Go to content

Co się stanie, jeśli będziesz moczyć stopy w occie jabłkowym? Efekt pozytywnie cię zaskoczy (szczególnie latem)

fot. Casarsa/iStock

Zafunduj swoim stopom kąpiel w wodzie z octem jabłkowym. Efekt? Cóż, wśród wielu zalet octu jabłkowego jest i jego zdolność do zabijania bakterii. A te lubią atakować nasze stopy. Latem narażone jesteśmy jeszcze bardziej – baseny, prysznice w hotelach, plaża itp. Do tego gorąco, więc stopy się pocą. Kąpiele w occie jabłkowym zapobiegają też brzydkiemu zapachowi.

Jak przygotować taką kąpiel dla stóp?

Przed zabiegiem dokładnie umyj stopy. Wlej do miski ciepłą wodę i ocet jabłkowy w proporcjach: litr wody, szklanka octu (może być więcej jednego i drugiego, ważne, żeby zwiększać proporcjonalnie ilość wody i octu).

Powinnaś to robić dwa do trzech razy dziennie przez siedem dni. Po upływie tych siedmiu dni kontynuuj moczenie stóp od jednego do dwóch razy dziennie przez kolejne trzy dni. Po upływie 10 do 30 minut wyjmij stopy z miski i wysusz ją.

5-procentowy ocet jabłkowy nie powinien być zbyt ostry dla Twojej skóry. Jeśli jednak poczujesz pieczenie lub pojawi się wysypka, przestań moczyć stopy i dodaj wody, aby rozcieńczyć miksturę.

Co się stanie, jeśli będziesz moczyć stopy w occie jabłkowym?

  • Kąpiele w occie jabłkowym pomogą, jeśli zmagasz się z obrzękami stóp. Wtedy nalej do miski tyle wody, żeby kostki były całkiem w niej zanurzone.
  • Codzienne kąpiele stóp w occie mogą być domowym sposobem na poradzenie sobie z grzybicą.
  • Ocet jabłkowy wspaniale nawilży skórę stóp. Taka kąpiel jest więc pomocna, jeśli zmagasz się z suchością skóry właśnie w tym miejscu.

 

Inne zastosowania octu jabłkowego

Wspomaga odchudzanie

Tę właściwość zna z pewnością wiele kobiet. Ocet jabłkowy zwiększa tempo przemiany materii w naszym organizmie. Dodawanie dwóch łyżek octu do szklanki ciepłej wody wypijanej codziennie rano może w skuteczny sposób wspomóc odchudzanie.

Sposób na zaparcia

Ocet jabłkowy może złagodzić problemy związane z niestrawnością i zaparciami. Pomaga utrzymać odpowiednie pH żołądka. Wypijanie mieszanki octu jabłkowego, miodu i wody przed posiłkiem pomaga w zmniejszeniu problemów ze wzdęciami i zaparciami.

Na chore zatoki

Picie octu jabłkowego bez żadnych zbędnych aromatów przynosi ulgę przy chorych zatokach. Rozrzedza śluz i oczyszcza zatoki. Ciekawe, czy to prawda.

Na ból gardła

Ocet jabłkowy można zastosować przy uporczywym kaszlu i bólu gardła. Wystarczy do szklanki ciepłej wody dodać łyżkę octu, miód i rozgnieciony imbir i tą mieszkanką płukać gardło. Podobno przynosi dużą ulgę dla bolącego gardła.

Na świeży oddech

Ocet jabłkowy ma antybakteryjne właściwości, które mogą pomóc w zniwelowaniu nieprzyjemnego zapachu z ust. Wymieszaj pół łyżki octu z łyżką sody i taką mieszkanką umyj zęby. Oprócz świeżego oddechu zyskasz także czyste zęby.

Na ciśnienie krwi

Codzienne picie pięciu łyżek octu jabłkowego zmieszanego z wodą pozwala obniżyć ciśnienie krwi i dodatkowo je kontrolować. Ocet powoduje zwiększenie produkcji związków, które rozszerzają naczynia krwionośne.

Na cukrzycę

Ocet jabłkowy może być bardzo pomocny dla osób cierpiących na cukrzycę, zwłaszcza typu 2. Wypijanie po posiłku wody zmieszanej z trzema łyżkami octu pozwala na obniżenie i kontrolowanie poziomu glukozy we krwi.

Na zgagę

Ponadto ocet jabłkowy warto wypróbować przy leczeniu zgagi. Podobno wspomaga również leczenie zapalenia stawów. Ocet można kupić gotowy właściwie w każdym sklepie spożywczym, ale też bardzo prosto przygotować go samemu w domu.

Na trądzik

Macie w domu nastolatków z problemem trądzikowym? Spróbujcie przy pomocy wacika posmarować skórę mieszkanką octu i wody w proporcjach 1:4. Po 15 minutach zaleca się umyć twarz wodą.

Na łupież

Wiesz, że ocet jabłkowy może być pomocy w pozbywaniu się łupieżu. Wetrzyj trzy łyżki octu jabłkowego w skórę głowy, pozostaw na 15 minut i umyj głowę delikatnym szamponem. Podobno powtarzanie tej czynności dwa razy w tygodniu przyniesie rezultaty.

Źródło: wikihow