Go to content

10 najpiękniejszych melodii z filmów. Z pewnością znasz je ze słyszenia

Fot. Istock/martin-dm

Film nie istnieje bez muzyki, która go dopełnia, dopowiada historię, opowiada o emocjach głównych bohaterów. Bywa, że kompozycje przewyższają o klasę obrazy, którym towarzyszą i zapadają w pamięć o wiele bardziej niż fabuła… Na pewno i wy macie takie niezapomniane ulubione melodie z filmów, do których często wracacie. Poniżej znajdziecie moje subiektywne zestawienie dziesięciu pięknych utworów, które kocham najbardziej. Nie było łatwo ograniczyć się do tej liczby ;). Miłego słuchania!

1. „Polskie drogi” (Andrzej Kurylewicz)

Nie wiem, czy jest druga taka kompozycja, która równie pięknie opowiada o poplątanych losach naszej ojczyzny. Powyżej wersja Pata Metheny.

2. „Comptine d’Un Autre Été: (Yann Tiersen)

Tutaj właściwie można zaproponować cały album ze ścieżką dźwiękową. W tym filmie muzyka jest narratorem. A jeśli jeszcze nie widzieliście „Amelii” to nie ma na co czekać.

3. „Uciekaj moje serce” (Seweryn Krajewski, Agnieszka Osiecka)

Piosenka towarzysząca serialowi „Jan Serce”. Poniżej znajdziecie ją w oryginalnej wersji autora, Seweryna Krajewskiego, ale ja lubię również wykonanie Stanisława Sojki. Przepiękna melodia i wzruszające do głębi słowa napisane przez cudowną Agnieszkę Osiecką.

4. „The portrait” (James Horner)

Czyli trochę „My heart will go on”, ale uwaga, w wersji… instrumentalnej. Oczywiście, Celine Dione jest jedyna w swoim rodzaju, nie ma wątpliwości, że to wspaniała artystka. Jednak ten utwór wolę właśnie w takiej wersji. Posłuchajcie jaka to piękna kompozycja.

5. Love Song For A Vampire

Nie jestem fanką „Draculi”, ale… ta piosenka, która pojawia się właściwie przy napisach końcowych, wynagradza momenty filmu, o których chciałoby się zapomnieć.

6. „Una Mattina ” (Ludovico Einaudi)


„Nietykalni” wzruszają, bawią, uczą… Zostawiają nas odrobinę mniej samotnych niż przed projekcją filmu. A przede wszystkim dają nam niezapomnianą muzykę skomponowaną przez samego mistrza…

7. „Harry Potter i kamień filozoficzny – prolog” (John Williams)

Mistrz John Williams właściwie opowiedział tą kompozycją losy Harry’ego. Tutaj muzyka jest magią.

8. „Schindler’s list” (John Williams)

Temat przewodni z filmu Stevena Spielberga jest niezwykłą mieszanką emocji, bólu, straty, wzruszenia i zadumy nad bezsensowną śmiercią.

9. „Now we are free” (Hans Zimmer)

Zamknijcie oczy i przypomnijcie sobie ostatnią scenę filmu „Gladiator”.

10. „Glasgow Love Theme” (Craig Armstrong)

Nie wiem, czy to przez nieustająca słabość do kinowego hitu „Love actually”, czy przez prostotę tego pięknego utworu, ale za każdym gdy słyszę pierwsze takty – szklą mi się oczy.

A teraz… pora wracać do pracy 😉 Albo włączyć sobie RMF Classic…