Zdrowie

Najważniejsze hormony kobiecego ciała. Czyli dlaczego u diabła tak kochamy słodycze i…

Redakcja
Redakcja
14 lutego 2018
1 z 6

Estrogen

Fot. iStock/Eva-Katalin

Estrogeny są hormonami pływającymi nie tylko na przebieg cyklu menstruacyjnego, ale utrzymującymi wiele innych procesów w organizmie kobiety. Produkowane są przez jajniki oraz powstają również w tkance tłuszczowej, przez co tak ważne jest utrzymanie jej prawidłowego poziomu. Wahania poziomu estrogenów, które są normalne u zdrowych kobiet w cyklu menstruacyjnym wpływają np. na ataki głodu przed miesiączką. Zbyt niski poziom estrogenów wpływa na zmniejszenie wilgotności pochwy, co powoduje, że stosunki stają się bolesne, a libido spada. Zbyt wysoki poziom może powodować np. zatrzymanie wody w organizmie.

PoprzedniNastępny
Zdrowie

13 przyczyn bólu pleców w dolnym odcinku, które mogą cię zaskoczyć

Redakcja
Redakcja
14 lutego 2018
1 z 1

13 przyczyn bólu pleców w dolnym odcinku, które mogą cię zaskoczyć

8. Palenie tytoniu

Nałogowi palacze mogą mieć problem z bólem pleców, ponieważ nikotyna zwęża naczynia krwionośne i osłabia dopływ krwi do kręgosłupa. To może powodować szybsze starzenie się krążków międzykręgowych, zwiększając podatność na urazy i przepukliny.

9. Długotrwałe siedzenie

Zła postawa ma wielki wpływ na kondycję naszego kręgosłupa. Przekonał się o tym każdy, kto dłużej zastygł w jednej, niewygodnej pozycji. Siedzenie na krześle powoduje 30% większy nacisk na kręgosłup, niż przebywanie w ruchu. Warto wstawać od biurka, unikać przygarbienia, oraz wyregulować siedzisko, by było wygodne i komfortowe także dla kręgosłupa.

10. Nienaturalny ruch

Zakładanie wysokich obcasów, zawieszanie ciężkiej torby na ramieniu czy nieprawidłowy sposób chodu zmusza kręgosłup do nadmiernego wysiłku. Obciążenie i nadmierna eksploatacja stawów zmusza do wygięcia ciała w tył, co skutkuje kompresją stawów i bólem pleców.

11. Spanie na zbyt miękkim materacu

Miękki materac może i kojarzy się z wygodnym snem, ale zdecydowanie szkodzi kręgosłupowi. Na zbyt miękkim materacy waga jest nierównomiernie rozłożona, co rano poskutkuje ból pleców. Materac o średniej lub twardej powierzchni to najlepsza opcja.

12. Latanie

Ciśnienie atmosferyczne w kabinie samolotu jest znacznie niższe, niż na ziemi i może podrażniać dyski kręgosłupa, czyniąc je bardziej podatnymi na przepukliny. Jeśli masz kłopot z kręgosłupem, a często podróżujesz samolotami, staraj się unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i gwałtownych ruchów po zejściu na ziemie po długim locie. Poświęć kilka minut na spacer i rozciągnij się po zejściu z pokładu.

13. Zbyt ciasne ubrania

Noszenie zbyt ciasnych ubrań nie tylko krępuje ruchy, ale może hamować normalne działanie mięśni stabilizujących, powodując, że dolna część pleców staje się bardziej podatna na obciążenia i urazy.

źródło: www.womanandhome.com, www.gazeta.pl

PoprzedniNastępny
Zdrowie

Tak zmieniają się włosy, gdy masz 20, 30, 40 i 50 lat

Redakcja
Redakcja
14 lutego 2018
1 z 4

Włosy 20-latki

Fot. iStock / valentinrussanov

To dla włosów wspaniały czas — są mocne, z reguły zdrowe, niezniszczone. Jeśli kobieta nie cierpi na zaburzenia hormonalne, nie może narzekać na ich wygląd. Ten czas przede wszystkim jest wypełniony eksperymentami z fryzurą, często samodzielnym, nie zawsze bezpiecznym dla włosów farbowaniem. Układając włosy często wykorzystywana jest prostownica czy lokówka, co w późniejszym czasie negatywnie odbija się na kondycji włosów.

W tym wieku właściwa pielęgnacja i zrównoważona dieta wystarczą, by cieszyć się pięknymi włosami.

PoprzedniNastępny

Zobacz także

Chcesz skutecznie oczyścić wątrobę? 11 sposobów na prosty detoks

Upadło ci coś do jedzenia? Nie żałuj i zapomnij o zasadzie „5 sekund”

Pokonać raka – Pacjent w centrum uwagi