oraz miny, jakie zostały uwiecznione. Okazało się, że ci uśmiechnięci, żyli kilka lat dłużej. Może i nie ma leku na nieśmiertelność, a nawet jeżeli by był, tylko garstka mogłaby z niego skorzystać. Uśmiechać się może każdy, więc korzystaj!

3. Uśmiech da ci podwyżkę

No może nie tylko uśmiech, ale on na pewno w tym pomoże! Osoby uśmiechające się w czasie rozmowy o pracę czy (ulubionych) rozmów o podwyżce, częściej dostają pozytywną odpowiedź. Z jednej strony to zasługa pierwszego punktu naszej listy, z drugiej – uśmiechając się, wyglądasz na osobę godną zaufania, przyjaźnie nastawioną do drugiego człowieka, wzbudzasz zaufanie, a twój rozmówca po prostu lepiej czuje się w twoim towarzystwie. Zauważ, że wielcy liderzy, na przykład Barack Obama, porywa tłum w swoich przemówieniach, które kończy skromnym, ale jednak!, uśmiechem w stronę publiczności. Śmiech to cecha przywódcy!

Fot. iStock / South_agency

Fot. iStock / South_agency

4. Więcej zdrowia, mniej stresu

Śmiech pobudza do pracy układ krążenia, wspomaga serce, zapewnia lepszą wentylację naszym płucom i dotlenia krew, a do tego wzmacnia nasz układ odpornościowy. To wszystko zasługa endorfin, które uwalniają się pod czas śmiania się, ale dość tego medycznego gadania! W nerwowych sytuacjach często mówi się o rozładowaniu napięcia. Niektórzy każą nam liczyć do dziesięciu i powtarzać, że jesteśmy kwiatami lotosu na pustyni szczęścia. Umówmy się, mało komu to pomaga; i choć świadome oddychanie jest naprawdę pomocne, do rozbrojenia bomby uzbrojonej stresem, wystarczy kilka minut uśmiechu.

5. Kiedy uśmiechasz się ty, uśmiecha się (prawie) cały świat

Znacie piosenkę, a raczej teledysk Sia „You’re never fully dressed without a smile”? Grupka rozśpiewanych dzieciaków biega po Nowym Jorku i zachęca ludzi do uśmiechania, wręczając im kartoniki z uśmiechniętymi buźkami. „W Polsce to na pewno się nie uda!” – czy właśnie to sobie pomyślałaś? Rok temu postanowiła to sprawdzić śląska młodzież, próbując odtworzyć teledysk Sia w Chorzowie*. Efekt? Wystarczyło się uśmiechnąć i życzyć nieznajomemu miłego dnia, a ludzie do koła z radością wędrowali dalej, odwzajemniając uśmiech. Ktoś powiedział, że dzień bez wywołania uśmiechu na czyjeś twarzy jest dniem straconym, chyba nikt z nas nie lubi tracić czasu, czyż nie?
Naukowcy ze Szwecji udowodnili, że to naturalna reakcja emocjonalnej empatii, ale po co wchodzić w szczegóły?

6. „Uśmiechaj się, bo nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś zakocha się w twoim uśmiechu.”

Poza tymi wszystkimi mniej lub bardziej naukowymi powodami do uśmiechu, istnieją te, których nie zauważamy na co dzień. Jesteś piękna, choć czasami wcale się tak nie czujesz. Popatrz w niebo i zamiast narzekać, że dzisiaj więcej chmur niż wczoraj o tej samej porze, uśmiechnij się do siebie i naciesz się promieniami słońca, które otulają twoją twarz. Nawet jeżeli coś nie jest dobrze, w końcu się ułoży. Uśmiechając się, możesz poznać miłość swojego życia lub prawdziwego przyjaciela, a to lepsze niż Tinder i kolejne miłosne zawody!


*Źródło: YouTube