Go to content

5 boleśnie oczywistych prawd, o których zapominamy w trudnych czasach

Fot. iStock / stock_colors

Prawda nie przestaje istnieć, gdy zostaje zapomniana. Możesz czytać lub słyszeć coś dziesiątki razy na dziesiątki różnych sposobów, zanim w końcu zapadnie ci to w pamięć. Małe prawdy wymienione poniżej należą do tej kategorii – ponadczasowe lekcje życia, których wielu z nas prawdopodobnie nauczyło się lata temu i od tego czasu przypomina sobie o nich w różnych momentach życia, ale z jakiegoś powodu zupełnie wylatują nam z głowy, kiedy najbardziej by się przydały.

Spróbujmy zatem znaleźć sposób, by zapamiętać to wszystko raz na zawsze i umieć sięgnąć w odpowiedniej chwili.

Życie jest krótkie i nic nie jest dane raz na zawsze

W głębi duszy wiemy, że życie jest krótkie i że śmierć dotyczy każdego z nas, a jednak jesteśmy nieskończenie zaskoczeni, gdy umiera ktoś, kogo znamy. To tak, jakby iść po schodach i źle oceniać ostatni krok. Spodziewałaś się, że będzie o jeden schodek więcej niż jest, więc na chwilę tracisz równowagę, zanim twój umysł przeniesie się z powrotem do chwili obecnej i tego, jaki naprawdę jest świat.

ŻYJ SWOIM ŻYCIEM już dziś! Nie ignoruj śmierci, ale nie bój się życia. Bój się życia, którego nigdy nie przeżyłaś, ponieważ byłaś zbyt przestraszona, aby podjąć pozytywne działania dzisiaj. Śmierć nie jest największą stratą w życiu, podobnie jak choroba. Największą stratą jest to, co umiera w tobie, gdy jeszcze żyjesz i masz się dobrze. Nawet w tych trudnych czasach bądź odważna, bądź śmiertelnie przerażona, a potem i tak podejmij kolejny krok.

Wkrótce wszystko się zmieni

Zaakceptuj zmiany i zrozum, że są konieczne. Na początku nie zawsze będzie to oczywiste, ale ostatecznie większość zmian jest warta zachodu, ponieważ zmuszają nas do rozwoju.

To, co masz dzisiaj, może stać się tym, co miałaś jutro. Nigdy nie wiadomo. Rzeczywistość się zmienia. Ludzie przychodzą i odchodzą. Czasami najkrótszy ułamek sekundy w czasie zmienia kierunek naszego życia. Pozornie niewinna decyzja wstrząsa całym naszym światem jak meteoryt uderzający w Ziemię. Całe życie zostało wywrócone do góry nogami, na dobre i na złe, na mocy nieprzewidywalnego wydarzenia. I te wydarzenia zawsze mają miejsce – jak cała bezsensowna przemoc, którą widzimy w naszym dzisiejszym świecie.

Zmiana jest tym, co przywraca ci kontrolę

Miej cierpliwość do wszystkiego, co niedoskonałe lub niedokończone w twojej głowie i sercu. I uświadom sobie, że cierpliwość nie polega na czekaniu, ale na umiejętności zachowania dobrego nastawienia podczas ciężkiej pracy, aby pozostać wiernym swojej intuicji i wartościom. To jest twoje życie i rządzi się twoimi wyborami. Niech twoje czyny przemawiają głośniej niż twoje słowa.

Naucz się, że podjęcie ryzyka zawsze jest tego warte. Nawet jeśli nie masz pojęcia, gdzie wylądujesz – nawet jeśli jest tak wiele niewiadomych – bądź na tyle odważna, aby wstać i posłuchać swojego serca. Pamiętaj, że najpotężniejsze chwile w życiu zdarzają się, gdy znajdziesz odwagę, by puścić to, czego nie można zmienić. Ponieważ, jak powiedział Viktor Frankl, „kiedy nie jesteś już w stanie zmienić sytuacji, stajesz przed wyzwaniem, aby zmienić siebie – aby wyrosnąć poza niezmienne”. A to zmienia wszystko!

Burze mogą być wielkim źródłem siły

Ciężkie czasy są jak silne burze, które wieją przeciwko tobie. I nie chodzi tylko o to, że te burze blokują ci drogę od miejsc, do których próbujesz się udać. Odrywają też wszystko, z wyjątkiem istotnych rzezy, których nie można zniszczyć i pozostaje ci tylko fundament tego, kim naprawdę jesteś. Kiedy więc zdarzy się, że zostaniesz zraniona, zdradzona lub odrzucona, pozwól sobie usiąść cicho z zamkniętymi oczami i przypomnieć sobie wszystkie dobre chwile, które miałaś, całą słodycz, której skosztowałaś, i wszystko, czego się nauczyłaś. Powiedz sobie, jak wspaniale było tak żyć, a potem otwórz oczy i żyj jeszcze bardziej.

Nie potrzebujesz teraz wszystkich odpowiedzi

Zaakceptuj to, że nie wiesz dokładnie, dokąd zmierzasz i ucz się kochać i doceniać to uczucie wolności. Ponieważ tylko wtedy, gdy jesteś zawieszona w powietrzu, bez celu w zasięgu wzroku, zmuszasz swoje skrzydła do pełnego otwarcia, abyś mogła latać. Możesz nie wiedzieć, dokąd podróżujesz. Ale nie to jest ważne. Ważne jest otwarcie skrzydeł. Możesz nie wiedzieć, dokąd zmierzasz, ale wiesz, że tak długo, jak twoje skrzydła są rozpostarte, wiatry będą cię nieść do przodu.

Prawdę mówiąc, niektóre z najwspanialszych rezultatów, które pojawią się w twoim życiu, będą tymi, o których nigdy nawet nie myślałaś. Tak długo, jak utrzymujesz umysł otwarty na nowe perspektywy i poruszasz się naprzód, naprawdę nie ma złych zakrętów w życiu, tylko ścieżki, o których nie wiedziałaś, że istnieją. I nigdy nie możesz być pewna, co jest za rogiem. To może być wszystko, ale może też być nic.

Pewnego dnia wszystkie elementy się połączą. I spojrzysz wstecz na trudne czasy, które minęły, uśmiechniesz się i zapytasz siebie… „Jakim cudem przez to wszystko przeszłam?”