Zdrowie

9 produktów, które najczęściej powodują zgagę

Redakcja
Redakcja
5 maja 2017
9 z 9

Czosnek, cebula i por

Fot. Pixabay / Counselling / CC0 Public Domain

Te warzywa najczęściej powodują problemy ze zgagą, ponieważ drażnią śluzówkę żołądka.

PoprzedniNastępny
Zdrowie

5 zachowań, które świadczą o tym, że twój partner nie jest tym jedynym

Redakcja
Redakcja
5 maja 2017
Fot. iStock / Xsandra
 

Związek dwojga ludzi wymaga wielkiej inwestycji w postaci czasu, zaangażowania i oczywiście uczucia. Początki wspólnego życia malują się zwykle bardzo radośnie, a para na związek patrzy przez różowe okulary. Prawdziwe życie przychodzi wraz z doświadczeniem i problemami. Wtedy naprawdę można stwierdzić, że uczucie jest poważne, a partner jest „tym jedynym”. 

Zanim jednak nastąpi (lub też nie!) trzęsienie ziemi i będziesz mogła przekonać się, czy także twój partner traktuje cię tak samo poważnie, jak ty jego, przyjrzyj się mu. Są pewne sygnały, które jednoznacznie wskazują na to, że facet nie będzie tym jedynym i wyjątkowym księciem z bajki.

5 sygnałów, które świadczą o tym, że twój partner nie jest tym jedynym

1. Kiepski przepływ informacji

Nie da się czytać w myślach partnera, za to rozmowa (wiele, wiele przegadanych godzin) jest nieoceniona, by dobrze poznać drugą osobę. Jeśli komunikacja szwankuje, a on ciągle mówi o niczym lub zmienia poważny temat na inny, neutralny, byle nie mówić o was, to źle wróży związkowi.

2. Brak planów na wspólną przyszłość

Jeśli mężczyzna wzdraga się na myśl o poznaniu twoich rodziców czy wspólnym zamieszkaniu, nie mówiąc już o ślubie i dzieciach po latach wspólnego życia, to się raczej nie zmieni. Brak wspólnych planów na przyszłość świadczy o tym, że twój „jedyny”, ani myśli poważnie się angażować w ten związek.

3. Brak zaufania

Nadszarpnięcie czy też zupełny brak zaufania to jedna z najgorszych cech rujnujących związek. Jeśli nie ufasz partnerowi, gdy on sobie na to zapracował, nie będziesz z nim szczęśliwa, stale robiąc dochodzenia i podejrzewając o najgorsze.

4. Emocjonalny chłód

Wspólne rozmowy, otwarcie się na siebie nawzajem, umacniają związek. Do tanga trzeba dwojga, a jeśli mężczyzna zamyka się przed tobą, izoluje od swoich myśli i uczuć, nie traktuje cię poważnie. Nie chodzi tu o opowiedzenie wszystkich wstydliwych tajemnic z dzieciństwa, ale fakt, że dzięki emocjonalnej bliskości, jesteście w stanie się wzajemnie zrozumieć. Brak rozmów, przytulenia i pocałunków dyskwalifikuje z konkursu na partnera marzeń.

5. Niedojrzałe zachowanie

Zapewne nie marzyłaś o tym, by brać sobie na wychowanie faceta, ale byście tworzyli równoprawny związek. Niestety w przypadku, gdy mężczyzna zachowuje się niedojrzale, mentalnie tkwiąc w czasach liceum, to na tobie leży odpowiedzialność za was oboje. A skoro tak jest, to trudno oczekiwać, że facet zatroszczy się o ciebie, zadba o twoje potrzeby i pragnienia teraz, a co dopiero w przyszłości.


 

źródło: ministerstworelacji.pl


Zdrowie

Jak „wyleczyć się” z toksycznego związku. Relacja z partnerem nie powinna być źródłem dramatu i złych emocji

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 maja 2017
Fot. iStock/lechatnoir

Niezdrowy, zły związek zostawia w nas blizny i ślady, które goić się będą długo i mocno rzutować na nasze relacje z innymi. Proces „wyzdrowienia” to czas, w którym uczymy się na nowo patrzeć na siebie i na otaczających nas ludzi, na nowo definiować siebie i swoje pojęcie miłości, poświęcenia dla partnera, na nowo odkrywamy swoje potrzeby. Jeśli, zapewne po długiej walce, zakończyłaś właśnie toksyczną relację z ukochaną osobą, masz do odrobienia kilka ważnych lekcji, niezbędnych na drodze do całkowitego „uzdrowienia”.

Uświadom sobie, że zasługujesz na zdrową miłość

Spory kłopot z zakończeniem toksycznych relacji sprawia nam przeświadczenie, że ​​możemy zmienić to, co niemożliwe i obrócić dysfunkcyjną „miłość” w zdrowy związek. Nie tędy droga. Należy zacząć przede wszystkim od siebie. Jeśli sami nie wierzymy, że zasługujemy na troskliwego, uważnego partnera, często przyciągamy do siebie manipulatorów, którzy to umiejętnie wykorzystają.

Niezbędne:

Zacznij kochać siebie – swoje wady i zalety.

Otocz się z przyjaciółmi i bliskimi, którzy są w zdrowych i kochających relacjach. W ten sposób przypomnisz sobie, czym jest dobra miłość, co można, a czego nie wolno akceptować w związku.

Zrozum, że związek nie powinien być źródłem dramatu i złych emocji: tych wrażeń szukaj gdzie indziej.

Przestań bać się samotności, potraktuj ją jako możliwość głębszej refleksji, spędzenia czasu z ludźmi, którzy cię cenią.

Akceptujesz złe zachowanie jako normę, ponieważ wciąż jeszcze identyfikujesz się ze swoją przeszłością, z tym, jak cię traktowano w twoim związku. Musisz zrozumieć, że nie jesteś już swoją przeszłością, że ten etap się skończył. Teraz jest czas, na wyznaczanie granic, na uczenie się, że zasługujesz na szacunek, współczucie i życzliwość.

Zaakceptuj fakt, że byłaś w toksycznym związku

Choć bardzo cię teraz kusi, by wspominać tę relację „przez różowe okulary”, musisz zrozumieć, że to, co się wydarzyło w twoim życiu, było złe. Każde rozstanie niesie za sobą konieczność przeżycia pewnego rodzaju „żałoby”. Nie idealizuj toksycznej relacji, zaakceptuj fakt, że ten związek był nieudany i że odejście było najlepszym rozwiązaniem. Musisz teraz przejść przez te wszystkie emocje: złość, ból, poczucie straty i smutek, ale jesteś na najlepszej drodze do „lepszego jutra”.

Niezbędne:

Radzenie sobie z bólem po zakończeniu toksycznego związku wymaga dokonywania w sobie psychologicznych zmian, co może być trudnym i żmudnym procesem. Nie poddawaj się, walczysz o siebie.

Idealizowanie partnera i szukanie pozytywnych stron związku niesie w sobie (w tym wypadku) ryzyko powrotu do złej relacji. Nie warto rozpamiętywać.

Pamiętaj, kim jesteś

Albo sobie to przypomnij. Zanim związałaś się z toksycznym partnerem zachowywałaś się inaczej, myślałaś o sobie inaczej, miałaś więcej przyjaciół, lepsze relacje z bliskimi. Miałaś poczucie wartości. Zła relacja sprawiła, że zapomniałaś o sobie, o swoich potrzebach, o tym, że to twoje szczęście jest priorytetem. Pewnie trudno się do tego przyznać, ale jeszcze nie do końca potrafisz sobie wyobrazić życie bez dobrze znanych, toksycznych mechanizmów, bez twojego partnera. Ale przecież, zanim się z nim związałaś, życie toczyło się swoim torem. Byłaś szczęśliwa, uśmiechnięta, bardziej pewna siebie, niż teraz.

Niezbędne:

Potrzebny ci teraz swoisty „detoks” od przekonań i wartości, które wpojono ci w trakcie trwania związku.

Podejmij konkretne kroki, które pomogą ci opanować sytuację

Kiedy emocje są jeszcze silne, możesz poczuć chęć, by wrócić do swojego partnera, do znanych sobie sytuacji, odczuć, reakcji.

Niezbędne:

Spisuj swoje emocje, póki są w tobie jeszcze żywe, każdego dnia, by samej sobie dać dowód na to, jak twój partner wpływa na twoje samopoczucie i samoocenę. Nie usprawiedliwiaj („Miał zły dzień, był zmęczony, za dużo wypił, dlatego się zamachnął”…).

Uzdrowienie z toksycznego związku to proces, który trwa jeszcze długo po tym, jak rozstaniesz się ze swoim partnerem. Staraj się teraz wypełnić pustkę po tej relacji i otaczać się dobrymi, pozytywnymi ludźmi. Pamiętaj też, że nie zawsze będzie ci łatwo – musisz na nowo nauczyć się być szczęśliwa. Nie nakładaj na siebie żadnej presji, nie stawiaj sobie celów trudnych do zrealizowania. Żyj w zgodzie z sobą i swoim rytmem.


Na podstawie: exploringyourmind.com

 


Zobacz także

cukrzyca objawy typu 1 i 2

Cukrzyca rozwija się w ukryciu. Jakie objawy powinny cię zaniepokoić?

Bóle kostno-stawowe udręką Polek

kokos

Kokosowe superfood – jak mleko matki i ludzkie osocze? Sprawdź zaskakujące właściwości orzechów kokosowych