Go to content

Dieta Kwaśniewskiego – na czym polega ten sposób na szybkie odchudzanie? Zalety i wady diety optymalnej

Dieta Kwaśniewskiego - zasady, efekty, zalety, wady
Fot. iStock

Dieta Kwaśniewskiego, zwana także dieta optymalną, to jeden z dość kontrowersyjnych sposobów na redukcję masy ciała. Została ona opracowana przez lekarza, Jana Kwaśniewskiego, przede wszystkim z potrzeby redukcji konsekwencji, jakie powodują choroby cywilizacyjne. Dieta ta pozwala także schudnąć, jednak niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo dla zdrowia. Czym jest dieta Kwaśniewskiego, jak wyglądają jej zasady i jakie efekty przynosi?

Dieta Kwaśniewskiego — zasady

Dieta Kwaśniewskiego jest dietą niskowęglowodanową, w której prym wiodą tłuszcze zwierzęce. Ograniczenie ilości węglowodanów w diecie ma przybliżyć osoby ją stosujące do zdrowia, a przy okazji schudnąć. Dieta optymalna polega na zapewnienie organizmowi odpowiednich proporcji składników pokarmowych. Na 1 g białka powinno przypadać minimum 2,5 g tłuszczu i nie więcej niż 0,8 g węglowodanów. Twórca diety zalecił spożywanie trzech tłustych posiłków w ciągu dnia. W trakcie diety zalecana jest także regularna aktywność fizyczna.

Dieta Kwaśniewskiego - zasady, efekty, zalety, wady

Fot. iStock/Dieta Kwaśniewskiego

Dieta bazuje na tłuszczach zwierzęcych, takich jak:

  • wszystkie rodzaje serów i wędlin (ser żółty, salceson, baleron, boczek, pasztet i kiełbasa wiejska);
  • tłuste mięso, najlepiej wieprzowina, tłusta gęś i kaczka;
  • tłuste ryby;
  • masło, smalec, słonina;
  • tłuste mleko i śmietana (nawet 2 szklanki dziennie);
  • majonez;
  • jaja (nawet 4 dziennie);

Można także spożywać warzywa, jednak nie więcej niż 300 g w ciągu dnia. W diecie powinny znaleźć się także orzechy, migdały, słonecznik, jako źródło tłuszczów roślinnych. Można sięgać po lody na śmietanie, kremy, frytki smażone na głębokim tłuszczu.

Dieta Kwaśniewskiego - zasady, efekty, zalety, wady

Fot. iStock/Dieta Kwaśniewskiego

Do produktów zakazanych należą:

  • cukier, miód, słodycze, słodzone napoje;
  • świeże owoce i przetwory owocowe (dżemy, powidła, konfitury, kompoty);
  • rośliny strączkowe;
  • pieczywo, ryż, kasze, ziemniaki, makarony;
  • potrawy mączne;
  • sól.

Dieta Kwaśniewskiego — zalety, efekty

Dieta Kwaśniewskiego pozwala na szybką i zauważalną redukcję masy ciała, nawet powyżej 2 kg na tydzień. Dzieje się tak z powodu przestawienia organizmu na czerpanie energii z zapasu tłuszczów, a nie węglowodanów, oraz faktu, że dieta optymalna jest wbrew pozorom ubogokaloryczna. Dieta ta wpływa także na odczuwanie większej sytości po posiłkach, zmniejszenie wahań cukru we krwi, a co za tym idzie, zniwelowanie chęci podjadania pomiędzy posiłkami. Zmniejszenie masy ciała ma z kolei wpływ na zmniejszenie stężenia triglicerydów we krwi. Wysokie spożycie cholesterolu w pokarmach, przy ograniczeniu węglowodanów i kalorii, może hamować produkcję cholesterolu w organizmie. Poza tym przy cukrzycy typu 2 niewielka ilość węglowodanów w diecie zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę. Osoby stosujące dietę Kwaśniewskiego chwalą ją także za poprawę samopoczucia.

Dieta Kwaśniewskiego — wady 

U osób, które stosowały dietę Kwaśniewskiego zauważono szybką redukcję masy ciała oraz wyżej wymienione pozytywne skutki. Dieta nie znalazła jednak uznania w środowisku medycznym, ponieważ jej stosowanie niesie ze sobą poważne niebezpieczeństwa. W 2004 r. Instytut Żywności i Żywienia Człowieka w Warszawie uznał dietę Kwaśniewskiego za szkodliwą dla zdrowia. Opinia ta wynika przede wszystkim z powodu spożycia zbyt dużej ilości cholesterolu, retinolu i żelaza przy jednoczesnym niedoborze potasu, wapnia, magnezu i witaminy C.

Dieta Kwaśniewskiego - zasady, efekty, zalety, wady

Fot. iStock/Dieta Kwaśniewskiego

Szkodzić w dłuższej perspektywie mogą nasycone kwasy tłuszczowe wpływające na zwiększenie stężenia cholesterolu całkowitego, co może prowadzić do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Mogą pojawić się zatory tętnicowe, miażdżyca, a także zawał serca. Z kolei zbyt mała ilość potasu i magnezu w diecie może powodować spadki ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, zawroty głowy. Niedobór błonnika z powodu małej ilości warzyw, wykluczenia owoców i produktów zbożowych będzie prowadził do zaparć. Zbyt mała ilość wapnia może doprowadzić do rozwoju osteoporozy. Tłuste pokarmy mogą przyczynić się do problemów z układem pokarmowym i pojawienia się biegunek tłuszczowych. Nadmiar białka w diecie również jest szkodliwy dla zdrowia, ponieważ m.in. obciąża pracę nerek. Natomiast wykluczenie owoców może skutkować niewystarczającą ilością antyoksydantów, które są cennym wsparciem w profilaktyce przeciwko nowotworom.

Inną wadą diety Kwaśniewskiego jest fakt, że jest dość monotonna, oparta przede wszystkim na tłustym mięsie. Poza tym trudno włączyć do diety duże ilości tłustego boczku czy wędlin, bez obecności chleba w jadłospisie.

Dieta Kwaśniewskiego jest niewskazana szczególnie w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Z myślą o zdrowiu nie powinny na nią przechodzić osoby cierpiące na zaburzenia pracy nerek, wątroby i układu krążenia, a także dla dzieci, młodzież, osoby starsze. Przed przejściem osoby zdrowej na dietę optymalną, należy skonsultować wybór diety z lekarzem.


źródło: www.mp.pl, zdrowie.wprost.pl