Zdrowie

Nietypowe objawy cukrzycy. Sprawdź, czy ktoś z twoich bliskich może być chory

Redakcja
Redakcja
9 marca 2018
1 z 1

Nietypowe objawy cukrzycy. Sprawdź, czy ktoś z twoich bliskich może być chory

Fot. iStock/PeopleImages

Cukrzyca może jednak objawiać się także w dość nietypowy sposób. Tak właśnie często dzieje się na początku. Chorzy bardzo często zmagają się z problemami ze wzrokiem. Może rozwinąć się u nich, zaćma, jaskra lub retinopatia cukrzycowa, powstająca w wyniku uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. Diabetycy często skarżą się też na dyskomfort pod powiekami, spowodowany niewystarczającą ilością produkowanych łez, nawilżających oko.

Kolejnym objawem są przeczulice skóry i bóle mięśniowe. Chory może odczuwam swędzenie skóry, a także mrowienie kończyn (szczególnie w nocy). Do tego często dochodzi też brak czucia w stopach. To szczególnie niebezpieczne, ponieważ nie czuje się bólu w przypadku zranienia stopy, a każda rana to wrota dla bakterii i zarazków. Biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku cukrzycy rany goją się trudniej, o nieszczęście nietrudno.

Osoby zmagające się z cukrzycą często cierpią także na stany depresyjne. Dzieje się tak, ponieważ choroba wpływa na pracę podwzgórza, przysadki i nadnercza, powodując zwiększoną produkcję kortyzolu – hormonu stresu.

Jeżeli zauważysz u siebie lub u kogoś ze swoich bliskich powyższe objawy, nie czekaj aż choroba osiągnie bardziej zaawansowane stadium. Chociaż kojarzona jest głównie z problemami z wagą, złym samopoczuciem i ograniczeniami w kwestii diety, tak naprawdę jest o wiele groźniejsza – wyniszcza narządy wewnętrzne, prowadząc do coraz większych problemów ze zdrowiem.

Źródło: Poradnik Zdrowie/Cukrzyca Polska/Parenting

PoprzedniNastępny
Zdrowie

Osiem lekcji, które warto odrobić, by móc się uwolnić od toksycznej relacji

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
9 marca 2018
Fot. iStock/Nikodash
 

Narcyzów, socjopatów i psychopatów każdy z nas spotkał w swoim życiu. Różni nas jedynie to, jak radzimy sobie z relacją z takimi ludźmi. Czy dajemy się wciągnąć w ich gierki i manipulacje, czy pozwalamy im wejść w nasze życie i sterować emocjami?

Znajoma opowiedziała mi ostatnio kilka lat swojego małżeństwa, które właśnie się rozpadło. „Nigdy mnie nie szanował. Wykorzystywał mnie. Tłamsił” – to był dopiero początek, później zaczęły się konkretne historie… Toksyczny człowiek, toksyczna miłość, która ją wyniszczała.

Pomyślałam, że jest kilka lekcji, które warto odrobić, by mieć świadomość, jak sobie radzić z toksycznymi relacjami oraz jak z nich wyjść.

Lekcja #1

Pamiętaj, że nikogo nie można zmienić na siłę. Bez względu na to, jak bardzo się starałaś, nie obwiniaj się o jego zachowanie. Istnieje szerokie spektrum toksyczności. Ci, którzy mają jedynie kilka jej cech – mogą nad sobą popracować. Są jednak tacy, którzy bez względu na wszystko, nawet po obietnicy poprawy, będą kontynuować swoje manipulacje, bez względu na to, jak bardzo będziesz się starała udowodnić, że postępują źle.

Lekcja #2

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie każda toksyczna osoba naznaczona jest tragiczną przeszłością, trudnym dzieciństwem. Nie wszyscy też cierpią z powodu niskiej samooceny.

Niektórzy ludzie rodzą się toksyczni, cierpią na zaburzenia i nigdy nie odczuwają skruchy, nie mają wyrzutów sumienia za to, co zrobili lub robią. Ich mózgi mają zazwyczaj deficyty w obszarach związanych z empatią i współczuciem. Mogą odróżniać dobro od zła, ale nie chce im się nawet wysilać, żeby to zrozumieć.

Wielu narcyzów uważa się za lepszych i mających prawo do wszystkiego. Dlatego też celowo niszczą życie innych – ponieważ uważają, że mogą tak postępować i wiedzą, że mogą zawsze uciec.

Lekcja #3

Nie jesteś w stanie zracjonalizować zachowania socjopaty i żałować kogoś, kto próbuje cię zniszczyć. Im bardziej czujesz się winna temu, że wyznaczasz granice lub urywasz kontakt, tym trudniej jest ci wyrwać się z tej relacji i zdać sobie sobie sprawę, że nie zasługujesz na takie traktowanie. Osoby z zaburzeniami osobowości nie znają uczucia litości.

Lekcja #4

Coraz częściej spotykamy osoby z deficytem empatii. Czy wiecie, że przeprowadzone badania szacują, że 1 na 25 Amerykanów jest socjopatą. Co więcej, coraz większe kręgi wśród młodych ludzi zakreśla pokolenie narcyzów. Dlatego tak ważna jest świadomość tego, jakie zachowania w stosunku do nas należy uznać za toksyczne, by nie zaprzepaścić siebie, swoich pragnień i potrzeb.

Lekcja #5

Jedynym sposobem, na zwycięstwo w potyczce z toksyczną osobą jest niegranie w jej grę lub niezniżanie się do tego poziomu. Jeśli dasz się sprowokować, ryzykujesz utratą własnego człowieczeństwa, swojej godności. Trudno jest walczyć z kimś, kto pozbawiony jest wyrzutów sumienia i empatii. Odcięcie się od tej relacji, od kontaktu, to idealny sposób na radzenie sobie z wysoko toksyczną osobą. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, ale byłoby idealne. Gdy zaczniesz oddychać świeższym powietrzem, będzie w tobie mniej tolerancji dla toksycznych zachowań.

Lekcja #6

Musisz być w stanie powiedzieć sobie każdego dnia: „Zrobiłam, to co powinnam była zrobić. Nie zasługiwałam na takie traktowanie”. To niezwykle ważne, jeśli tego nie zrozumiesz, nie uwolnisz się od zależności toksycznej relacji i nadal będziesz tkwić w chorej i pokręconej manipulacji.

Lekcja #7

Zawsze znajdą się osoby, które nie będą ci wierzyć. „Jak to możliwe, że on taki dobry, miły i kochający okazał się psychopatą” powiedzą twierdząc, że to ty robisz z niego potwora. To jedna strona medalu. Druga – on może tak zmanipulować innych, że odsuną się od ciebie, uznając jego zarzuty i słowa za prawdziwe, a ciebie za psychopatkę. Nie wygrasz z tym, nie wytłumaczysz całemu światu, że nie mają racji. Odpuść, szkoda energii.

Lekcja #8

Zwracaj uwagę na swoje emocje. Jeśli czujesz się niezrównoważona, zaniepokojona, zraniona, zdezorientowana, prawdopodobnie obok siebie masz emocjonalnego drapieżcę.

Ludzie, którzy są empatyczni wiedzą, kiedy popełniają błąd i potrafią się niego przyznać. Nie unikają odpowiedzialności za to, co zrobili. Socjopaci ranią i nic ich nie obchodzą twoje uczucia. Jeśli czujesz się bombardowaną miłością w jednej chwili, a w następnej terroryzowana, nie jesteś z kimś, kto jest emocjonalnie bezpieczny.

Odrobienie tych wszystkich lekcji może stać się twoją siłą, może pozwolić ci wyjść z relacji, która niszczy cię każdego dnia.


źródło: thughtcatalog.com

 


Zdrowie

Jeśli masz jedną tych 8 cech , jesteś kimś wyjątkowym, jesteś „Rzecznikiem”

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
9 marca 2018
1 z 1

Osobowość "Rzecznika"

Fot. istock/fcscafeine

Kierujesz się intuicją

Masz silną intuicję i ufasz jej. Wierzysz w siłę uczuć i w to, że świat może stać się lepszy. Niektórzy uważają, że to naiwne, ale ty wiesz swoje. Robisz to, co nakazują ci uczucia i przeczucia.

Często osądzasz innych

Masz skłonność do osądzania i często ranisz ludzi swoją prostotą i bezpośredniością. Łatwo oceniasz ludzi na podstawie ich opinii, tego co mówią. I bardzo długo to przeżywasz, przypominasz sobie, analizujesz.

Szukasz prawdy

Wierzysz, że wszystko jest ze sobą kosmicznie połączone. Próbujesz znaleźć głębsze, ukryte znaczenie. Jesteś bardzo ciekawy z natury, a twoja osobowość napędza cię do ciągłego uczenia się, dowiadywania. Nie pozostawiasz pytań bez odpowiedzi.


 

Na podstawie:

PoprzedniNastępny

Zobacz także

Woda gazowana niszczy zęby. Czy powinnyśmy z niej zrezygnować?

Co oznacza kolor twojej miesiączki. Sprawdź, czy jest powód do niepokoju

Czy można zajść w ciążę podczas klimakterium?