Psychologia Związek

Ledwie zauważalne nawyki, które każdego dnia niszczą wasz związek

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
17 lutego 2018
1 z 1

Ledwie zauważalne nawyki, które każdego dnia niszczą wasz związek

Fot. iStock/vadimguzhva

Komunikacja przez wiadomości

Nie ma znaczenia czy ze sobą mieszkacie, czy widzicie się sporadycznie – nie możecie komunikować się głównie przez wiadomości. Czasem, oczywiście, nie ma innego wyjścia i lepsze to niż nic. Doskonale pamiętam, gdy przez kilka dni nie widziałam się z moim partnerem i mogliśmy ze sobą wyłącznie pisać – brakowało mi jego głosu, mimiki gestów… Komunikacja przez wiadomości jest szczególnie niewskazana wtedy, gdy macie do omówienia coś ważnego – tu liczy się każde słowo, atmosfera, zachowania. Zapisane słowa często bywają zinterpretowane na opak, dlatego emocjonalne wiadomości lepiej odpuścić.

Pracowanie po godzinach

Każdy czasem musi wziąć robotę do domu. Bo trzeba przejrzeć kilka dokumentów, dokończyć projekt, napisać kilka ważnych maili. Nie ma w tym nic złego, jeśli takie sytuacje zdarzają się sporadycznie. Gorzej, jeśli jedno z was notorycznie przynosi pracę do domu. Żeby móc w pełni cieszyć się sobą i pielęgnować związek, trzeba nauczyć się oddzielać życie prywatne od zawodowego. Nie tylko dlatego, że czasem trzeba od pracy odpocząć. Chodzi też o to, żeby w tym całym pędzie nie stracić tego, co tak naprawdę jest najważniejsze w życiu – drugiego człowieka.

Częste odmawianie

Oczywiście, że każde z was ma prawo do swojego zdania. Problem w tym, że związek to sztuka kompromisu. Nie można godzić się na wszystko, ale też nie można nieustannie stawać okoniem, negować, dąsać się i walczyć. Jeżeli to nie jest sprawa życia i śmierci, jeśli nie chodzi o sprawy ważne i kluczowe dla waszego związku i wspólnej przyszłości warto czasem odpuścić. Brak chęci do przystosowania się powoduje… samotność.

Zaspokajanie potrzeb emocjonalnych gdzie indziej

Kiedy w naszym życiu nadejdzie trudny czas, szukamy pomocy u przyjaciół i rodziny – to normalne. Często jednak pomijamy naszego partnera i przeróżne potrzeby emocjonalne zaspokajamy poza związkiem. Na przykład zdradzając swoje sekrety komuś innego, zwierzając się z problemów, chwaląc się sukcesami czy opowiadając o swoich planach i marzeniami. Bardzo szybko takie zachowanie może przerodzić się w zdradę emocjonalną, która dla niektórych bywa gorsza niż zdrada fizyczna. Chcąc mieć udany związek, trzeba wiedzieć, kto jest nam bliższy – partner czy koledzy/koleżanki. I tego się trzymajmy.

Na podstawie: Bustle

PoprzedniNastępny
Psychologia Związek

Nie możesz winić kogoś za to, że chce odejść. Oto dlaczego…

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 lutego 2018
1 z 1

Nie możesz winić kogoś za to, że chce odejść. Oto dlaczego...

Nie możesz mieć pretensji dlatego, że chce znaleźć partnera, który bez problemu stanie się dla niej tym, kim ty nigdy nie umiałeś być. Ani dlatego, że chce czuć się kochana, doceniana i szanowana.

Nie możesz jej winić za to, że chce poczuć te wszystkie rzeczy, które miała odczuwać przy tobie. Chce być z kimś, kto da jej siłę, a nie z kimś, przez kogo stale skupia się na swoich wadach. i niedoskonałościach. Chce być z kimś, kto nie sprawia, że ​​czuje się jak brzemię lub problem.

Nie możesz jej winić za to, że zdecydowała się zrezygnować z waszego wspólnego życia. Że nie chce już na ciebie czekać, że chce czegoś lepszego.

Bo nie jest jej winą, że nie potrafiłeś wykorzystać każdej jednej szansy, którą od niej dostałeś. W głębi duszy wiesz, że ma rację. Jeśli szukasz winnego, spójrz w lustro.


Na podstawie: relrules.com

 

PoprzedniNastępny
Psychologia Związek

Jak osłabiasz więź emocjonalną z dzieckiem. Może nawet nie wiesz, jak blisko jesteś

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 lutego 2018
Fot. iStock/wundervisuals

Teorię znamy chyba dość dobrze, ale czasem nie stosujemy jej w praktyce. Jesteśmy matkami ojcami, będąc jednocześnie małżonkami, pracownikami, przedsiębiorcami, ludźmi, którzy pragną spełnienia swoich ambicji. Nawet nie widzimy, kiedy zaczynamy popełniać błędy w wychowywaniu naszych dzieci.  

Skoro jesteś rodzicem i pamiętasz czasy, kiedy ty też byłeś dzieckiem, chyba dobrze wiesz za czym tęsknisz lub co doceniasz w swoim dzieciństwie. Jeśli  nie było ono szczególnie szczęśliwe, rozumiesz także, jakie aspekty relacji z rodzicami utrudniały waszą emocjonalną więź. Oto cztery błędy, których należy unikać, by jej nie osłabić:

1. Nie słuchasz

Dzieci dużo mówią, a szczególnie zadają wiele pytań. „Atakują cię” tysiącem pytań, tysiącem wątpliwości i setkami komentarzy w najbardziej nieodpowiednich chwilach. Chcą wiedzieć, eksperymentować, dzielić się z tobą i rozumieć wszystko, co się z nimi dzieje.

2. Karzesz i nie masz zaufania

Jest wielu rodziców, którzy utożsamiają słowo „rodzicielstwo” z „kara” i „zakaz”; z mocnym i sztywnym autorytaryzmem, takim, w którym każda reguła jest egzekwowana i każdy błąd jest karany. Powoduje to brak poczucia własnej wartości u dziecka, poczucie braku bezpieczeństwa i zerwanie więzi emocjonalnej z nim.

Jeśli karzemy, nie nauczamy. Jeśli ograniczysz się do mówienia dziecku wszystkiego, co robi źle, nigdy nie będzie wiedziało, jak zrobić coś dobrze Zamiast podpowiadać mu kroki i strategie doskonalenia, ograniczasz się do upokarzania go. To wywoła jedynie gniew, niechęć i brak poczucia bezpieczeństwa. Unikaj tego.

3. Porównujesz i oceniasz

Niewiele rzeczy może być bardziej niszczące w wychowywaniu niż porównywanie  jednego dziecka  do drugiego, próba ośmieszenia go,  aby zrozumiało  swoje ograniczone umiejętności, niepowodzenia lub brak inicjatywy. Takie słowa są bolesne i mogą wzbudzić wiele negatywnych uczuć, raz na zawsze zniszczyć poczucie wartości.

4. Krzyczysz 

Prócz stosowania przemocy fizycznej nie ma „lepszego” sposobu na osłabienie więzi emocjonalnej z dzieckiem. Krzyk jest psychologiczną formą znęcania się nad dzieckiem, która całkowicie podważa jego osobowość dziecka, jego samoocenę,  a także jego pewność siebie. Są rodzice, którzy nie potrafią inaczej zwrócić swojemu dziecku uwagi niż krzycząc. Tymczasem, podnoszenie głosu bez uzasadnionego powodu wywołuje  u dzieci ciągły stres i niepokój.  Nie wiedzą, czego się spodziewać i nie wiedzą, kiedy robią coś dobrego lub coś złego. Ciągłe okrzyki denerwują dzieci i wyrządzają im krzywdę, ponieważ nie ma tu miejsca na dialog, a jedynie na rozkazy i wymówki.


Na podstawie: exploringyourmind.com

 


Zobacz także

Czy można uniknąć zaangażowania się w zły związek?

Historia kilku zdrad… Czy można było im zapobiec? Czy można było zachować się inaczej?

Co się dzieje z twoim ciałem, kiedy ktoś złamie ci serce? 9 ważnych zmian