Psychologia Związek

Czego nie należy robić, kiedy kończy się związek. Nigdy nie błagaj, by został

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 marca 2018
1 z 1

Nigdy nie błagaj, by został

Fot. iStock/nd3000
Nie dzwoń w kółko

Dzwonienie, pisanie SMS-ów, wysyłanie e-maili i odwiedzanie byłego partnera wygląda trochę na desperacką próbę odzyskania go. Takie zachowanie zazwyczaj powoduje, że strona „atakowana” zamyka się w sobie i jeszcze bardziej próbuje się od ciebie odciąć.

Nie poświęcaj swoich standardów

Nie rezygnuj z tego, co masz, nie zmieniaj swojego życia o 180 stopni, nie wyrzucaj do kosza telefonów i adresów waszych wspólnych znajomych. I nie spiesz się z kolejnym związkiem, aby tylko pokazać „byłemu”, że możesz być szczęśliwa z kimś innym. To zdecydowanie zła motywacja do znalezienia nowej miłości. Upewnij się, że następna osoba, z którą będziesz, będzie kimś wartościowym.

Nie trzymaj pamiątek…

… jeśli patrzenie na nie sprawia ci ból. Znasz przecież powiedzenie „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”. Jeśli wspomnienia są dla ciebie wciąż wyjątkowo bolesne, zawiń te drobiazgi w w kolorowy papier i wyrzuć. To będzie miało dla ciebie symboliczne, oczyszczające znaczenie. A poza tym stworzysz sobie przestrzeń, otworzysz swój świat na coś nowego. Ale niekoniecznie na nowy związek.

Rozstanie rzadko kiedy przebiega bez emocji, zwłaszcza jeśli kochaliśmy bardzo i wiązaliśmy z tą relacją spore nadzieje. Rozstając się, nie zapominajmy jednak o nas samych, o naszym komforcie psychicznym i stwórzmy sobie odpowiednie warunki, by sobie z tą trudną sytuacją dobrze poradzić. Potem będzie już tylko lepiej.

 


Na podstawie: usefulgen.com

 

PoprzedniNastępny
Psychologia Związek

Bezpłatne badania w kierunku jaskry w Centrum Mikrochirurgii Oka Laser prof. Jerzego Szaflika

Redakcja
Redakcja
16 marca 2018
Fot. iStock
 

Jaskra to podstępna choroba. Zazwyczaj rozwija się powoli i bezobjawowo, niemal niezauważalnie doprowadzając do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. By temu zapobiec, konieczne jest wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia. Warto zatem udać się na badania przesiewowe, które będzie można wykonać bezpłatnie 17 marca 2018, w ramach Dnia Otwartego w CMO Laser prof. Jerzego Szaflika.  

JASKRA, POWSZECHNY ZŁODZIEJ WZROKU

Jaskra to termin określający kilkanaście jednostek chorobowych, które prowadzą do zaniku nerwu wzrokowego w wyniku nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Różnią się one częstością występowania, czynnikami ryzyka, objawami, rokowaniami i metodami leczenia, ale mają jeden wspólny mianownik – prowadzą do nieodwracalnej ślepoty.

Do 2020 roku na jaskrę na świecie cierpieć będzie niemal 80 mln osób, z czego aż 11 mln utraci z jej powodu wzrok. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w krajach rozwiniętych schorzenie to jest drugą przyczyną ślepoty. W Polsce problem dotyczy około 800 tys. osób.

KONIECZNE BADANIA PRZESIEWOWE!

Niestety, większa część z nich jest świadoma schorzenia ze względu na jego bezobjawowy przebieg i niewielką wiedzę o samej chorobie. Choć wzrok to najważniejszy zmysł człowieka, większość z nas nigdy nie badała go w kierunku jaskry! Tymczasem okuliści alarmują: niemal 70% przypadków choroby w Polsce wykrywanych jest zbyt późno, by uratować wzrok, nawet pomimo intensywnego leczenia. Kiedy objawy jaskry zauważa już sam pacjent, cofnięcie zmian chorobowych jest niemożliwe.

Jedynym wyjściem z sytuacji są regularne badania w kierunku jaskry, umożliwiające jej wykrycie we wczesnym stadium. Wbrew obiegowym opiniom, jakoby jaskra była jedynie chorobą osób w wieku podeszłym, powinny je wykonywać osoby już po 35. roku życia. Szczególnie często badać powinny się osoby z grupy podwyższonego ryzyka, a więc te z obciążonym jaskrą wywiadem rodzinnym, a także cierpiące na wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność), nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia, cukrzycę, czy migrenę i bóle głowy.

BEZPŁATNE BADANIA W CMO LASER PROF. SZAFLIKA

Wyjątkowo cenna jest więc inicjatywa Centrum Mikrochirurgii Oka Laser prof. Jerzego Szaflika, które 17 marca 2018 organizuje Dzień Otwarty, w ramach którego będą miały miejsce bezpłatne konsultacje z okulistami i badania przesiewowe w kierunku jaskry. Odbędą się one w obu placówkach CMO Laser – w Warszawie przy ul. Dolańskiego 2 i w Siedlcach, przy ul. Aleksandrowskiej 4. Przeprowadzać je będzie łącznie 5 okulistów. Na badanie zaproszone są wszystkie osoby, u których nie zdiagnozowano dotąd jaskry i które przez ostatni rok nie odwiedzały okulisty. Nie jest konieczne posiadanie skierowania. Badanie nie wymaga przygotowania się, ale osoby noszące soczewki kontaktowe proszone są o ich zdjęcie przed jego rozpoczęciem.

Dzień Otwarty w CMO Laser zorganizowany jest w ramach Światowego Tygodnia Jaskry, przypadającego na 11-17 marca, w odpowiedzi na zaproszenie wystosowane do poradni okulistycznych przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Jest on częścią akcji „Polscy okuliści kontra jaskra”, realizowanej przez PTO i Sekcję Jaskry PTO przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. CMO Laser rokrocznie wspiera akcję Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, przyczyniając się m.in. do zwiększenia świadomości pacjentów na temat jaskry i wzrost wykrywalności choroby we wczesnym stadium.

Na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry wraz z konsultacjami okulistycznymi zapraszamy do:

Prof. Jerzy Szaflik /  Fot, Materiały prasowe

Prof. Jerzy Szaflik / Fot. Materiały prasowe

Centrum Mikrochirurgii Oka Laser
Klinika prof. Jerzego Szaflika

Warszawa, ul. Dolańskiego 2

tel. +48 22 654-68-06
+48 22 654-67-81
+48 22 826 65 66

Filia CMO Laser w Siedlcach

Siedlce, ul. Aleksandrowska 4

tel. +48 22 654-68-06,
+48 22 654-67-81,
+48 25 631-31-77

[email protected]
[email protected]
[email protected]


Psychologia Związek

Czujesz, że kłamie? Tak zapędzisz go w kozi róg

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
16 marca 2018
1 z 1

Czujesz, że kłamie? Tak zapędzisz go w kozi róg

Fot. iStock/SasinParaksa

Pomyśl, co dalej

Teraz musisz się zastanowić, co chcesz dalej z tym zrobić. Tylko ty możesz ocenić sytuację i wagę oszustwa. Czy jest to drobne przewinienie, czy naprawdę poważne kłamstwo, naruszające twoje poczucie bezpieczeństwa w związku. Czy będziesz potrafiła przejść z tym do porządku dziennego? A może wolisz zachować tę wiedzę dla siebie i po cichu zbierać dowody kolejnych kłamstw?

Poproś o rozmowę

To może być szczególnie trudne, jeśli jesteś osobą, która za wszelką cenę unika konfliktów. Jeśli zdecydowałaś się pociągnąć temat i udowodnić oszustowi jego zachowanie, musisz teraz zmierzyć się z trudną rozmową.

Bądź uczciwa

Czasem mamy ochotę odpłacić się pięknym za nadobne, ale naprawdę nie ma sensu tego robić. Może cię kusić, by też go oszukać, ale to nie przyniesie niczego dobrego. Staraj się być szczera i prawdomówna. Nie dopowiadaj sobie czegoś, czego nie wiesz, bo wtedy łatwiej będzie mu wyprowadzić cię z równowagi i wmówić kolejne kłamstwo.

Trzymaj fason

Najważniejsze jest to, byś zachowała spokojny ton wypowiedzi. Nie krzycz, nie oskarżaj, nie nazywaj go kłamcą. Rozmowa ma być merytoryczna i przebiegać w spokoju. Zacznij od słów w stylu: „Chciałabym porozmawiać o tym, co powiedziałeś/zrobiłeś”. Potem zacznij wymieniać, że nie zgadza się to z innymi faktami.

Obserwuj reakcję

Teraz kłamca może wybrać jedną z trzech dróg: zaprzeczać, przyznać się lub bronić. Jeśli zachowałaś porządek i odpowiednią kolejną zdarzeń, a także trzymałaś się faktów, powinien przyznać się do oszustwa. W przeciwnym wypadku zacznie kręcić i próbować się wymigać. Jeśli tak się dzieje, wykorzystaj to jako nowe dowody.  Na ogół jednak na tym etapie udaje się wykryć kłamstwo i dochodzi do przyznania się.

Daj jasny sygnał

To idealny moment, żebyś jasno zakomunikowała, że nie tolerujesz kłamstwa. Musisz powiedzieć to jasno. Tak, by nie pozostawić żadnych wątpliwości.

Czas na refleksję

Szczerość i lojalność stanowią podstawę każdej, zdrowej relacji. Jeżeli twój partner (lub inna bliska ci osoba) nieustannie cię oszukuje, powinnaś zastanowić się, czy jest sens, by dalej to ciągnąć. Życie w ciągłej niepewności nie pozwala rozwinąć skrzydeł, tłamsi i dusi. Brak zaufania niszczy każdą relację. Musisz o tym wiedzieć.

Na podstawie: Power of positivity

PoprzedniNastępny

Zobacz także

Jutro powiem wszystkim… wiem – zawsze tak mówię. Nie odchodzę, paraliżuje mnie wstyd

"Ona tak histerycznie szuka tej miłości... Nic się nie zmieniło, każdy jej potrzebuje"

3 miłości, które spotykasz w życiu. Rozpoznajesz je?

24 rzeczy, których żałujemy pod koniec życia. Warto spróbować coś zmienić, już dziś