Zdrowie

Dlaczego jesteś zmęczona, chociaż przespałaś całą noc? Na to byś nie wpadła…

Redakcja
Redakcja
13 lutego 2018
1 z 1

Dlaczego jesteś zmęczona, chociaż przespałaś całą noc? Na to byś nie wpadła...

Fot. iStock/Wavebreakmedia

Bawisz się telefonem w łóżku

Zasada jest prosta – albo śpisz, albo wstajesz. Nie ma sensu leżeć w łóżku, jeśli nie możesz zasnąć. A już najgorsze jest wpatrywanie się w ekran telefonu, ponieważ jego światło skutecznie nas rozbudza. – Elektronika i emitowane przez nią światło mogą przerwać zdolność naszego mózgu do produkcji melatoniny, wspomagającej sen – ostrzega Winter. Istnieją różne filtry, które mogą zmieniać światło na bardziej przyjazne. Można też stosować okulary, ale… jaki to ma w ogóle sens?!

Zgrzytasz zębami

Kto by się spodziewał, prawda? To kolejna rzecz, o której możesz nie zdawać sobie sprawy, jak chrapanie czy bezdech senny. Zgrzytanie zębami, a także silne zaciskanie szczęki to tzw. bruksizm. Niestety, poza tym, że utrudnia ci spokojny sen, ma także poważne konsekwencje stomatologiczne, ponieważ niszczy szkliwo, kruszy zęby i uszkadza staw skroniowo-żuchwowy. Może więc dojść do sytuacji, w której poza niewyspaniem zaczniesz cierpieć także na bóle szczęki, zębów, głowy i mięśni twarzy czy szyi. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy lub ktoś z twoich bliskich zwróci ci uwagę, że zgrzytasz zębami, musisz pójść po pomoc do dentysty. Istnieją specjalne szyny, które zakłada się na noc.

Pracujesz do późna

Na filmach często pokazuje się, że ktoś zasypia nad kalendarzem lub przy komputerze. W codziennym życiu praca do późna wygląda jednak nieco inaczej. U większości z nas wzrasta we krwi poziom kortyzolu, hormonu stresu, a dodatkowo zmniejsza się wydzielanie melatoniny. W efekcie mamy problem z zaśnięciem, ponieważ jesteśmy zestresowani i zdenerwowani. Przed pójściem do łóżka należy zadbać o relaks. Lepiej poczytać poczytać książkę, posłuchać muzyki, wziąć ciepłą kąpiel lub… przytulić się do partnera i porozmawiać.

Oglądasz telewizję

Badanie z 2017 roku, opublikowane w czasopiśmie Journal of Clinical Sleep Medicine wykazało, że oglądanie telewizji przed snem wiąże się z gorszym snem i bezsennością. Dlaczego? Ponieważ podświadomie pobudzasz się przed pójściem do łóżka, co utrudnia zasypianie i głęboki sen. Szczególnie, gdy oglądasz jakiś wyjątkowo emocjonujący lub straszny film.


 

Źródło: Men’s Health

PoprzedniNastępny
Zdrowie

Kto jest mordercą? Tę zagadkę rozwiążą jedynie osoby o IQ równym lub wyższym niż 140

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 lutego 2018
Fot. Screen/YouTube/ BRIGHT SIDE
 

Chcesz się sprawdzić, a przy okazji odrobinę odprężyć? Zaczytujesz się w powieściach detektywistycznych i kochasz oglądać kryminały? Spójrz na obrazek, przeczytaj zeznania świadków i odpowiedz na pytanie: Kto zamordował? 

Morderstwo arystokraty

George Smith został zamordowany w niedzielny wieczór. W jego domu znajodowało się wówczas jeszcze 5 innych osób: żona pana Smitha, jego osobisty kucharz, kamerdyner, pokojówka i ogrodnik. Wszyscy opowiedzieli detektywowi Stevensowi, co robili tego wieczoru:

  • Pani Smith powiedziała, że czytała książkę przy kominku.
  • Kucharz twierdzi, że robił śniadanie.
  • Lokaj mówi, że przygotowywał instrukcje dla pozostałych pracowników, w salonie.
  • Pokojówka utrzymuje, że zmywała naczynia po kolacji.
  • Ogrodnik zeznał, że podlewał rośliny w szklarni.

Czy potrafisz powiedzieć, kto zamordował pana Smitha, opierając się jedynie na tych zeznaniach?


Rozwiązanie zagadki

Mordercą jest kucharz. Powiedział, że przygotowywał śniadanie, ale mordertswo zostało popełnione wieczorem.

Na podstawie: brightside.me

 


Zdrowie

„Drunk Yoga”. Ćwiczenia z lampką wina!

Redakcja
Redakcja
13 lutego 2018
Fot. iStock / NatashaPhoto

Jest wielu miłośników jogi, dla których dzień bez niej jest dniem straconym. Przekonują, że joga daje niezwykłe rezultaty — zmniejsza poziomu stresu, poprawia elastyczność ciała, wysmukla sylwetkę, łagodzi dolegliwości bólowe kręgosłupa. Dzięki tej aktywności wiele osób żyje lepiej i zdrowiej. 

Jogę można dopasować do swoich potrzeb i samopoczucia. Nawet miłośnicy czerwonego wina mogą ćwiczyć asany (odpowiednie pozycje) z kieliszkiem w ręku. Właśnie na ten pomysł wpadła Eli Walker, która prowadzi zajęcia „Drunk Yogi” w Nowym Yorku.

Joga z winem w tle

Zazwyczaj obecność alkoholu nie pomaga w aktywności fizycznej. Rozluźnione ciało i umysł nie zawsze umożliwiają właściwą koordynację, a wręcz zwiększają ryzyko nabawienia się kontuzji. Tymczasem joga połączona z wypijaniem lampki wina podczas zajęć ma ułatwić i uprzyjemnić to zadanie. Trening „Drunk Yogi” trwa 90-minut. Przez pierwsze 45 minut uczestnicy poznają asany i uczą się oddechu przy kieliszku wina. Przez następne 45 minut odbywa się vinyasa jogi — zorganizowanej płynnej sekwencji asan, dla początkujących. Wino ma spełnić kilka zadań — rozluźnieni uczestnicy łatwiej i chętniej poddają się nowym pozycjom, odrzucając zawstydzenie, przełamując bariery. Poza tym wino ma wiele innych zalet, dzięki bogactwu antyoksydantów dba o cerę, włosy, hamuje procesy starzenia i pomaga w odchudzaniu.

Miłośnicy „Drunk Yogi” chętnie podnoszą jej zalety, natomiast przeciwnicy podkreślają, że to nic innego, jak ćwiczenie w stanie nietrzeźwości, do czego nie powinno się zachęcać.

A wy co o tym myślicie?

Fot. iStock/Pinkypills

Fot. iStock/Pinkypills


 

źródło: www.elle.pl


Zobacz także

Prysznic, herbata, drzemka – tego nie rób po jedzeniu!

Chcesz mieć płaski brzuch? Unikaj tych 9 rzeczy

grzyby - jadane, trujące, marynowane, jak zbierać

Grzyby – jak je zbierać, by były bezpieczne dla zdrowia? Wartości odżywcze, przepis na grzyby marynowane