Zdrowie

Objawy zaburzeń hormonalnych, które większość kobiet ignoruje

Redakcja
Redakcja
27 lutego 2018
1 z 1

Objawy zaburzeń hormonalnych, które większość kobiet ignoruje

Fot. iStock/Voyagerix

Objawy zaburzeń hormonalnych

Utrata włosów

Przyczyną mogą być nie tylko niedobory witamin czy mikroelementów. Wypadanie włosów u kobiet bywa też spowodowane wzrostem poziomu testosteronu. Ten męski hormon, produkowany w nadmiarze, sprzyja łysieniu kobiet.

Problemy z trawieniem

Boli cię brzuch, jedzenie niemalże przelatuje przez ciebie lub przeciwnie – zmagasz się z uporczywymi zaparciami? Być może winowajcą się hormon stresu. Warto też zbadać poziom estrogenów.

Niekontrolowane napady głodu

Nasze ciała syntetyzują hormony odpowiedzialne za nasz apetyt i głód. Brak równowagi między nimi prowadzi do niekontrolowanych napadów głodu. Lekarze odkryli, że istnieją dwa hormony, które o tym decydują – leptyna i grelina. Leptyna zmniejsza głód, gdy coś zjemy, a grelina daje nam znać, kiedy nadszedł czas na posiłek.

Kłopoty z pamięcią

Tutaj również może chodzić o zaburzenia hormonalne. Dokładnie mowa o kortyzolu i estrogenie. Badania wykazały, że niski poziom estrogenu może powodować zapominanie, niezdolność do skupienia uwagi i zaćmienie umysłu. Niski poziom kortyzolu wpływa na pamięć krótkotrwałą.

Zmiana w wyglądzie piersi

Powiększone, nabrzmiałe piersi mogą być skutkiem zmiany poziomu estrogenów. Jeżeli zauważyłaś, że twoje piersi wyglądają ostatnio nieco inaczej, powinnaś wybrać się do ginekologa-endokrynologa.


 

Źródło: Bright Side

PoprzedniNastępny
Zdrowie

Jak na pierwszej randce stwierdzić, że to właśnie ten facet? Zrób „test barowy” i wszystko będzie jasne!

Redakcja
Redakcja
27 lutego 2018
Fot. iStock/Milan_Jovic
 

Randkowanie wcale nie jest proste, prawda? Wie to każdy, kto na pierwszą randkę się umawia. Tę kwestię utrudnia ostatnio także fakt randkowania online. Możemy przegadać długie wieczory z jakimś facetem w sieci, znaleźć wspólny język, zachwycić się, ale czy spotkanie w realu nie rozczaruje? Skąd wiedzieć, że to jest właśnie ta osoba i że warto tę znajomość kontynuować?

Założycielka jednego z portali randkowych Erika Ettin uważa, że jest jeden bardzo prosty sposób na to, by sprawdzić, czy facet, z którym umówiłaś się na randkę w knajpie może być tym właściwym. Otóż, jej zdaniem, należy zwrócić uwagę na nasze zachowanie. Czy rozglądasz się wokół, by sprawdzić, kto jeszcze jest w restauracji czy kawiarni? W jakim celu to robisz, z obawy, żeby nikt was nie zobaczył, czy może wręcz przeciwnie – chcesz by was razem zobaczono. Jeśli z tego drugiego powodu – test barowy zdany. Można kontynuować znajomość. Pamiętajcie, że działa to też w drugą stronę, wasz partner też może się rozglądać.

Hmm, czy to wiarygodny test? Może przecież być tak, że wodząc wzrokiem po gościach kawiarni szukamy kogoś atrakcyjnego, kto nas zaciekawi, bo znudzone jesteśmy randką?


źródło: The Sun

 

 


Zdrowie

8 przyczyn powstawania nowotworów. Sprawdź, na które jesteś szczególnie narażona

Redakcja
Redakcja
27 lutego 2018
1 z 1

8 przyczyn powstawania nowotworów

Fot. iStock/FatCamera

4. Picie alkoholu

W przypadku spożywania dużych ilości alkoholu, w organizmie spada produkcja „naturalnych strażników”, które unieszkodliwiają komórki nowotworowe. Wiadomo, że nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór gardła, jamy ustnej, krtani, przełyku, wątroby i żołądka.

5. Niezdrowa dieta

Dieta uboga w warzywa i owoce, przepełniona żywnością tłustą, z dużą ilością cukru i wysoko przetworzoną, działa na niekorzyść organizmu. Zawiera ona dodatki chemiczne, ulepszacze, wzmacniacze smaku itd., które osłabiają normalną pracę komórek. Szczególne potencjalne działanie rakotwórcze mają niektóre dodatki do żywności oznaczane symbolem E. W opozycji do śmieciowego i niezdrowego jedzenia, istnieją antyrakowe pokarmy, które redukują ryzyko rozwoju komórek nowotworowych.

6. Ekspozycja na słońce

Nadmierne promieniowanie UVB i UVA jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia skóry. Wylegiwanie się na słońcu bez odpowiedniej ochrony powoduje oparzenia słoneczne, które zwiększają nawet dwukrotnie prawdopodobieństwo wystąpienia czerniaka i innych nowotworów skóry.

7. Zanieczyszczone środowisko 

Zanieczyszczone powietrze, smog, skażona gleba i woda to poważne czynniki, które wpływają na zachwianie sił obronnych organizmu. Różne pyły, opary, którymi oddychamy to kolejny szkodliwy czynnik, który przyczynia się wydatnie do rozwoju nowotworu płuc.

8. Praca w szkodliwych warunkach 

Są zawody, takie jak spawacz, chemik czy pracownicy usuwający azbest z budynków, które szczególnie narażają wykonujące je osoby na ryzyko zachorowania. Narażenie na promieniowanie oraz wdychanie oparów podnosi ryzyko.

Na powyższe czynniki rakotwórcze związane z tworzeniem się w organizmie szkodliwych substancji chemicznych, narażeni jesteśmy wszyscy. Prawie 70% nowotworów wynika ze szkodliwych czynników środowiskowych oraz naszych niewłaściwych nawyków. Brak odpowiedniej profilaktyki pogarsza dodatkowo sprawę. W sytuacji, w której organizm jest narażony na wiele czynników rakotwórczych jednocześnie, jesteśmy bardziej narażeni na zachorowanie i należy o tym pamiętać, wprowadzając konieczne dla zdrowia zmiany.

źródło: www.poradnikzdrowie.plwww.zwrotnikraka.plwww.natura-zdrowie.pl

PoprzedniNastępny

Zobacz także

Moje kosmetyczne „MUSZĘ MIEĆ”, czyli jak za nieduże pieniądze czuć się zadbaną

Pływać każdy może! 8 powodów, by wskoczyć do basenu choćby zaraz

Co zrobić, kiedy dziecko się zakrztusi? Od twojej reakcji zależy jego życie i zdrowie