Lifestyle Psychologia

Jest przynajmniej 6 powodów, żeby się jednak dziś uśmiechnąć

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
23 czerwca 2016
Fot. iStock / bedya
 

To nie będzie kolejne motywujące pięć tysięcy znaków, które zalewają Internet. Obcokrajowcy odwiedzający Polskę uważają, że jedyne czego brakuje im na naszych ulicach to uśmiechnięci ludzie, którzy zamiast odwzajemnić uśmiech nieznajomego, biorą go za wariata. Może i z natury nie jesteśmy optymistami i lubimy narzekać, ale pora to zmienić! Uśmiech powinien królować na ulicach, a my znamy kilka bardzo racjonalnych powodów, żeby tak się stało!

1. Uśmiech sprawia, że jesteś atrakcyjniejsza

Nie, to nie żart. Według naszych ulubionych amerykańskich naukowców, tym razem z American Academy of Cosmetic Dentistry, 96% Amerykanów uważa, że osoba która się uśmiecha, odbierana jest za bardziej pociągającą dla przeciwnej płci. To właśnie dlatego w czasie wizyty u fotografa jesteśmy proszeni o piękny uśmiech, a naturalne, radosne zdjęcia zdobywają większą popularność niż te z popularnymi dzióbkami. Jeżeli martwiłaś się, że na zdjęciu w paszporcie wyglądasz gorzej niż w czasie grypy żołądkowej, nie martw się! Gdybyś się uśmiechnęła, byłoby piękne!

2. Śmiejąc się, przedłużasz życie

Tak, to też naukowo udowodnione przez amerykańskich naukowców, ale także dziennikarzy Psychological Science. Wzięli oni na tapetę profesjonalne zdjęcia zawodników Major League Baseball. Porównali ich wiek oraz miny, jakie zostały uwiecznione. Okazało się, że ci uśmiechnięci, żyli kilka lat dłużej. Może i nie ma leku na nieśmiertelność, a nawet jeżeli by był, tylko garstka mogłaby z niego skorzystać. Uśmiechać się może każdy, więc korzystaj!

3. Uśmiech da ci podwyżkę

No może nie tylko uśmiech, ale on na pewno w tym pomoże! Osoby uśmiechające się w czasie rozmowy o pracę czy (ulubionych) rozmów o podwyżce, częściej dostają pozytywną odpowiedź. Z jednej strony to zasługa pierwszego punktu naszej listy, z drugiej – uśmiechając się, wyglądasz na osobę godną zaufania, przyjaźnie nastawioną do drugiego człowieka, wzbudzasz zaufanie, a twój rozmówca po prostu lepiej czuje się w twoim towarzystwie. Zauważ, że wielcy liderzy, na przykład Barack Obama, porywa tłum w swoich przemówieniach, które kończy skromnym, ale jednak!, uśmiechem w stronę publiczności. Śmiech to cecha przywódcy!

Fot. iStock / South_agency

Fot. iStock / South_agency

4. Więcej zdrowia, mniej stresu

Śmiech pobudza do pracy układ krążenia, wspomaga serce, zapewnia lepszą wentylację naszym płucom i dotlenia krew, a do tego wzmacnia nasz układ odpornościowy. To wszystko zasługa endorfin, które uwalniają się pod czas śmiania się, ale dość tego medycznego gadania! W nerwowych sytuacjach często mówi się o rozładowaniu napięcia. Niektórzy każą nam liczyć do dziesięciu i powtarzać, że jesteśmy kwiatami lotosu na pustyni szczęścia. Umówmy się, mało komu to pomaga; i choć świadome oddychanie jest naprawdę pomocne, do rozbrojenia bomby uzbrojonej stresem, wystarczy kilka minut uśmiechu.

5. Kiedy uśmiechasz się ty, uśmiecha się (prawie) cały świat

Znacie piosenkę, a raczej teledysk Sia „You’re never fully dressed without a smile”? Grupka rozśpiewanych dzieciaków biega po Nowym Jorku i zachęca ludzi do uśmiechania, wręczając im kartoniki z uśmiechniętymi buźkami. „W Polsce to na pewno się nie uda!” – czy właśnie to sobie pomyślałaś? Rok temu postanowiła to sprawdzić śląska młodzież, próbując odtworzyć teledysk Sia w Chorzowie*. Efekt? Wystarczyło się uśmiechnąć i życzyć nieznajomemu miłego dnia, a ludzie do koła z radością wędrowali dalej, odwzajemniając uśmiech. Ktoś powiedział, że dzień bez wywołania uśmiechu na czyjeś twarzy jest dniem straconym, chyba nikt z nas nie lubi tracić czasu, czyż nie?
Naukowcy ze Szwecji udowodnili, że to naturalna reakcja emocjonalnej empatii, ale po co wchodzić w szczegóły?

6. „Uśmiechaj się, bo nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś zakocha się w twoim uśmiechu.”

Poza tymi wszystkimi mniej lub bardziej naukowymi powodami do uśmiechu, istnieją te, których nie zauważamy na co dzień. Jesteś piękna, choć czasami wcale się tak nie czujesz. Popatrz w niebo i zamiast narzekać, że dzisiaj więcej chmur niż wczoraj o tej samej porze, uśmiechnij się do siebie i naciesz się promieniami słońca, które otulają twoją twarz. Nawet jeżeli coś nie jest dobrze, w końcu się ułoży. Uśmiechając się, możesz poznać miłość swojego życia lub prawdziwego przyjaciela, a to lepsze niż Tinder i kolejne miłosne zawody!


*Źródło: YouTube


Lifestyle Psychologia

Gdybyś żył Tato…

Małgorzata Ohme
Małgorzata Ohme
23 czerwca 2016
Fot. Unsplash / CC0 Public Domain
 

Dziś Dzień Ojca.

Gdybyś żył Tato ten dzień miałby dla mnie inne znaczenie. Stukałabym sobie w głowię tę datę „Nie zapomnij, nie zapomnij, nie zapomnij”. „Wiem, wiem – mówiłabym sobie –  Dzień Matki masz wypisany na czole (sama jestem matką), ale to też ważny dzień, dla ciebie, twoich dzieci. Pamiętaj”.

Gdybyś żył Tato, zastanawiałabym się, co Ci kupić. Przecież nie napiszę już wiersza jak kiedyś. Ciekawe, czy pamiętasz… Szczególnie ten o kropli, napisany dla Ciebie specjalnie. Pamiętasz?

Gdybyś żył, myślałabym o tym, jakbyśmy mogli spotkać się tego dnia na mieście. Co zjeść i gdzie. Ty lubiłeś polskie, rodzime, najlepiej tatar, jakieś mięso, być może kaczka lub kurczak z nadzieniem. Zawsze poprzedzone deklaracją, że jesteś na diecie, tak niemal od 40 lat. Jak ja bym chciała dziś poudawać, że w to wierzę i zjeść z Tobą choćby schabowego w ten szczególny dzień.

Gdyby żył Tato, wydrukowałabym swoje zdjęcie albo też ja i dzieci, a może ja i moje siostry, zrobiłabym z tego obraz, przecież nowe technologie dla Ciebie to czarna magia. Ile razy mówiłam „Tato, jak możesz mieć cały czas tę starą Nokię”, a Ty „Dziecko, a wiesz jak mi dobrze z tym…”. Z tym i także z innymi nawykami. Czapką beretem, której nie znosiłam, brązową teczką, z którą nie mogłeś się rozstać, nawet jeśli nie było już tam co wkładać. Z bluzką wkładaną w spodnie, choć lepiej gdy na luzie wystawała poza paskiem. Okularami, których stare oprawki pamiętały chyba czasy wojny (dziś leżą w mojej szafce i wyzierają smutkiem znad książek).

Gdybyś żył, pomyślałabym o tym wszystkim, co mi dałeś (i tak o tym myślę). Miłością do ludzi. Radością życia ponad wszystkie utrapienia. Pokorą, która uwiera czasami jak za ciasny but, ale nie pozwoliła nigdy wynosić się ponad innych. Czułością skrywaną pod poczuciem humoru na granicy z błaznowaniem (mój syn jest w tym taki sam jak Ty, rozśmiesza mnie do łez).

Gdybyś żył, nie płakałabym dzisiaj. Nie rozumiałabym nadal, czym jest odejście kogoś najważniejszego. Kto zawsze był i zawsze miał być. Nie rozumiałabym też słowa „nigdy”, wiesz przecież, że buntowałam się przeciw ostateczności całe swoje życie. Mimo pokory dla innych spraw.

Panowałabym nad sobą jak zawsze i zarządzała swoimi łzami. To wciąż zaskakujące dla mnie, jak mogą tryskać jak fontanna, gdy idę ulicą i widzę starszego pana z córką. Mieliśmy tak spacerować po ulicach Warszawy, a kiedyś gdybyś miał laskę, trzymałabym Cię pod rękę i szli byśmy powoli, zupełnie nie w naszym tempie, bo przecież oboje spieszyliśmy się żyć, a mimo to sprawiałoby nam to przyjemność, taka nowa jakość, twoja starość i moje starzenie, którego nie doświadczymy razem.

Gdybyś żył, nie widziałabym Cię w innych. Wiesz, że spotkałam Cię w Sylwestra w Rzymie? Zamówiłam właśnie makaron w towarzystwie kogoś bliskiego, kogo nie zdążyłeś poznać i nagle oboje zawiesiliśmy na nim wzrok. Mój partner, pomimo że Cię nie znał, powiedział „Wygląda jak twój tata”, tylko 10 lat starszy, taki jaki miałeś być, gdybyś żył jeszcze. Ten Sylwester był smutny Twoim brakiem, Tato, był inny niż te dotąd, pierwszy taki pozbawiony beztroski, którą było moje życie dotąd. Wierzę, że to nie był przypadek, że spotkaliśmy się tuż przed Nowym Rokiem. Chciałeś się pożegnać, prawda, bo nie zdążyliśmy tego zrobić?

Gdybyś żył, zadzwoniłabym rano. Powiedziała, że Cię kocham, mimo iż to trudne dla mnie, wiesz o tym. Zrobiłabym to wszystko, co mogę sobie dziś tylko wyobrazić, stojąc nad Twoim grobem i tęskniąc potwornie. Łapie mnie wtedy taki bezdech, który znasz, gdy nie mogłam sobie z czymś poradzić, a Ty mówiłeś „będzie dobrze”. Dziś mówię to sobie sama.

Wiem, że będziesz wracał do mnie w takich dniach jak dziś, w spotkanych ludziach, w moim synu. Jeszcze nieraz się spotkamy, Tato. Wszystkiego najlepszego, Kochany, z okazji Dnia Ojca, zjem dziś sama tę kaczkę z jabłkiem, przejdę się starówką, udając że Cię trzymam pod ramię i kupię Ci szary beret, abyś miał nowy jak przyjdzie jesień.

Kocham Cię, M.


Lifestyle Psychologia

Bądźcie i kochajcie tak mocno – przez cały rok, przez całe życie. Podsumowanie akcji „List do dziecka”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
22 czerwca 2016
Akcja "List do dziecka"
Fotomontaż iStock / Materiały prasowe

Zaprosilśmy was do wspólnej zabawy, do pisania dla tych najważniejszych. I nie spodziwałyśmy się, że redakcja zatopi się po uszy w waszym cieple, podziękowaniach i emocjach. Bardzo dziękujemy! Były dobre rady (każda na wagę złota), wyznania trudne, tego, co nie przechodzi przez gardło ze wzruszenia w ważnych dla was momentach (każda cenniejsza niż całego bogactwo tego świata). Wszystko, co tylko grało wam w sercach.

Miłość rodzica bywa trudna, a rodzicielstwo to jedno z najbardziej bogatych (i w upadki i wzloty) doświadczeń w życiu. Mamy nadzieję, że wasze dzieci będą miały okazję przeczytać wasze listy. Jeszcze raz dziękujemy, spłynęło do nas blisko 200 listów ♥ dziękujemy, że podzieliliście się z nami swoją miłością!

Nagrody wędrują do autorów poniższych listów – Gratulujemy! ♥

Nagrody:

Nagrody I stopnia

1. „Nikt nie jest dorosły! Nie ma magicznej granicy, za którą czekają już tylko dobre decyzje”

2. „Oczy mam mokre ze wzruszenia. Tak wiele emocji wypełnia me serce”

3. „Mój drogi popełniłam wiele błędów. Nikt w końcu nie jest idealny. I wcale nie chcę byś Ty był”

4. „Byłaś Początkiem Wielkiej Podróży, trochę szalona i trochę uparta. Byłaś jak tęcza po deszczu i burzy, ludziom przyjazna i na świat otwarta”

5. „Najpiękniejsza muzyka dla nas, to ta, którą śpiewa nam osoba, którą kochamy”

Dla 5 laureatów. Zestaw nagród składający się z:
jednego zestawu od Wawel, Ziaja i Klapp (zestaw kosmetyków dla każdego zwycięzcy wybrany zostanie losowo spośród zaprezentowanych kompletów).

Nagrody II stopnia

1. „To, co sieje – zbieram, a co daje – otrzymuje”

2. „Dziękuję Ci za to, że dzięki Tobie staram się być lepszym człowiekiem”

3. „Chcę, żebyś wiedział, że jestem Twoim tatą, ale też najlepszym kolegą, przyjacielem oraz powiernikiem”

4. „Chcę Wam dziś – i przez resztę życia – powtarzać jak najczęściej, że BYŁO WARTO”

5. „Cudna Julio! Dzięki Tobie, udało mi się zrzucić skorupę i stać się osobą, która kocha życie ponad wszystko”

Dla 5 laureatów. Zestaw nagród składający się z:
jednego zestawu od  Dekoria, Tickless, Adamada (zestaw książek dla każdego zwycięzcy wybrany zostanie losowo spośród zaprezentowanych kompletów) i Ziaja.

Nagrody III stopnia

1. „Każda Twojego ślicznego imienia litera powód mojej miłości do Ciebie w sobie zawiera!”

2. „Pamiętaj, że życie jest naprawdę piękne”

3. „Chciałabym byś kiedyś mogła na mnie popatrzeć i nie mieć do mnie żalu, że czegoś nie dopilnowałam”

4. „Nie umiem tych wszystkich uczuć Schować głęboko gdzieś w szafie”

5. „Realizuj swoje pasje. Lecz nie pozwól, by Tobą rządziły”

Dla 5 laureatów. Zestaw nagród składający się z:
jednego zestawu nagród od GW Foksal – Wilga i Plusssz.

Laureatów prosimy kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników, tj do dn.: 29.06.2016 roku. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected]. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Partnerzy:

WAWEL

Wawel_logo (1)5 x kosz słodyczy Wawel o wartości 150 zł

Fot. Materiały prasowe

Zdjęcie przedstawia przykładowy zestaw słodyczy | Fot. Materiały prasowe

dekoria-logoDEKORIA

5 x bon prezentowy na zakupy z sklepie dekoria.pl o wartości 100 zł

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

logo maziajki balonoweZIAJA

10 x zestaw kosmetyków składający się z:
– mydło do kąpieli bąbelkowa cola 500 ml,
– mydło do kąpieli guma balonowa 500 ml,
– szampon+płyn do mycia lody ciasteczkowo-waniliowe 400 ml,
– szampon do włosów bąbelkowa cola 300 ml,
– szampon do włosów guma balonowa 300 ml,
– żel do zębów bez fluoru smak bąbelkowej coli 50 ml,
– żel do zębów bez fluoru smak gumy balonowej 50 ml,
– pasta do zębów z fluorem dla dzieci 6+ smak lodów ciasteczkowo-waniliowych 50 ml

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Dziś przedstawiamy Wam wyjątkowy film – to opowieść, o tym, że mycie zębów może być przygodą, a maziajki to nie tylko pasty. Sympatyczne małe aktorki, które pojawiły się na ekranie to dzieci pracowników firmy Ziaja. Zapraszamy na seans!

LogoWilgaGRUPA WYDAWNICZA FOKSAL – Wilga

5 x zestaw książek dla dzieci, składający się z:

– Tupcio Chrupcio. Nie chcę się myć
– Pierwsza encyklopedia. Dinozaury
– Karty kontrastowe. Jakie to ciekawe
– Franek Einstein i elektryczny palec
– Zwariowane rodzinki. Mój tata smok

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

ADAMADA_logoWYDAWNICTWO ADAMADA

5 x zestaw składający się z książki i kolorowanki:

  1. Do czego służy kotlet + Kolorowanka. Maluję i opowiadam. Cudowne wakacje
  2. Gustaw – niestraszny duch + Kolorowanka. Maluję i opowiadam. Księżniczki i rycerze
  3. Strachozagadki + Kolorowanka. Maluję i opowiadam. Kosmiczna podróż
  4. Rikuś + Kolorowanka. Maluję i opowiadam. W dżungli
  5. O Wilku, który trafił do Baśniowego Lasu + Kolorowanka. Maluję i opowiadam. Wesołe miasteczko

 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

MASPEX

PLUSSSZ-Junior-logotyp5 x zestaw składający się z:
– Plusssz JUNIOR,
– Plusssz Zizzz Żelki,
– Plusssz Kobieta,
– PlussszMężczyzna,
– PlussszMłody Jęczmień,
– PlussszWitamina D3,
– PlussszElektrolity.

plusssz_junior_box

logo2TICKLESS

5 x urządzenie przeciwko kleszczom Tickless

SKUTECZNA OCHRONA PRZECIWKO KLESZCZOM ORAZ ROZTOCZOM! TickLess blokuje działanie narządu hallera poprzez emisję ultradzwięków.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Sponsorzy

LOGO klapp cosmeticsKlapp Cosmetics

Zestawy kosmetyków, składające się z:

nr 1.       X-Treme Super Lipid + Immun Sun Repair Concentrate 

nr 2.       Clinical Care Surgery Restructure + Immun Sun Repair Concentrate 

nr 3.       Clinical Care Surgery Restructure + Immun Sun Repair Concentrate 

nr 4.       Hyaluronic Day & Night Cream + Immun Sun Repair Concentrate 

nr 5.       Cuvee Prestige Luminous Serum Concentrate  + Immun Sun Repair Concentrate 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

CUVEE PRESTIGE – LUMINIOUS SERUM CONCENTRATE 50 ml – Serum rozświetlające skórę dla każdego typu cery od 35 r.ż. zawierający ekstrakt królewskich winogron i kompleks QT 40 z dodatkiem złota i kwasu hialuronowego.

HYALURONIC – DAY & NIGHT CREAM 50 ml – Intensywnie nawadniający krem na dzień i noc. 3-krotnie aktywny kompleks kwasu hialuronowego działa w ramach inteligentnego kilkustopniowego systemu, który oddaje kwas hialuronowy w odstępach czasowych do różnych obszarów skóry.

X-TREME – SUPER LIPID 50 ml – Natłuszczający krem dla skóry suchej. Odblokowuje naturalną barierę lipidową skóry wymagającej i zmęczonej. Zawiera ceramidy III oraz witaminy A i C oraz wyciąg z Luffa Cylindrica. Polecany na zimę.

CLINICAL CARE – SURGERY RESTRUCTURE 50+ – REGENERATION SERUM 30 ml – Serum do pielęgnacji skóry powyżej 50-go roku życia z deficytami wynikającymi ze zmian hormonalnych: zaburzona struktura skóry, zanik podskórnej tkanki tłuszczowej, zmarszczki.

IMMUN SUN – REPAIR CONCENTRATE 10 x 2 ml – Efektywna funkcja naprawcza i ochronna dla skóry podrażnionej słońcem.

linia 2px

Zobacz wszystkie listy nadesłane w ramach akcji tutaj

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zobacz także

Laila Shukri: mężczyźni ze Wschodu rozkochują w sobie kobiety, ponieważ ofiarowują im to, czego im bardzo brakuje

Niezwykła 8-latka zbiera pieniądze na leczenie swojej mamy. Możemy pomóc!

9 rzeczy charakteryzujących osoby z bardzo wysoką wrażliwością. Czy jesteś jedną z nich?