Związek

Szokujący raport UNICEF: Świat nie radzi sobie w walce o zdrowie i życie noworodków

Redakcja
Redakcja
20 lutego 2018
Fot. iStock / NataliaDeriabina
 

Dzieci urodzone w najbogatszych krajach mają nawet 50 razy większe szanse na przeżycie pierwszego miesiąca życia niż dzieci w najuboższych regionach świata.

Nowy Jork, 20 lutego 2018 r. – Umieralność noworodków na świecie jest niepokojąco wysoka, zwłaszcza w krajach najuboższych, alarmuje UNICEF w swoim najnowszym raporcie. Najmłodsi urodzeni w Japonii, Islandii i Singapurze mają największe szanse na przeżycie, a w Pakistanie, Republice Środkowoafrykańskiej i w Afganistanie – najmniejsze.

W ciągu ostatnich 25 lat, zmniejszyliśmy o połowę liczbę zgonów wśród dzieci poniżej 5. roku życia. Niestety nie udało się osiągnąć takiego samego postępu w przypadku dzieci poniżej pierwszego miesiąca życia, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Większość tych dzieci zmarła na skutek chorób, którym potrafimy zapobiegać.

Według raportu, w krajach o niskich dochodach, wskaźnik umieralności noworodków wynosi średnio 27 zgonów na 1000 urodzeń. Z kolei w krajach o wysokich dochodach, wskaźnik ten wynosi średnio 3 zgony na 1000 urodzeń. Dzieci urodzone w najbogatszych krajach mają nawet 50 razy większe szanse na przeżycie pierwszego miesiąca życia niż dzieci w najuboższych regionach świata. W Polsce wskaźnik umieralności noworodków wynosi średnio 2,8 zgonów na 1000 urodzeń (czyli 1 na 357 dzieci). Wśród państw bogatych Polska znalazła się w połowie stawki (na równi z Węgrami). Gorszy wynik uzyskały m.in. Szwajcaria, Nowa Zelandia, Dania i Kanada, a lepszy: Wielka Brytania, Litwa, Francja czy Grecja.

UNICEF zaznacza w raporcie, że 8 na 10 miejsc do narodzin, w których dzieci mają najmniejsze szanse na przeżycie pierwszego miesiąca znajduje się w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie kobiety ciężarne mają znacznie trudniejszy dostęp do opieki okołoporodowej. Jest to konsekwencja ubóstwa, konfliktów zbrojnych i niewydolnych instytucji.

Gdyby każdy kraj do 2030 roku obniżył wskaźnik umieralności noworodków do średniej występującej w krajach bogatych, ocalałoby 16 milionów dzieci.

Nierówne szanse w życiu[1]

Kraje z najwyższym wskaźnikiem umieralności noworodków Kraje z najniższym wskaźnikiem umieralności noworodków
1. Pakistan: 1 na 22 1. Japonia: 1 na 1111
2. Republika Środkowoafrykańska: 1 na 24 2. Islandia: 1 na 1000
3. Afganistan: 1 na 25 3. Singapur: 1 na 909
4. Somalia: 1 na 26 4. Finlandia: 1 na 833
5. Lesotho: 1 na 26 5. Estonia: 1 na 769
6. Gwinea Bissau: 1 na 26 5. Słowenia: 1 na 769
7. Sudan Południowy: 1 na 26 7. Cypr: 1 na 714
8. Wybrzeże Kości Słoniowej: 1 na 27 8. Białoruś: 1 na 667
9. Mali: 1 na 28 8. Luksemburg: 1 na 667
10. Czad: 1 na 28 8. Norwegia: 1 na 667
8. Korea Południowa: 1 na 667

Ponad 80% zgonów wśród noworodków jest spowodowanych przedwczesnym rozwiązaniem, powikłaniami przy porodzie czy infekcjami, takimi jak zapalenie płuc czy sepsa. Można temu zapobiec poprzez dostęp do czystej wody i środków dezynfekujących, a także lepszej opieki wykwalifikowanych położnych. Ważne jest również karmienie piersią w ciągu pierwszej godziny życia dziecka, bezpośredni kontakt noworodka ze skórą matki oraz odpowiednie żywienie. Niestety, niewystarczająca liczba wykwalifikowanych pracowników medycznych i położnych powoduje, że tysiące najmłodszych dzieci nie otrzymują niezbędnej pomocy, która pozwala im na przeżycie. Przykładowo, w Norwegii na 10 000 osób przypada 218 lekarzy, pielęgniarek i położnych. W Somalii, wskaźnik ten wynosi 1 na 10 000.

UNICEF rozpoczyna globalną kampanię Every Child Alive, której celem jest dostarczenie pomocy ratującej życie noworodków na całym świecie. Przez cały czas kampanii UNICEF będzie apelował do rządów państw, służby zdrowia, Darczyńców, sektora prywatnego, rodzin oraz przedsiębiorców, aby pomóc każdemu dziecku w pierwszych momentach życia poprzez:

  • Szkolenia i zapewnienie w ośrodkach medycznych wystarczającej liczby lekarzy, pielęgniarek i położnych doświadczonych w opiece nad noworodkami;
  • Zapewnienie każdej matce i jej nowo narodzonemu dziecku dostępu do sprzętu medycznego, ratujących życie leków, czystej wody, mydła i elektryczności;
  • Wsparcie dziewcząt, matek i rodzin w dostępie do wysokiej jakości opieki medycznej.

Każdego roku 2,6 mln noworodków na świecie umiera w pierwszym miesiącu życia. Milion z nich w ciągu pierwszych 24 godzin, mówi Henrietta Fore. Możemy pomóc większości tych dzieci, zapewniając im i ich matkom podstawową opiekę medyczną. Nawet najmniejsze wsparcie od każdego z nas przyczyni się do lepszego startu w życie dla najmłodszych.

[1] Wskaźnik umieralności noworodków obejmuje wartości szacunkowe uwzględniające zakres niepewności pomiarów. Ranking jest oparty na medianie szacunkowych wartości wskaźników umieralności noworodków (liczba zgonów noworodków na 1000 żywych urodzeń). Nie uwzględniają one niepewności pomiarów i dlatego pozycja w rankingu może ulec zmianie. Ranking wyklucza kraje, w których jest mniej niż 1000 żywych urodzeń lub populacja jest mniejsza niż 90 000 osób.


 

źródło: UNICEF

 


Związek

Chcesz dożyć 90 lat? Naukowcy poznali sekret długowieczności. Pij wino!

Redakcja
Redakcja
20 lutego 2018
Fot. iStock/freemixer

Chcielibyście zgłębić tajemnicę długowieczności? Mówi się, że trzeba dbać o aktywność fizyczną, zdrowie. Ale też każdy z nas znał lub przynajmniej słyszał o tych, którzy dożywając 90 lat codziennie wypijali kieliszek alkoholu. A to babcia likier, a to dziadek wódeczkę.


I choć trochę się z tego podśmiewamy, to jednak dużo w tej dawce alkoholu wpływu na czas naszego życia. Amerykańcy naukowcy przeprowadzili badania pod nazwą „90 plus”. Przebadano 1700 90-latków próbując zdefiniować czynniki wpływające na ich długie życie. Okazało się, że ci, którzy codziennie wypijali dwie szklanki piwa lub lampki wina, mieli o 18% obniżone ryzyko przedwczesnej śmierci, w porównaniu z tymi, którzy stronili od alkoholu. Nie przeszkadzała nawet lekka nadwaga (nie otyłość), a wręcz o 3% zwiększała szansę na dłuższe życie.

Profesor Claudia Kawas z Uniwersytetu Kalifornijskiego podsumowała prowadzone przez nią badania, z których jasno wynika, że spożywanie alkoholu w stopniu umiarkowanym i kilka dodatkowych kilogramów kojarzy się z długowiecznością. Odkryła również, że ci, którzy spędzali co najmniej dwie godziny dziennie na hobby zmniejszali tym samym ryzyko przedwczesnej śmierci o 21%, natomiast ćwiczenia od 15 do 45 minut dziennie dawały tylko 11% niższe ryzyko.

Wyniki badań niosą jeszcze jeden wniosek – picie czerwonego wina ma takie same korzyści zdrowotne jak ćwiczenia.

Prowadzone wcześniej badania sugerowały, że niewielkie spożycie alkoholu może zmniejszyć ryzyko zawału lub choroby serca. Jednakże najnowsze dane mówią, że kobiety i mężczyźni powinni pić nie więcej niż sześć litrów piwa lub siedem lampek wina, przy czym ta ilość powinna być równomiernie rozłożone w ciągu siedmiu dni.


źródło: dailymail.co.uk


Zobacz także

Gdy spotka się miłość z miłością. Człowiek z człowiekiem

„Kobieto kochana. Zacznij ty lepiej mówić do swojego faceta. Powiedz mu czego chcesz, czego oczekujesz”

„O wszystko, co złe w moim życiu winiłam jego. A to były moje wybory, moje wyobrażenia, jaki powinien być nasz związek”