Go to content

Jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy

Dobór okularów korekcyjnych nie jest wbrew pozorom sprawą prostą. Choć w głównej mierze skupiamy się na parametrach szkieł, równie istotną kwestią są walory wizualne i właściwe dopasowanie oprawek do kształtu twarzy. Zarówno w przypadku modeli damskich, jak i męskich ten ostatni element ma szczególne znaczenie, bowiem pozwala zachować właściwe proporcje, akcentuje wizerunek, a także pełni istotną rolę w budowaniu pewności siebie. Przy ich pomocy możemy przecież nie tylko dodać sobie animuszu, złagodzić lub wyostrzyć rysy twarzy, ale co najciekawsze, skutecznie odjąć kilogramy. Stąd, warto przed zakupem zaczerpnąć fachowej porady specjalisty w salonie optycznym.

Podstawowe zasady doboru oprawek

Zanim rozpoczniemy pierwsze przymiarki, dobrze jest uprzednio określić własny kształt twarzy, gdyż optometryści często kierują się zasadą, mówiącą o tym, że docelowy  kształt oprawy powinien być właśnie jego odwrotnością. Z drugiej strony, najkorzystniej zapoznać się z podstawowymi różnicami poszczególnych kształtów i zapamiętać, jakie typy oprawek im służą, a jakich lepiej unikać. Szeroki wybór najwyższej jakości produktów, jak i kompleksowe badania wzroku oferuje  między innymi: okulary.expert, gdzie doświadczony i wykwalifikowany personel odpowie na wszystkie nasze pytania.

Twarz okrągła na przykład, charakteryzuje się równą długością i szerokością, a także nie posiada wyraźnie zaznaczonych kątów. Świetnie pasują do niej okulary kanciaste oraz z efektem tzw. kocich oczu. Tym samym, buzia zostaje optycznie wyszczuplona, a jej kontur ładnie zaznaczony. Z kolei przy kształcie owalnym sprawa jest o tyle łatwa, iż tak naprawdę każdy fason się tu sprawdzi. Długość przekracza nieco szerokość, zatem optymalne będą oprawki prostokątne, kwadratowe lub kanciaste, wprowadzające odrobinę kontrastu.

Właścicielom twarzy kwadratowej poleca się zaś oprawy okrągłe i owalne, łagodzące profil, o miękkich krawędziach. Nie dość, że delikatnie wygładzą ostre kąty, zniwelują zbyt mocno zarysowaną linię żuchwy. Podobnie rzecz ma się z twarzą podłużną, jednakże jest ona dłuższa i zawiera w sobie najwięcej linii prostych, toteż osobom o tym kształcie doradza się oprócz opraw zaokrąglonych również modne aviatory. Agresywne brzegi oraz wydłużone boki zupełnie natomiast odpadają.

Ostatnim rodzajem jest twarz trójkątna, w dosłownym znaczeniu, przypominająca odwrócony do góry nogami trójkąt. Dzieje się tak, ponieważ zwęża się ona ku dołowi, zatem przy pomocy trafnie dobranych oprawek, można umiejętnie zgubić dysproporcję pomiędzy górą a dołem. Twarz trójkątna wymaga okularów o opływowych liniach, łagodzących owal twarzy na wysokości kości policzkowych. Opłaca się więc zainwestować w tzw. patenty, znakomicie spełniające tę funkcję, bądź okulary kocie, subtelnie wykańczające wizerunek.

Podsumowanie

Reasumując, prawdą jest, że nadrzędnym celem oprawek jest wydobycie naszych atutów, jednocześnie niwelując mankamenty urody. Jako że, oprawa korekcyjna towarzyszy nam na co dzień, nie powinniśmy traktować jej zakupu po macoszemu. Nie od dziś wiadomo, że przy pierwszym kontakcie z ludźmi oceniani jesteśmy po wyglądzie, więc okulary pełnią niejako rolę swoistej wizytówki. W zależności od rodzaju mogą bowiem dodać lub ująć nam lat, kilogramów, a nawet powagi. Zastanówmy się też, jak chcielibyśmy być odbierani, bo wśród akcesoriów, to właśnie okulary najbardziej zmieniają nasz wygląd. Zdarza się, że w niektórych modelach jesteśmy nie do poznania, a zwłaszcza w przypadku kobiet, łatwo przesadzić nadmiernie eksperymentując.