Go to content

Alergia czy przeziębienie? Jak odróżnić jedno od drugiego?

„Ja to jestem słabego zdrowia. Niewiele potrzeba, żebym się przeziębiła” – powtarzają jak mantrę niektórzy z nas, kompletnie nie zdając sobie sprawy z tego, że objawy, które im doskwierają to alergia, a nie przeziębienie. Trudno przecież zrozumieć, że nagle pojawiło się uczulenie na coś, skoro przez 30, 40 lat nikt nic takiego nie zdiagnozował. Ciekawe, jak wiele osób wmawia sobie przeziębienie, zamiast po prostu zacząć przyjmować leki antyalergiczne i pójść zrobić szczegółowe testy.

Jak odróżnić jedno od drugiego? Czasem łatwo, czasem nieco trudniej. Oto podstawowe różnice:

Swędzenie

Niewątpliwie związane jest z alergią. Dotyczy nie tylko skóry, ale także oczu, uszu, gardła czy nosa. Za swędzenie odpowiedzialna jest histamina, która wydziela się w organizmie człowieka w momencie, gdy jego układ odpornościowy napotkał na alergen. Objaw ten bardzo trudno pomylić z przeziębieniem, potem jemu na ogół nie towarzyszy swędzenie. Może się pojawić, ale jako skutek czegoś innego – podrażnienia skóry, śluzówki, suchego powietrza, zanieczyszczeń.

Czas trwania

Jeśli nieprzyjemne objawy nie ustępują w ciągu 3-5 dni, najprawdopodobniej cierpisz na alergię, a nie przeziębienie. Tego drugiego nie można mylić z grypą, która to potrafi trwać i trwać, rozkładając człowieka na łopatki, dając wiele ciężkich objawów, jak bóle mięśni, uczucie rozbicia, wysoką gorączkę. Jeśli zmęczenie, katar i swędzenie utrzymuje się powyżej 3-5 dni, najprawdopodobniej chodzi właśnie o alergię. Objawy będą utrzymywać się tak długo, jak długo jest się wystawionym na działanie alergenu.

Zielony katar

Bardzo dobrym pomysłem jest analizowanie tego, co wydalamy przez nos. Sam fakt, że „coś cieknie” lub, że „po prostu masz katar” nie wystarczy. Istotna jest konsystencja i kolor. Katar alergiczny na ogół jest płynny i przezroczysty. Można mieć wrażenie, że wydzielina cieknie i cieknie. W trakcie przeziębienia katar jest żółty lub zielony. Ale warto pamiętać, że nieleczona alergia może powodować zapalenie zator – infekcję wtórną. To kolejny argument, by jak najszybciej zdiagnozować swój stan.

Łzawienie oczu

Ból, swędzenie, pieczenie i łzawienie oczu może pojawić się w różnych sytuacjach, np. gdy bardzo długo wpatrujemy się w ekran komputera i pojawi się u nas zespół suchego oka. Jeśli jednak ogólnie czujesz się kiepsko, masz „ciężką głowę”, katar, a twoje oczy łzawią niemiłosiernie, najprawdopodobniej to właśnie alergia. Najważniejsze, by nie trzeć oczu w takich sytuacjach, bo można tylko bardziej je podrażnić. Skuteczne w tej sytuacji będą leki antyhistaminowe, blokujące wydzielanie histaminy, odpowiedzialnej za objawy alergii i unikanie kontaktu z alergenem.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

1/1 Alergia czy przeziębienie? Jak odróżnić jedno od drugiego?

Gorączka

Alergia nie powoduje gorączki. Jeśli już, to może pojawić się nieco podwyższona temperatura ciała, ale nie taka, która wymaga zbijania lekami przeciwgorączkowymi. Jeśli natomiast złapiesz jakiegoś wirusa, powodującego m.in. katar i łzawienie oczu, a do tego pojawi się wysoka temperatura, warto wybrać się do lekarza, by ten przepisał leki. Nie jest to jednak alergia.

Sezonowość

Zarówno przeziębienia, jak i alergie mogą mieć charakter sezonowy, ale alergie są znacznie łatwiejsze do przewidzenia niż przeziębienia. Jeśli zauważysz, że co roku „o tej porze” zmagasz się z nieprzyjemnymi objawami, przypominającymi przeziębienie, warto sprawić, co w tym czasie pyli. Może trawy? A może akacje? To ważne ważne, żeby szukać powiązań ze swoim stanem zdrowia. Może się okazać, że wcale nie jesteś „słabego zdrowia” i nie masz skłonności do przeziębień, a po prostu cierpisz z powodu uczulenia na coś i o tym nie wiesz.

Znaki szczególne

Gdy złapie się przeziębienie, na ogół objawy utrzymują się przez cały dzień. W przypadku alergii mogą nasilać się w określonych sytuacjach, np. po wyjściu na świeże powietrze. Jeśli natomiast zauważysz, że problemy pojawiają się, gdy odwiedzić znajomego, który ma psa lub kota, to raczej nie oznacza, że przeziębiłaś się, idąc do niego, a najzwyczajniej w świecie jesteś uczulona na sierść. Warto obserwować, w jakich sytuacjach nasz stan się pogarsza lub w ogóle alergia zaczyna się uaktywniać.

Historia rodzinna

Alergie mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jeśli w twojej rodzinie często się pojawiały, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i będziesz się z nimi męczyć. Warto dowiedzieć się, kto z członków rodziny miał alergię i na co. To znacznie ułatwi późniejszą diagnostykę. Pamiętaj, że można być uczulonym nie tylko na pyłki, ale także na pokarmy, substancje, zwierzęta. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Przeprowadź więc rodzinny wywiad bardzo szczegółowo.

Ból gardła

Występuje podczas przeziębienia. Owszem, możesz odczuwać dyskomfort, jeśli katar alergiczny spływa ci do gardła, a alergia sama w sobie powoduje obrzęk śluzówki, ale ból jako taki na ogół pojawi się przy innych infekcjach.

Ból mięśni

Alergia najczęściej objawia się problemami z układem oddechowym czy pokarmowym. Może też powodować problemy skórne. Bóle mięśni się tutaj nie zaliczają. Jeśli się z nimi zmagasz, najprawdopodobniej masz alergię.

Wysypka

Wysypki skórnej, połączonej z ogólnym złym samopoczuciem nigdy nie wolno lekceważyć. Może być pierwszym objawem choroby zakaźnej, ale może też wskazywać na alergię pokarmową lub skórną. Charakterystyczne dla alergii jest atopowe zapalenie skóry – może pojawić się na całym ciele lub tylko miejscowo. Każdą wysypkę powinien zobaczyć lekarz.

Źródło: Reader’s Digest