Zdrowie

Najważniejsze hormony kobiecego ciała. Czyli dlaczego u diabła tak kochamy słodycze i…

Redakcja
Redakcja
14 lutego 2018
2 z 6

Testosteron

Fot. iStock / wundervisuals

Tak, kobiety również wydzielają testosteron, choć oczywiście w ilościach mniejszych, niż u mężczyzn. Jajniki i nadnercza wytwarzają połowę testosteronu, reszta powstaje na skutek przemian z udziałem innych hormonów w wątrobie, mięśniach i tkance tłuszczowej. Testosteron odpowiada za budowanie masy mięśniowej, a także popęd seksualny. Jego poziom spada już w trzeciej dekadzie życia i mogą pojawiać się kłopoty — zmniejsza się masa mięśniowa, libido i tempo metabolizmu, więc stajesz się bardziej ospała i łatwiej tyjesz. Natomiast zbyt wysoki poziom testosteronu może powodować zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością, problemy z cerą, nadmiernie owłosienie i wzmocnienie męskich cech wyglądu u kobiet.

PoprzedniNastępny
Zdrowie

Tak zmieniają się włosy, gdy masz 20, 30, 40 i 50 lat

Redakcja
Redakcja
14 lutego 2018
2 z 4

Włosy 30-latki

Fot. iStock/SrdjanPav

Z upływającym czasem włosy stają się mniej odporne na uszkodzenia, więcej może ich zostawać na szczotce, a nawet zauważymy pojedyncze siwe włosy. Warto wtedy sięgać po witaminy z grupy B, które odżywiają i dotleniają skórę głowy. Można je znaleźć w produktach pełnoziarnistych, mięsie, owocach morza oraz ciemnych sałatach i warzywach.

Jeśli kobieta jest w ciąży, dzięki działaniu hormonów cieszy się wspaniałymi, gęstymi włosami. Najczęściej tuż po ciąży zaczyna się czas intensywnego wypadania nadmiaru kosmyków. Zazwyczaj sytuacja sama wraca do normy, potrzeba jedynie czasu i wzmocnienia np. witaminami czy kosmetykami.

PoprzedniNastępny

Zobacz także

Atak serca u kobiet. 8 sygnałów ostrzegawczych, które wysyła twój organizm przed zawałem

Jesienne oczyszczanie sokami

Beata Sadowska: Bądźmy uważni na zdrowie ciała i duszy