Zdrowie

Alergia czy przeziębienie? Jak odróżnić jedno od drugiego?

Redakcja
Redakcja
29 marca 2018
1 z 1

Alergia czy przeziębienie? Jak odróżnić jedno od drugiego?

Gorączka

Alergia nie powoduje gorączki. Jeśli już, to może pojawić się nieco podwyższona temperatura ciała, ale nie taka, która wymaga zbijania lekami przeciwgorączkowymi. Jeśli natomiast złapiesz jakiegoś wirusa, powodującego m.in. katar i łzawienie oczu, a do tego pojawi się wysoka temperatura, warto wybrać się do lekarza, by ten przepisał leki. Nie jest to jednak alergia.

Sezonowość

Zarówno przeziębienia, jak i alergie mogą mieć charakter sezonowy, ale alergie są znacznie łatwiejsze do przewidzenia niż przeziębienia. Jeśli zauważysz, że co roku „o tej porze” zmagasz się z nieprzyjemnymi objawami, przypominającymi przeziębienie, warto sprawić, co w tym czasie pyli. Może trawy? A może akacje? To ważne ważne, żeby szukać powiązań ze swoim stanem zdrowia. Może się okazać, że wcale nie jesteś „słabego zdrowia” i nie masz skłonności do przeziębień, a po prostu cierpisz z powodu uczulenia na coś i o tym nie wiesz.

Znaki szczególne

Gdy złapie się przeziębienie, na ogół objawy utrzymują się przez cały dzień. W przypadku alergii mogą nasilać się w określonych sytuacjach, np. po wyjściu na świeże powietrze. Jeśli natomiast zauważysz, że problemy pojawiają się, gdy odwiedzić znajomego, który ma psa lub kota, to raczej nie oznacza, że przeziębiłaś się, idąc do niego, a najzwyczajniej w świecie jesteś uczulona na sierść. Warto obserwować, w jakich sytuacjach nasz stan się pogarsza lub w ogóle alergia zaczyna się uaktywniać.

Historia rodzinna

Alergie mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jeśli w twojej rodzinie często się pojawiały, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i będziesz się z nimi męczyć. Warto dowiedzieć się, kto z członków rodziny miał alergię i na co. To znacznie ułatwi późniejszą diagnostykę. Pamiętaj, że można być uczulonym nie tylko na pyłki, ale także na pokarmy, substancje, zwierzęta. A to tylko wierzchołek góry lodowej! Przeprowadź więc rodzinny wywiad bardzo szczegółowo.

Ból gardła

Występuje podczas przeziębienia. Owszem, możesz odczuwać dyskomfort, jeśli katar alergiczny spływa ci do gardła, a alergia sama w sobie powoduje obrzęk śluzówki, ale ból jako taki na ogół pojawi się przy innych infekcjach.

Ból mięśni

Alergia najczęściej objawia się problemami z układem oddechowym czy pokarmowym. Może też powodować problemy skórne. Bóle mięśni się tutaj nie zaliczają. Jeśli się z nimi zmagasz, najprawdopodobniej masz alergię.

Wysypka

Wysypki skórnej, połączonej z ogólnym złym samopoczuciem nigdy nie wolno lekceważyć. Może być pierwszym objawem choroby zakaźnej, ale może też wskazywać na alergię pokarmową lub skórną. Charakterystyczne dla alergii jest atopowe zapalenie skóry – może pojawić się na całym ciele lub tylko miejscowo. Każdą wysypkę powinien zobaczyć lekarz.

Źródło: Reader’s Digest

PoprzedniNastępny
Zdrowie

Miłość bezwarunkowa? Co za bzdura! Kochamy przecież zawsze za coś…

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
29 marca 2018
Fot. iStock/mammuth
 

Idea miłości bezwarunkowej jest czymś pięknym, ale czy na pewno prawdziwym? Czy naprawdę można kochać „za nic”? Przecież zakochujemy się zawsze z jakiegoś powodu, czy to dlatego, że ktoś wydaje nam się „jakiś”, a może taki właśnie jest, a to dlatego, że pociąga nas jego uroda, sposób bycia, osiągnięcia… Niby nic, a jednak zawsze coś jest tą pierwszą przyczyną. 

Psychologowie radzą nam zadać sobie kilka pytań, by pomóc sobie samemu zorientować się, czy naprawdę kochamy bezwarunkowo.

1. Co czułeś przez pierwsze kilka dni po spotkaniu z ukochaną osobą?

Jeśli nie pamiętasz tych uczuć, nie masz z tego okresu żadnych wspomnień i doświadczeń, to sygnał ostrzegawczy. Kiedy po raz pierwszy doświadczamy bycia „zakochanym” w danej osobie, mamy w sobie silne poczucie wolności i szczęścia. Wyostrzają się nasze zmysły, a nasza podświadomość podpowiada, że wszystko jest „w porządku”.  To właśnie daje nam miłość bezwarunkowa.

2. Czy masz poczucie, że miłość jest wieczna?

Kiedy naprawdę kogoś kochamy, nie uznajemy granic tej miłości (oczywiście zachowując zdrowy rozsądek – nie pozwalajmy nigdy zrobić sobie krzywdy). Powinniśmy być w stanie kochać kogoś tak mocno, że sama myśl o tej osobie sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Kiedy przywiązujemy się do kogoś mocno, pragniemy, aby cały czas był blisko. A to może być niebezpieczne. Gdy tylko nauczymy się  tego i zaakceptujemy, że miłość nie ma końca i można ją odczuć nawet będąc na dwóch różnych krańcach świata, wtedy zrozumiemy znaczenie wolności i przestrzeni osobistej. Nie tylko dla naszej ukochanej osoby, ale także dla siebie. Najlepszymi przykładami miłości bezwarunkowej są związki na odległość.

3. Bezwarunkowa miłość jest definicją akceptacji niedoskonałości. Czy akceptujesz jego niedoskonałości?

Bezwarunkowa miłość rozumie, że nic nie jest doskonałe, ale ta niedoskonałość jest… doskonałością. Przywiązanie, miłość „za coś”  jest bardzo krytyczna, osądzająca, kontrolująca.

4. Bezwarunkowa miłość jest wszechogarniająca. Czujesz to?

To znaczy, że ta miłość musi cię „obejmować”. Uwalnia cię od wielu nawyków, unosi nisko nad ziemią i ma zdolność uzdrawiania ran.

Jaka jest twoja miłość? Czy naprawdę kochasz „za nic”?…


 

Na podstawie: themindsjournal.com


Zdrowie

10 kłamstw, które najczęściej powtarzamy partnerom, dla świętego spokoju

Redakcja
Redakcja
29 marca 2018
1 z 1

10 kłamstw, które najczęściej powtarzamy partnerom, dla świętego spokoju

Fot. iStock / Giorgio Magini

5. Na temat wyglądu

„Daj już spokój, wyglądasz naprawdę dobrze”

Wydaje się, że tu częściej kłamią partnerzy, ale kobiety dla świętego spokoju też są w stanie przytaknąć, żeby tylko np. już wyjść z domu. Tego rodzaju zakłamania nie są groźne, co więcej, pozwalają zaoszczędzić czas na poprawki i dobry humor drugiej osoby. Czasem naprawdę lepiej ugryźć się w język i sprawić komuś wymuszoną przyjemność.

6. Kłamstwa dotyczące byłego faceta

„O kim? Prawie o nim zapomniałam”

Oficjalnie żadna z nas nie przyzna się, że np. podczas seksu zdarza się jej wspomnieć ciało byłego kochanka. I dobrze, facet nie o wszystkim musi wiedzieć, bo trudno byłoby mu docenić taką szczerość. Bezpieczniej trzymać się wersji ustalonej — były facet to przeszłość i nie ma sensu o nim wspominać.

7. Na temat umiejętności

„Masz zadatki na szefa kuchni”

Jeśli dumny mężczyzna serwuje jajecznicę pytając, czy jesteś pod wrażeniem, nawet gdy nie jesteś, pochwal jego starania. Warto z uśmiechem docenić wysiłek włożony przez mężczyznę w jego działanie, bo krytyka może go zniechęcić do kolejnych prób. Tu drobne kłamstewko nie zaszkodzi, o ile to, co robi dla ciebie, w żaden sposób nie zagraża twojemu zdrowiu i życiu.

8. Kto ma rację w publicznym sporze?

„Masz rację, nie przejmuj się tymi głupotami”

Solidarność z partnerem jest ważna i wymaga, by stanąć po jego stronie, gdy np. wszedł z kimś w konflikt. Poklepywanie go po plecach, powtarzając, że ma rację nie zawsze bywa pożądane. Szczególnie wtedy, gdy racji nie ma i brnie w kierunku argumentów, którymi zdecydowanie się wygłupi. Tu lepsze od kłamstwa będzie milczenie i szczera rozmowa sam na sam.

9. Kondycja seksualna

„Jesteś niesamowity!”

W tej materii szczerość nie zawsze jest pożądana, ale jeśli nie jest tak, jakbyś tego chciała, uczciwa rozmowa pomaga określić, czego chcecie i potrzebujecie od siebie. Powtarzanie kłamstw, że jak zawsze był cudowny, gdy ty w trakcie liczyłaś plamy na suficie, nie przybliży cię do orgazmu. Nie kłam, ale rozmawiaj z nim tak, by nie skrzywdzić jego męskiej dumy.

10. Na temat swojego wyglądu

„To tylko tusz do rzęs”

To dotyczy jedynie par, które nie mieszkają ze sobą na co dzień. To jasne, że na tym etapie związku wolisz udawać, że zawsze wyglądasz super, ale spanie w makijażu, czy ucieczka, kiedy on śpi, do łazienki, żeby się upiększyć, jest bez sensu. Nie wmawiaj mu, że jesteś boginią o każdej porze dnia i nocy, kiedyś przecież zobaczy, jak wyglądasz naprawdę bez makijażu. I raczej z tego powodu nie przestanie cię kochać.

źródło: www.powerofpositivity.com

PoprzedniNastępny

Zobacz także

TLC

Dieta TLC – dopełnienie trio najzdrowszych diet na świecie

Wypad do lasu lepszy niż wizyta w gabinecie psychoterapeuty

Wzmocnij się naturalnie przed wiosną