Związek

Nie możesz winić kogoś za to, że chce odejść. Oto dlaczego…

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 lutego 2018
1 z 1

Nie możesz winić kogoś za to, że chce odejść. Oto dlaczego...

Nie możesz mieć pretensji dlatego, że chce znaleźć partnera, który bez problemu stanie się dla niej tym, kim ty nigdy nie umiałeś być. Ani dlatego, że chce czuć się kochana, doceniana i szanowana.

Nie możesz jej winić za to, że chce poczuć te wszystkie rzeczy, które miała odczuwać przy tobie. Chce być z kimś, kto da jej siłę, a nie z kimś, przez kogo stale skupia się na swoich wadach. i niedoskonałościach. Chce być z kimś, kto nie sprawia, że ​​czuje się jak brzemię lub problem.

Nie możesz jej winić za to, że zdecydowała się zrezygnować z waszego wspólnego życia. Że nie chce już na ciebie czekać, że chce czegoś lepszego.

Bo nie jest jej winą, że nie potrafiłeś wykorzystać każdej jednej szansy, którą od niej dostałeś. W głębi duszy wiesz, że ma rację. Jeśli szukasz winnego, spójrz w lustro.


Na podstawie: relrules.com

 

PoprzedniNastępny
Związek

Jak rozpoznać autyzm przed 18-tym miesiącem życia. Jest kilka niepokojących objawów, na które warto zwrócić uwagę

Redakcja
Redakcja
18 lutego 2018
Fot. iStock/Juanmonino
 

Autyzm raczej nie jest diagnozowany przez drugim rokiem życia. Bardzo często rodzice nie zauważają symptomów, które mogłyby ich zaniepokoić. Przez pierwsze dwa lata dziecko tak się zmienia, tyle nowych umiejętności nabywa, w dodatku w swoim własnym tempie, że trudno pewne zachowania wyłapać, jako odbiegające od normy. 

Są jednak subtelne znaki ostrzegawcze, na które warto zwrócić uwagę wcześniej, już przed 18-tym miesiącem życia. Im dziecko szybciej zostanie zdiagnozowane, tym większa szansa na rozpoczęcie leczenia.

Pięć wczesnych objawów autyzmu:

Ograniczona i powtarzalna zabawa

Ograniczony zasób słów

Ograniczenie uśmiechu, zwłaszcza towarzyskiego

Ograniczone gestykulowanie

Ograniczone gaworzenie (dziecięce szczebiotanie)

Tyle tylko, że przed pierwszym rokiem życia trudno dostrzec jakikolwiek z tych znaków, żeby z przekonaniem stwierdzić, że dziecko wymaga diagnozy. Jednak już między 12 a 18 miesiącem jest więcej sygnałów, które mogą (ale nie muszą!) świadczyć o pewnych nieprawidłowościach.

Brak ciepłych i szczęśliwych minek.

Brak kontaktu z innymi ludźmi – dorosłymi, dziećmi, niewchodzenie w społeczną interakcję.

Brak dziecięcego paplania przez 12 miesięcy.

Brak dzielenia się uśmiechami, dźwiękami i innymi wyrazami twarzy.

Brak większego zasobu słów po 16-tu miesiącach.

Brak dwuwyrazowych fraz przez 24 miesiące.

Słaby kontakt wzrokowy.

Brak reakcji na swoje imię między 6 a 12 miesiącem życia.

Brak potrzeby ściągania na siebie uwagi rodziców.

Niewskazywanie przedmiotów.

Autyści mają przede wszystkim problem z komunikacją i społecznymi umiejętnościami, dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej zareagować i zacząć z nimi pracować. Na świecie jest około 70 milionów autystów, dzisiaj mówi się także o szerokim spektrum autyzmu, które obejmuje zespół Aspergera, zaburzenie dezintegracji wieku dziecięcego i wiele innych alternatywnych nazw i klasyfikacji.


 

źródło: spring.org.co.uk


Związek

Ledwie zauważalne nawyki, które każdego dnia niszczą wasz związek

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
17 lutego 2018
1 z 1

Ledwie zauważalne nawyki, które każdego dnia niszczą wasz związek

Fot. iStock/vadimguzhva

Komunikacja przez wiadomości

Nie ma znaczenia czy ze sobą mieszkacie, czy widzicie się sporadycznie – nie możecie komunikować się głównie przez wiadomości. Czasem, oczywiście, nie ma innego wyjścia i lepsze to niż nic. Doskonale pamiętam, gdy przez kilka dni nie widziałam się z moim partnerem i mogliśmy ze sobą wyłącznie pisać – brakowało mi jego głosu, mimiki gestów… Komunikacja przez wiadomości jest szczególnie niewskazana wtedy, gdy macie do omówienia coś ważnego – tu liczy się każde słowo, atmosfera, zachowania. Zapisane słowa często bywają zinterpretowane na opak, dlatego emocjonalne wiadomości lepiej odpuścić.

Pracowanie po godzinach

Każdy czasem musi wziąć robotę do domu. Bo trzeba przejrzeć kilka dokumentów, dokończyć projekt, napisać kilka ważnych maili. Nie ma w tym nic złego, jeśli takie sytuacje zdarzają się sporadycznie. Gorzej, jeśli jedno z was notorycznie przynosi pracę do domu. Żeby móc w pełni cieszyć się sobą i pielęgnować związek, trzeba nauczyć się oddzielać życie prywatne od zawodowego. Nie tylko dlatego, że czasem trzeba od pracy odpocząć. Chodzi też o to, żeby w tym całym pędzie nie stracić tego, co tak naprawdę jest najważniejsze w życiu – drugiego człowieka.

Częste odmawianie

Oczywiście, że każde z was ma prawo do swojego zdania. Problem w tym, że związek to sztuka kompromisu. Nie można godzić się na wszystko, ale też nie można nieustannie stawać okoniem, negować, dąsać się i walczyć. Jeżeli to nie jest sprawa życia i śmierci, jeśli nie chodzi o sprawy ważne i kluczowe dla waszego związku i wspólnej przyszłości warto czasem odpuścić. Brak chęci do przystosowania się powoduje… samotność.

Zaspokajanie potrzeb emocjonalnych gdzie indziej

Kiedy w naszym życiu nadejdzie trudny czas, szukamy pomocy u przyjaciół i rodziny – to normalne. Często jednak pomijamy naszego partnera i przeróżne potrzeby emocjonalne zaspokajamy poza związkiem. Na przykład zdradzając swoje sekrety komuś innego, zwierzając się z problemów, chwaląc się sukcesami czy opowiadając o swoich planach i marzeniami. Bardzo szybko takie zachowanie może przerodzić się w zdradę emocjonalną, która dla niektórych bywa gorsza niż zdrada fizyczna. Chcąc mieć udany związek, trzeba wiedzieć, kto jest nam bliższy – partner czy koledzy/koleżanki. I tego się trzymajmy.

Na podstawie: Bustle

PoprzedniNastępny

Zobacz także

Jak zirytować faceta w czasie seksu? Łatwiej, niż się wydaje. Wszystkie to robimy… [18+]

Powszechne … dostępne … nie na zawsze

Jak wybaczyć brak miłości