Psychologia Związek

Czego nie należy robić, kiedy kończy się związek. Nigdy nie błagaj, by został

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 marca 2018
1 z 1

Nigdy nie błagaj, by został

Fot. iStock/nd3000
Nie dzwoń w kółko

Dzwonienie, pisanie SMS-ów, wysyłanie e-maili i odwiedzanie byłego partnera wygląda trochę na desperacką próbę odzyskania go. Takie zachowanie zazwyczaj powoduje, że strona „atakowana” zamyka się w sobie i jeszcze bardziej próbuje się od ciebie odciąć.

Nie poświęcaj swoich standardów

Nie rezygnuj z tego, co masz, nie zmieniaj swojego życia o 180 stopni, nie wyrzucaj do kosza telefonów i adresów waszych wspólnych znajomych. I nie spiesz się z kolejnym związkiem, aby tylko pokazać „byłemu”, że możesz być szczęśliwa z kimś innym. To zdecydowanie zła motywacja do znalezienia nowej miłości. Upewnij się, że następna osoba, z którą będziesz, będzie kimś wartościowym.

Nie trzymaj pamiątek…

… jeśli patrzenie na nie sprawia ci ból. Znasz przecież powiedzenie „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”. Jeśli wspomnienia są dla ciebie wciąż wyjątkowo bolesne, zawiń te drobiazgi w w kolorowy papier i wyrzuć. To będzie miało dla ciebie symboliczne, oczyszczające znaczenie. A poza tym stworzysz sobie przestrzeń, otworzysz swój świat na coś nowego. Ale niekoniecznie na nowy związek.

Rozstanie rzadko kiedy przebiega bez emocji, zwłaszcza jeśli kochaliśmy bardzo i wiązaliśmy z tą relacją spore nadzieje. Rozstając się, nie zapominajmy jednak o nas samych, o naszym komforcie psychicznym i stwórzmy sobie odpowiednie warunki, by sobie z tą trudną sytuacją dobrze poradzić. Potem będzie już tylko lepiej.

 


Na podstawie: usefulgen.com

 

PoprzedniNastępny
Psychologia Związek

Bezpłatne badania w kierunku jaskry w Centrum Mikrochirurgii Oka Laser prof. Jerzego Szaflika

Redakcja
Redakcja
16 marca 2018
Fot. iStock
 

Jaskra to podstępna choroba. Zazwyczaj rozwija się powoli i bezobjawowo, niemal niezauważalnie doprowadzając do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. By temu zapobiec, konieczne jest wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia. Warto zatem udać się na badania przesiewowe, które będzie można wykonać bezpłatnie 17 marca 2018, w ramach Dnia Otwartego w CMO Laser prof. Jerzego Szaflika.  

JASKRA, POWSZECHNY ZŁODZIEJ WZROKU

Jaskra to termin określający kilkanaście jednostek chorobowych, które prowadzą do zaniku nerwu wzrokowego w wyniku nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Różnią się one częstością występowania, czynnikami ryzyka, objawami, rokowaniami i metodami leczenia, ale mają jeden wspólny mianownik – prowadzą do nieodwracalnej ślepoty.

Do 2020 roku na jaskrę na świecie cierpieć będzie niemal 80 mln osób, z czego aż 11 mln utraci z jej powodu wzrok. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w krajach rozwiniętych schorzenie to jest drugą przyczyną ślepoty. W Polsce problem dotyczy około 800 tys. osób.

KONIECZNE BADANIA PRZESIEWOWE!

Niestety, większa część z nich jest świadoma schorzenia ze względu na jego bezobjawowy przebieg i niewielką wiedzę o samej chorobie. Choć wzrok to najważniejszy zmysł człowieka, większość z nas nigdy nie badała go w kierunku jaskry! Tymczasem okuliści alarmują: niemal 70% przypadków choroby w Polsce wykrywanych jest zbyt późno, by uratować wzrok, nawet pomimo intensywnego leczenia. Kiedy objawy jaskry zauważa już sam pacjent, cofnięcie zmian chorobowych jest niemożliwe.

Jedynym wyjściem z sytuacji są regularne badania w kierunku jaskry, umożliwiające jej wykrycie we wczesnym stadium. Wbrew obiegowym opiniom, jakoby jaskra była jedynie chorobą osób w wieku podeszłym, powinny je wykonywać osoby już po 35. roku życia. Szczególnie często badać powinny się osoby z grupy podwyższonego ryzyka, a więc te z obciążonym jaskrą wywiadem rodzinnym, a także cierpiące na wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność), nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia, cukrzycę, czy migrenę i bóle głowy.

BEZPŁATNE BADANIA W CMO LASER PROF. SZAFLIKA

Wyjątkowo cenna jest więc inicjatywa Centrum Mikrochirurgii Oka Laser prof. Jerzego Szaflika, które 17 marca 2018 organizuje Dzień Otwarty, w ramach którego będą miały miejsce bezpłatne konsultacje z okulistami i badania przesiewowe w kierunku jaskry. Odbędą się one w obu placówkach CMO Laser – w Warszawie przy ul. Dolańskiego 2 i w Siedlcach, przy ul. Aleksandrowskiej 4. Przeprowadzać je będzie łącznie 5 okulistów. Na badanie zaproszone są wszystkie osoby, u których nie zdiagnozowano dotąd jaskry i które przez ostatni rok nie odwiedzały okulisty. Nie jest konieczne posiadanie skierowania. Badanie nie wymaga przygotowania się, ale osoby noszące soczewki kontaktowe proszone są o ich zdjęcie przed jego rozpoczęciem.

Dzień Otwarty w CMO Laser zorganizowany jest w ramach Światowego Tygodnia Jaskry, przypadającego na 11-17 marca, w odpowiedzi na zaproszenie wystosowane do poradni okulistycznych przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne. Jest on częścią akcji „Polscy okuliści kontra jaskra”, realizowanej przez PTO i Sekcję Jaskry PTO przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. CMO Laser rokrocznie wspiera akcję Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, przyczyniając się m.in. do zwiększenia świadomości pacjentów na temat jaskry i wzrost wykrywalności choroby we wczesnym stadium.

Na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry wraz z konsultacjami okulistycznymi zapraszamy do:

Prof. Jerzy Szaflik /  Fot, Materiały prasowe

Prof. Jerzy Szaflik / Fot. Materiały prasowe

Centrum Mikrochirurgii Oka Laser
Klinika prof. Jerzego Szaflika

Warszawa, ul. Dolańskiego 2

tel. +48 22 654-68-06
+48 22 654-67-81
+48 22 826 65 66

Filia CMO Laser w Siedlcach

Siedlce, ul. Aleksandrowska 4

tel. +48 22 654-68-06,
+48 22 654-67-81,
+48 25 631-31-77

info@okolaser.com.pl
rejestracja@okolaser.com.pl
kontakt@okolaser.com.pl


Psychologia Związek

10 toksycznych zdań, które musisz usunąć ze swojego słownika

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 marca 2018
1 z 1

10 toksycznych zdań, które musisz usunąć ze swojego słownika

8. „Nie pasuję”

” Szczerość może nie przynieść Ci wielu przyjaciół, ale zawsze zapewni ci tych właściwych. „- John Lennon

Konieczność przynależności jest naturalna. Ale nic za wszelką cenę i kosztem siebie. Bądź uczciwy wobec siebie, a właściwi ludzie zaakceptują cię za tę właśnie cechę.

9. „Jestem chodzącą katastrofą”

Porażka jest dowodem na to, że próbowałeś. Zaryzykuj, spróbuj czegoś nowego i nie zatrzymuj się, dopóki nie będziesz usatysfakcjonowany.

10. „Moje cele są niemożliwe do osiągnięcia”

Nic nie jest niemożliwe. Możesz osiągnąć, co tylko chcesz, jeśli ciężko pracujesz i wierzysz w siebie. Skoncentruj się i bądź pozytywny! Dobre rzeczy przychodzą do tych, którzy ciężko na to pracują!


Na podstawie: usefulgen.com

 

PoprzedniNastępny

Zobacz także

Czy wiecie, że... 22 wskazówki dotyczące seksu, które warto znać

W jakim kraju partnerzy zdradzają się najczęściej? Już wiadomo!

21 symptomów zaburzeń zdrowia psychicznego, o których nie mówimy

Myślisz, że ludzie pełni empatii mają fajne życie? Niekoniecznie. Wampiry energetyczne jedzą ich na śniadanie