Związek

Stary, kiedy zostajesz ojcem, bierzesz na siebie odpowiedzialność. Romans jest serio dla ciebie ucieczką?

Sziti Mąż
Sziti Mąż
2 września 2019
Fot. iStock/domoyega
 

Często słyszę od kobiet, że największy kryzys w ich związku przyszedł, gdy pojawiły się w nim dzieci. I właściwie nie tylko od kobiet, ale też od facetów, którzy mówili: przestała mnie zauważać, wszystko się zmieniło, czułem się niepotrzebny. Nie tłumaczę facetów, którzy w czasie, gdy ona cała swoją uwagę skupiała na dziecku, poszli w jakiś romans, czy flirt, który okazał się dla ich związku zabójczy. Stary, jeśli przy trudnościach od razu szukasz pocieszenie u innej, to ile jesteś wart? Dziecko? Oboje go chcieliście, cieszyliście się. Fakt. My – faceci nie czujemy ciąży, nie czujemy się ojcami w momencie, kiedy widzimy test ciążowy. Co więcej, ojcami zostajemy często kilka tygodni po tym, gdy dziecko już się na świecie pojawi.

Bywa, że związek, który się idealnie układał, nagle po pojawieniu się dziecka pełen jest awantur, cichych dni, nieporozumień. „Nienawidzę go” – mówią kobiety. Im trudno się pogodzić z faktem, że ich partner nie podąża za nimi, nie angażuje się w rodzicielstwo z równą siłą. Co więcej, wychodzi z kolegami, zostaje w pracy po godzinach i oddala się nie wiadomo właściwie kiedy.

Pamiętam swoje małżeństwo, gdy pojawiło się pierwsze, a potem drugie dziecko. Dziś, gdy patrzę na to z perspektywy czasu, widzę, jakim byłem egoistą, jak wiele rzeczy nie chciałem zauważać. Jak unosiłem się dumą. I jak nierzadko zdarzało mi się myśleć, że nie chce mi się wracać do domu – to nadąsanej żony, do hałasu, do obowiązków. Dlatego stary, jeśli w twoim związku pojawia się dziecko, pamiętaj o kilku rzeczy, jeśli nie chcesz schrzanić tego, co w twoim życiu tak naprawdę jest najważniejsze.

Przestań myśleć o sobie

Zostajesz ojcem, tym samym stajesz się odpowiedzialny za swoje dziecko. Wiem, że to mega ciężar do udźwignięcia, ale musisz się z nim zmierzyć, a nie przed nim uciekać. Jesteś ojcem, czyli w twoim życiu pojawił się mały człowiek, dla którego masz być wsparciem, autorytetem, kimś, z kogo może brać przykład. Przestań skupiać się na tym, co dziecko ci w twoim życiu odebrało, a skup się na tym, jak dużo ci dało i jak bardzo ze swojego tacierzyństwa możesz czerpać.

Schowaj dumę do kieszeni

Od setek lat wiadomo, że kobietom łatwiej wejść w rolę rodzica i opiekować się dzieckiem. Taki jest fakt, ale to nie znaczy, że ty nie możesz się tego nauczyć. Słuchaj swojej żony, a nie unoś się dumą, bo przecież ty na pewno wiesz lepiej. Nie wiesz, być może ona też nie, ale z pewnością w większym stopniu niż ty wie, co robi. I nie piszę tu o ojcach, którzy od razu odnajdują się w tej roli, ale o tych, którzy potrafią schrzanić swój związek tylko dlatego, że nie czują się na początku rodzicielstwa doceniani za to, że raz dziennie zmienia pieluchę dziecku.

Bądź wsparciem

Ja nie byłem, ale nie chciałem słyszeć swojej żony, gdy mi to mówiła. Przecież pracowałem, zarabiałem, o co jej mogło chodzić, gdy mówiła, że mnie potrzebuje. Dziś już wiem, ale to kilka lat za późno. Ona chciała, bym był blisko, bym ją przytulił, wyszedł na spacer z dzieckiem, kiedy wracałem z pracy, żebym zrobił kolację, zadbał sam z siebie o zakupy, sprawdził, czy nie kończą się pieluchy. Żebym robił to wszystko sam z siebie, dbał o nią, by ona nie miała poczucia, że w swoim rodzicielstwie jest samotna, a ja pojawiam się tylko w sytuacjach, gdy ona zaciskając zęby wymusza na mnie jakąś aktywność.

Rozmawiaj

Podstawą każdego kryzysu w związku jest brak rozmowy. Każdego. Stary, jeśli nie będziesz rozmawiał ze swoją żoną, mówił jej, jak się czujesz, to nic dobrego z tego nie wyniknie. Skąd to się bierze, że wolisz wyżalić się obcej kobiecie, a nie swojej żonie? Czego się boisz? Chcesz być macho? Chcesz uchodzić za tego lepszego w waszym związku? Serio? Nie masz odwagi powiedzieć swojej żonie i matce twoich dzieci o tym, z czym sobie nie radzisz, z czym jest ci ciężko? Ocknij się chłopie, bo inaczej utoniesz. I zostaniesz sam jak palec, a uwierz mi – to naprawdę nie jest fajne, wiem coś o tym.


Związek

Panowie, spieszcie się kochać swoje żony, nim od was odejdą. Nie macie czasu, zadbajcie w końcu o wasz związek, a nie tylko o siebie

Sziti Mąż
Sziti Mąż
13 listopada 2019
„Nie komplikuj, ciesz się, ufaj". Czego mężczyzna może nauczyć o miłości kobietę
Fot. Pexels / freestocks / CC0 Public Domain
 

Panowie, wam się wydaje, że macie wiecznie czas. Czas na wszystko inne poza sobą. Bo to prawda, że o siebie jesteśmy w stanie myśleć non stop. Pamiętam siebie na długo przed rozwodem. Myślałem: „weekend z żoną?”, trzeba było coś pomyśleć, ale zawsze było jakieś „ale”. A to mecz z kolegami, a to wyjście z nimi na imprezę, a to zmęczenie pracą, jakieś przeziębienie, wyjazd służbowy. I nagle weekend z żoną nie wydarzał się przez kolejny rok. Ja o nim zapominałem i żyłem swoim życie. Tak, swoim, bo skupionym tylko na tym, żeby to mi było dobrze.

Nie zrozumcie mnie źle, zdaję sobie sprawę, że wielu z was pomaga w obowiązkach domowych. Ja też to robiłem, sprzątałem, wieszałem pranie, wychodziłem z psem, gotowałem, odbierałem dzieciaki ze szkoły czy przedszkola. I niby wszystko ładnie pięknie, bo halo, przecież jestem, pomagam, nie czekam na gotowe. Niby tak. Ale z drugiej strony pomyślcie, ile razy olewacie każdy nadmiar tego, co powinniście zrobić.

Ja nie wiem, skąd w nas – facetach, tak silne przekonanie, że jak już ślub weźmiemy, to ta kobieta już zawsze przy nas będzie. Choćby się paliło, waliło, to ona jest stałą, która się nie zmienia, a więc gdy po tych wszystkich zalotach, podchodach, staraniach, zakładamy jej obrączkę na palce, to wydaje nam się, że to wystarczy, że już więcej nie musimy się starać.

Co z tego, że ona mówi: „schudnij”, „może zaskoczyłbyś mnie czymś”, „nigdzie sami nie wychodzimy”, „nie masz dla mnie czasu”, „nie zwracasz na mnie uwagi”. Takie babskie gadanie, wszystkie tak gadają, ale się nie rozwodzą. Serio? Jesteście pewni, że nie odchodzą, nie romansują? Dacie sobie odciąć dwie ręce, a może i coś więcej? Fakt, one są porządniejsze od nas, mają większe poczucie odpowiedzialności za dzieci, za rodzinę. Wiem, z wielu rozmów przeprowadzonych z kobietami, że często po prostu trwają w związku. Mówią, że jak dzieci dorosną, odejdą, bo właściwie i tak się czują, jakby były same, a do pomocy przy sprzątaniu mogą sobie kogoś wynająć.

Chcielibyście usłyszeć, że tak o waszym małżeństwie mówi wasza żona innej osobie? Trwanie, samotność, beznadzieja, frustracja? Zapewniam was, że nie. Ja też nie chciałem. Bagatelizowałem wszystkie te sygnały, które były tak wyraźne, ale moje ego zbyt mocno rozdmuchane, skutecznie je zasłaniało. Przejdzie jej, to kryzys, bo dzieci małe, bo dzieci większe, bo 40-tka, mówiłem sobie. A ona czekała na mnie. Powiedziała mi to podczas jeden z naszych rozmów, kilka miesięcy po rozwodzie, gdy próbowałem zrozumieć, co się stało. Tylko na rozumienie było już za późno. Czekała, aż się wyszumię, wyszaleję, aż dojrzeję do zadbania o najbliższą mi osobę, docenienia jej, pokazania, jak bardzo ją kocham. Mówiła mi, że przez wiele lat czuła się na szarym końcu. Zawsze ktoś inny był ważniejszy. Kolega w potrzebie, zepsute auto, kupno roweru, dzieci, moja mama, teść. A ona?

Nie macie czasu, panowie, chcę was ostrzec. Nie macie czasu na odkładanie waszego małżeństwa na później, na wmawianie sobie, że to hormony albo ból głowy jest przyczyną nastroju waszej żony. Głowa ją boli przez was najczęściej! Ma dosyć czuć się jak podnóżek i pani do obsługi. „Miałam poczucie, że jestem od prania, sprzątania i gotowania” – to często słyszę od kobiet, bo w końcu zacząłem je słuchać.

Nie lubimy krytyki, chętnie obśmiewamy innych, ale żeby spojrzeć samokrytycznie na siebie – co to, to nie, prawda? A może warto stuknąć się w ten pusty łeb i coś zrozumieć? Zrozumieć, że nie wystarczy być samcem alfa, ale wziąć odpowiedzialność za swój związek, za to, jak on wygląda. Dać coś w końcu z siebie więcej, posłuchać, co ona mówi. Olać wyjście z kolegami, a z nią wyjść do kina. Uwierz, jak ona w końcu od ciebie odejdzie, będziesz marzył o takich wieczorach, wył jak pies na myśl o tym, ile rzeczy mógłbyś z nią zrobić, co jej zaproponować. Ale wtedy będzie już za późno. Ona ci nawet nie uwierzy, jak będziesz zapewniał, że wszystko się zmieni. Bo przecież zapewniałeś na odczepnego nie raz, ale i tak nic się nie zmieniało. Jeden wyjazd wspólnie do SPA, jakaś kolacja w modnej knajpie. Byleby odhaczyć i znów móc skupić się na swoim JA.

To tak nie działa. W moim przypadku musiałem zostać sam, żeby pojąć, jak wiele rzeczy spie*doliłem przez własną głupotę. I co? Siedzę w chacie na kanapie. Sam jak palec. Bo z czasem, to nawet nie chce ci się umawiać z tymi wszystkimi innymi kobietami i zgrywać przed nimi chojraka, przechodzić przez ten etap podrywu, ściemniania. Rzygam tym i choć minęło pięć lat od mojego rozwodu bywa, że nadal tęsknię za swoją żoną, za jej zapachem, obecnością, śmiechem. Ona jest szczęśliwa i tylko to pozwala mi jakoś iść dalej. Ja już czasu nie cofnę, ty masz jeszcze szansę coś zrobić, by nie znaleźć się w miejscu, w którym dzisiaj jestem.


Związek

Stary, przestań ignorować błędy, które popełniasz w związku. Uwierz, życie singla nie jest wcale takie dobre

Sziti Mąż
Sziti Mąż
14 sierpnia 2019
Fot. iStock / PeopleImages

Jeśli chcesz uczyć się na błędach innych facetów, jeśli chodzi o torpedowanie twojego małżeństwa głupimi niedopatrzeniami i samolubną głupotą, cóż, właśnie trafiłeś we właściwe miejsce.

Oczywiście możesz się śmiać i uważać, że to co piszę jest zupełną bzdurą, uwierz jednak – mam za sobą setki rozmów z kobietami i mężczyznami. Okazuje się, że oprócz popełniania poważnych błędów wobec związku, na sumieniu miewamy te wydawałoby się błahe, które jednak, kiedy słyszymy: „chcę się z tobą rozstać” mają niebagatelne znaczenie. My – faceci, ignorujemy je, prychając z oburzeniem i twierdząc, że kobiety są mistrzyniami robienia z igły widły. A jednak.

Cztery błędy popełniane przez mężów, które prowadzą do rozwodu i psują małżeństwo

Przytyłem

Nie przestawaj czytać, bo właśnie wielu w tym momencie, zamknie ten artykuł, uważając, że mam gówno do powiedzenia. Nie chodzi o to, że z wiekiem mamy trochę kilogramów więcej, że rośnie nam brzuch, ale o lenistwo. Tak – stajemy się w związku leniwi. Czujemy się zbyt komfortowo i pewnie – tak jak ty teraz.

Najczęściej małżeństwo wydaje się nam dość łatwe od samego początku. Jesteśmy przekonani, że wystarczy być sobą i robić to, na co mamy ochotę. Też tak myślałem i byłem w błędzie, jak wielu innych facetów, którzy zostali sami.

Nie skupiałem się na moim małżeństwie i żonie tak, jak na pracy, na tym, ile pieniędzy mam w portfelu, co zjem na obiad. Właściwie w ogóle nie zastanawiałem się nad swoim małżeństwem. Byłem na auto-pilocie i to był fundamentalny błąd.

Więc jeśli chcesz wiedzieć, jak być dobrym mężem, zacznij zwracać uwagę na swoje małżeństwo w sposób, w jaki zwracasz uwagę na bzdury, takie jak mecze piłki nożnej czy muzykę, którą pobierasz na swój nowy smartfon. Zrób to, jeśli nie chcesz zostać sam, w miejscu, w którym ja dzisiaj jestem.

Seks był o mnie

Byłem tylko jednym z najgorszych kochanków wszech czasów. Jasne, możesz teraz poczuć się zadowolony z siebie, bo z pewnością tak o sobie nie myślisz. Powiedziałbyś: „Mam dobre życie seksualne, kocham się z żoną dość regularnie, czasami nawet częściej niż moi koledzy”. Zastanów się tylko, czy seks w twoim małżeństwie nie dotyczy niemal zawsze ciebie. Nie, że świadomie. W końcu nie wierzę, że jesteś spoconym i pijanym studentem, który próbuje na siłę zaciągnąć swoją żonę do łóżka. Problem polega na tym, że nie słuchamy swoich partnerek. Wydaje nam się, że wszystko robimy najlepiej i to my wiemy, jak zrobić jej dobrze, pomimo subtelnych sygnałów, które nam daje, że czasami chciałby coś zmienić. Nie, my nie przyjmujemy krytyki, nie chcemy słyszeć, że robimy coś źle. Jeśli tak będziesz podchodził do seksu, uwierz – za kilka lat możesz wcale go nie mieć.

Nie pomagałem płacić rachunków

Słuchaj, nie dbam o to, jak bardzo twoja żona uwielbia zajmować się finansami ani jak jest w tym dobra. Nie zrozum mnie źle, zarabiałem całkiem dobrze, ale nie potrafiłem być szczęśliwy bez pracy. Pracowałem, ale to żona zajmowała się domowym budżetem. Dzisiaj, z perspektywy czasu, wiem, że nie było to dobre. Nie dlatego, że robiła to źle, wręcz przeciwnie. Warto jednak, żebyś pamiętał, że większość kobiet chce i zasługuje na opiekę, bez względu na to, jak są niezależne i silne. Chcą mieć poczucie bezpieczeństwa, które daje im świadomy ich wspólnego życia partner, czyli ten który interesuje się domem, wydatkami i wie, gdzie kupić ulubione pieczywo dla swojej żony.

Powiedziałem rzeczy, których nigdy nie mogę cofnąć

Nie można wymazać absolutnie niczego, co mówimy drugiemu człowiekowi. Pamiętaj o tym, nim w kłótni powiesz coś, czego będziesz latami żałował. Wiem, bo wypluwałem swój jad wiele razy… Zastanów się, zanim zechcesz zacząć mówić. Oddychaj. Przygryź wargę, aż zacznie krwawić. Wyjdź. Tylko nie mów rzeczy, które zranią twoją żonę, bo nigdy nie cofniesz krzywdy, którą jej wyrządzisz.

Tak, wiem, myślisz, że jesteś twardy. Że nawet zostając sam, świetnie dasz sobie radę. Obiad odgrzejesz w mikrofalówce, będziesz jadł przed telewizorem, nikt nie będzie niczego od ciebie wymagał… Nie masz pojęcia, o czym mówisz…