Go to content

Energetyczni złodzieje. 10 produktów, które powodują zmęczenie i mogą tuczyć

Energetyczni złodzieje kryją się za produktami, które powinny energii dodawać. Poszukując źródeł energii na cały długi dzień, łapiemy za banany, owsiankę i bijemy kolejne rekordy w ilości wypitej kawy. Nie wszystkie nasze działania dają oczekiwany efekt i mimo naszych usilnych starań, powieki same lecą w dół. Nie zawsze można wygrać ze zmęczeniem, w końcu organizm to nie bezduszna maszyna i zwyczajnie potrzebuje odpoczynku oraz czasu na regenerację.

Ale jeśli nie masz możliwość przystopować choć na chwilę, zwróć uwagę na to, co jesz i pijesz. Są produkty, które zamiast dodawać energii, wręcz jej pozbawiają. Poznaj energetycznych złodziei, którzy działają na twoją niekorzyść.


 

źródło: www.huffingtonpost.comzdrowokracja.plkobieta.wp.pl
Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/sa%C5%82ata-warzyw-zielony-tabela-933180/”target="_blank">tookapic</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n\n

1/10 Sałata

Sałata to akurat zdrowe i pyszne warzywo, które można jeść bez obaw o sylwetkę. Jednak sałata ma pewien minus — zawiera spore dawki substancji uspakajającej o nazwie calledlactucin, która ma działanie uspokajające i uśmierzające ból. Zostało to udowodnione w badaniach na zwierzętach i ma przełożenie na ludzki organizm. Gdy zjesz jej dużo, możesz poczuć się nadmiernie odprężona i pozbawiona energii do działania.

energia Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/banan-%C5%BC%C3%B3%C5%82ty-kilka-banan%C3%B3w-owoce-1025109/”target="_blank">Bryanbeedit</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

2/10 Banany

Banany obfitują w tryptofan, czyli aminokwas niezbędny do tego, by w mózgu wytworzyła się serotonina, tzw. hormon szczęścia. Gdy serotoniny jest go zbyt dużo, organizm zaczyna odczuwać zmęczenie oraz senność i nawet zawarty w bananach magnez niewiele tu pomoże. W dodatku te owoce są kaloryczne i jedzenie ich w nadmiarze nie pomoże utrzymać szczupłej sylwetki. Im dojrzalszy banan, tym bardziej kaloryczny. W 100 g banana (przeciętny owoc waży ok. 150 g), znajduje się około 16 g cukru, czyli 2 i 3/4 kostki cukru.

Fot. iStock / anandaBGD

3/10 Czereśnie i wiśnie

Czereśnie i wiśnie pobudzają apetyt i powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi. To wpływa na magazynowanie nieprzerobionej energii w postaci tłuszczyku na ciele. Ponadto są one źródłem melatoniny, hormonu snu, który reguluje nasz rytm dobowy i ułatwia zasypianie. Nadmierne zjadanie czereśni i wiśni może spowodować spadek energii, wywołując efekt zmęczenia i senność.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/blueberry-jogurt-zdrowia-zdrowe-791564/”target="_blank">kaboompics</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

4/10 Jogurt owocowy

Jogurt, znakomite źródło wapnia i innych ważnych dla zdrowia oraz zachowania szczupłej figury substancji, spełnia swoje zadanie tylko w tedy, gdy jest w pełni naturalny i bez dodatków. Słodzone, „przemysłowe” owocowe jogurty są natomiast zdradliwe. Zazwyczaj są poddawane procesowi pasteryzacji, który niszczy pożyteczne bakterie i enzymy. Dosładza się je cukrem lub słodzikami oraz dokłada barwniki spożywcze. Duża ilość cukru znów powoduje jego gwałtowny wzrost i następnie spadek we krwi, a co za tym idzie, zmęczenie.

cukier Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/chleb-w-plasterkach-plastry-r%C4%99ka-410318/”target="_blank">JESHOOTS</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

5/10 Białe pieczywo

Bardzo wysoki indeks glikemiczny (95) białego pieczywa, które zawiera dużo węglowodanów prostych powoduje, że szybko opadasz z sił. Dzieje się tak, ponieważ bardzo szybko rośnie we krwi poziom cukru i równie szybko spada. I znów jesteś syta po posiłku, rozdrażniona, ospała, senna i zdekoncentrowana. Dodatkowo następuje duży wyrzut insuliny w organizmie, co zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/kawa-mro%C5%BCona-orze%C5%BAwienie-pi%C4%87-824818/”target="_blank">dMz</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n\n

6/10 Napoje kawowe

Po kawę zapewne sięgasz najczęściej, aby doładować swoje baterie. Jednak co za dużo (i z niepewnego źródła!), to niezdrowo, bo organizm się przyzwyczaja i przestaje reagować pobudzeniem na kofeinę. Zaleca się nieprzekraczanie dziennej dawki kofeiny określonej na poziomie 200–300 mg (w filiżance kawy rozpuszczalnej jest około 95 mg kofeiny, a w szklance czarnej kawy parzonej 120 mg). Natomiast w popularnych napojach kawowych znajduje się odrobina mleka, ogrom cukru pod różną postacią i jedynie ekstrakt z kawy. Taki napój ma mało prawdziwej kawy, za to może zawierać nawet 23 g cukru, czyli aż 4,5 łyżeczki. Po takiej dawce cukru energia szybko rośnie i szybko spada, podobnie jak w przypadku białego pieczywa.

Fot. iStock / knape

7/10 Makaron

Oto kolejny przedstawiciel bogactwa rafinowanych węglowodanów prostych, które powodują wzrost poziomu cukru we krwi. W następstwie spada poziom insuliny, co może powodować zmęczenie i osłabienie oraz chęć sięgnięcia po coś słodkiego i tuczącego. Duża zawartość cukru i mąki mogą wywołać senność. Tracisz na energii, za to zyskujesz centymetry w talii. Jeśli nie chcesz rezygnować z makaronów, sięgaj po te z mąki z pełnego przemiału.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/cupcake-ciastko-s%C5%82odycze-cukier-279523/”target="_blank">GLady</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n\n \n

8/10 Słodycze

Tu sprawa jest prosta — ogromna ilość cukru w różnego rodzaju słodyczach podnosi szybko energię, po czym powoduje odczucie senności i znużenia. Nagłe wahania stężenia glukozy we krwi  wpływają na szybsze tycie oraz na układ nerwowy — pojawia się niepokój, depresja, kłopoty z pamięcią i uczeniem się.

Fot. i Stock / TheCrimsonMonkey

9/10 Fast foody

Fast foody to bogactwo rafinowanych węglowodanów, niezdrowych tłuszczów, chemicznych konserwantów, substancji smakowych i barwników, które nie przysłużą się zdrowiu i urodzie. Nie tylko masz szansę przytyć na takiej diecie, ale poczujesz się zmęczona i pozbawiona energii.

Fot. iStock /simonkr

10/10 Napoje gazowane

Zawierają duże ilości sztucznych słodzików i cukru, powodujących otyłość, choroby serca, cukrzycę, zaburzenia emocjonalne. Wypijając duże ilości napojów gazowanych pochłaniasz wiele łyżeczek zupełnie niepotrzebnego cukru i fundujesz sobie energetyczną huśtawkę.