Zdrowie

Kolory, których nie lubi rak. Dieta antynowotworowa

Redakcja
Redakcja
15 lutego 2018
1 z 5

Zielone warzywa i owoce

Fot. iStock/sveta_zarzamora – dieta cukrzycowa - jadłospis, w ciąży, owoce

Zielone produkty, szczególnie brokuł, kapusta, brukselka, jarmuż czy rzepa, zawierają  związki glikozydowe, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, gardła, a także przełyku i płuc. Zawierają one luteinę, która pomaga przeciwdziałać chorobom siatkówki oka. Obecny jest w nich również chlorofil, wspomagający pracę wątroby oraz pomagający w usunięciu toksyn z organizmu.

PoprzedniNastępny
Zdrowie

Syndrom Atlasa. 5 wskazówek, jak przestać pomagać innym ponad swoje siły

Redakcja
Redakcja
15 lutego 2018
1 z 1

Syndrom Atlasa. 5 wskazówek, jak przestać pomagać innym ponad swoje siły

Fot. iStock/kieferpix

1. Odróżnienie potrzeby pomocy od stanu wykorzystywania

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić w tym przypadku jest uświadomienie sobie problemu. Możemy zauważyć to sami lub ktoś bliski uświadomi nam swoje obawy. Wtedy należy zastanowić się, co przymusza nas do pomagania ponad siły, i czy potrafimy odróżnić prawdziwą potrzebę pomocy, od sytuacji, w której po prostu ktoś wykorzystuje naszą empatię.

2. Ćwiczenie asertywności

Asertywność pozwala bez krzywdzenia innych osób zadbać o własne potrzeby. Wypowiadanie stanowczego „nie” wynika z przysługującemu każdemu z nas prawu domowy. I nie zawsze trzeba szczegółowo wyjaśniać, dlaczego nie chcemy lub nie możemy się czegoś podjąć. Warto w myślach, przed lustrem lub w obecności bliskiej osoby przećwiczyć możliwe scenariusze i odmowy. Dzięki temu wzrośnie pewność siebie.

3. Wyznaczenie granic

To kolejny krok, który pozwoli się zdystansować od przytłaczającego poczucia konieczności bycia dla innych. Granice trzeba wyznaczyć w jasny sposób i wyraźnie zaakcentować, że pewne rzeczy są dla nas nienaruszalne. Budowanie dystansu może nastąpić poprzez odcięcie się grubą kreską od dotychczasowych zachowań, lub stopniowej zmianie. Ważne jest, by dokonać tego asertywnie, nie agresywnie.

4. Zaakcentowanie własnych potrzeb

Teraz należy postawić swoje potrzeby na pierwszym miejscu. Najpierw względem samego siebie, a następnie podkreślić je w relacjach z innymi, aby każdy pamiętał, że my nie jesteśmy tytanami, czasem mamy gorsze dni, i wtedy zasługujemy zarówno na pomoc, jak i szacunek. Nie ustępuj naciskom innych i nie wpędzaj się w wyrzuty sumienia. Dobro i troska powinny przepływać w obie strony.

5. Odbudowanie harmonii 

Czyli postawienie przysłowiowej kropki nad i. Należy znaleźć czas tylko dla siebie, poświęć czas książce, muzyce lub temu, co naprawdę sprawia przyjemność oraz relaksuje, a na co dotychczas nie było czasu. Życie jest dobre i warto żyć jego pełnią przede wszystkim dla siebie.


 

źródło: psychologiazycia.com

PoprzedniNastępny
Zdrowie

Znajdź serduszko ukryte wśród słoni. Uda ci się rozwiązać tę zagadkę?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 lutego 2018
Fot. Screen z Facebooka/Gergely Dudás - Dudolf

Na gwiazdkę kazał nam już szukać pandy wśród bałwanów, a teraz przygotował nową niespodziankę. Węgierski artysta Gergely Dudás jest prawdziwą internetową sensacją.  Stworzył naprawdę imponującą ilość rysunkowych zagadek, a nawet wydał książkę pełną takich łamigłówek. Macie chwilę? Spróbujcie rozwiązać to przeurocze, „różowe” zadanie. Powodzenia!

Gdzie jest serduszko? I nie, nie chodzi wcale o te, które tworzy motyla, którego widzicie na każdym ze słoni.

Potrzebujesz podpowiedzi? Szukaj niedaleko białego słonia. Udało się? Gratulacje! Jesteś naprawdę spostrzegawczy :). <3 dla ciebie!

Rozwiązanie zagadki…

 

 

 

… znajduje się na tym obrazku:

 

 

Więcej zagadek znajdziecie tutaj.


Zobacz także

Jedz codziennie jednego banana, a odczujesz aż 8 korzyści dla zdrowia

Depilujesz okolice intymne? Poznaj najczęstsze urazy, które pojawiają się podczas pielęgnacji okolic bikini

W czasie mrozu trzeba pić więcej płynów. Czy wiesz, dlaczego?