Związek

Do zakochania jeden krok? To chyba za mało, ale te 36 pytań może pomóc

Redakcja
Redakcja
5 czerwca 2022
fot. Klubovy/iStock
 

Co sprawia, że ludzie się zakochują? Chociaż równanie nie jest takie proste, istnieje zestaw pytań, opracowanych przez psychologów, które mają pomóc ludziom się zakochać. Arthur i Elaine Aaron w 1990 roku opracowali tę listę w oparciu o naukowe badania, które przeprowadzili. Zadaniem pytań ma być pomoc w zakochaniu, ale też w relacjach, w których iskra zaczyna gasnąć. Czy działają? 

W miarę jak zagłębiasz się w te pytania, stają się one coraz bardziej osobiste. Aby działały poprawnie, należy na nie odpowiedzieć w ciągu 45 minut. Pytania zostały opisane m.in. w „New York Times” w artykule Mandy Len Catron, która napisała o swoich osobistych doświadczeniach z tym miłosnym zestawem. Wyjaśnia, w jaki sposób wykorzystała pytania wobec znajomego, którego… później poślubiła.

A jak wyglądały badania nad pytaniami? W jednym z nich obserwowano jak powstaje bliskość między dwojgiem ludzi, zadających sobie te pytania. Uczestnicy zadawali sobie nawzajem pytania, a każdy kolejny poziom w sposób widoczny budował coraz głębszą więź między nimi. Po zadaniu wszystkich pytań poproszono ich o utrzymywanie kontaktu wzrokowego ze sobą przez dodatkowe cztery minuty. Zdecydowana większość uczestników nie tylko zakochała się, ale stanęła na ślubnym kobiercu.

Jeśli chcecie spróbować, znajdźcie co najmniej 45 minut tylko na to. Nic nie może was rozpraszać. A na koniec pamiętajcie o 4-minutowym kontakcie wzrokowym.  Przez 15 minut będziecie zadawać pierwszy zestaw pytań, na zmianę. Następnie przejdźcie do drugiego zestawu, dając sobie kolejne 15 minut. I tak, aż pytania się skończą.

36 pytań do zakochania

Zestaw I

 1. Mając nieograniczone możliwości, kogo zaprosiłbyś do domu na obiad?
 2. Czy chciałbyś być sławny? W jaki sposób?
 3. Czy przed wykonaniem połączenia telefonicznego zdarza ci się ćwiczyć to, co zamierzasz powiedzieć? Dlaczego?
 4. Co byłoby dla Ciebie „idealnym” dniem?
 5. Kiedy ostatnio śpiewałeś dla siebie? A dla kogoś innego?
 6. Gdybyś był w stanie dożyć 90 lat i zachować umysł lub ciało 30-latka przez ostatnie 60 lat swojego życia, którą z tych cech byś wybrał?
 7. Czy masz sekretne przeczucie co do tego, jak umrzesz?
 8. Wymień trzy cechy, które ty i twój partner macie wspólne.
 9. Za co w swoim życiu czujesz się najbardziej wdzięczny?
 10. Gdybyś mógł coś zmienić w sposobie, w jaki zostałeś wychowany, co by to było?
 11. Poświęć cztery minuty i opowiedz swojemu partnerowi swoją historię życia tak szczegółowo, jak to możliwe.
 12. Gdybyś mógł obudzić się jutro po zdobyciu jednej cechy lub umiejętności, co by to było?

Zestaw II

 1. Gdyby kryształowa kula mogła powiedzieć ci prawdę o tobie, twoim życiu, przyszłości lub czymkolwiek innym, co chciałbyś wiedzieć?
 2. Czy jest coś, o czym marzyłeś od dawna? Dlaczego tego nie zrobiłeś?
 3.  Jakie jest największe osiągnięcie twojego życia?
 4.  Co najbardziej cenisz w przyjaźni?
 5.  Jakie jest twoje najcenniejsze wspomnienie?
 6. Jakie jest twoje najstraszniejsze wspomnienie?
 7. Gdybyś wiedział, że w ciągu jednego roku umrzesz nagle, czy zmieniłbyś coś w sposobie, w jaki teraz żyjesz? Dlaczego?
 8.  Co oznacza dla ciebie przyjaźń?
 9. Jakie role odgrywają miłość i przywiązanie w twoim życiu?
 10. Naprzemiennie dzielcie się czymś, co uważacie za pozytywną cechę swojego partnera. Wymieńcie w sumie pięć elementów.
 11. Jak blisko i ciepło jest twoja rodzina? Czy czujesz, że twoje dzieciństwo było szczęśliwsze niż większości innych ludzi?
 12. Jak się czujesz w relacji z matką?

Zestaw III

 1. Zrób po trzy prawdziwe stwierdzenia „my”. Na przykład: „Oboje jesteśmy w tym pokoju czując… „
 2. Uzupełnij to zdanie: „Chciałbym mieć kogoś, z kim mógłbym się podzielić… „
 3. Jeśli masz zamiar stać się bliskim przyjacielem ze swoim partnerem, podziel się tym, co byłoby dla niego ważne.
 4. Powiedz swojemu partnerowi, co w nim lubisz; bądź tym razem bardzo szczery, mówiąc rzeczy, których normalnie możesz nie chcieć powiedzieć komuś, kogo właśnie poznałeś.
 5. Podziel się ze swoim partnerem wstydliwym momentem w swoim życiu.
 6. Kiedy ostatnio płakałeś w obecności innej osoby? A sam?
 7. Powiedz swojemu partnerowi coś, co już w nim lubisz.
 8. Co, jeśli w ogóle, jest zbyt poważne, aby żartować?
 9. Gdybyś miał umrzeć tego wieczoru bez możliwości komunikowania się z kimkolwiek, czego najbardziej żałowałbyś, że komuś nie powiedziałeś? Dlaczego jeszcze tego nie powiedziałeś?
 10. Twój dom, zawierający wszystko, co posiadasz, płonie. Po uratowaniu swoich bliskich i zwierząt domowych masz czas, aby bezpiecznie uratować dowolny przedmiot. Co by to było? Dlaczego?
 11. Ze wszystkich ludzi w twojej rodzinie, czyją śmierć uznalibyście za najstraszniejszą? Dlaczego?
 12. Podziel się osobistym problemem i poproś partnera o radę, jak możesz sobie z nim poradzić. Poproś również swojego partnera, aby zastanowił się nad tym, jak się czujesz w związku z wybranym problemem.

POLECAMY RÓWNIEŻ: Zakochujemy się tylko w trzech osobach w życiu


Związek

9 różnic między dojrzałym a niedojrzałym związkiem. Łatwo coś przeoczyć

Redakcja
Redakcja
5 czerwca 2022
dojrzały związek
fot. FluxFactory/iStock
 

Jeśli kiedykolwiek byłaś zakochana, już wiesz, że bez względu na to, jak dobry jest związek, sprawy mogą się skomplikować. Kiedy jesteśmy w środku namiętnego związku, czując się zakochani po uszy, łatwo jest przeoczyć fakt, że związek, w którym jesteśmy, jest w gruncie rzeczy niedojrzały. Jak rozpoznać dojrzały związek? 

1. Dojrzała miłość jest ufna, niedojrzała jest zazdrosna

Dojrzała miłość rozumie, że zaufanie jest niezbędne do szczęśliwego i zdrowego związku. Nie jest zazdrosna, szalona ani apodyktyczna. Ludzie w dojrzałych związkach wiedzą, że muszą mieć zaufanie do swojego partnera, bo inaczej nie mają nic.

2. Dojrzała miłość jest spokojna, niedojrzała jest obsesyjna

Dojrzałe relacje są spokojne. Są przerwy, napięcia, ale to w porządku. Jeśli jesteś w związku, w którym stale odczuwasz potrzebę obsesji na punkcie swojego partnera, nie jest to dojrzały związek.

3. Dojrzała miłość rozumie, że każdy ma wady, niedojrzała stawia partnera na piedestale

Ludzie mają wady i już. I choć może wydawać się szlachetne myślenie, że twój partner jest doskonały, nie jest to ani prawdziwe, ani zdrowe. Postawienie partnera na piedestale doprowadzi cię tylko do rozczarowania. Uświadom sobie, że twój partner jest człowiekiem i oczekuj, że on o tobie myśli tak samo.

4. Dojrzała miłość daje ci to, czego potrzebujesz, niedojrzała pozostawia pragnienie czegoś więcej

W dojrzałym związku będziesz miała zaspokojone swoje potrzeby. Poczujesz się usatysfakcjonowana i zadowolona, zamiast czuć się tak, jakbyś była w ciągłej walce. Jeśli musisz błagać, aby twoje potrzeby zostały zaspokojone, to nie jest dojrzała miłość.

5. Dojrzały związek składa się z dwóch osób, niedojrzała miłość stara się być jedną kompletną osobą

Wiele osób wchodzi w związek i próbuje połączyć się w jedną całość. Spędzają razem każdą chwilę, nigdy nie spuszczają się nawzajem z oczu i monitorują każdy ruch. Zdrowe i dojrzałe relacje rozpoznają dwie oddzielne osoby, które są razem, ale nie jedną istotą.

fot. Yulia Raneva/iStock

6. Dojrzały związek motywuje cię, niedojrzały podcina skrzydła

W dojrzałym związku będziesz napędzany, aby być lepszą osobą. Poczujesz się zainspirowana, aby być najlepszą wersją siebie. A w niedojrzałym związku stracisz z oczu swoje cele, ambicje i wizję.

7. Dojrzałe relacje znają siebie, niedojrzałe próbują się odnaleźć

Ludzie w niedojrzałych związkach wchodzą w nie z przekonaniem, że nie są kompletną osobą. Szukają partnera do walidacji i poczucia kompletności. Osoby w dojrzałym związku zdają sobie sprawę, że są już całą osobą. Nie szukają „drugiej połówki’.

8. Dojrzałe relacje lubią poznawać innych ludzi, niedojrzałe czują się zagrożone przez wszystkich innych

Ludzie w dojrzałym związku nie czują zagrożenia w tym, że ich partner ma przyjaciela. Wiedzą, że konieczne jest życie towarzyskie poza związkiem. Podczas gdy ktoś w niedojrzałym związku jest zagrożony przez każdego, kto tylko pojawia się w otoczeniu partnera.

9. Dojrzała miłość jest wolna od dramatów, niedojrzała to chaos

W dojrzałym związku nie ma dramatu. Tak, mogą być walki, ale to normalne. Niedojrzały związek jest pełen dramatu i ciągłego chaosu. Jest zazdrość, dwoje ludzi, którzy są obsesyjni i niepewni, i dwoje ludzi, którzy nie wiedzą lub nie rozumieją, na czym polega prawdziwa miłość. Dojrzała miłość jest wygodna i wspierająca.

 


Związek

Jacy ludzie wydają nam się atrakcyjni? 7 cech charakterystycznych

Redakcja
Redakcja
5 czerwca 2022
fot. DeanDrobot/iStock

Fizyczna atrakcyjność to coś więcej, niż tylko ładna, czy przystojna buzia. Jest wiele niuansów, które mają wpływ na to, czy uważamy kogoś za atrakcyjnego czy nie. Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego pociągają cię akurat tacy, a nie inni ludzie? Sprawdź poniższą listę i dowiedz się, co nieświadomie (!) uznajemy za cechę świadczącą o atrakcyjności drugiego człowieka.

1. Osobowość

To powinno być oczywiste, ale niektórzy ludzie są tego nieświadomi. Nie trzeba długo czekać, aby ustalić, czy nadajesz z kimś na tych samych falach, czy nie. Jeśli nie podoba ci się osobowość, nie uznasz nawet najpiękniejszego człowieka za atrakcyjnego.

2. Symetria twarzy

Potrafimy wyczuć, kiedy ktoś ma symetryczną twarz, to ukryta supermoc i nieświadomy atraktor. Z jakiegoś powodu jest to po prostu coś, co preferujemy.

3. Długość nogawki

Mężczyźni lubią dziewczyny z dłuższymi nogami, a odwrotnie jest w przypadku kobiet. Kobiety z dłuższymi nogami są z jakiegoś powodu postrzegane jako bardziej atrakcyjne. A czemu kobiety wolą krótsze nogawki? Najwyraźniej krótsze nogi sprawiają, że mężczyźni wyglądają bardziej muskularnie…?

4. Głos

Kiedy czyjś głos jest dla nas denerwujący, natychmiast tracimy zainteresowanie tą osobą. Jeśli ktoś ma głos, którego nie możesz znieść, uważasz, że ta osoba jest mniej atrakcyjna, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Tak to po prostu działa.

5. Kształt twarzy

Tak, wszyscy mamy preferencje dotyczące kształtu twarzy. Ludzie mają tendencję do określania osób z mniejszymi podbródkami i bujnymi brwiami, a także dużymi oczami, jako bardziej atrakcyjne. Cechy te są z jakiegokolwiek powodu uważane za „ładne” dla większości.

6. Wierność

Mamy tendencję do myślenia o tym, czy ktoś byłby wierny, zanim jeszcze rozważymy bycie z nim. Jakoś podświadomie możemy to wyczuć, gdy spotkamy nową osobę. Jeśli podejrzewamy, że ktoś może nas oszukać, nie uważamy go za tak atrakcyjnego. Ci, którzy są wierni i godni zaufania, są bardziej atrakcyjni.

7. Geny, które uzupełniają twoje

Lubimy być z ludźmi, którzy… dobrze przy nas wyglądają. Zwykle wybieramy osoby o cechach podobnych do naszych.


Zobacz także

Miłość – nie zawsze przychodzi, nie zawsze chce odejść. Akcja „Miłość to spotkania”

Wypieramy się was i złościmy, krzycząc, że do diabła z wami, że lepiej już same. I nie wyobrażamy sobie świata, bez waszego zapachu, który otula skrzętniej, niż najcieplejszy koc

„Zostawiłam klucze, nie zostawiłam kartki”. Jak przestać kochać niewłaściwego faceta