Lifestyle Zdrowie

9 potencjalnych przyczyn niedoczynności tarczycy

Redakcja
Redakcja
11 kwietnia 2018
1 z 1

9 potencjalnych przyczyn niedoczynności tarczycy

Fot. iStock/bymuratdeniz

5. Choroby przysadki mózgowej

Rzadką przyczyną niedoczynności tarczycy mogą być problemy z przysadką mózgową. Niedobór hormonów tarczycy wynika ze zmniejszonej stymulacji ze strony przysadki mózgowej, czyli zmniejszenia produkcji hormonu TSH.

6. Działanie niektórych leków

Stosowanie niektórych leków może prowadzić do przemijającej niedoczynność tarczycy. Tak dzieje się m.in. w przypadku stosowania Amiodaronu, Interferonu, Cordarone, Opacordenu.

7. Ciąża

Poporodowe zapalenie tarczycy (PPT) jest chorobą autoimmunologiczną, która wiąże się ze zmianami w układzie odpornościowym w trakcie ciąży. Jego objawy mogą pojawić się również po poronieniu, jak i po porodzie. Nie wiadomo, dlaczego organizmy niektórych kobiet zaczynają wytwarzać bardzo wysokie poziomy hormonów tarczycy, a następnie ich poziom gwałtownie spada. Wyróżnia się 3 fazy choroby, która jest przemijająca: nadczynność tarczycy, niedoczynność i wyrównanie funkcji narządu.

8. Stres

Stres negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną, podnosi poziom hormonów kortyzolu i adrenaliny, które zakłócają funkcję neuroprzekaźnika. Kortyzol blokuje zdolności wątroby do usuwania nadmiaru estrogenów z krwiobiegu. Nadmiar estrogenów podwyższa poziom globuliny wiążącej tyroksynę, odpowiedzialną za transport hormonów tarczycy do tkanek. Przewlekły stres prowadzi do poważnych dolegliwości zdrowotnych, w tym chorób autoimmunologicznych.

9. Wrodzona niedoczynność tarczycy

Wrodzona niedoczynność tarczycy (hipotyreoza) to choroba, w wyniku której tarczyca wytwarza zbyt małą ilość hormonów w życiu płodowym. Hormony wpływają na prawidłowy rozwoju mózgu, więc konsekwencją ich niedoboru może być upośledzenie umysłowe.  Hipotyreoza może wynikać z choroby tarczycy u matki i przyjmowania przez nią niektórych leków przeciwtarczycowych, nierozwinięcia lub niedorozwoju tarczycy w życiu płodowym.

źródło:  endokrynologia.mp.plwww.endokrynologia.netwww.poradnikzdrowie.plmotywatordietetyczny.pl

PoprzedniNastępny
Lifestyle Zdrowie

Slugging, nowy trend, który głęboko nawilża skórę twarzy

Redakcja
Redakcja
11 kwietnia 2018
Fot. iStock/Massonstock
 

W poszukiwaniu najlepszego sposobu na pielęgnację skóry twarzy sięgamy po różne kremy, maseczki, peelingi, różnego rodzaju egzotyczne olejki i inne. Różnorodność pozwala dobrać najlepszy kosmetyk, ale od czasu do czasu szukamy czegoś nowego, co zapewni naprawdę spektakularne efekty.

Slugging — wazelina na twarz

Jednym z takich sposobów jest Slugging, który obecnie podbija serca urodowych blogerek. Polega on na dogłębnym nawilżeniu twarzy za pomocą maski z wazeliny. Maska nakładana na noc zdecydowanie wygładza i ujędrnia skórę, nawilża ją głęboko. Slugging należy wykonywać przed snem, bo  kilka godzin nocnego odpoczynku gwarantuje najlepszą regenerację.

Najpierw należy pozbyć się makijażu z twarzy i oczyścić skórę tonikiem. Następnie położyć na twarz codzienny krem nawilżający, a na niego grubą warstwę wazeliny. Ta kolejność powoduje powstanie maski, która jednak jest dość tłusta. Żeby nie przykleić się do poduszki i nie brudzić pościeli, dobrze jest obłożyć ją ręcznikiem. Być może nie jest to specjalnie wygodne, jednak efekty, którymi wiele osób sobie chwali są godne wypróbowania.

Wazelina nie dla każdego

Zwolenniczki tego pomysłu twierdzą, że na drugi dzień skóra jest wyjątkowo gładka, jędrna i promienna. Powoduje to własnie wazelina zapobiegająca utracie wody przez skórę. Ten sposób jednak jest dość obciążający dla skóry, dlatego osoby, które mają problem z  kostkami, trądzikiem, nie powinny po niego sięgać lub spróbować maski jedynie na niewielkim obszarze skóry. Wazelina jest gęsta, a substancje które się w niej znajdują, mogą zatykać pory, więc użycie jej dla cery tłustej z problemami jest naprawdę ryzykowne.

źródło:  www.elle.pl


Lifestyle Zdrowie

6 wyjątkowych cech samotników

Redakcja
Redakcja
11 kwietnia 2018
Fot. iStock

Samotność nie zawsze bywa narzuconą przez życie koniecznością, a samodzielnym wyborem. Są przecież ludzie, którzy bardzo sobie cenią chwile spędzone tylko z własnymi myślami i nie traktują tego, jak karę za grzechy. Taki styl życia i świadomy wybór podyktowany jest głęboką potrzebą. Niestety o wiele łatwiej jest nam zrozumieć ekstrawertyka, który wychodzi do ludzi i jest osobowością zauważalną, niż introwertyka, samotnika, który wydaje się człowiekiem wycofanym.

Samotnicy nie czują potrzeby tłumaczenia ludziom, kim są i jacy są. A wbrew pozorom, wcale nie mają nudnego życia i nie doskwiera im przykra samotność.

6 szczególnych cech osób kochających samotność

1. Niezwykła lojalność

Ponieważ samotnicy nie skupiają wokół siebie zbyt wielu osób, przykładają ogromną wagę do tego, by znajomości były naprawdę dla nich wartościowe. Owszem, mogą się oni spotykać z wieloma ludźmi, ale dla nich najważniejsza jest nie ilość, tylko jakość. Z tego powodu stawiają w każdej relacji na głębokie zaufanie i lojalność, realizując się w swoich związkach i przyjaźniach.

2. Zamiłowanie do robienia nowych rzeczy

Większość osób uważa, że ludzie samotnicy siedzą zamknięci w pokojach i patrzą się w telewizor lub czytają książki, a to nieprawda. Samotnicy uwielbiają robić nowe rzeczy, tylko nie ogłaszają się z nimi tak, jak inni. Nie potrzebują do tego uwagi i wolą żyć prawdziwie, robić to, co kochają, ale nie na pokaz.

3. Spokój i pewność siebie

Nadal pokutuje opinia, że samotnicy są wycofani, dość nerwowi i denerwuje ich obecność innych osób, ale to nie nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą. Samotnicy są na pewno spokojniejsi, ale nie sprawia to, że są mniej pewni siebie. Mają uporządkowane myśli i nie mają potrzeby mówić o tym, czy narzucać się swoją osobą innym ludziom.

4. Dokonywanie świadomych wyborów

Niektórym osobom wydaje się, że samotnicy są smutni i przegrani, nie potrafią cieszyć się życiem, a jedynym ich towarzyszami są ich psy lub koty. To niesprawiedliwy mit, bo przecież to jest ich wybór, a nie konieczność. W ten sposób chcieli spędzać swój czas i skupiać uwagę na sobie, więc z tego powodu czują się szczęśliwi.

5. Szanowanie własnego czasu

Spędzając czas samotnie, doskonale znają jego wartość, uważają go za coś ważnego, co warto wypełnić dobrymi rzeczami. Uważają również, że należy szanować czas innych osób, więc rzadko się spóźniają, czy przeciągają sztucznie spotkania.

6. Silne poczucie osobistej przestrzeni

Samotnicy nie dopuszczają pierwszej lepszej osoby do swojej strefy prywatnej, nie obnażają się i nie zachęcają innych do wchodzenia w butach we własne życie. To może dziwić, bo w dzisiejszych czasach przedstawianie prywatnego życia na portalach społecznościowych powoduje, że odkrywamy to, co powinno być tylko dla nas. Z kolei osoby, które kochają samotność, zawsze będą odróżniać życie prywatne od publicznego, bez względu na to, w jakiej sytuacji się znajdują.

źródło: themindsjournal.com


Zobacz także

Konkurs "Łap słońce"

Regulamin konkursu „Łap słońce”

Jakie nawyki niszczą twój mózg. Nie śpij więcej z głową pod kołdrą

List do syna, którego będę miała: nie pozwól żadnej dziewczynie zniszczyć dobrej miłości, którą w końcu nadejdzie