Związek

Do zakochania jeden krok? To chyba za mało, ale te 36 pytań może pomóc

Redakcja
Redakcja
5 czerwca 2022
fot. Klubovy/iStock
Następny
Związek

9 różnic między dojrzałym a niedojrzałym związkiem. Łatwo coś przeoczyć

Redakcja
Redakcja
5 czerwca 2022
dojrzały związek
fot. FluxFactory/iStock
 

Jeśli kiedykolwiek byłaś zakochana, już wiesz, że bez względu na to, jak dobry jest związek, sprawy mogą się skomplikować. Kiedy jesteśmy w środku namiętnego związku, czując się zakochani po uszy, łatwo jest przeoczyć fakt, że związek, w którym jesteśmy, jest w gruncie rzeczy niedojrzały. Jak rozpoznać dojrzały związek? 

1. Dojrzała miłość jest ufna, niedojrzała jest zazdrosna

Dojrzała miłość rozumie, że zaufanie jest niezbędne do szczęśliwego i zdrowego związku. Nie jest zazdrosna, szalona ani apodyktyczna. Ludzie w dojrzałych związkach wiedzą, że muszą mieć zaufanie do swojego partnera, bo inaczej nie mają nic.

2. Dojrzała miłość jest spokojna, niedojrzała jest obsesyjna

Dojrzałe relacje są spokojne. Są przerwy, napięcia, ale to w porządku. Jeśli jesteś w związku, w którym stale odczuwasz potrzebę obsesji na punkcie swojego partnera, nie jest to dojrzały związek.

3. Dojrzała miłość rozumie, że każdy ma wady, niedojrzała stawia partnera na piedestale

Ludzie mają wady i już. I choć może wydawać się szlachetne myślenie, że twój partner jest doskonały, nie jest to ani prawdziwe, ani zdrowe. Postawienie partnera na piedestale doprowadzi cię tylko do rozczarowania. Uświadom sobie, że twój partner jest człowiekiem i oczekuj, że on o tobie myśli tak samo.

4. Dojrzała miłość daje ci to, czego potrzebujesz, niedojrzała pozostawia pragnienie czegoś więcej

W dojrzałym związku będziesz miała zaspokojone swoje potrzeby. Poczujesz się usatysfakcjonowana i zadowolona, zamiast czuć się tak, jakbyś była w ciągłej walce. Jeśli musisz błagać, aby twoje potrzeby zostały zaspokojone, to nie jest dojrzała miłość.

5. Dojrzały związek składa się z dwóch osób, niedojrzała miłość stara się być jedną kompletną osobą

Wiele osób wchodzi w związek i próbuje połączyć się w jedną całość. Spędzają razem każdą chwilę, nigdy nie spuszczają się nawzajem z oczu i monitorują każdy ruch. Zdrowe i dojrzałe relacje rozpoznają dwie oddzielne osoby, które są razem, ale nie jedną istotą.

fot. Yulia Raneva/iStock

6. Dojrzały związek motywuje cię, niedojrzały podcina skrzydła

W dojrzałym związku będziesz napędzany, aby być lepszą osobą. Poczujesz się zainspirowana, aby być najlepszą wersją siebie. A w niedojrzałym związku stracisz z oczu swoje cele, ambicje i wizję.

7. Dojrzałe relacje znają siebie, niedojrzałe próbują się odnaleźć

Ludzie w niedojrzałych związkach wchodzą w nie z przekonaniem, że nie są kompletną osobą. Szukają partnera do walidacji i poczucia kompletności. Osoby w dojrzałym związku zdają sobie sprawę, że są już całą osobą. Nie szukają „drugiej połówki’.

8. Dojrzałe relacje lubią poznawać innych ludzi, niedojrzałe czują się zagrożone przez wszystkich innych

Ludzie w dojrzałym związku nie czują zagrożenia w tym, że ich partner ma przyjaciela. Wiedzą, że konieczne jest życie towarzyskie poza związkiem. Podczas gdy ktoś w niedojrzałym związku jest zagrożony przez każdego, kto tylko pojawia się w otoczeniu partnera.

9. Dojrzała miłość jest wolna od dramatów, niedojrzała to chaos

W dojrzałym związku nie ma dramatu. Tak, mogą być walki, ale to normalne. Niedojrzały związek jest pełen dramatu i ciągłego chaosu. Jest zazdrość, dwoje ludzi, którzy są obsesyjni i niepewni, i dwoje ludzi, którzy nie wiedzą lub nie rozumieją, na czym polega prawdziwa miłość. Dojrzała miłość jest wygodna i wspierająca.

 


Związek

Jacy ludzie wydają nam się atrakcyjni? 7 cech charakterystycznych

Redakcja
Redakcja
5 czerwca 2022
fot. DeanDrobot/iStock

Fizyczna atrakcyjność to coś więcej, niż tylko ładna, czy przystojna buzia. Jest wiele niuansów, które mają wpływ na to, czy uważamy kogoś za atrakcyjnego czy nie. Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego pociągają cię akurat tacy, a nie inni ludzie? Sprawdź poniższą listę i dowiedz się, co nieświadomie (!) uznajemy za cechę świadczącą o atrakcyjności drugiego człowieka.

1. Osobowość

To powinno być oczywiste, ale niektórzy ludzie są tego nieświadomi. Nie trzeba długo czekać, aby ustalić, czy nadajesz z kimś na tych samych falach, czy nie. Jeśli nie podoba ci się osobowość, nie uznasz nawet najpiękniejszego człowieka za atrakcyjnego.

2. Symetria twarzy

Potrafimy wyczuć, kiedy ktoś ma symetryczną twarz, to ukryta supermoc i nieświadomy atraktor. Z jakiegoś powodu jest to po prostu coś, co preferujemy.

3. Długość nogawki

Mężczyźni lubią dziewczyny z dłuższymi nogami, a odwrotnie jest w przypadku kobiet. Kobiety z dłuższymi nogami są z jakiegoś powodu postrzegane jako bardziej atrakcyjne. A czemu kobiety wolą krótsze nogawki? Najwyraźniej krótsze nogi sprawiają, że mężczyźni wyglądają bardziej muskularnie…?

4. Głos

Kiedy czyjś głos jest dla nas denerwujący, natychmiast tracimy zainteresowanie tą osobą. Jeśli ktoś ma głos, którego nie możesz znieść, uważasz, że ta osoba jest mniej atrakcyjna, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Tak to po prostu działa.

5. Kształt twarzy

Tak, wszyscy mamy preferencje dotyczące kształtu twarzy. Ludzie mają tendencję do określania osób z mniejszymi podbródkami i bujnymi brwiami, a także dużymi oczami, jako bardziej atrakcyjne. Cechy te są z jakiegokolwiek powodu uważane za „ładne” dla większości.

6. Wierność

Mamy tendencję do myślenia o tym, czy ktoś byłby wierny, zanim jeszcze rozważymy bycie z nim. Jakoś podświadomie możemy to wyczuć, gdy spotkamy nową osobę. Jeśli podejrzewamy, że ktoś może nas oszukać, nie uważamy go za tak atrakcyjnego. Ci, którzy są wierni i godni zaufania, są bardziej atrakcyjni.

7. Geny, które uzupełniają twoje

Lubimy być z ludźmi, którzy… dobrze przy nas wyglądają. Zwykle wybieramy osoby o cechach podobnych do naszych.


Zobacz także

5 sygnałów, że twój partner nie kocha cię bezwarunkowo

Prawdziwa miłość istnieje

Mąż wydziela ci pieniądze i rozlicza z każdej złotówki? Nie lekceważ przemocy ekonomicznej