Seks Związek

Trzy powody, dla których kobiety tracą zainteresowanie seksem, a przecież seks jest jedną z najważniejszych rzeczy w naszym życiu

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
4 listopada 2019
Fot. iStock
 

Wiele „szczęśliwych par”, które tak się prezentują w mediach społecznościowych, ma swój mały, niepokojący sekret: małej lub żadnej intymności seksualnej. Ten problem dotyczy szczególnie kobiet, a z powodu stawianych nam wymagań i oczekiwań niewiele z nas o tym mówi.

Warto jednak pamiętać, że niskie pożądanie seksualne nie ogranicza się do płci, orientacji seksualnej, rasy ani żadnej innej grupy demograficznej. My jednak, co oczywiste, skupimy się na kobietach. O czym powinniśmy pamiętać:

Punkty, o których należy pamiętać

 • jeśli chcesz uprawiać seks rzadziej niż twój partner, to niekoniecznie musi stanowić twój problem, inna sprawa, że może powodować nieporozumienia w związku
 • jednocześnie, nawet jeśli twój popęd seksualny jest mniejszy niż kiedyś, twój związek może być silniejszy niż kiedykolwiek
 • nie ma magicznej częstotliwości, która definiowałaby niski popęd seksualny, jest to indywidualna sprawa każdego z nas

Tymczasem do objawów niskiego popędu seksualnego u kobiet należą:

 • brak zainteresowania jakąkolwiek aktywnością seksualną, w tym masturbacją
 • brak lub znaczne ograniczenie fantazji seksualnych i myślenia o seksie w ogóle
 • zaniepokojenie brakiem aktywności seksualnej lub fantazji

Chęć uprawiania seksu jest bardzo złożonym tematem, ponieważ opiera się na interakcji kilku czynników wpływających na intymność, w tym samopoczucie fizyczne i emocjonalne, doświadczenia, przekonania, styl życia i obecny status związku. Jeśli masz problem w którymkolwiek z tych obszarów, może to wpłynąć na twoje pożądanie i budowanie intymności seksualnej.

Trzy typowe przyczyny obniżonego pożądania seksualnego u kobiet

1. Przyczyny fizyczne

Szeroki zakres chorób, zmian fizycznych i leków może powodować niski popęd seksualny, w tym:

 • niektóre leki na receptę, zwłaszcza przeciwdepresyjne obniżają popęd płciowy
 • nawyki stylu życia, na przykład chroniczny problem ze spaniem niszczy pożądanie; wyczerpanie opieką nad małymi dziećmi lub starzejącymi się rodzicami jest częstym winowajcą takiego zmęczenia; zmęczenie spowodowane chorobą
 • problemy zdrowotne, na przykład zmiany gospodarki hormonalnej mogą wpłynąć na obniżoną ochotę na seks; menopauza może również być tego przyczyną, a także okres w ciąży i po porodzie, kiedy to hormony najbardziej szaleją w naszych organizmach
 • dyskomfort seksualny – jeśli odczuwasz ból podczas seksu lub nie możesz osiągnąć orgazmu, może to zmniejszyć ochotę na seks

2. Wewnętrzne przyczyny emocjonalne

Twój stan emocjonalny może wpływać na twoje pożądanie seksualne. Istnieje wiele psychologicznych przyczyn niskiego popędu seksualnego. Stres związany z pracą i/lub presją rodziny może zniszczyć pożądanie. W kulturze, która zachęca do posiadania „idealnego” ciała, negatywne postrzeganie swojej cielesności, wynikające z poczucia, że fizycznie nie jesteś wystarczająca, może także je zmiażdżyć. To samo dotyczy osób zmagających się ze stresem pourazowym, lękiem lub depresją.

Gniew i uraza to inne silne emocje, które obniżają pożądanie, prowadzą do frustracji. Często są to także toksyczne myśli, takie jak „Jesteś samolubny!” lub „Nigdy o nikim nie myślisz!” mogą prowadzić do rozproszenia uwagi, oddalania się od siebie. Toksyczne myśli rodzą gniewne uczucia, które wyczerpują empatię, emocjonalny klej, który nas łączy. Również brak wzajemnego zrozumienia może odbierać ochotę na seks.

3. Walka w związku

Trudno jest czuć się blisko z drugą osobą gdy narastają między wami problemy. Dynamika komunikacji między tobą a partnerem może prowadzić do napięcia w związku. Intymność jest często ofiarą takich zmagań, czyli nierozwiązanych konfliktów i rywalizacji, problemów z zaufaniem oraz słabą komunikacja potrzeb i preferencji seksualnych.

Kiedy pojawia się problem, warto poszukać jego rozwiązania niż udawać, że on nie istnieje. Seks jest jednym z najważniejszych obszarów naszego życia, nie mówiąc o związku, dlatego naprawdę warto o niego zadbać.

źródło: Psychology Today


Seks Związek

Rozwiązanie akcji #Miesiąc Bez Kompleksów

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
5 listopada 2019
Fot. iStock
 

Nie taka jak trzeba. Ciągle za gruba, nie wystarczająco ładna, za niska,  za mało zdolna… Kompleksy. Któż ich nie ma. Nobody is perfect! Już nigdy o tym nie zapominajmy, nigdy! Przez ostatnie tygodnie pokazałyście, że nie ma takich strachów, którym nie da się powiedzieć: wystarczy. Że potraficie stawić czoła swoim lękom, kompleksom i już nie uciekać. Przede wszystkim przed sobą.

Udowodniłyście, że naszą wartość można budować tylko w jeden sposób – wiarą w siebie. I nikt oprócz nas samych, nie może tego zrobić. Każda z nas jest inna, wyjątkowa, wspaniała. Każda z nas zasługuje na to, by czuć dumę patrząc  w lustro.  Dziękujemy wam, że podjęłyście to wyzwanie!

Z ogromną radością ogłaszamy zwycięzców naszej akcji.

Prosimy o kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 10 dni od daty ogłoszenia wyników. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres e-mail, adres i nr telefonu – i pseudonim/nick, którym posługiwaliście) na adres e-mail: [email protected] z dopiskiem: „#miesiąc bez kompleksów”. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsora swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

Laureaci:

Nagroda główna – weekendowy pobyt w Talaria Resort & SPA z przyjaciółką :)*

Andżelina Rybak

*Wartość nagrody: 2.200 PLN Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wydanie nagród, o których mowa w ust.1 powyżej, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Warunkiem wydania nagrody jest uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy przez laureata konkursu.


 Zestaw kosmetyków WS ACADEMY, składający się z produktów:

Eliksir Czarna Orchidea

Odżywka 20 w 1 Poranna Rosa

Monika Zielińska

Joanna Antoniewska

Marta Czechowska

Marta Mrugalska

El Pie


Zaproszenie do salonów DepilConcept w Polsce na zabieg depilacji SHR in Motion o wartości 230 złotych!

Sylwia Gładkojć

Barbara Chadaj

Ada Frąckowiak

Ewa Jurkowska

Patrycja Chmielewska


Zestaw kosmetyków JANDA, składający się z:

 • NOWOŚĆ – FORMUŁA STOP-REDNESS – nawilżający krem całodzienny
 • NOWOŚĆ – FORMUŁA STOP-REDNESS – Red korektor krem korygujący.

Bogumiła Olendzka-Kozicka

Joanna TD

Karolina Hasiak

Małgorzata Trelka

Agnieszka Owczarska

 

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Seks Związek

Wsparcie dla polskiego rękodzieła

Redakcja
Redakcja
4 listopada 2019
Fot. Materiały prasowe

Przemysł rękodzielniczy przeżywa ciągły rozwój o wzrost zainteresowania, produkty wykonywanie w przydomowych pracowniach są dość kosztowne, jednak tworzą niepowtarzalną całość, a osobie obdarowanej sprawiają wielką radość. W sieci funkcjonuje mnóstwo stron, które zrzeszają rękodzielników i wspierają ich trud w tworzenie pięknych i efektownych ozdób, jedną z takich platform jest artyferia.pl, na której można znaleźć naszyjniki, kolczyki, bransoletki oraz inne produkty wykonane przez artystów.

Dlaczego warto kupować rękodzieło?

Rękodzieło dostępne w Internecie zapiera dech w piersiach, ponieważ reprezentuje nie tylko talent twórców, ich wenę oraz poczucie stylu, ale również udowadnia jak wiele technik można się nauczyć, obecnie nauka jest o wiele łatwiejsza, ponieważ w Internecie można zapoznać się z wieloma filmikami instruktażowymi. Sklep Artyferia.pl stawia na oryginalność, produkcja masowa nie budzi już takiego zainteresowania jak jeszcze kilka lat temu, obecnie amatorzy biżuterii lubią wyróżniać się na tle innych, kupić coś niepowtarzalnego, unikatowego, dlatego właśnie rękodzieło jest coraz częściej wybierane. Często pojawia się krytyka, zarzucająca zbyt wysoką cenę za biżuterię ręcznie wykonywaną , nie warto jednak wchodzi wówczas w polemikę z osobami, które nie wiedzą, jak dużo czasu zajmuje znalezienie pomysłu oraz jego wykonanie zgodnie z wizją osoby zamawiającej. Rękodzielnicy, którzy wystawiają swoje prace w sklepie to osoby pełne pasji i zaangażowania w wykonanie każdego projektu, szukające cały czas nowych inspiracji i podejmujące próbę sprostania oczekiwaniom, które stawia się obecnie rękodziełu.

Co można zyskać kupując rękodzieło?

Polskie rękodzieło z pewnością potrzebuje ogromnego wsparcia, zwłaszcza obecnie, kiedy to tanie produkty bardzo niskiej jakości z Chin zalewają z każdej strony polski rynek, zamiast nabywać produkty wytwarzane na szeroką skalę, może warto pomyśleć o zakupach u polskich twórców? Jest to głównie motywacja i zachęta dla rękodzielników do każdego działania, ich praca i pasja nie idą wówczas na marne, wręcz przeciwnie, czują, że robią coś pożytecznego i są w tym zakresie docenieni przez wiele osób, dla których ważne jest wyróżnienie się z tłumu choćby małym detalem. Zazwyczaj rękodzieło nie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, w sklepach internetowych z półfabrykatami można kupić najbardziej potrzebne produkty za niewielką cenę, największym nakładem jest jednak praca ludzka, którą trzeba wykonać. W Artyferia.pl główną misją jest promowanie polskiego rękodzieła, wszystkie prace są wyjątkowe, a podział na kilka kategorii ułatwia poruszanie się po stronie i szukanie idealnego dla siebie lub bliskiej osoby prezentu. Pewne jest to, że w Internecie łączą się ze sobą przeróżne techniki rękodzieła, to nie tylko biżuteria, lecz akcesoria do dziecięcych pokoików oraz bardzo popularne w ostatnim czasie mydełka wykonywane ludzkimi rękoma. Zapakowane w ilości kilku sztuk w ozdobne pudełeczko może stanowić doskonały upominek, a dodatkowo wspierać inicjatywę i rozwój polskiego rękodzieła, które jest jedyne i niepowtarzalne.


Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Nie radzi sobie, prowadząc podwójne życie. Nie potrafi zrezygnować z jednej, by być z drugą

Czym jest zdrada dla mężczyzn, a czym dla kobiet? Są kwestie, w których bardzo się różnimy

związki na odległość

Związki na odległość i magia rozstania