Go to content

7 chorób kobiecych, które możesz dziedziczyć po mamie

Nie od dziś wiadomo, że są choroby, które powtarzają się często w rodzinie. Podobnie, jak można odziedziczyć podobny do mamy wygląd, można również odziedziczyć predyspozycje do wystąpienia danych chorób. Materiał genetyczny jaki każdy z nas otrzymał od rodziców, jest wyjątkowy. Bywa niekiedy, że przytrafiają się w DNA pewne odstępstwa od normy, które skutkują przekazywaniem skłonności do danych chorób lub samą chorobę. 

Czasem więc stwierdzenie „jestem jak moja mama” posiada wymiar inny niż podobny wygląd czy zachowanie. Dziedzicząc predyspozycje do wystąpienia pewnych chorób, nie otrzymujesz jednak pewności, że one na pewno wystąpią. To nie wyrok. Istnieje natomiast ryzyko, które można pomniejszyć, dzięki zdrowemu trybowi życia oraz badaniom profilaktycznym, które są w takim przypadku bardzo istotne.


 

źródło: Vita, nr 5 2017, www.mp.pl, www.medonet.pl

pokochać swoje nogi Fot. iStock / Alija

1/7 Żylaki i pajączki

Jeśli twoja mama i babcia miały takie „ozdoby” na nogach, szanse na ich pojawienie się u ciebie, wzrastają aż do 70%. To nie jest jedynie defekt kosmetyczny, ponieważ nieleczone żylaki prowadzą do zapalenia żył powierzchownych, krwawienia, wybroczyn podskórnych, przewlekłego zapalenia skóry i tkanki podskórnej, owrzodzeń. Natomiast „pajączki” są  również objawem przewlekłej niewydolności żylnej, ale nie są żylakami, stanowiąc głównie problem kosmetyczny.

Do pierwszych objawów żylaków należą: uczucie ciężkości nóg, okresowy ból nad zmieniona żyłą, tępe bóle kończyn dolnych po dłuższym staniu lub siedzeniu. Jeśli jesteś obciążona żylakami, a w dodatku  długotrwałe przebywasz w pozycji stojącej lub siedzącej czy pracujesz w wysokiej temperaturze i podnosisz ciężkie przedmioty, zwracaj uwagę na wygląd swoich nóg. Sprawdzaj, czy przypadkiem nie puchną nadmiernie, a gdy dołączą do tego bóle, wykonaj USG żył.

Fot. iStock

2/7 Zawał serca

Jeśli twoja mama miała zawał, który wystąpił przed okresem menopauzy, możesz odziedziczyć taką skłonność. Zawał w późniejszym wieku jest raczej efektem niehigienicznego trybu życia, a nie genetyki. Nawet jeśli teraz masz niskie ciśnienie krwi, może się to zmienić po menopauzie, do czego predyspozycje również dziedziczysz po mamie. Zawał u kobiet może mieć inne objawy, niż u mężczyzn i być kojarzony np. z przeziębieniem czy niestrawnością. Zawałowi może towarzyszyć m.in.:

  • ucisk w klatce piersiowej,
  • ostry ból w górnej części ciała, szyi, pleców i żuchwy,
  • przygniatające zmęczenie, utrata tchu,
  • mdłości.

Jeśli chcesz mieć pewność, czy twoje serce ma się dobrze, raz do roku kontroluj ciśnienie krwi, a jeśli twoi bliscy chorują, rób to nawet 3-4 razy do roku. Również raz do roku wykonaj wyniki krwi, szczególnie cholesterol, trójglicerydy i cukier na czczo.

Powiększanie piersi implantami - kiedy wykonać zabieg? Fot. iStock / AleksandarNakic

3/7 Rak piersi

W przypadku gdy twoja mama chowała na ten rodzaj nowotworu, powinnaś szczególnie na siebie uważać. Czynniki genetyczne mają tu duże znaczenie, ponieważ rak piersi jest związany z mutacjami genów tzw. BRCA1/2 – u kobiet, u których stwierdzono te mutacje, ryzyko wystąpienia raka piersi w ciągu całego życia waha się od 50 do 90%. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego nowotworu jest więc bardzo duże u kobiet obciążonych genetycznie.

Do charakterystycznych objawów raka piersi należą:

  • wyczuwalny guz w piersi,
  • zmiana wielkości, kształtu, obrysu i napięcia skóry piersi,
  • wciągnięcie brodawki sutkowej,
  • wciągnięcie skóry piersi i pojawienie się zmian w obrębie skóry piersi lub zmian w obrębie skóry brodawki (wgłębienia skóry, zaczerwienienia, usztywnienia itp.),
  • krwisty wyciek z brodawki sutkowej,
  • pojawienie się pod pachą powiększonych, twardych guzków – zwykle są to pachowe węzły chłonne zawierające komórki przerzutowe.

Więcej informacji o raku piersi znajdziesz tutaj − Wiedzieć = żyć. Rak piersi ma wiele twarzy

Fot. iStock /Cara-Foto

4/7 Rak jajnika

Rak jajnika jest w skali świata trzecim pod względem częstości występowania nowotworem narządów rodnych kobiety, po raku szyjki macicy i trzonu macicy. Jeśli twoja mama chorowała na ten rodzaj nowotworu, również możesz na niego zachorować. Nosicielstwo wadliwych genów (wrodzonej mutacji genu BRCA1) aż dwudziestokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania u nosicielek.

Te sygnały powinny skłaniać do kontaktu z lekarzem:

  • najczęstszym objawem nowotworu jajnika jest wodobrzusze (występuje u 30% chorych),
  • uczucie ciężkości w jamie brzusznej, choć często występują bóle o nietypowej lokalizacji dla narządu rodnego,
  • nerwobóle ud, okolicy kulszowej lub pachwinowej,
  • uczucie nagłego parcia na mocz,
  • zaparcia,
  • okresowo bolesne stosunki płciowe,
  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych,
  • mogą pojawić się wzdęcia, niestrawność, selektywna nietolerancja pokarmów, nudności, wymioty, brak łaknienia oraz trudności w oddawaniu stolca.

Niestety, objawy te mogą pojawić się dopiero w zaawansowanych stadiach choroby, wcześniej rak jajnika zazwyczaj nie daje żadnych sygnałów.

Więcej informacji o raku jajnika znajdziesz w Rak jajnika. Nie lekceważ tych sygnałów

Fot. iStock / kali9

5/7 Przedwczesna menopauza

Menopauza wiąże się z wygaszeniem pracy jajników i najczęściej obserwuje się ją między 45. a 55. r.ż. Obliczono, że statystyczna Polka przechodzi ją w wieku 49 lat. Tendencję do zbyt wczesnego wystąpienia menopauzy (przed 40 r.ż.), dziedziczysz po mamie. Kobietom podczas przedwczesnego przekwitania towarzyszą takie same objawy, jak przy zwykłej menopauzie — suchość pochwy, bolesne stosunki, częste infekcje pochwy i sromu, nawracające infekcje szyjki macicy i pęcherza moczowego, uderzenia gorąca, nocne poty, drażliwość, ataki płaczu, kołatanie serca, bóle głowy i inne. Aby stwierdzić, czy faktycznie masz do czynienia z tym problemem, lekarz ginekolog musi wykonać kilka badań, takich jak USG i cytologia, a później badania krwi. W razie potwierdzenia diagnozy, zazwyczaj zwykle podaje się niskie dawki hormonów aby zatrzymać wygasanie czynności jajników, a owulacje i miesiączki powracają. Kiedy jajniki podejmują normalną pracę, zmniejsza się dawkę hormonów.

Fot. iStock / iascic

6/7 Endometrioza i mięśniaki

Nawet co piąta kobieta w wieku rozrodczym, szczególnie pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, cierpi na to zaburzenie. Komórki błony śluzowej macicy zamiast opuścić organizm podczas miesiączki, wędrują w jego głąb. Tworzą guzki i zgodnie z cyklem menstruacyjnym krwawią. W wyniku tego powstają torbiele, stany zapalne i zrosty, utrudniając nie tylko normalne funkcjonowanie z powodu bólu, ale może także przyczynić się do niepłodności. Podobne do endometriozy objawy dają również mięśniaki, powodując przedłużające się, obfite krwawienia, bóle w dole brzucha wędrujące do pleców, zaparcia, wzdęcia, bóle podczas oddawania moczu. Ginekolog podejrzewający endometriozę lub torbiele, może wykonać USG przezpochwowe oraz badanie krwi (poziom markera CA-125) lub laparoskopowe badanie wnętrza macicy.

 

Fot. Unsplash / Imani Clovis / CC0 Public Domain

7/7 Osteoporoza

Osteoporoza, czyli choroba szkieletu prowadząca do złamań kości, które mogą wystąpić nawet po niewielkim urazie, występuje przede wszystkim u kobiet po menopauzie. W przypadku, gdy osteoporoza wystąpiła u twojej mamy, należysz do grupy ryzyka. Zależność genetyczna dotycząca procesu budowy kości, indywidualny wpływ genów na stopień utraty masy kostnej może sięgać aż 56%. Nie czekaj na pierwsze objawy, ponieważ osteoporoza początkowo nie daje żadnych zauważalnych sygnałów. Pojawiają się one, dopiero gdy wystąpi złamanie kości. Aby ominąć niebezpieczeństwo rozwoju osteoporozy, zrezygnuj z:

  • złej diety (głównie mała podaż wapnia, witaminy D, niedożywienie)
  • palenia tytoniu
  • nadużywania alkoholu
  • braku aktywności fizycznej
  • niedostatecznej ekspozycji na światło słoneczne.