Go to content

Domowe SOS dla brzucha. 5 ziółek, które złagodzą żołądkowe dolegliwości

Niestrawność, przejedzenie i  w konsekwencji ból brzucha. Chyba każdej z nas zdarzyło się zjeść ciut za dużo („wiem, że będę żałować, ale to takie dobre” – tak, znamy to doskonale 😉 ), albo całkiem nieświadomie zjeść coś niezbyt świeżego. Jak radzić sobie z bólem brzucha w warunkach domowych? Mamy dobrą wiadomość, pomoc znajdziecie nie tylko w apteczce, ale i w szafce z przyprawami.

Bazylia Fot. iStock / Nazzu

1/5 Bazylia

Poprawia trawienie. Pomaga, gdy nękają cię nudności i odbijanie. Sprawdza się w przypadku wzdęć i niestrawności.

Napar z bazylii:

Łyżkę liści zalej wrzątkiem, pij pół szklanki 3 razy dziennie.

Fot. iStock / pflorendo

2/5 Kminek

Ma działanie rozkurczowe oraz hmmm… odgazowujące ;). Zbawienny na kolki. Kminek ma również działanie przeciwskurczowe. Nie ma problemu z dostępnością, do przygotowania naparu wystarczą zwykłe ziarna kminku.

Napar z kminku:

Łyżkę kminku zalej wrzątkiem, pij pół szklanki 3 razy dziennie.

Fot. iStock

3/5 Koper włoski (fenkuł)

Zapewne koper kojarzy ci się z herbatką dla niemowląt i mam karmiących piersią. To dzięki jego delikatnemu działaniu. Ma właściwości rozkurczowe, przeciwdziała wzdęciom brzucha. Przynosi również ulgę przy nudnościach oraz w bólach brzucha.

Gotową herbatkę w torebkach czy w formie granulatu (czytajcie etykiety, „herbatki” rozpuszczalne zazwyczaj mają sporo cukru) znajdziecie w każdej aptece, czy drogerii z artykułami dla niemowląt. Możecie przyrządzić również napar samodzielnie, z ziaren kopru. Oprócz picia naparu, niektórzy polecają żucie i połykanie nasion.

Uwaga, nie powinno się korzystać z kopru podczas ciąży.

Fot. iStock / Eerik

4/5 Majeranek

Mocny napar z suszonego majeranku to świetny wybór w żołądkowych dolegliwościach. Łagodzi ból i doskonale działa na wzdęcia.

Łyżkę suszonych ziół zalej szklanką wrzątku, i gotowe.

Majeranek ma łagodne działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie, dzięki czemu łagodzi bóle brzucha. Pobudza wydzielanie żółci i poprawia trawienie. Przydaje się również jako sposób na ciążowe mdłości. Oprócz tego majeranek ma swoje szersze zastosowanie – to również doskonałe ziółko, gdy męczy cię katar i kaszel – w formie naparów z dodatkiem miodu oraz płukanek do gardła.

Fot. iStock / chris beddoe

5/5 Mięta? Ostrożnie...

Babka, mama i szkolna higienistka – od zawsze na ból brzucha serwowały nam miętową herbatkę. Jak się okazuje, to poważny błąd. Bo mięta, może pomóc tylko w dość wąskim zakresie i w niektórych przypadkach, w innym wypadku może pogłębić żołądkowe dolegliwości!

Może być jeszcze gorzej, dlaczego?

Bo mięta powoduje rozszerzenie zwieracza wpustu żołądka – przez co może pojawić się odbijanie i wymioty. Ma również działanie zakwaszające, więc w przypadku refluksu – lepiej całkiem zrezygnować z mięty.

Dla kogo mięta?

Odpowiedź brzmi: dla zestresowanych. Bo właśnie na takie bóle brzucha napar z mięty może być rozwiązaniem. Działanie mięty jest głównie rozkurczowe, więc sprawdzi się w dolegliwościach żołądkowych spowodowanych nadmierną spastyką mięśniówki przewodu pokarmowego, wtedy może przynieść ulgę w bólu.


 

Źródła: pogromcymitowmedycznych.plporadnikzdrowie.pl