Go to content

Dlaczego powinieneś unikać w życiu negatywnych ludzi

Blokują nas w podejmowaniu najważniejszych decyzji,, nie pozwalają osiągnąć osobistego szczęścia ani realizować marzeń. Niszczą naszą pewność siebie i sprawiają, że mamy coraz więcej wątpliwości. Chcesz mieć szczęśliwe życie? Unikaj negatywnych ludzi.

Bo nikt tak jak oni nie namiesza w twojej rzeczywistości, nikt tak na ciebie nie wpłynie, nie zasieje ziarna pesymizmu. Dlaczego?

Negatywni ludzie mogą wpływać na twoje nastawienie

Z ilu przedsięwzięć byś nie zrezygnował, gdyby nie „e, nie uda ci się” usłyszane od bliskiego znajomego, kogoś z rodziny, zazdrosnego kolegę z pracy? Ile razy powiedziano co, że twoje cele są nierealne, że poprzeczkę ustawiasz sobie zbyt wysoko, że to, co sobie założyłeś jest niemożliwe do zrealizowania? Gdybyś zdecydował się wysłuchać wszystkich negatywnych ludzi lub uwierzył we wszystko co mówią, znacznie wpłynęłoby na to twoje nastawienie do świata, zmieniło twoje cele.

Negatywne reakcje „toksycznych” wpływają na twoje myślenie

Negatywni ludzie to wampiry wysysające z nas energię! Problem z polega na tym, że jeśli wystarczająco długo będziesz z nimi rozmawiać i słuchać tego, co mają do powiedzenia, zaczną wpływać na twoje myślenie, kształtować je, aż w końcu spostrzeżesz, że zamiast myśleć pozytywnie, sam myślisz negatywnie. To mocno wciąga.

Przebywanie z „negatywnymi” niszczy twoją wiarygodność

Jeśli otaczasz się negatywnymi ludźmi, możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale inni osądzą cię poprzez pryzmat tych, z którymi przebywasz. Podświadomie sprawiasz, że sam wyglądasz na pesymistę.

Negatywni ludzie będą cię zniechęcać do tego, co mogłoby być dla ciebie dobre

W życiu nadchodzą momenty, kiedy walczysz o siebie lub stajesz w obliczu przeciwności. To, czego potrzebujesz w tym czasie, to ktoś, kto da ci wsparcie i przekona cię, że sobie poradzisz, pomoże podjąć właściwie, dobre decyzje, a nie ktoś, kto zrobi coś zupełnie odwrotnego – odwiedzie cię od właściwych działań, zasieje w tobie strach. Potrzebujesz kogoś, kto cię podniesie, a nie przewróci.

Trudno się ich pozbyć

„Negatywni” lgną do ciebie i wiążą ze sobą poczuciem lojalności, przyjaźni lub innego rodzaju przywiązania, które sprawia, że nie jesteśmy w stanie powiedzieć im „nie”, poprosić, by dali nam więcej przestrzeni.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/Marjan_Apostolovic

1/1 Dlaczego powinieneś unikać w życiu negatywnych ludzi

Życie jest za krótkie

I naprawdę szkoda tracić czas na spędzanie czasu w towarzystwie negatywnych, zrzędliwych i nieszczęśliwych ludzi. Chcesz żyć dobrym życiem, ogranicz kontakt z tymi, którzy nie potrafią się z tobą cieszyć, a otaczaj się tymi, którzy przyniosą ci radość i szczęście.

Negatywni kochają dramat

Negatywni ludzie na świecie żyją w świecie dramatu – to nie jest coś, czego potrzebujesz w swoim życiu. Na dodatek chcieliby, byś ty także brał udział w tym dramacie, straszą cię konsekwencjami twoich działań, odbierają dobry humor, sprawiają, że martwisz się „na zapas”. Wszędzie wietrzą spiski, zdrady i nieszczęścia.

Nie będziesz się rozwijać

Jeśli przyjaźnisz się z negatywnymi ludźmi, zauważysz w pewnym momencie, że oni kochają stagnację i negatywne myślenie, nie chcą się rozwijać. Sami również będą cię zniechęcać do samorozwoju. Osoba pozytywna ma nogę na pedale gazu, a osoba negatywna trzyma stopę na hamulcu.

Ostatecznie to ty decydujesz, z kim będziesz się przyjaźnić, z kim będziesz spędzać czas. Ale prawda jest taka, że jeśli ograniczysz kontakt z  negatywnymi ludźmi, będziesz w końcu szczęśliwy.


Na podstawie: lifehack.org