Go to content

7 oznak tego, że spotykasz się z emocjonalnym psycholem

Fot. Gratisography/RYAN MCGUIRE / / CC0 Public Domain

Często romantyczne emocje i początkowa fascynacja przysłaniają nam prawdziwy obraz partnera i sprawiają, że nasza ocena rzeczywistości jest wyidealizowana. Zazwyczaj o tym, że z naszym mężczyzną coś jest nie tak, przekonujemy się już po zerwaniu, gdy zaczynamy na spokojnie analizować miniony związek i patrzymy na niego bez motyli w brzuchu i hormonalnych zawirowań. Istnieje jednak kilka oznak, która powiedzą nam znacznie wcześniej, że ten, z którym się spotykamy jest emocjonalnie poplątany i niestabilny i powinnyśmy się mieć na baczności, a nawet czym prędzej z tej relacji uwolnić.

Obwinia cię za wszystkie trudności w waszym związku

Cokolwiek złego by się między wami nie zadziało, zawsze to ty jesteś temu winna. Bo masz złe nastawienie, bo za dużo wymagasz, bo kaprysisz, źle spojrzałaś, nie tak odpowiedziałaś, zbyt mało się angażujesz… Ta postawa nie wynika z głupoty, egoizmu czy zbyt wąskich horyzontów, ale jest typowym przykładem manipulacji i zrzucania odpowiedzialności na innych. Dla niego – bardzo wygodne podejście, dla ciebie oznacza ono mnóstwo frustracji, stresu i spadek poczucia własnej wartości.  Może lepiej odpuścić i pozwolić mu na znalezienie innego kozła ofiarnego?

Obwinia cię o wszystkie prywatne niepowodzenia

Nie tylko mącisz w waszej relacji, ale też w jego życiu! U źródeł jego prywatnych niepowodzeń i porażek leży twoje zachowanie – brak wsparcia, inspiracji, motywacji z twojej strony. I znowu, twoja wina, twoja bardzo wielka wina – a przynajmniej tak próbuje ci wmówić partner. Nie daj się jednak nabrać na jego sztuczki i nie bierz odpowiedzialności za brak sukcesów. Nawet najlepszy trener nie doprowadzi do mistrzostwa kogoś, kto nie jest gotowy na ciężką pracę i zaangażowanie.

Kłamie, byś poczuła się niepewna i zdołowana

Powie wszystko, by twoje poczucie własnej wartości było mniejsze niż zero, a samopoczucie sięgnęło dna. Twój spadek energii oznacza wzrost jego zadowolenia i satysfakcji. Twoje uczucia są dla niego nieistotne i nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo cię krzywdzi. Będzie oszukiwał, kłamał, wmawiał ci nieprawdę, doprowadzi do tego, że zaczniesz o sobie źle myśleć. Nasza rada: bierz nogi za pas póki na to czas! Póki nie straciłaś jeszcze wiary w siebie i odwagi.

Wszelkimi środkami umniejsza twoje poczucie godności

Emocjonalny psychol chce sprowadzić cię jedynie do roli praczki, sprzątaczki i kochanki. Będzie wymagał, zrzucał na ciebie obowiązki, zachowywał się w sposób, który jednoznacznie pokaże, że on ma pełnię władzy, a ty powinnaś go obsługiwać i spełniać jego polecenia. Według niego poczucie godności i szacunek, to coś, czego nie posiadasz. Pomyśl tylko, jak małe musi być jego ego, skoro buduje je na czyjejś krzywdzie! A potem bez żalu powiedz mu „do widzenia” – przecież jesteś warta o wiele więcej!

Ogranicza twoje kontakty z innymi

Stopniowo zacznie odsuwać cię od innych osób, twojej rodziny i przyjaciół. Będzie mieszać między wami, psuć łączące was relacje, różnymi metodami odciągać twoją uwagę i skupiać ją wyłącznie na nim. Po co to robi? By stać się centrum twojego świata, osobą, bez której nie wyobrażasz sobie funkcjonowania i przetrwania na tym świecie. Chce cię opętać, opleść niczym bluszcz i trzymać jak najbliżej, ale nie daj się – taka miłość potrafi zabrać swobodny oddech i potrzebną ci do życia przestrzeń.

Stosuje emocjonalny szantaż i gra na twoich uczuciach

Dokładnie wie, gdzie uderzyć, byś zmiękła, zmieniła zdanie i zrobiła tak, jak zechce. Będzie wpędzał cię w poczucie winy, udawał nieszczęśliwego, zranionego, strzeli aktorskiego focha. Powie, „przykro mi, że nie chcesz tego dla mnie zrobić”, „nie wiedziałem, że tak mało dla ciebie znaczę”, „bardzo mi smutno, zawiodłem się na tobie” – nie dlatego, że tak właśnie czuje, ale po to, by wywołać w tobie wyrzuty sumienia i chęć naprawienia sytuacji. Z manipulacji miałby celujący!

Wszędzie widzi twoją zdradę

Odbierasz przy nim smsa, a on już zaczyna cię wypytywać, oskarżać o posiadanie kochanka, żąda wyjaśnień i pokazania skrzynki odbiorczej. Każde spotkanie bez jego udziału to setki telefonów, szczegółowe pytania, a nawet niespodziewane wtargnięcie na babski wieczór i sprawdzenie, czy nie kłamałaś na temat płci współtowarzyszy. Podejrzany jest każdy, nawet pan z kiosku podający ci gazetę, czy kierowca autobusu, który zerka w lusterko. Jedyne, co możesz zrobić, to uciekać jak najdalej i trzymać się od tego typa z daleka.


Na podstawie: www.brightside.me