Lifestyle Związek

20 wspaniałych faktów na temat miłości

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 lipca 2016
20 wspaniałych faktów na temat miłości
Fot. iStock/Xesai
 

O miłości powiedziano już wszystko? Nawet jeśli, warto przypomnieć sobie, dlaczego nazywamy ją sensem życia i czekamy z niecierpliwością, aż nadejdzie.

1.Monogamia zdarza się również w świecie zwierząt

Nawet jeśli myślimy o sobie często jako o jedynym  wiernym jednemu partnerowi gatunku. Wilki, łabędzie, gibony, czarne sępy, albatrosy i nawet termity, to tylko kilka z tych zwierząt, które dobierają sobie partnera na całe życie.

2. Tylko 4 minuty zajmuje ci decyzja, czy ktoś ci się podoba czy nie

Jeśli chcesz zrobić na kimś dobre wrażenie, masz na to około 4 minut. I o wiele większe znaczenie ma twój języka ciała, tonu i prędkość głosu niż to, co mówisz.

3. Kiedy kochankowie patrzą sobie w oczy ich akcja serca synchronizuje się

Tętno wyrównuje się po około 3 minutach.

4. Stan zakochania ma efekt podobny do zażycia kokainy

Obydwa doświadczenia wpływają na mózg podobnie i wzbudzają  podobne uczucie euforii. Badania wykazały, że zakochanie pobudza wytwarzanie kilku wywołujących euforię substancji chemicznych, które stymulują 12 obszarów mózgu w tym samym czasie.

5. Przytulanie uwalnia naturalne środki przeciwbólowe w twoim organizmie

Wydzielająca się w trakcie przytulania oksytocyna znacznie zmniejsza ból głowy, a nawet eliminuje go zupełnie po około 4 godzinach.

6. Nawet samo patrzenie na wizerunek ukochanej osoby łagodzi ból

Wystarczy zdjęcie twojego partnera by o wiele skuteczniej wyeliminować ból, niż odwracając od niego twoją uwagę za pomocą zdjęcia znajomych:).

7.  Ludzie o podobnym poziomie atrakcyjności o wiele częściej tworzą szczęśliwe związki

Tutaj sprawdza się zasada o przyciąganiu się podobieństw, a nie przeciwieństw.

8.  Ale pary, które są zbyt do siebie podobne, rzadko kiedy przetrwają

To samo dotyczy partnerów, których dzieli zbyt wiele różnic…

9.  „Złamane serce” to nie tylko metafora

Badania dowodzą, że intensywne, traumatyczne wydarzenia, takie jak rozpad związku, rozwód, utrata bliskiej osoby, fizycznego oddalenie czy zdrada powodują prawdziwy ból fizycznych w okolicach serca. Głębokie emocje stymulują mózg do wydzielania substancji chemicznych, które osłabiają znacząco pracę serca, co skutkuje dusznością i uczuciem kłucia w klatce piersiowej. Te dolegliwości częściej dotykają kobiety.

10.  Romantyczna miłość kończy się przeistaczając w miłość… wierną

Szacuje się, że romantyczna miłość,  związana z  wybuchami euforii, z uzależnieniem, motylami w brzuchu itd., trwa około roku. Potem rozpoczyna się tak zwany etap zobowiązania.

11. Zakochani wytwarzają substancje chemiczne podobne do tych, które wytwarzają ludzie z zaburzeniami kompulsywno-obsesyjnymi

Chodzi tu zwłaszcza o niższy poziom serotoniny, która jest  związana z uczuciem szczęścia i dobrego samopoczucia, a wyższym poziomem kortyzolu odpowiedzialnego za stres.

12. Myślenie o miłości i seksie rozwija kreatywność i zdolność myślenia konkretnego

Pod wpływem miłości rozwijamy bardziej abstrakcyjne i twórcze myślenie, ponieważ nasze myśli są związane z odległymi i abstrakcyjnymi rozważaniami – przyszłością naszej relacji, oddaniu, zaangażowaniu i intymności. Myślenie o seksie pozwala nam  bardziej skupić się na szczegółach, niż na ogólnych celach.

13.  Wzór na idealną miłość to : PRZYWIĄZANIE +TROSKA+INTYMNOŚĆ

To trzy podstawowe komponenty udanej relacji.

14. Atrakcyjna twarz partnera lepiej rokuje dla trwałości związku niż atrakcyjne ciało 

Ale jeśli szukasz przelotnego związku, liczy się jedynie ciało.

15.  Trzymanie za rękę ukochanej osoby łagodzi stres

Dlatego w trudnych sytuacjach odruchowo łapiemy się za dłonie.

16. Wyrażanie wdzięczności wobec ludzi, których kochasz powoduje u ciebie uczucie  szczęścia

Spróbujcie tylko :).

17.  Motyle w brzuchu to nie bujda…

… a powoduje je adrenalina.

18. Rozszerzone źrenice to twoja reakcja oznaczająca, że ktoś wydaje ci się atrakcyjny

Ale i sprawiają, że ty wydajesz się o wiele bardziej atrakcyjny.

19. Patrząc sobie w oczy, można się zakochać

Udowodniono, że gdy ktoś patrzy ci w oczy, twój organizm produkuje substancję chemiczną o nazwie fenyloetyloamina. Stąd tylko krok do miłości.

20. Miłość naprawdę się liczy

Doświadczenia uczestników trwających prawie 75 badań jednoznacznie wskazują, że poczucie szczęścia i spełnienia wiąże się z obecnością miłości w naszym życiu.

A więc, idźcie i kochajcie!


Źródło: www.boredpanda.com


Lifestyle Związek

9. Balonowe Mistrzostwa Polski Kobiet. Tak, istnieją takie i koniecznie musicie to zobaczyć!

Redakcja
Redakcja
21 lipca 2016
Fot. iStock / OSTILL
 

3- 6 sieprnia tego roku w malowniczym Nałęczowie odbęda się 9. Balonowe Mistrzostwa Polski Kobiet i 11. Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar SPA Nałęczów i ML Skrzydlata Polska. Wydarzenie to ucieszy nie tylko amatarów lotów balonem, ale szerokie grono publiczności.

Balony ukwiecą niebo nad malowniczym Nałęczowem w licznym składzie. Planowany jest występ 30 polskich i zagranicznych załóg balonowych, które rozegrają pięć lotów regulaminowych. Atrakcją dla widzów będą kiermasze, koncerty i nocne pokazy balonowe np.: „światło i dźwięk”.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Serdecznie zapraszamy was do dodania Balonowych Mistrzostw do swoich wakacyjnych planów. Miło nam również poinformować, że nasz portal z przyjemnościa objął patronat medialny nad tym wydarzeniem. To widowisko, którego dobrze nie przegapić, szczególnie, że tegoroczne zawody będą próbą i przygotowaniem do organizacji 3.Balonowych Mistrzostw Świata Kobiet w 2018 r., które decyzją Światowej Federacji Sportów Lotniczych (FAI), odbędą się w Nałęczowie.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Sam sport jest bardzo widowiskowy i odprężający. Dotychczasowe zawody sprawiały przyjemność kilkutysięcznej publice, która chętnie wpatrywała się w nałęczowskie niebo. Uzdrowisko Nałęczów już pięć razy było gospodarzem Balonowych Mistrzostw Polski.

Zaproszenie dla Czytelniczek magazynu OHME

Program mistrzostw:

– loty sportowe codziennie 6:00-8:00 i 18:00-20:00,
od 3.08. po południu do 6.08. po południu
– prezentacja ekip balonowych w Parku Zdrojowym
– 4.08. o godz. 21:00
– nocne pokazy balonowe – 5 i 6.08. o godz. 21:00

Imprezy towarzyszące:  skoki spadochronowe, Kiermasz Turystyczny i Produktu Lokalnego, koncerty zespołów KORZUH (to nie błąd) i DWIE KORONY, dmuchańce dla dzieci, „Bieg do Nieba”, konkurs fotograficzny dla amatorów.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Organizatorzy: Aeroklub Lubelski, Agencja Lotnicza ALTAIR Sp. z o.o., Fundacja Ludzi Lotnictwa i Zakład Leczniczy „Uzdrowisko Nałęczów” S.A.

Patronat Honorowy: Minister Sportu i Turystyki Pan Witold Bańka i Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Sławomir Sosnowski

Sponsor Generalny Mistrzostw: Grupa Azoty – Zakłady Azotowe Puławy S.A.

Sponsor Strategiczny: PERŁA Browary Lubelskie

Srebrny Sponsor: ITWL, WZL2, PCO

Brązowy Sponsor: Lubawa S.A., PITRADWAR, KURÓW1,

Partnerzy: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Burmistrz Nałęczowa, CSW Energetyk, KILOUTOU, TEZET GAZ, CANON, LGD Zielony Pierścień, LOT Kraina Lessowych Wąwozów, Huta Szkła BERTA, PAŻP, COMPENSA S.A.., Parking Janusz Górniak

Patronat Medialny: Oh!me, TVP, TVP3 Lublin, Radio LUBLIN, Kurier Lubelski, Nasze Miasto, Skrzydlata Polska

Miejsce i termin: Nałęczów 3-6 sierpnia 2016

Uczestnicy:  30 załóg balonowych z Polski i zagranicy


Lifestyle Związek

Nie spotykamy na ulicy dzieci zbierających pieniędzy z tabliczką: „Mój tata nie płaci alimentów”. Może taka kampania społeczna powinna powstać

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
21 lipca 2016
„Mój tata nie płaci alimentów"
Fot. iStock/SandraKavas

Z ciekawością słucham doniesień o tym, że jesienią ma ruszyć kampania na rzecz płacenia alimentów. Myślę, sobie: „No w końcu”. Coś drgnęło. W końcu nie raz rozmawiałam z kobietami (jest ich zdecydowana większość), które po rozwodach zostały z dziećmi, ale bez wsparcia ze strony ich ojca – tak, jakby on biorąc rozwód z żoną, brał też rozwód z dziećmi. I żeby mnie dobrze zrozumiano nie mówię tu o sytuacji, kiedy mężczyzna faktycznie tych alimentów płacić nie może, bo jest nieporadny życiowo, uzależniony od alkoholu czy narkotyków, bez szans na pracę.

Uwierzcie, tych przypadków jest znacznie mniej, niż by się nam wydawało, a dług alimentacyjny, który obecnie przekroczył już 10 MILIARDÓW złotych, to nie wynik nieporadności pozostawionych bez kobiecej ręki panów. O nie. Dług alimentacyjny dotyczy w znacznej większości tych facetów, którzy mają już drugie rodziny, dzieci z kolejnych związków, jeżdżą fajnymi autami, wyjeżdżają na wakacje i mają pracę. A przepraszam, nie, pracy nie mają, bo kiedy komornik zwraca się z pismem do ich pracodawców, okazuje się, że dany ojciec dzieci tam nie pracuje, tylko na kawie przesiaduje. Codziennie po osiem godzin. A co? Nie może?

Pamiętam przypadek, opowiadany przez matkę trójki dzieci, która alimentów nie dostaje. Ojciec z nową rodziną, nowym dzieckiem – tak, bo te z poprzedniego związku najczęściej są przez nich nazywane „starymi” dziećmi” wynajmujący mieszkanie za trzy tysiące złotych, który rzekomo nie pracuje, więc nie ma skąd płacić alimentów. Skąd kasa na wynajem? Od matki, której renta wynosi 1800 złotych. Urocze, prawda?

Na czym polega rzeczywisty problem zadłużenia alimentacyjnego? Wszyscy zgodnie powtarzają – na przyzwoleniu społecznym.  W jakiś badaniach czytałam, że prawie 70% Polaków uważa niepłacenie alimentów za karygodne, ale co z tego? 600 tysięcy dzieci pozbawionych jest pieniędzy, które im się zwyczajnie należą, bo przymykamy oczy, bo kryjemy dłużników, bo dajemy sobie wmówić, że te pieniądze to dla niej, tej zdziry na paznokcie, nowego fagasa, nowe kiecki i wyjazdy.

UWAGA – alimenty nie są dla żadnej zdziry, dla byłej, czy dla chciwej s*ki. Alimenty są dla dzieci, dla dzieci za które facet jest odpowiedzialny bez względu na to, jakie ma zdanie o swojej byłej partnerce. My nie mówimy tu o walce między dwojgiem dorosłych ludzi. A niech się kłócą, sądzą udowadniają sobie winę za rozpad związku. Mówimy o dzieciach, które co tu dużo analizować – zostają bez obojga rodziców w domu, co już jest dla nich bardzo trudne, a do tego dochodzi świadomość, że ojciec, którego przecież kochają, ma je tak naprawdę w głębokim poważaniu, traktuje jak obowiązek, od którego trzeba jak najlepiej się wymigać. I nie ma co tu kiwać głową i zaprzeczać. Mówię o dłużniku alimentacyjnym, który nie płaci na własne dziecko! I dla mnie na tym powinna kończyć się dyskusja i za nią iść konkretne działania. Ale niestety nie idą. Bo luki w prawie pozwalają dłużnikom śmiać się ich własnym dzieciom w twarz. Oni doskonale wiedzą, że kiedy wpłacą 50 złotych raz na pół roku, sąd nic nie może zrobić, bo przecież wykazują chęci do płacenia. Nie uchylają się, a że 50 złotych, zamiast zaległych kilku tysięcy… Co to za różnica, prawda? No przecież, że żadna.

„Ten mój Misiu taki biedny, panie komorniku. A ta jedna zdzira poszła sobie do innego i co teraz mój Misiu ma ją dalej utrzymywać, jak on u mnie kątem mieszka?”. To słyszy komornik, kiedy w imieniu dłużnika alimentacyjnego przychodzi jego matka, która synka utrzymuje, bo on nigdzie nie pracuje. Dlaczego sam nie przyjdzie, a bo zajęty, codziennie, po osiem godzin. A że nowe auto ma, to ona mu kupiła ze swojej renciny, bo on taki załamy po tym rozwodzie. Podziwiam komorników za cierpliwość, bo ja pewnie skoczyłabym do gardła. Dlaczego tak trudno zrozumieć, że alimenty to pieniądze dla dzieci i dlaczego tak łatwo stajemy po stronie dłużników. Jak często ich nowe partnerki mówią: „Głupi, chyba nie będziesz jej (tej byłej) płacił”. Ciekawe, co powiedzą gdy one zostaną same i też grosza na dziecko nie dostaną. Będą pracować na trzech etatach, dorabiać, żeby dziecko nie czuło się gorsze, by im wynagrodzić to, że nie mają pełnej rodziny i to, że ojciec ma ich w d*pie.

Tak, jesteśmy głupie, bo zamiast postawić się i skazać dzieci na chodzenie w podartych butach, w za małej kurtce, to może wtedy społeczeństwo zauważyłoby te dzieci. Dzisiaj problem nie jest widoczny gołym okiem, nie spotykamy na ulicy dzieci zbierających pieniędzy z tabliczką: „Mój tata nie płaci alimentów”. Taka kampania dla tych dzieci mi się marzy. Mocna, z silny przekazem, że dłużnik alimentacyjny to ten, kto okrada własne dziecko.

Dłużnikiem nie jest facet, który dogaduje się z byłą żoną po rozwodzie, nie jest nim dojrzały i świadomy mężczyzna, który potrafi ponad własną zranioną dumę i honor postawić dobro dziecka. Dłużnika nie spotkamy wśród mężczyzn, którzy choć rozwiedzeni odbierają dzieci ze szkoły, zawożą na zajęcia, zabierają na wakacje. Wiemy dobrze, że tacy są. Ale o nich się nie mówi, bo oni nie są problemem. A może czasami powinni być stawiani jako przykład.

Tymczasem dłużników kryją pracodawcy, którzy pod stołem dopłacają takiemu delikwentowi do pensji, albo w ogóle zatrudniają na czarno – tak solidarność jąder ponad wszystko i pokazania „tej głupiej babie”, że jednak my faceci jesteśmy górą, a ona tylko do garów się nadaje, bo bez nas samców alfa nie ma nic.

Kryją ich matki, ojcowie, znajomi. Kryje ich nawet nasze cholerne prawo, które każdy alimenciarz wie jak obejść, uwierzcie, nie stanowi to dla niego żadnego problemu. Kryją ich inny dłużnicy, ich partnerki. Tylko każdy z nich, jak i każdy z nas spłaca dług takiego faceta. Ty, który nie przyznasz, że u ciebie pracuje. Ty, który mówisz: „Nie bądź głupi, nie płać”. Tylko kto tu jest głupi? Ten, który nie zapłaci, czy ten, który spłaca ten dług we własnych podatkach, na czym też cierpią jego dzieci, bo te pieniądze mogłyby iść choćby na doposażenie szkół czy przedszkoli.

I tak, czekam na kampanię, którą tworzy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przy udziale Stowarzyszenia „Dla Naszych Dzieci”. I mam nadzieję, że będzie to mocny przekaz. Że pokażą dziecko, które jest okradane, za które jego ojciec nie chce ponosić żadnej odpowiedzialności. Mam nadzieję, że ta kampania uderzy w tych, którzy dłużników alimentacyjnych kryją, która w końcu odczaruje mit, że alimenty są na nowe paznokcie byłej żony i pokaże, że za każdego dłużnika to my spłacamy dług.

Mam nadzieję… choć przecieki, że kampania ma powstać w formie animowanego filmu, który zawsze kojarzy nam się z sielską bajką, nie napawa optymizmem… Bo kto poważnie potraktuje bajkę? Obejrzą ją dzieci, które alimentów nie dostają? Ale nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu. Kampania w toku przygotowań. Mam nadzieję, że głosy tych, którzy problem zadłużenia alimentacyjnego znają od podszewki, zostanie wzięty pod uwagę. Czekam z niecierpliwością i dużą wiarą w to, że może zrobimy mały krok w stronę zmiany sytuacji alimentacyjnej.


Zobacz także

Są takie lekcje, które musisz odrobić sam. 6 rzeczy, których nikt nie powinien robić za ciebie

Separacja - wygodne zaprzeczanie rzeczywistości czy szansa na naprawienie związku?

Separacja – wygodne zaprzeczanie rzeczywistości czy szansa na naprawienie związku?

5 najbardziej kłótliwych osobowości. Z którymi już miałaś do czynienia?