Lifestyle Związek

Nieudany związek? 34 lekcje, które wyniosły kobiety po swoich rozstaniach

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
24 sierpnia 2018
Fot. iStock/Milan_Jovic
 

Każdy z nas ma za sobą nieudany związek. Założę się, że gdyby spytać was o lekcję, jaką otrzymaliście po rozstaniu z niewłaściwym facetem (takim musiał się okazać, skoro nie jesteście razem), bylibyście w stanie wyciągnąć choćby jeden wniosek – to, czego nauczyło was to doświadczenie.

A jeśli złożymy jeden do jednego, to może uzbierać się nam nawet 100 lekcji, jakie dostaliśmy po nieudanym związku. Porozmawiałam, poczytałam, zebrałem w całość. Gotowe? Ciekawe czy ze wszystkimi się zgodzicie.

1.
„Oczekiwanie, że mężczyzna się zmieni, to największy błąd, jaki kiedykolwiek popełniła kobieta”.

2.
„Jeśli on od początku nie jest facetem, którego jesteś w 100% pewna, zostaw go i idź dalej.”

3.
„Miłość do siebie samego  jest podstawą każdego związku”.

4.
„Nie oczekuj, że oszust kiedykolwiek się zmieni”.

5.
„Nie ma znaczenia, jak długo się znacie i jak wiele razem przeszliście. Jeśli on zdecyduje się odejść, nic nie zrobisz. Ale możesz zadbać o jedno – o swoją równowagę. Kochaj i szanuj siebie przede wszystkim”.  wzlotów i upadków dzielicie. Jeśli zdecyduje się odejść i zawrócić, nic nie możesz zrobić. Ale zawsze możesz odzyskać równowagę, o ile ją masz. Przede wszystkim kochaj i szanuj siebie. „

6.
„Kochaj siebie bardziej niż kochasz jego. Zawsze”.

7.
„Czasami lepiej puścić i iść dalej, niż walczyć.”

8.
„Każdy związek, choćby nie wiadomo jak dobrany, by przetrwać, wymaga wiele pracy i zaangażowania obu stron. Naucz się doceniać rzeczy za to, czym są, a nie nieustannie poszukiwać czegoś lepszego. Prawdziwe życie zaczyna się dopiero po „żyli długo i szczęśliwie”.

9.
„Naucz się wybaczać. I niech przebaczenie nie kojarzy ci się z tym, że zapominasz, co się stało. Wybaczając pozwalasz sobie iść dalej. Przebaczenie zapewnia spokój ducha”.

10.
„Kiedy ktoś cię nieustannie krzywdzi, odjedź. Wbrew pozorom to naprawdę jest proste, trzeba tylko podjąć decyzję. Ustal swoje granice”.

11.

„Nie ratuj małżeństwa dla dzieci. Nie mów, że to dla ich dobra. To one cierpią najbardziej”.

12.
„Nie zakochuj się w kimś, kto sprawia, że myślisz, że miłość jest trudna. Prawdziwa miłość powinna czymś tak naturalnym jak oddychanie. Nie ignoruj ​​swojej intuicji. Bądź z kimś, kto ciebie docenia, kto nigdy cię nie skrzywdził – słownie, emocjonalnie lub fizycznie. Bądź z kimś, kto jest twoim partnerem, kto czyni wasz związek priorytetem”.

13.
„Miej własne życie. Uszczęśliwiaj się. Nie czekaj aż ktoś to zrobi za ciebie. Ciesz się, że możesz spędzić czas z samą sobą. Zadbaj o swój rozwój”.

14.
„W przypadku jakiegokolwiek problemu z relacjami istnieją trzy strony: jego (lub jej), jej (lub jego) i obiektywna rzeczywistość. Widziałem, sposób, wiele, wiele, obiecujące, więzi i, Wszyscy myślą, że mają rację i cierpią.

15.

„Bądź szczęśliwa. Myśl pozytywnie. Nigdy nie żałuj, że spotkałaś go na swojej drodze. Przebacz i zapomnij. Nie rujnuj swojego poczucia własnej wartości. Pamiętaj, że zasługujesz na szczęście. Przestań osądzać siebie. Bądź piękna. Bądź sobą. Bądź królową”.

16.

„Najważniejsze, to być wystarczająco odważnym, by nie poświęcić szacunku do samej siebie”.

17.

„Nie ignoruj znaków, które podpowiadają ci, że ten związek jest dla ciebie nieodpowiedni. Bądź ostrożna”.

18.

„Zawsze mówię sobie, nie ma czegoś takiego jak nieudany związek… to jest zawsze dwoje różnych ludzi.”

19.

„Pamiętaj, że zasługujesz na kogoś, kto kocha cię prawdziwie. Nie żałuję ani jednego związku, bo to one sprawiły, że stworzyłam dojrzałą relację, w której jestem świadoma zarówno dobra, którego doświadczam jak i problemów”.

20.
„Ludzie przychodzą i odchodzą. To naturalne. Podobnie kończą się związki. Czasami już nic więcej nie jesteśmy w stanie dać sobie nawzajem”.

21.

„Naucz się mówić: „wystarczy”, „już dość”, także w związku”.

22.

„Pamiętaj, że masz prawo mówić, co czujesz. Nawet jeśli nie jest to przyjemne dla twojego partnera”.

23.

„Bez względu na to, jak bardzo kogoś kochasz, nie pozwól, by zniszczył twoje poczucie wartości. Pamiętaj, że ślepe zaufanie prowadzi do zniszczenia”.

24.

„Najpierw pokochaj siebie, wtedy spotkasz właściwego człowieka. Jeśli tego nie zrobisz, nigdy nie będziesz w stanie dać szczęście drugiej osobie”.

25.

„Czyny przemawiają bardziej niż słowa, dlatego bądź uważna na to co on mówi, a co robi”.

26.
„Życie jest za krótkie, by je zmarnować na związki, które nie dają nam szczęścia”.

27.

„Nie trwaj w związku tylko dlatego, że myślisz, że odejście jest porażką. Czasami związku nie da się uratować”.

28.
„Kochaj swoim sercem. Ale nie z całego serca, zostaw trochę dla siebie. Nie zmuszaj się do akceptowania swojego związku”.

29.

„Ktoś, kto naprawdę cię kocha, nigdy by cię nie opuścił”.

301.

„Nieprawda, że on zmarnował ci życie, pamiętaj o tych dobrych chwilach i idź do przodu po swoje szczęście”.

31.

„Miłość czasami nie wystarcza. Masz prawo wymagać więcej od związku”.

32.

„Nie ulega presji. Nie wiąż się z kimś, bo „już najwyższy czas”, „bo później nikogo już nie znajdziesz”, bo to przyjaciel rodziny, znajomych, bo trzeba dać mu szansę. Postępuj zgodnie z tym, co ty czujesz”.

33.
„Nie ignoruj ​​swoich własnych uczuć. Jeśli uważasz, że związek jest zły, to tak właśnie jest”.


Lifestyle Związek

Jak rozpoznać ofiarę narcystycznego związku? Po tych 10 prostych zachowaniach

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
25 sierpnia 2018
Fot. iStock/bee32
 

Spotykasz przyjaciółkę i myślisz: „Co się do cholery z nią dzieje, to nie ta sama dziewczyna”. Niby rozmawiałyście przez telefon, niby wiesz, co u niej, że zakochana, że fajny facet, achy i ochy, a jednak czujesz niepokój. Jest w jej zachowaniu coś takiego, co nie daje ci spokoju. Być może tkwi ona w związku z narcyzem?

A gdyby tak odwrócić sytuację? Gdybyś to ty była z mężczyzną, który tobą manipuluje, który siebie i swoje potrzeby stawia na pierwszym miejscu, czy umiałabyś dostrzec, że to toksyczna dla ciebie relacja?

Ofiary narcystycznego związku można rozpoznać po kilku prostych zachowaniach.

Przepraszają więcej niż powinni

Każdy, kto był lub tkwi w narcystycznym związku jest przyzwyczajony do ciągłego poczucia winy, więc przeprasza, nawet gdy wcale nie musi.

Ciągle próbują zadowolić innych

Ofiara narcystycznych związków chcą żyć ze wszystkim dobrze i uszczęśliwiać innych, często zapominając w tym wszystkim o sobie.

Są niezdecydowani

W związku z narcyzem każda decyzja, każdy wybór jest uzależniony od partnera. Rzadko kiedy ofiara decyduje o czymś samodzielnie. Nieustannie szuka aprobaty w oczach innych.

Boją się porzucenia

Narcyzi przychodzą i odchodzą, związek z nimi to przyciąganie i odpychanie. Ofiary takiego związku żyją w ciągłej obawie przed porzuceniem.

Widzą świat czarno-białym

Tu nie ma miejsca na szarość. Ofiara narcyza potrzebuje jasnych definicji, dla niej – poprzez presję wywieraną przez partnera, wszystko jest albo czarne albo białe. Nie ma niczego pomiędzy.

Są niespokojni

Tkwiąc w związku z narcyzem nieustannie trzeba być na stand by’u. Zawsze należy być gotowym na wyjaśnienia, na oskarżenia. To życie na krawędzi, czekanie na telefon, spotkanie, kontakt. Trudno o spokój w takim związku. Towarzyszy mu raczej stres związany z nadużyciami.

Nieustannie dążą do doskonałości

Ofiary narcyzmu zrobią wszystko, by być wystarczająco dobrym, by zasłużyć na miłość i uwagę narcyza. Nie zdają sobie sprawy, że tkwią w pułapce, że jak bardzo by się nie starali, i tak nigdy nie zadowolą narcyza.

Nie ufają

Każdy, kto był w związku z narcyzem ma problem z samooceną. W skutego tego nie ufa sobie, nie wierzy w swoje możliwości i umiejętności.

Są niezwykle życzliwi

Ktoś, kto doświadczyły ekstremalnej nieżyczliwości, kto został głęboko zraniony, rozumie ból na głębszym poziomie. Zna wagę słów, wie, jak ludzie potrafią wpływać na siebie nawzajem. To właśnie dlatego ofiara narcyzmu jest niezwykle miła i życzliwa dla innych, robi wszystko, by nikt nigdy nie poczuł się tak jak ona, bo zdaje sobie sprawę, jak jest to krzywdzące.

Chcą być lubiani

Przejmują się tym, co myślą o nich inni. Ofiarom narcyza zależy, by być lubianymi, akceptowanymi. Tego zabrakło im w związku, więc nadmiernie próbują to sobie zrekompensować.


źródło: Yourtango


Lifestyle Związek

Toksyczna przyjaciółka? Jest pięć cech osobowości, które powinny być dla ciebie ostrzeżeniem

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
24 sierpnia 2018
Fot. iStock/AntonioGuillem

Najczęściej mówimy o toksycznych związkach. O tym jak się przed nimi ustrzec albo jak od nich uciec, a przede wszystkim jak rozpoznać.

A jednak na swojej drodze nie spotykamy jedynie toksycznych partnerów i kochanków. Bywa, że relacje w jakie się wplątujemy bardziej nam szkodzą, niż dają korzyści. Na przykład przyjaźń. Najważniejsza relacja w naszym życiu? Trafiłyście kiedyś na toksyczną przyjaciółkę? A może teraz tkwicie w relacji, w które czujecie się źle, ale trudno się wam z niej wyplątać, bo przecież to „przyjaźń”.

Uwaga, tak jak ważne jest regularne przyglądanie się naszemu związki, tak samo powinniśmy od czasu do czasu skupiać się na przyjaźniach, by upewnić się, że są one dla nas najlepszym, co mogło nas spotkać. A jeśli nie? Jak poznać, czy zmierzacie w kierunku toksycznej przyjaźni?

Jest pięć cech osobowości, które powinny być dla ciebie ostrzeżeniem

Niewspierająca

Każdy z nas przechodzi wzloty i upadki, to zupełnie naturalne. Strzeżcie się jednak przyjaciół, którzy są bardzo pomocni, gdy jest wam źle, gdy potrzebujecie wsparcia, ale gdy tylko zaczyna się wam powodzić, odsuwają się od was. Jakby nie byli w stanie czerpać radości z waszego szczęścia i czyhali tylko na potknięcie.

Emocjonalnie chciwa

Przyjaźń to ulica dwukierunkowa, gdzie każdy coś z siebie daje. Zachowaj czujność, zastanów się, czy ktoś nie oczekuje od ciebie jedynie tego, żebyś była dawcą? Nawet zwykłe rozmowy mogą świadczyć o tym, że ktoś – kto początkowo ciebie słucha – i tak zaczyna mówić o sobie, o swoich emocjach. W efekcie tylko bierze, bardzo mało albo nic – dając w zamian.

Nietolerancyjna

W zdrowych relacjach normalną rzeczą jest, że czasami się ze sobą nie zgadzamy, dyskutujemy mając różne opinie i poglądy. Zresztą życie byłoby nudne, gdybyśmy we wszystkim się zgadzali. Toksycznego przyjaciela można jednak poznać po tym, że nie znosi sprzeciwu zwłaszcza wobec niego samego. Jeśli to zrobisz, spodziewaj się na Facebooku czy Instagramie jakiegoś cytatu o „prawdziwych przyjaciołach” z podtekstem w twoją stronę.

Lepiej uciekaj!

Izolująca

Nawet najlepsi przyjaciele muszą mieć możliwość spędzania czasu z innymi ludźmi, więc uważaj na toksycznych przyjaciół z manipulacyjnymi cechami osobowości. Zwróć uwagę, czy twoja przyjaciółka nie jest zazdrosna, czy nie robi ci wyrzutów, że spędzasz z nią za mało czasu, czy nie mówi źle o twoich znajomych.

W każdej relacji zasługujemy na spędzanie wolnego czasu z kim chcemy. Nasi przyjaciele powinni mieć także innych znajomych, przyjaciół. Podobnie jak w związku, także w tej relacji musimy czuć się niezależni, a nie spędzać każdą chwilę razem.

Pożerająca energię

Prędzej czy później w relacji z toksycznym przyjacielem poczujemy się wyczerpani – emocjonalnie, duchowo, czasami nawet finansowo. Okazuje się, że ta relacja kosztuje nas bardzo dużo wysiłku, by nie dochodziło do kłótni, obrażania się czy nieporozumień. Towarzyszy jeszcze temu poczucie winy, że staracie się za mało. Ale uwaga – to już manipulacja rzekomego przyjaciela, który chce, żebyście się tak czuli.

Warto jednak pamiętać, że przyjaźnie i ludzie zmieniają się z biegiem czasu i zapewne twoja relacja też może się zmienić. Przyglądajmy się naszym przyjaźniom, zwłaszcza gdy pojawiają się w naszym życiu z zaskoczenia. Prawdziwi przyjaciele, którzy są w naszym życiu, będą nas napędzać, wspierać, sprawiać, że będziemy czuć się silni, mocni, bo mamy ich obok siebie.


źródło: Yourtango


Zobacz także

50 sposobów na szczęśliwe życie. Sposób 2 – Polub swoje odbicie

Hope Street Cards: okaż wsparcie tym, którzy naprawdę go potrzebują

Jak poznać, że druga osoba się oddala? 22 sygnały, które nie pozostawiają wątpliwości