Go to content

Co zamiast kawy? 5 napojów, które pobudzą cię równie dobrze jak „mała czarna”

Kochamy pić kawę i pijemy ją chętnie nie tylko o poranku. Wiele osób nie wyobraża sobie pobudki bez „małej czarnej”, która natychmiast stawia do pionu. Następnie sięgamy po nią podczas przerwy w pracy i po powrocie do domu. Są i tacy, którzy nie obawiają się pić kawy wieczorem. Wiele osób jednak nie może, lub po prostu nie ma ochoty wypijać litów kawy w ciągu dnia. Dla nich istnieje kilka zamienników dla kawy, które mogą okazać się wybawieniem od kłopotu.

Kawa zawiera kofeinę, teofilinę i teobrominę, które wpływają na usprawnienie procesów myślowych, zwiększają koncentrację i wzmacniają pamięć krótkotrwałą. Bez dwóch zdań — kawa jest wyjątkowo skuteczna nie tylko przy porannej pobudce, ale także podczas pracy lub nauki. Mimo że trudno sobie wyobrazić alternatywę dla kawy, ona jest na wyciągnięcie ręki. I to niejedna! Nie mniej skuteczna, choć pobudzająca nieco łagodniej i bez przykrych objawów, które mogą pojawić się przy nadmiernym spożywaniu kawy (np. niepokój, drżenie rąk, kołatanie serca).

Poza tym trzeba pamiętać, że kawa zmienia chemię mózgu. Choć kawa sama w sobie nie uzależnia, to jednak wiele osób potrzebuje z czasem większej dawki kofeiny, by funkcjonować na pełnych obrotach. Dlatego też czasowe odstawienie kawy na rzecz innych napojów pobudzających bez kofeiny, będzie dobrym krokiem dla odejścia od konieczności dostarczenia codziennego zastrzyku tej substancji.

Po jakie napoje (z kofeiną lub bez) można sięgnąć, aby zastąpić nimi kawę?

FB/ohmepl

 

Fot. iStock

1/5 Yerba mate

Yerba mate jest określeniem coraz popularniejszego napoju, który zaparza się z suszonych liści drzewa z rodziny ostrokrzewów. Ostrokrzew paragwajski, który naturalnie rośnie w Ameryce Południowej, tradycyjnie służy Indianom do parzenia pobudzającego napoju. Yerba mate jest świetną alternatywą dla kawy. Zawiera w składzie minerały takie, jak wapń, magnez, fosfor i potas. Dostarcza witaminy C i E, witaminy z grupy B ( (B1, B2, B3, B5, B6, B7 i B9), które są naturalnymi antydepresantami. Napój parzony z ostrokrzewu pobudza skutecznie, ponieważ poprawia krążenie krwi, a zawarta w nim kofeina, teobromina i teofilina sprawiają, że po wypiciu yerby stajemy się dłużej pobudzeni, niż w przypadku kawy. Napój dodaje sił, poprawia koncentrację oraz zwiększa wydajność pracy umysłowej.

Aby zaparzyć yerbę, należy wsypać susz do wysokości 2/3 kubka. Liście przesypuje się na jedną stronę, następnie wkłada bombillę (rurkę), a w pozostałą przestrzeń uzupełnia się wcześniej zagotowaną wodą o temperaturze ok. 70 – 80 °C.

Należy pamiętać, że wpicie yerby nie jest wskazane dla kobiet ciężarnych oraz osób z chorobą wrzodową.

Fot. iStock

2/5 Guarana

Guarana to pnący krzew, który porasta tereny dorzecza Amazonii. Nasiona gauarany zawierają aż dwa razy więcej kofeiny w porównaniu do kawy. Do tego obecność teobrominy i teofiliny wzmacnia jej działanie pobudzające. Guarana posiada gorzki smak, więc, by można było ją wypić, proszek lub tabletki z gauaraną należy rozpuścić w soku, bądź jogurcie. Wypicie guarany zwiększa wydolność fizyczną i psychiczną, wzmaga czujność, redukuje zmęczenie, zwiększa możliwości długotrwałej nauki lub pracy intelektualnej.

Ze względu na wysoką zawartość kofeiny nie mogą jej pić kobiety w ciąży, matki karmiące i osoby cierpiące na nadciśnienie.

herbata zielona Fot. iStock/karandaev

3/5 Zielona herbata

Zielona herbata także pobudza. To łagodny sposób na energetyczne wejście w nowy dzień. Obecność teofiliny i kofeiny łagodnie, ale skutecznie pobudza. Należy przy tym pamiętać, że zielona herbata pobudza, o ile jest parzona nie dłużej niż 3 minuty. Parzona dłużej zadziała odprężająco, relaksująco. Warto wiedzieć, że zielona herbata jest dobra dla zdrowia, ponieważ  zawiera także witaminy B1, B2, B5, K, PP, C, E, K oraz minerały takie jak: wapń, żelazo, magnez sód, miedź, fosfor, mangan, fluor, krzem, jod. W jej składzie obecne są także ważne dla organizmu  polifenole, aminokwasy, kumaryny oraz lecytyna.

Fot. iStock

4/5 Herbata z imbirem

Również herbata z dodatkiem świeżego imbiru wykazuje właściwości pobudzające. Imbir poprawia ukrwienie mózgu, a co za tym idzie, jego pracę, zwiększa poziom koncentracji.

Ponadto imbir wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i wykrztuśne. Zawiera błonnik, kwasy organiczne, witaminy: C, B1 i B2,E, A i K, kwas foliowy, wapń, fosfor, żelazo i potas.

Na imbir powinny uważać osoby przyjmujące leki na nadciśnienie lub cukrzycę (wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi). Nie jest również zalecany chorym na hemofilię (zwiększa przepływ krwi w organizmie), wrzody żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy.

Fot. iStock

5/5 Zielone koktajle

Zielone koktajle to świetny, bo smaczny i zdrowy, zastrzyk energii od samego rana. Wbrew pozorom to świetna alternatywa dla kawy, ze względu na potrzebne organizmowi substancje zawarte w owocach i warzywach. Jeśli dodatkowo wrzucisz do koktajlu siemię lniane, orzechy, nasiona, czy różne zboża, koktajl dostarczy do organizmu Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, oraz złożone węglowodany, które stanowią zastrzyk zdrowej energii dla organizmu.

Jeśli szukasz ciekawych przepisów na koktajle, sprawdź je w poniższych wpisach:

Zielone koktajle? Tak! Sprawdź jak szybko zrobisz witaminową bombę

Dieta sokowa – przepisy na soki i koktajle, które musisz wypróbować

Smoothie stacks – kolorowe i energetyczne. Nowa moda na zdrowe koktajle