Go to content

Mononukleoza atakuje nie tylko dzieci. Jak wyglądają pierwsze objawy?

Mononukleoza powszechnie kojarzona jest z dziećmi i nastolatkami, pewnie dlatego, że niektórzy nazywają ją także „chorobą pocałunku”. Dlaczego? Ponieważ przenoszoną jest przez ślinę. Nie oznacza to jednak, że tylko poprzez namiętne pocałunki możemy zarazić się mononukleozą. Grozi nam to także wtedy, gdy jemy tymi samymi sztućcami („daj spróbować”), gryziemy czyjąś kanapkę/batonika („daj gryzka”) albo pijemy z jednej butelki/szklanki („mogę łyka?”). To właśnie dzieci najczęściej nie przestrzegają podstawowych zasad higieny i dzielą się swoimi posiłkami, dlatego to one na ogół chorują na mononukleozę. A potem to już leci… Dzieci zarażają dorosłych (najczęściej swoich rodziców/opiekunów, którzy kończą po nich posiłki), a ci roznoszą zarazki dalej… 

Mononukleoza jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus Epsteina-Barr (w skrócie EBV), która wnika do ślinianek i tam się rozwija. Od zakażenia to rozwinięcia choroby musi minąć trochę czasu. Wtedy jednak chory zaczyna już zarażać kolejne osoby, które mają styczność z jego śliną. Co ciekawe, wirus może znajdować się w niej także kilka miesięcy po ustaniu objawów. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie higieny.

Oto kilka pierwszych objawów mononukleozy:

Wysoka gorączka

Gorączka, jako taka, jest dobrym objawem – świadczy o tym, że organizm walczy z chorobą. Czasem jednak wszystko wymyka się spod kontroli i organizm potrzebuje wsparcia. Jeśli temperatura na poziomie 40 stopni utrzymuje się przez kilka dni, trzeba koniecznie wybrać się do lekarza. W przypadku mononukleozy wysoka gorączka może utrzymywać się nawet dwa tygodnie, a to bardzo niebezpieczne.

Wyczerpanie

Bycie wyczerpanym jest całkiem normalne przy wielu różnych dolegliwościach. Jednak poważne zmęczenie jest jednym z pierwszych sygnałów ostrzegawczych mononukleozy. Chory może spać i spać, a i tak czuje się zmęczony. Brak sił uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Stan ten trwa wyjątkowo długo i zwykła drzemka nic tu nie pomoże. Jeśli czujesz się bardziej wyczerpana niż zwykle, skonsultuj się z lekarzem i upewnij, że nie masz mononukleozy.

Ból brzucha

Jednym z pierwszych objawów jest powiększona śledziona. W takiej sytuacji chorzy będą odczuwali tępy ból w górnej części brzucha po lewej stronie. Niektórzy będą to nazywali dyskomfortem, inni bólem, utrudniającym normalne funkcjonowanie. Lekarzowi wystarczy badanie palpacyjne, by stwierdzić, czy masz powiększoną śledzionę.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Mononukleoza Fot. iStock/Kerkez

1/1 Mononukleoza atakuje nie tylko dzieci. Jak wyglądają pierwsze objawy?

Problemy z oddychaniem

Mononukleoza często powoduje także stan zapalny dróg oddechowych. Pacjenci mają problem ze złapaniem oddechu, duszą się, a w trakcie oddychania słychać świstanie. To jeden z objawów mononukleozy.

Ból gardła

Innym, charakterystycznym objawem mononukleozy jest ból gardła, połączony z obrzękiem migdałków. Ból jest tak silny, że uniemożliwia normalne spożywanie posiłków i picie płynów. Może pojawić się szary nalot, odpowiedzialny za nieprzyjemny zapach z ust. Do tego dochodzi też obfity katar i problemy z oddychaniem.

Powiększone węzły

To zdecydowanie najbardziej charakterystyczny objaw. W trakcie mononukleozy znacznie powiększają się węzły chłonne. Wyraźnie wyczujesz te, znajdujące się pod żuchwą, w pachwinach, pod pachami czy pod kolanami. Będą twarde i wrażliwe na dotyk.

Wysypka

Może się pojawić, jeśli lekarz postawi błędną diagnozę i przepisze antybiotyk (ampicylina) na paciorkowce. Zazwyczaj jest to pierwsza wskazówka, że ktoś choruje na mononukleozę.

Jak uchronić się przed mononukleozą?

Przede wszystkim należy unikać bliskiego kontaktu z osobą zakażoną. Ponieważ na początku ciężko stwierdzić, czy ktoś choruje właśnie na mononukleozę, lepiej po prostu zachować pewne środki ostrożności – nawet jeśli jest to grypa, po co ryzykować? Często myj ręce, używaj czystych sztućców, talerzy, pojemników próżniowych. Nie pij z cudzych butelek i szklanek i zachowaj bezpieczną odległość, gdy ktoś kicha, prycha i kaszle, nie zasłaniając ust.

Przebycie mononukleozy gwarantuje stałą odporność. Jest się jednak nosicielem wirusa już do końca życia. Dlatego to tak ważne, by przestrzegać zasad higieny.

Źródło: Power of positivity/Poradnik Zdrowie