Zdrowie

Kalendarz pyleń. Sprawdź, kiedy zaczynają pylić różne gatunki roślin

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
1 maja 2017
2 z 16

🍃KALENDARZ PYLEŃ - PODZIAŁ WEDŁUG GATUNKÓW ROŚLIN

Fot. iStock

SPIS TREŚCI

Leszczyna

Olsza

Brzoza

Topola

Dąb

Trawy

Babka

Szczaw

Pokrzywa

Komosa

Bylica

Ambrozja

Cladosporium

Alternaria

PoprzedniNastępny
Zdrowie

Jak różnimy się inteligencją emocjonalną? Trzy typy osób i ich reakcji na emocje. A ty, którym typem jesteś?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
1 maja 2017
Jak różnimy się inteligencją emocjonalną? Trzy typy osób i ich reakcji na emocje. A ty, którym typem jesteś?
Fot. iStock / SanneBerg
 

Przez długie lata, życiowe sukcesy, umiejętność lekkiego życia, czy zdobycie bogactwa, przypisywaliśmy osobom o wysokim IQ . Raz po raz kręciliśmy głową, zastanawiając się, jak to możliwe, że taki zdolny facet, do niczego dojść nie może w życiu, albo, że taki świetny uczeń kompletnie nie poradził sobie w dorosłości, w pracy, w związku. Że ci, którzy sukces mieli mieć zagwarantowany od dawna, błąkają się ciągle po swoich życiowych ścieżkach… Odkąd pojawiło się pojęcie inteligencji emocjonalnej, już doskonale wiemy, że ta bywa w życiu o wiele bardziej pomocna, niż super wynik w teście na inteligencje i piątki w indeksie.

Pokochaliśmy EQ, bo to, co w niej najpiękniejsze, to fakt, że możemy sami nad nią pracować!

Nasze emocje mają rożny stopień nasilenia, a to jak my funkcjonujemy i jak potrafimy nad nimi panować i je wykorzystywać, świadczy o tym, jak bardzo rozwinięta jest nasza inteligencja emocjonalna.

Daniel Goleman w swojej pracy przytacza trzy podstawowe typy osób różniących się sposobem postrzegania emocji i reagowaniem na nie.

A ty, którym typem jesteś. Sprawdź, nad czym jeszcze powinieneś popracować.

TYP 1: Świadomy swoich uczuć

To typ osób, które zdają sobie sprawę ze swoich uczuć. Wiedzą, w jakim są nastroju. Mają spore pojęcie o swoim życiu emocjonalnym.

Dzięki takiej zdolności zazwyczaj cieszą się psychicznym dobrostanem. Często są pozytywnie nastawieni do życia. Umiejętność rozpoznawania własnych stanów emocjonalnych, w których się znajdują wpływa na tworzenie się ich cech osobowości.

Kiedy dopada ich chandra lub dzieje się coś smucącego w ich życiu, potrafią radzić sobie z tą sytuacją. Nie roztrząsają i nie jątrzą, dzięki czemu dużo łatwiej im zapanować nad negatywnymi emocjami w życiu.

Ten typ potrafi kierować emocjami, które przeżywa.

TYP 2: Porwany przez emocje

To typ osób, które nie potrafią władać swoimi emocjami. Tutaj sytuacja kształtuje się zgoła odmiennie – to emocje rządzą ludźmi, ogarniają ich. Gdy w ich życiu pojawia się silna emocja, kompletnie tracą kontrolę. Próbują przed nią uciec.

Charakteryzuje ich duża zmienność, chwiejność. Trudno im rozpoznać i nazwać to, co czują. Przez to nie potrafią dostrzec wyjścia z trudnych sytuacji.

Gdy pojawia się zły nastrój, nie robi często nic, żeby go zmienić – skoro nie mają kontroli nad swoimi uczuciami, trudno im dostrzec sens w próbie ich okiełznania czy zmiany.

Ten typ osobowości często jest przytłoczony emocjami, które nim rządzą.

TYP 3: Akceptujący swoje uczucia

To typ ludzi, którzy bardzo dobrze rozpoznają swoje emocje, jednak całkowicie i bezkrytycznie je akceptują. Nie mają zatem motywacji, by próbować je odmienić.

Bardzo wiele zależy od tego, który podtyp reprezentują. Możemy wyróżnić tu osoby, które zazwyczaj są w  dobrym nastroju i maja pozytywne nastawienie (taki typ, nie będzie miał realnej potrzeby dążenia do zmian) oraz osoby, które jasno potrafią rozpoznać i zinterpretować swoje negatywne emocje, ale przyjmują je bez sprzeciwu. Gdy doświadczają negatywnej emocji, nie przyjmują postawy obronnej, nie próbują nic zmienić – godzą się z losem, akceptują, prezentują pełną rezygnację. Taki sposób reagowania jest charakterystyczny dla osób z depresją.

Samoświadomość

Droga do rozwijania swojej inteligencji emocjonalnej zaczyna się od samoświadomości. Poznaj siebie, żeby lepiej poznać innych i świat, który  cię otacza.

Co ważne, gdy mówimy o inteligencji emocjonalnej, bardzo ważnym warunkiem jest uświadomienie sobie swoich emocji wtedy, kiedy występują. Samoświadomość ma potężna moc. Ponieważ rozpoznanie negatywnej emocji pozwala dokonać wyboru: podążania za emocjonalnym impulsem lub walkę z nim.


Na podstawie książki: „Inteligencja emocjonalna”, Daniel Goleman


Zdrowie

7 pozytywnych rzeczy, których doświadczają okularnicy, rezygnując z soczewek

Redakcja
Redakcja
1 maja 2017
Fot. iStock / pixelfit

Okulary dawniej kojarzone były z przymusem, a grube, nieładne oprawki z obciachem, więc ze zrozumiałą radością, okularnicy zwrócili się w stronę soczewek kontaktowych. Teraz i soczewki nie są szczytem pożądania dla osób z problemami wzroku. Różne kształty i kolory oprawek stały się powodem do dumy ich posiadaczek. 

A zalet zamiany soczewek na okulary jest znacznie więcej.

7 pozytywnych rzeczy, na które mogą liczyć okularnicy

1. Postrzeganie jako bardziej inteligentnych

Badania pokazują, że ci, którzy noszą okulary, postrzegani są jako bardziej inteligentni i skuteczni w działaniu, mają większy posłuch wśród innych. Ten detal, jakim są okulary, od razu nasuwa skojarzenia z wysokim ilorazem inteligencji i dużym zasobem wiedzy.

2. Zdrowsze oczy

Brak okularów na nosie przy rozpoznanej wadzie wzroku może skutkować nie tylko bólami oczu, głowy, ale i pogorszeniem się stanu wzroku. A jeśli jesteś miłośniczką soczewek kontaktowych, powinnaś pamiętać o tym, że brak odpowiedniej higieny podczas wymiany soczewek, może spowodować niebezpieczną infekcję oczu. Ponadto soczewki pokrywają rogówkę oka, co zmniejsza dopływ tlenu. Gdy soczewki noszone są zbyt długo, może pojawić się zaczerwienienie oczu, dyskomfort, przejściowe niewyraźne widzenie i stany zapalne.

3. Niepowtarzalny wygląd

Okulary mogą dodawać nie tylko szyku, ale i tajemniczości każdemu, kto ceni sobie niepowtarzalny wygląd. Noszenie okularów pozwala zdefiniować swój wyjątkowy styl, może funkcjonować, jako wyjątkowy „podpis”, cechę charakterystyczną danej osoby.

4. Lepsze samopoczucie pod koniec dnia pracy

Osoby pracujące przy komputerze, nawet jeśli przy minimalnej wadzie wzroku noszą soczewki kontaktowe, narażone są na problemy z oczami pod koniec dnia pracy. Długotrwałe korzystanie z komputera przyczynia się do wysuszenia, łzawienia i zmęczenia oczu, a nawet niewyraźne widzenie. Problemy te mogą nasilać się przez soczewki kontaktowe. Okulary pozwalają zachować lepszy komfort po całym dniu patrzenia w monitor.

5. Zaoszczędzenie gotówki

To dotyczy osób, które do tej pory inwestowały w soczewki kontaktowe. Na dłuższą metę, korzystanie z soczewek jest o wiele bardziej kosztowne, niż jednorazowy zakup oprawek i soczewek. Okulary to jednorazowy wydatek, na długie lata. A gdy znudzi się np. kolor oprawek, zawsze można je wymienić, pozostawiając te same szkła.

6. Podkreślenie atutów urody

Oprawki i kolor okularów można dobrać idealnie do kształtu twarzy, podkreślać nimi ładną oprawę oczu, czy odwrócić uwagę np. od zbyt wąskich ust. Wybierając oprawki w kolorze np. miedzi, który kontrastuje z niebieskimi oczami, zdecydowanie podkreślisz ich kolor.

7. Zapadnięcie w pamięć

Osoby noszące okulary są łatwiejsze do zapamiętania, lepiej wyróżniają się na tle innych. Okulary mogą stać się znakiem rozpoznawczym w tłumie ludzi.


 

źródło: www.lifehack.org


Zobacz także

Czy dieta bez tłuszczu jest zdrowa?

Dieta bez tłuszczu wcale nie jest taka zdrowa, jak ci się wydaje

Mężczyźni, którzy jedzą owoce i warzywa są atrakcyjniejsi dla kobiet. Dlaczego?

Rak mózgu daje różne objawy. Nie wolno ich ignorować