Go to content

Dieta trzech pierwiastków, dla zgrabnej sylwetki i dobrego samopoczucia

Jeśli nie jesteś miłośniczką diet restrykcyjnych, w których trzeba co do grama odmierzać kolejne porcje posiłków, dieta trzech pierwiastków zdecydowanie jest czymś, co może ci się spodobać. Ta dieta, a raczej sposób żywienia nie ma na celu intensywnego odchudzania, ale zmiany nawyków żywieniowych na lepsze, podkręceniem metabolizmu, poprzez dostarczenie do organizmu pierwiastków, których najczęściej nam brakuje. 

Chodzi o chrom, cynk i magnez, które są prawdziwymi sprzymierzeńcami kobiet w walce o zdrowie, lepsze samopoczucie i zgrabną sylwetkę. Wprowadzenie zmian nie wymaga wielkiego poświęcenia i nakładu finansowego, przy odrobinie dobrej woli, każda z nas może skorzystać i wprowadzić zmiany w codziennym jadłospisie.

Zasady diety trzech pierwiastków

Podstawą jest zaplanowanie czterech posiłków dziennie, najlepiej o stałej porze. Należy unikać słodyczy, produktów tłustych, a także mocnej kawy i herbaty. W każdym posiłku powinny znaleźć się odpowiednie ilości cynku, magnezu i chromu, dzięki wprowadzeniu do diety poszczególnych produktów.


 

źródło: zdrowie.wp.pl

owoce morza chrom Fot. iStock / tirc83

1/3 Chrom

Chrom jest cenny w walce o szczupłą sylwetkę, ponieważ hamuje wilczy apetyt na słodycze, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej oraz działa uspokajająco. Pobudza  trzustkę do produkcji insuliny, chroni przed miażdżycą, wpływając równowagę między dobrym (HDL) i złym (LDL) cholesterolem.

Najwięcej tego pierwiastka znajduje się w drożdżach, kaszach, pieczywie z pełnego ziarna, owocach morza, zielonych warzywach, jabłkach, jajkach i wołowinie. Warto sięgać jednocześnie po produkty bogate w witaminę C, która przyspiesza wchłanianie chromu. Dzienne należy przyjmować około 20- 30 mikrogramów chromu.

cynk Fot. iStock / AlexPro9500

2/3 Cynk

Cynk jest niezwykle ważny dla organizmu, ponieważ bierze udział m.in. w metabolizmie węglowodanów, białek, tłuszczów, przemianach energetycznych oraz syntezie DNA i protein. Wspiera odporność, jest budulcem włosów, skóry, paznokci, wpływa na libido.

Najwięcej cynku znajdziemy w mięsie, podrobach, rybach i owocach morza, skąd jest najlepiej przyswajalny. Jest obecny w jajkach, nabiale, produktach pełnoziarnistych, orzechach, pestkach dyni, otrębach i roślinach strączkowych. Dzienne zapotrzebowanie na cynk wynosi 13 mg na dobę dla kobiet i 16 mg dla mężczyzn.

magnez

3/3 Magnez

Magnez jest pierwiastkiem regulującym pracę mięśni, w tym serca, usprawnia pracę mózgu oraz zwiększa spalanie tłuszczów. Chroni przede wszystkim przed brzusznym typem otyłości,  także nadciśnieniem. Jego niedobór daje jasne sygnały ze strony organizmu — pojawia się drętwienie kończyn, drżenie mięśni, powiek i ogólne zmęczenie.

Najwięcej magnezu znajdziemy w kaszy jaglanej i gryczanej, pestkach dyni, orzechach, zielonych warzywach, owocach morza, otrębach i gorzkiej czekoladzie. Przyswajanie magnezu ułatwia witamina D. Każdego dnia powinniśmy pożywać ok.  400 mg magnezu.