Go to content

Kiedy jesteś emocjonalnie i psychicznie wyczerpana, ale jeszcze o tym nie wiesz

Życie bywa jak kolejka górska, ze wszystkimi naszymi wzlotami i upadkami sami nie nadążamy za ogromem emocji, które w sobie nosimy. Energia ucieka z nas w trudnych momentach, za chwilę znów się mobilizujemy, poczucie szczęścia, wiara we własne siły daje nam adrenalinę i moc. Czasem jednak nawet nie zauważamy, że oto przychodzi momemnt, w którym, nie ma już z czego czerpać, bo zmęczenie psychiczne sprawia, że przestajemy widzieć przed sobą nowe możliwości i nie pozwala nam cieszyć się tym, co mamy. Potrafisz rozpoznać oznaki wyczerpania emocjonalnego?

Jeśli cierpisz na którąkolwiek z wymienionych poniżej niedogodności prawdopodobnie jesteś w stanie emocjonalnego wyczerpania

1. Chroniczne zmęczenie

Chroniczne zmęczenie to coś innego niż zwykły brak sił. Możemy być wyczerpani po kilku dniach imprezowania lub opieki nad małym dzieckiem, ale to i tak w końcu odeśpimy. Chronicznego zmęczenia nie odeśpisz.

Nie ma znaczenia, czy śpisz 20 godzin dziennie, czy wypijasz 30 kaw w ciągu kilku godzin: nadal będziesz tak samo zmęczona. Będziesz się czuła, jakbyś ważył 20 kilo więcej niż zazwyczaj, będzie ci trudno zebrać się by wykonać nawet najbardziej rutynowe czynności.

2. Bezsenność

Jesteś bardzo, bardzo zmęczony, bardzo senny cały czas, a gdy kładziesz się spać nie możesz zasnąć. Dlaczego? Ponieważ twoje myśli pędzą z maksymalną prędkością i nie możesz ich zatrzymać. Kiedy tylko poczujesz, że zasypiasz, pojawią się kolejne zmartwienia i postawią cię z powrotem w stan czuwania. Znów nie odpoczniesz.

3. Choroba lub fizyczne objawy choroby

Czy odczuwasz kołatanie serca już przy niskim poziomie niepokoju? A może nudności albo wymioty? Czy miewasz ból głowy, których nic nie uśmierza? Wyczerpanie emocjonalne może często objawiać się fizycznie, zwłaszcza jeśli jesteś osobą, która „zamyka w sobie” stres lub gdy podświadomie zaciskasz z całej siły mięśnie, by bronić się przed tym, co cię rani. Jeśli chodziłaś na palcach wokół niestabilnego emocjonalnie partnera czy szefa, na pewno miewasz nerwobóle.

4. Jesteś płaczliwa

Jeśli byle co doprowadza cię do histerycznego płaczu, to … naprawdę wcale nie jest dobrze. Kiedy jesteśmy wyczerpani emocjonalnie i psychicznie, nasza naturalna zdolność radzenia sobie z takimi rzeczami, jak normalny, codzienny stres lub zmartwienie zanika.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

1/1 zmęczenie psychiczne

5. „Oderwanie”

To stan, w którym nie możesz już poczuć emocji, które normalnie odczuwasz, gdy spotyka cię określona sytuacja. Jest to coś w rodzaju depresji, ale zamiast czuć się przytłoczona emocjami, jesteś obciążona ich brakiem. Emocjonalne oderwanie uniemożliwia ci odczuwanie radości lub przyjemności i oznacza, że jesteś niebezpiecznie wyczerpana.

6. Drażliwość i gniew

Wszystko cię denerwuje, miewasz nawet napady skrajnej wściekłości. Małe rzeczy, które zwykle można zlekceważyć, codzienne drobne problemy, czy zupełnie niegroźne sprawy, takie jak zabawa dzieci, nawyki twojego partnera urastają do rangi dramatów.

7. Brak motywacji

Możesz nosić ten sam strój kilka dni z rzędu, bo dosłownie nie chce ci się założyć czegoś innego (nie mówiąc już o prysznicu). Możesz stracić na wadze, ponieważ nie możesz zmusić się do jedzenia. Chcesz tylko położyć się pod kołdrą i ukryć przed przytłaczającymi emocjami lub swoją świadomością, że nic nie czujesz.

8. Poczucie beznadziei

Wydaje ci się, że nie ma znaczenia, czy spróbujesz poprawić swoją sytuację – i tak nic dobrego z tego nie wyniknie. Albo myślisz, że każda próba zostanie udaremniona, więc po co zawracać sobie głowę?

Jeśli czujesz, że ten tekst jest o tobie, ważne jest, abyś jak najszybciej podjęła decyzję o zmianie swojej sytuacji. Wypalenie nie jest czymś, co ustępuje samoistnie: musisz określić jego przyczynę, a następnie podjąć odpowiednie kroki, aby zahamować jego wpływ na twoje życie. Jeśli okaże się, że będziesz potrzebowała profesjonalnej pomocy i nie ma w tym absolutnie żadnego wstydu.

 


Na podstawie: aconsciousrethink.com