Związek

Dekalog kobiety skrzywdzonej: po pierwsze nie zabijaj… siebie tym żalem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
4 listopada 2019
Fot. iStock/Natalia Moroz
 

Nie dam ci tego cholernego rozwodu. Ty sobie nie wyobrażaj Bóg wie czego, że po tym wszystkim, co przez ciebie przeszłam, po prostu sobie odejdziesz, znikniesz. Że się uwolnisz. Nie myśl, że się tak z tego elegancko wyplączesz, o nie. Nie sądzisz chyba, że po tych latach, kiedy poświęciłam dla ciebie wszystko, kiedy rezygnowałam z siebie, kiedy kochałam bardziej niż mogłeś to sobie wymarzyć, pozwolę ci być tak po prostu szczęśliwym.

Słyszysz? To twoje własne słowa, a może tylko myśli, które kołaczą się w twojej głowie, odkąd mąż albo partner po pięciu albo piętnastu latach związku oświadczył ci: Zakochałem się, odchodzę, cześć.

Potem było jeszcze mnóstwo innych, raniących, ciężkich, kapiących nienawiścią i rozgoryczeniem słów. Raniących dla ciebie, bo on już nie słuchał. Odszedł daleko, wyślizgnął się z tej relacji, odciął emocje, nie wpuścił do swojego życia wyrzutów sumienia. Jego nie poruszą słowa, które ciebie wciąż szarpią na strzępy. On już decyzję podjął i Bóg jeden wie, czy w ogóle kiedykowiek coś tam w środku poczuł, jakieś ukłucie czy niepewność. Bóg jeden wie, czy pożałował, że zostawia cię samą, cierpiącą, że zawiódł na całej linii. A te twoje wykrzykniki, nieporadnie odbiły się od jego nowego życia jak od gładkiej tafli lodu i uderzyły w ciebie ze zdwojoną siłą i zabolały jeszcze bardziej niż jego kłamstwa. Te słowa to był dla ciebie prawie atak samobójczy, który podstępnie, na chwilkę tylko przyniósł zdradliwie fałszywe uczucie ulgi.

Dekalog kobiety skrzywdzonej

Po pierwsze: Nie zabijaj

Siebie, tą nienawiścią, która trawi cię od środka i przeszkadza sobie to życie na nowo stworzyć, bez niego. Nie czujesz jak niszczą cię uczucia, które w sobie podsycasz rozpamiętując krzywdę, powtarzając uparcie: „Jak on mógł? Przecież ja dla niego tyle…”. Koniec z emocjami, które sprawiają, że nie jesteś sobą.

Po drugie: Szanuj siebie samą

Nie błagaj o uczucie, które wygasło. Nie obiecuj, że dasz z siebie jeszcze więcej, byle do ciebie wrócił. Nie zasługujesz na to, by żebrać o miłość. Tej już nie ma, pogódz się z tym.

Po trzecie: Bądź silna

Dla siebie, nie dla dzieci.  Jeszcze przez chwilę tylko będziesz taka krucha,  roztrzęsiona, połamana na małe kawałki. Jeszcze moment tylko potrwa, aż podniesiesz się z tego żalu i bezradności. Ale to nastąpi, obiecuję.

Po czwarte: Dzieci są twoje, ale są też jego

Tak, wiem. To ty je urodziłaś, to spędzałas z nimi nieporównywalnie więcej czasu niż on. To je również zostawił, odchodząc od ciebie. Ale nigdy, przenigdy nie graj dziećmi. One nie są twoim orężem, a to nie jest walka.

Po piąte: To naturalne, że wciąż to czujesz

Kochałaś naprawdę, więc nadal kochasz, nieważne kim on się okazał, ani jak bardzo przez niego cierpisz. Te uczucia nie trwały chwilę, nosiłaś je w sobie i pielęgnowałaś latami. Był twoją myślą, częścią twojego świata. Teraz odszedł i zostawił ten twój świat niekompletny. Ale to puste miejsce się w końcu zabliźni. 

Po szóste: Jesteś tak samo wspaniała, jak wtedy, gdy cię kochał

Rozstania się zdarzają, miłość się kończy. Nie obwiniaj się za to, że jego uczucia okazały się niestałe, za to, że gdy pojawiła się „ta druga”, nie miał w sobie dość siły i uczucia, by o was zawalczyć.

Po siódme: Nie myśl o NIEJ

Nie staraj się nawet sobie JEJ wyobrazić, nie wyszukuj JEJ zdjęć, nie pytaj, w czym jest lepsza. Nie jest. I nigdy nie będzie.

Po ósme: Wybaczaj sobie

Będziesz teraz zmiała chwile słabości, przeżyjesz może dni pełne łez. To nic złego, tak musi być. Zrozum to, co sie z tobą dzieje, zaakceptuj i pozwól sobie na te emocje. Ale daj im też odejść, gdy przyjdzie na to pora. Puść je wolno.

Po dziewiąte: Zamknij ten etap

Kiedy poczujesz, że złość i żal odchodzą, nie podsycaj ich w sobie na nowo. To znak, że za chwilę obudzisz się i poczujesz, że nie już tak bardzo nie boli.

Po dziesiąte: Pamiętaj, jeszcze będziesz szczęśliwa

Nie zamykaj się tylko na innych, nie wrzucaj wszystkich mężczyzn do jednego worka z napisem „zły człowiek”. Nie planuj zemsty. Miłość znów przyjdzie, albo nie, ale to nie wpłynie na to kim jesteś.

Od Ciebie tylko zależy, kiedy nastąpi nowy początek. Los dał ci nową, białą kartę.


Związek

Wsparcie dla polskiego rękodzieła

Redakcja
Redakcja
4 listopada 2019
Fot. Materiały prasowe
 

Przemysł rękodzielniczy przeżywa ciągły rozwój o wzrost zainteresowania, produkty wykonywanie w przydomowych pracowniach są dość kosztowne, jednak tworzą niepowtarzalną całość, a osobie obdarowanej sprawiają wielką radość. W sieci funkcjonuje mnóstwo stron, które zrzeszają rękodzielników i wspierają ich trud w tworzenie pięknych i efektownych ozdób, jedną z takich platform jest artyferia.pl, na której można znaleźć naszyjniki, kolczyki, bransoletki oraz inne produkty wykonane przez artystów.

Dlaczego warto kupować rękodzieło?

Rękodzieło dostępne w Internecie zapiera dech w piersiach, ponieważ reprezentuje nie tylko talent twórców, ich wenę oraz poczucie stylu, ale również udowadnia jak wiele technik można się nauczyć, obecnie nauka jest o wiele łatwiejsza, ponieważ w Internecie można zapoznać się z wieloma filmikami instruktażowymi. Sklep Artyferia.pl stawia na oryginalność, produkcja masowa nie budzi już takiego zainteresowania jak jeszcze kilka lat temu, obecnie amatorzy biżuterii lubią wyróżniać się na tle innych, kupić coś niepowtarzalnego, unikatowego, dlatego właśnie rękodzieło jest coraz częściej wybierane. Często pojawia się krytyka, zarzucająca zbyt wysoką cenę za biżuterię ręcznie wykonywaną , nie warto jednak wchodzi wówczas w polemikę z osobami, które nie wiedzą, jak dużo czasu zajmuje znalezienie pomysłu oraz jego wykonanie zgodnie z wizją osoby zamawiającej. Rękodzielnicy, którzy wystawiają swoje prace w sklepie to osoby pełne pasji i zaangażowania w wykonanie każdego projektu, szukające cały czas nowych inspiracji i podejmujące próbę sprostania oczekiwaniom, które stawia się obecnie rękodziełu.

Co można zyskać kupując rękodzieło?

Polskie rękodzieło z pewnością potrzebuje ogromnego wsparcia, zwłaszcza obecnie, kiedy to tanie produkty bardzo niskiej jakości z Chin zalewają z każdej strony polski rynek, zamiast nabywać produkty wytwarzane na szeroką skalę, może warto pomyśleć o zakupach u polskich twórców? Jest to głównie motywacja i zachęta dla rękodzielników do każdego działania, ich praca i pasja nie idą wówczas na marne, wręcz przeciwnie, czują, że robią coś pożytecznego i są w tym zakresie docenieni przez wiele osób, dla których ważne jest wyróżnienie się z tłumu choćby małym detalem. Zazwyczaj rękodzieło nie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, w sklepach internetowych z półfabrykatami można kupić najbardziej potrzebne produkty za niewielką cenę, największym nakładem jest jednak praca ludzka, którą trzeba wykonać. W Artyferia.pl główną misją jest promowanie polskiego rękodzieła, wszystkie prace są wyjątkowe, a podział na kilka kategorii ułatwia poruszanie się po stronie i szukanie idealnego dla siebie lub bliskiej osoby prezentu. Pewne jest to, że w Internecie łączą się ze sobą przeróżne techniki rękodzieła, to nie tylko biżuteria, lecz akcesoria do dziecięcych pokoików oraz bardzo popularne w ostatnim czasie mydełka wykonywane ludzkimi rękoma. Zapakowane w ilości kilku sztuk w ozdobne pudełeczko może stanowić doskonały upominek, a dodatkowo wspierać inicjatywę i rozwój polskiego rękodzieła, które jest jedyne i niepowtarzalne.


Artykuł sponsorowany


Związek

„Słowa są zródłem nieporozumień”… Więc przyjrzyj się jego gestom

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
1 listopada 2019
Fot. iStock / NiseriN

Miłość, przywiązanie, lęk, troska, gniew… O wszystkich tych emocjach możemy opowiadać i słuchać, ale o wiele bardziej przemawiają do nas czyny i zachowania, które z nich wynikają… Jeśli twój partner mówi ci, że cię kocha, ale zachowuje się tak, jakby bardziej cię nie lubił niż lubił i szanował, nie jesteś szczęśliwa, słowa nie wystarczą. Chcesz naprawdę czuć, że jesteś ważna, wyjątkowa. Czy wiesz jakie gesty twojego mężczyzny świadczą o jego uczuciu do ciebie?

1. Troska

W takich codziennych, zwykłych sprawach. Jeśli martwi się o to, jak wrócisz do domu po zmroku, jeśli opiekuje się tobą w lżejszej i cięższej chorobie, jeśli dzwoni zapytać, czy wszystko w porządku – jego uczucie jest żywe i prawdziwe. Miłość sprawia, że zależy nam na szczęściu i zdrowiu (fizycznym i psychicznym) bliskiej osoby. Chcemy, by była w dobrej formie, by się uśmiechała, cieszyła się życiem.

2. Aktywne słuchanie

Jeśli niejednokrotnie przekonujesz się, że twój partner pamięta szczegóły z jakiejś ważnej dla ciebie rozmowy oraz powraca do nich, by o coś dopytać lub po prostu pokazać ci, że to, co mówisz jest dla niego istotne.

3. Dzielenie się z tobą obowiązkami

Tymi wypływającymi ze wspólnego życia i tymi wypływającymi z miłości. Wspólne dbanie o dom, o dzieci, o to, by druga osoba mogła odpocząć, gdy jest u kresu sił to przejaw miłości prawdziwej, a nie wiosennego zauroczenia. Tam, gdzie zaczyna się prawdziwe życie, nieprzespane noce, rachunki do zapłacenia, ona się nie kończy, ona pokazuje swoją siłę.

4. Chęć przedstawienia cię bliskim

Znam wiele związków pozostających ” w ukryciu”, bo on „nie chce się z nią z nikim dzielić” lub boi się silniejszego zaangażowania. Przecież o wiele jest łatwiej zakończyć relację, o której nikt nie wiedział, prawda? Prawdziwa miłość jest dumna – również z tego, kogo kochamy. Jeśli naprawdę kochasz, chcesz, by świat się o tym dowiedział.

5. Chęć rozwiązywania problemów

Ktoś, kto ma wobec ciebie szczere uczucia, w konfliktowej sytuacji będzie szukał rozwiązań, kompromisów, zgody, złagodzenia, a nie zaostrzenia konfliktu. Bo zależy mu na waszym związku, na tobie. Chce by „było dobrze”. Osoba, która nie kocha, a jedynie trwa obok ciebie w nadziei, że w przyszłości znajdzie „kogoś lepszego”, tak naprawdę nie dba o to, jak się czujesz, co myślisz. Żyje w poczuciu „co będzie, to będzie”. Przecież jesteś dla niej tylko opcją.

Słowa mogą być mylące, mogą wprowadzać cię w błąd. Ale czyny otworzą ci oczy na drugą osobę. Może się zawiedziesz, może zrozumiesz, że twój związek nie ma przyszłości. A może właśnie ujrzysz, że ten, kto mówi mało robi dla ciebie niewypowiedzianie więcej…


Zobacz także

A co, jeśli na końcu okaże się, że to jednak ja już nie kocham?

(Dla)czego nie powinniśmy mówić partnerom o swoich „byłych”

Kilka rzeczy, które usłyszysz, kiedy jesteś w związku z młodszym partnerem. Dlaczego tak bardzo lubimy mieszać się w życie innych?