Zdrowie

Rak nie musi być być wyrokiem. 7 najlepiej rokujących nowotworów

Redakcja
Redakcja
16 marca 2018
1 z 7

Rak skóry

Fot. iStock / damiangretka

Raki skóry stanowią 8–10% wszystkich nowotworów złośliwych. Wśród nich 70–80% stanowią raki podstawnokomórkowe, a około 20% raki płaskonabłonkowe (dawniej kolczystokomórkowe). Każdy z nas ma aż 20%szans na to, że w ciągu życia rozwinie się ta choroba.

Rak podstawnokomórkowy nie daje praktycznie przerzutów, leczy się go poprzez chirurgiczne wycięcie zmiany. Odsetek przeżyć 5-letnich sięga w tym przypadku 100 %, co oznacza całkowitą wyleczalność.

Rak płaskonabłonkowy może dawać przerzuty odległe, co utrudnia leczenie. Mimo tego odsetek przeżyć 5-letnich wynosi ok. 90%.

PoprzedniNastępny
Zdrowie

Dieta whole30. W 30 dni do schudnięcia i zmiany nawyków żywieniowych?

Redakcja
Redakcja
16 marca 2018
Fot. iStock/yulkapopkova
 

Diety odchudzające, mające nie tylko zmniejszyć rozmiar ciała, ale często i zmienić życie, cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Ich skuteczność zależy od wielu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ, a więc efekty mogą być różne — dobre, czasem niezadowalające, a niekiedy zupełnie szkodliwe. 

Zanim zaczniemy testować różne pomysły na własnym organizmie, dobrze jest rozeznać się w temacie, czy warto jest ryzykować, dla próby spełnienia marzeń o szczupłym ciele. W internecie można trafić na nieprzebraną ilość informacji i planów żywieniowych. Jednym z nich jest dieta whole30.

30 dni na zmianę nawyków

Dieta whole30 to 30-dniowy program, który ma prowadzić do trwałej zmiany nawyków żywieniowych i odbarczenie organizmu z konsekwencji nadmiernego spożycia produktów przetworzonych. W efekcie ma nastąpić redukcja stanu zapalnego, poprawa działania metabolizmu oraz utrwalenie zdrowych nawyków.

Dieta nie jest restrykcyjna, jedynie należy bezwzględnie unikać kilku zakazanych produktów: 

  • cukier i słodziki – w tym miód, syrop z agawy, również cukry dodawane do produktów w różnych postaciach – dekstroza, syrop glukozowo-fruktozowy i inne;
  • alkohol;
  • zboża – pszenica, ryż, kukurydza, proso (kasza jaglana), bulgur, amarantus, pieczywo bezglutenowe i inne;
  • rośliny strączkowe – fasola, groch, ciecierzyca, soczewica, soja (miso, tofu) itd. Dopuszczono do spożycia zielony groszek i groszek cukrowy,
  • orzeszki ziemne, masło orzechowe;
  • przetwory mleczne z wyjątkiem masła klarowanego;
  • dodatki do żywności — karagen (wykorzystywany do produkcji galaretek i żelu), glutaminian sodu, siarczyny.

Nie istnieją tu granice kaloryczne, można jeść przez miesiąc trwania diety dowolnie, byle zdrowo.

Czy dieta whole30 naprawdę działa?

Czas trwania diety pozwala na skuteczne wyeliminowanie cukru i niezdrowych substancji z jadłospisu. Może ona wpłynąć na odrzucenie nawyku sięgania po słodkie przekąski, które do zdrowych nie należą. To powoduje spadek masy ciała, a dalsze zdrowe żywienie powoduje utrzymanie jej na stałym poziomie.

Minusem diety jest to, że nie jest dokładnie określona, więc nie każdy osiągnie na niej tak samo zadowalające efekty. Problematyczny może być brak źródła energii, czyli węglowodanów złożonych z kaszy i pieczywa. Brak zbóż i roślin strączkowych, wyeliminowanie przetworów mlecznych, może powodować niedobór pewnych składników odżywczych i białka wysokiej jakości.

Dieta whole30 nie jest dietą bardzo szkodliwą i może rzeczywiście pomóc w trwałej zmianie nawyków żywieniowych.

źródło: bonavita.pl


Zdrowie

Naprawdę nie rozumiesz, dlaczego wciąż przyciągasz facetów, którzy cię nie szanują?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
15 marca 2018
1 z 1

Naprawdę nie rozumiesz, dlaczego wciąż przyciągasz facetów, którzy cię nie szanują?

Fot. iStock/domoyega

Nie słuchasz bliskich

Twoi przyjaciele i rodzina zazwyczaj chcą dla ciebie jak najlepiej. Poza tym potrafią spojrzeć na twoje życie z innej perspektywy. Możesz myśleć, że uwzięli się na twojego nowego partnera, źle ci życzą lub nie znają się na rzeczy, ale… z reguły rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Zastanów się nad tym, co mają ci do powiedzenia twoi najbliżsi, zamiast się od nich odwracać.

Nie uczysz się na błędach

Poszukaj wspólnego mianownika we wszystkich tych poprzednich związkach. Co było nie tak? Dlaczego one się rozpadały? Jak się czułaś? Jakie cechy byłych partnerów ci przeszkadzały? Które zachowania były sygnałami ostrzegawczymi? Weź sobie to wszystko do serca i przestań powielać te same błędy.

Jesteś zbyt skłonna do kompromisów

Właściwie to trudno tu mówić o kompromisach, ty po prostu dajesz sobie wejść na głowę. Możesz mieć jakieś swoje przekonania, wartości, plany i marzenia, ale jesteś gotowa z tego wszystkiego zrezygnować dla pierwszego lepszego faceta, który wyzna ci miłość. Wiesz o tym doskonale, bo już wcześniej tak było, tylko wstydzisz się do tego przyznać. Możesz zmieniać swoje plany na weekend, ale kwestie szacunku, wierności i lojalności powinny pozostać nienaruszone. Ty natomiast bez problemu idziesz w kompromisy w każdej sferze. Błąd!

Boisz się samotności

Ba! Ty nawet nie wiesz, czym jest samotność, bo starasz się szybko znaleźć nowego faceta, gdy jeden związek się nie uda. Paniczny strach przed byciem singielką często powoduje, że decydujemy się na relację kimś, kto się napatoczy – dosłownie. I jeszcze dziękujemy Bogu, że w ogóle się trafił i nie musimy być same. „Kiepski facet jest lepszy niż żaden”? Natychmiast przestań tak myśleć.

Liczysz, że twoja miłość go zmieni

Tak, tak, na pewno. Że tak powiem – życzę powodzenia. Ach ta romantyczna miłość, która wszystko zniesie i wszystko naprawi. Może i temu facetowi da się pomóc, ale jak już, to powinien się za niego zabrać psychoterapeuta. Jasne, istnieje szansa, że ktoś się zmieni, ale to wymaga naprawdę wiele pracy samego zainteresowanego… A on pewnie wciąż pyta: „Ale o co ci chodzi?” i dodaje: „Sama się lecz”.

Zasługujesz na udany związek. Tylko najpierw musisz spojrzeć na siebie. Dopiero potem rozejrzyj się wokół.

Na podstawie: Your Tango

PoprzedniNastępny

Zobacz także

Jak medytować, żeby w 5 minut pozbyć się uczucia niepokoju. Kilka wskazówek

5 rodzajów aktywności fizycznej, które zbawiennie wpływają na seks

Punkty rubinowe na skórze. Czy jest się czym martwić?