Lifestyle

6 wskazówek, które pozwolą ci idealnie połączyć ser z rodzajem wina

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
4 sierpnia 2018
Fot. iStock/courtneyk
 

Nie zostaliśmy wychowani w kulturze picia wina. U nas to raczej śledzik i ogórek kiszony jako zakąska do kieliszka wódki. Jednak prawda jest taka, że coraz więcej osób pije wino. I wiemy doskonale, że do wina najlepiej podać ser. Tylko jaki? Oto jest pytanie.

Oto 6 wskazówek, które pozwolą ci podać odpowiedni ser do rodzaju wina

Łącz wina i sery o tej samej intensywności

Z reguły wina o zawartości alkoholu powyżej 14,5% są bardziej intensywne i smakują lepiej z serami o intensywniejszym aromacie.

Do win poniżej 12% należy podać sery o delikatniejszym smaku. Tu sobie z pewnością poradzisz, prawda?

Dojrzałe sery najlepiej pasują do ciemnych czerwonych win

Ser, kiedy się starzeje się, traci zawartość wody i staje się bogatszy w smaku wraz ze zwiększoną zawartością tłuszczu. Te dwie cechy idealnie pasują do ciemnych czerwonych win, ponieważ tłuszcz zawarty w serze przeciwdziała wysokim garbnikom w winie. Najlepsze tu będą sery, które dojrzewają co najmniej rok – znany Cheddar, Gouda, poza tym Provolone lub parmezańskie odmiany takie jak Parmigiano-Reggiano i Grana Padano.

Dopasuj sery do słodkich win

Wydawałoby się, że sery pasują jedynie do win wytrawnych, tymczasem wina słodkie, takie jak choćby Muscato tworzą idealne połączenie z cuchnącymi pleśniowych serami o niebieskich żyłkach. Dlaczego? Ponieważ słodycz zawarta w winie pomaga zrównoważyć „gorzkość” w serze i sprawia, że smakuje on bardziej kremowo. Idealny w tym wypadku jest choćby Roquefort.

Miękkie i kremowe sery idealnie pasują do musujących win

Wino musujące charakteryzuje się wysoką kwasowością i karbonatyzacją, które zapewniają efekt oczyszczający podniebienie po kremowym, lepki serze, takim jak Brie, Camembert, Cremont lub Epoisses de Bourgogne.

Wina i sery z tego samego miejsca zawsze dobrze się ze sobą łączą

Najczęściej warto zaufać lokalnym tradycjom i skosztować win i serów z tego samego regionu. Kilka wspaniałych przykładów to Sauvignon Blanc z kozim serem (Dolina Loary, Francja), Chardonnay z Époisses de Bourgogne (Burgundia, Francja) i Garnacha z Manchego (Hiszpania).

Gdy masz wątpliwości, podaj twardy, orzechowy ser

Jeśli serwujesz kilka win i nie masz pewności, jaki ser najlepiej do nich pasuje, wybierz najbezpieczniejszą opcję i podaj twardy, orzechowy ser. Będzie on miał dość tłuszczu, aby zrównoważyć garbniki w czerwonym winie, ale wystarczająco dużo delikatności, by idealnie pasować do pozostałych. Możesz wybrać: Swiss, Gruyère, Comté Extra, Emmental i Gouda.

I jak? Czujesz się trochę pewnie w świecie win i serów?


źródło: Winefolly

 

 


Lifestyle

Jaka jest ulubiona pozycja Polaków, a o jakiej skrycie marzą? Czy bardzo różnimy się od Europejczyków?

Redakcja
Redakcja
4 sierpnia 2018
Fot.iStock/g-stockstudio
 

Jeśli chodzi o pozycje seksualne, każdy z nas ma swoją ulubioną. Portal lekarski DrEd.com przeprowadził ankietę wśród mieszkańców USA, Wielkiej Brytanii i Europy określając w ten sposób, jaką pozycję w jakim państwie najbardziej preferujemy. Okazuje się, że uniwersalnie na pierwszym miejscu jest pozycja na pieska, na drugim misjonarska, trzecią ulubioną pozycją jest ta na jeźdźca. Jednak różnimy się w naszych oczekiwania i pragnieniach, jeśli chodzi o kraj, z którego pochodzimy.

Ciekawe, czy wyniki was zaskoczą?

Seks na stole nie jest pożądany

Chociaż często mówimy: „Chciałabym, żeby wziął mnie choćby na stole w kuchni”, okazuje się, że zaledwie 1,2% określa go, jaki ulubiony, ale niemal 20% chciałoby go spróbować. Seks na stole zajmuje ostatnie miejsce wśród naszych najpopularniejszych preferencji.

Pozycja na pieska wygrywa w większości krajów

Mimo że w badaniu nie wzięły udziału wszystkie państwa na świecie, to jednak okazało się, że w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Rumunii, Austrii pozycja na pieska uchodzi za absolutną faworytkę.

Holandia i Polska są osamotnione w swoich pozycjach

Według badań jedynym krajem, który kocha pozycję misjonarską jest Holandia. Polska także jest wyjątkiem – tylko u nas pozycja na łyżeczkę jest wymieniana jako ulubiona.

Włosi kochają na jeźdźca

Ale okazuje się, że nie tylko oni. To także ulubiona pozycja Belgów i Szwajcarów.

W Portugalii lepiej podnieść nogi

Zarówno w przypadku Węgier, jak i Portugalii, najbardziej ulubioną pozycją seksualną jest ta z trzymaniem nóg w górze opartych na ramionach partnera. Jeśli więc trafisz do łóżka z Węgrem lub Portugalczykiem – nie bądź zaskoczona, gdy podniesie twoje nogi do góry.

Łyżeczka jest najmniej popularną pozycją

Chociaż wciąż znajduje się w czołowej dziesiątce, jej popularność zdecydowanie spada. Jedynie 4,2% biorących udział w badaniu stwierdziło, że ta pozycja jest przez nich najbardziej pożądaną.

Francuzi chcą wyjść z łóżka

Według badań pozycją, jaką najbardziej chcą wypróbować Francuzi jest ta na stojąco. Takie preferencje wykazują także Hiszpanii i Holendrzy, choć w zdecydowanie mniejszym stopniu. Cóż… seks na stojąco to już wyższa szkoła jazdy…

Polacy chcą 69

Okazuje się, że Polacy najbardziej chcieliby wypróbować pozycji 69. W Szwajcarii i Austrii seks analny jest najbardziej pożądany, a w Rumunii i na Węgrzech pozycja na jeźdźca.

Cóż, jak widać, co kraj to obyczaj. To co dla jednych jest normą, dla innych staje się rzeczą pożądaną.


źródło: Bustle

 


Lifestyle

23 oznaki „zdrowego związku”. Sprawdź, czy twoja relacja zmierza w dobrym kierunku

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
4 sierpnia 2018
Pięć mądrości o małżeństwie, które można włożyć między bajki...
Fot. iStock/PeopleImages

Większość z nas chce być w szczęśliwym, zdrowym związku, w którym czujemy się kochani i szanowani. Jednak często nie jesteśmy pewni, jak znaleźć taką relację lub jak poprawić jakoś relacji, w której się już znajdujemy. Być możemy zastanawiamy się również, czy nasz związek jest wart ratowania. Sprawdź „listę kontrolną” dobrej relacji.

23 oznaki dobrego, „zdrowego związku”

 1. Wiesz, że wszystkie związki wymagają pracy. Zdajesz sobie sprawę, że należy twoją relację utrzymać. Każdy związek będzie miał swoje wyzwania, podobnie jak samo życie.
 2. Twój związek przynosi tobie i twojemu partnerowi więcej szczęścia niż stresu. Korzyści są znacznie większe niż jakiekolwiek trudności.
 3. Jesteś odpowiedzialny i przyznajesz się, gdy się mylisz lub popełnisz błąd. Przyjmujesz odpowiedzialność za własne zachowania, wybory i przekonania, zamiast obwiniać swojego partnera.
 4. Nie próbujesz zmieniać partnera, uznając, że nie jest to twój obowiązek. Możesz z szacunkiem wypowiadać się na temat tych aspektów charakteru partnera, które cię dotyczą bezpośrednio.
 5. Dbasz o siebie na wszelkie sposoby – fizycznie, emocjonalnie, psychicznie i duchowo. Zdajesz sobie sprawę, że twój partner nie może wytyczyć ścieżki twojego życia dla ciebie. Twoje poczucie własnej wartości leży w tobie – nie licz na swojego partnera, aby wzmocnić poczucie własnej wartości.
 6. Nie używasz zastraszających lub manipulujących taktyk w stosunku do twojego partnera. Wyrażasz się bez przemocy fizycznej i emocjonalnej. Oboje czujecie się bezpiecznie fizycznie i emocjonalnie. Nie obawiasz się, że zostaniesz wykorzystany przez swojego partnera.
 7. Komunikujesz się otwarcie, zgodnie z prawdą, życzliwie i regularnie.  Jesteś w stanie wyrazić się otwarcie o swoim życiu seksualnym, finansach i innych wrażliwych tematach.
 8. Przebaczacie sobie i sobie nawzajem, a jednocześnie staracie się wprowadzać zmiany i ulepszenia waszych zachowań i postaw w zależności od potrzeb.
 9. Zajmujecie się konfliktami w waszym związku, bez krytyki, defensywności, pogardy. Nie jesteś mściwy. Rozumiesz, że zdrowe relacje mogą obejmować także różnice zdań – kluczem jest sposób radzenia sobie z konfliktem.
 10. Wspieracie nawzajem swoje wybory. Jesteście wyrozumiali. Słuchacie siebie nie oceniając.  Cenisz opinie swojego partnera. Troszczycie się o siebie i kochacie.
 11. Jesteście pełni szacunku. Podziwiacie siebie nawzajem, nie zakładasz, że twój partner wie, jak się czujesz. Nie bierzesz partnera za pewnik.
 12. Prosisz o to, czego pragniesz, zamiast automatycznie oczekiwać, że twój partner spełni twoją prośbę.
 13. Akceptujesz kompromisy. Pamiętacie, że wy dwoje jesteście drużyną, a nie przeciwnikami.
 14. Akceptujesz zmianę w swoim związku, wiedząc, że jest ona naturalna i zdrowa.
 15. Podejmujesz ważne decyzje wspólnie, a nie na własną rękę.
 16. Tworzycie i pielęgnujecie rytuały, które pomagają zbudować więź z partnerem.
 17. Dzielicie się swoimi oczekiwaniami dotyczącymi różnych obszarów waszego życia i przyszłości. Rozumiesz jego życzenia i potrzeby.
 18. Ufajcie sobie nawzajem.
 19. Wspierasz swoją indywidualność. Zdajesz sobie sprawę, że możecie mieć różne zainteresowania i punkty widzenia. Zachowujecie oddzielne tożsamości. Nie musicie być cały czas razem.
 20. Oboje macie zarówno indywidualnych przyjaciół, jak i przyjaciół, z którymi spędzacie czas jako para. Utrzymujesz swoje relacje z rodziną i przyjaciółmi, nie pozwalając swoim relacjom z partnerem odizolować cię od innych.
 21. Jesteś ciekawy różnic między tobą a twoim partnerem, ale nie czujesz się zagrożony z ich powodu.
 22. Dobrze się razem bawicie
 23. Razem próbujecie nowych rzeczy. Unikacie rutyny. Nadal jesteś ciekawy swojego partnera i życia z nim , zdając sobie sprawę, że zawsze możesz się czegoś nauczyć.

 

Na podstawie: psychcentral.com


Zobacz także

Po 40-tce powinniśmy pracować jedynie 3 dni w tygodniu. To potwierdzone naukowo!

7 sposobów na plamy, czyli wszystko co musisz wiedzieć o ich usuwaniu

„Minione chwile”. Są miłości, które chciałoby się przeżyć i książki, które trzeba przeczytać!