Go to content

7 rzeczy, których nie robimy w związku… a powinniśmy, by nadal być razem

Każdy, kto był w związku trwającym dłużej niż kilka miesięcy wie, że o miłość trzeba dbać, że utrzymanie relacji to wyzwanie, niezależnie jak mocne jest uczucie, które nas ze sobą łączy. Jeśli więc czujesz się zrezygnowany, boisz się, że „coś się skończyło”, zastanów się najpierw, czy na pewno robisz wszystko tak, jak trzeba. A może jest coś czego nie robisz wcale…?

Wiele par nie prowadzi ze sobą w ogóle  szczerych rozmów o problemach w swojej relacji, aż do momentu, gdy pada słowo „rozwód” – twierdzą terapeuci. Jest przecież tyle możliwości, by ocalić nasz związek zanim jeszcze pojawi się w nim naprawdę głęboki kryzys, sytuacja, od której nie będzie już odwrotu. Co powinniśmy dla siebie w związku robić, o czym bardzo często zapominamy?

1/7 Przypominanie mu, jak wiele dla ciebie znaczy

Jeśli jesteśmy ze sobą już jakiś czas, jeśli w związek wkrada się rutyna to może być rzeczywiście trudne. Jednak pokazując partnerowi , że go doceniasz – czy to drobnym gestem, czy upominkiem, czy jedynie słowem – sprawiasz, że wciąż jest między wami „dobrze”. To ma ogromne znaczenie obu stron: daje pewność, że jesteśmy wciąż dla siebie tak samo ważni.

Fot. istock/Emir Memedovski

2/7 Dbanie o prywatność twojego partnera

Choć kusząca może ci się wydawać chęć podzielenia się z przyjaciółką jakimś szczegółem z życia prywatnego twojego partnera, zastanów się, czy nie przekraczasz pewnej granicy, za która kończy się obopólny szacunek i zaufanie. To, co wiesz, przeznaczone jest jedynie dla twoich uszu.

3/7 Bycie otwartym na siebie nawzajem

Coraz częściej mamy tendencję do „przetrzymywania” naszych myśli i uczuć w środku, gdy coś nas niepokoi lub gdy martwimy się, że to zdenerwuje drugą osobę. Jednak podjęcie wspólnego wysiłku aby być ze sobą szczerym i otwartym, jeśli chodzi o komunikację, jest o wiele zdrowszą drogą. Pozwoli to wyeliminować niepotrzebne nieporozumienia. Przstaniesz w końcu roztrząsać w samotności wszystkiego, co (nie)zostało powiedziane.

Fot. istock/martin-dm

4/7 Używanie stwierdzenia "czuję, że " podczas kłótni

Istnieje powód, dla którego uczymy się komunikować właśnie w ten sposób, dla którego mówi się nam, żeby zapomnieć o: „Ty nigdy…” Zamiast więc zaczynać rozmowę od „nigdy nie myślisz o moich potrzebach”, spróbuj przeformułować ją  tak, by nie brzmiała jak atak, przed którym trzeba się bronić, ale zaproszenie do dyskusji o waszych problemach.

5/7 Wspólne oglądanie filmów

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Rochester wykazało, że pary, które oglądały jeden film w tygodniu,  a potem o nim dyskutowały , lepiej radziły sobie ze swoimi problemami, niż te, które zasięgnęły rady terapeuty. Wspólne oglądanie filmów zmniejsza ryzyko rozwodu o prawie połowę( badania prowadzone na przestrzeni trzech lat). Badacze sądzą, że to dlatego, że omawianie relacji innych osób może uświadomić nam, jak sami się zachowujmy – i jak chcemy się zachowywać- w naszym własnym związku.

6/7 Stawianie na rozwój (twój i jego)

Pary, które wspólnie motywują się do rozwoju lub do robienia razem kreatywnych, rozwijających rzeczy mają bardziej trwałe relacje – tak mówią wyniki badań.  Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj podejmujecie wówczas działania, które pomagają wam razem się rozwijać, ale nie iść w oddzielnych kierunkach.

7/7 Spędzanie „dodatkowych” sześciu godzin razem w tygodniu

Pary, które spędzają dodatkowe sześć godzin w tygodniu razem mają o wiele lepsze relacje. Drobne chwile, „małe rzeczy”, które zbliżają nas do siebie są o wiele ważniejszym elementem związku niż ci się wydaje. Nie zaniedbuj ich, nie rezygnuj z nich. Wyłącz telefon, weź partnera za rękę i po prostu bądź z nim i dla niego.