Go to content

8 nawyków, które szkodzą twoim oczom

Nie wyobrażamy sobie „normalnego” życia bez sprawnych oczu, ale gdy zaczniemy analizować, co tak naprawdę dla nich robimy – okazuje się, że jesteśmy potężnymi ignorantami. Wedle różnych źródeł około 80 procent wszystkich problemów ze wzrokiem można wyleczyć lub w ogóle można im zapobiegać… jeśli tylko przestrzega się dwóch warunków.

Po pierwsze, nie można udawać, że problemy ze wzrokiem nie są równie ważne, co inne dolegliwości i choroby. Po drugie – konieczna jest zwyczajna higiena wzroku. Słowo „higiena” w odniesieniu do oczu, wydaje nam się dziwne… Pora odmienić nieco myślenie o swoich oczach.

Jakie grzeszki mamy najczęściej na sumieniu i czym najbardziej, nieświadomie szkodzimy swoim pięknym niebieskim, szarym, brązowym czy zielonym oczom?

 8 nawyków, które szkodzą twoim oczom


Na podstawie: powerofpositivity

Fot. iStock / RyanKing999

1/8 1. Zbyt długie noszenie soczewek kontaktowych

Pokochałyśmy je, o tak! Ale w tej całej magii, zapominamy o jednym. Nie możemy nosić soczewek kontaktowych „non-stop”. Nie zastąpią całkowicie starych, poczciwych okularów oraz każde szkła kontaktowe, mają jasno określony czas ich użytkowania.

Zbyt długie noszenie szkieł kontaktowych jest niezdrowe dla oczu, możemy doprowadzić do niedotlenienia rogówki.

Jeśli chcesz mieć pewność, że soczewki ci nie zaszkodzą – zawsze przestrzegaj zaleceń producenta i swojego okulisty. Tylko odpowiednie użytkowanie i czyszczenie soczewek jest gwarancją, że sobie nie zaszkodzisz.

Fot. iStock / Georgijevic

2/8 2. Nie używanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem

Nie tylko dla mody. Okulary przeciwsłoneczne powinny na stałe wpisać się w nasze przyzwyczajenia. To, co jest naprawdę ważne, to zakup okularów z filtrem – a nie tylko, ładnych kolorowych szkiełek.

Powinnyśmy pamiętać również o tym, że zimną promienie słoneczne nie idą spać, jak niedźwiedzie – i też szkodzą.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem, to nie sezonowy, ładny gadżet, a realna ochrona wzroku.

Fot. iStock / SIphotography

3/8 3. Tarcie oczu

Powody szkodliwości pocierania oczu są dwa:

  • po pierwsze na waszych dłoniach znajduje się naprawdę ogromna ilość „zarazków”
  • po drugie, intensywne tarcie może spowodować podrażnienia i uszkodzenia mechaniczne.
Fot. iStock / lokisurina

4/8 4. "Tani" makijaż oczu

Tanie, nie znaczy bezpieczne. Szczególnie, gdy skusicie się na marki straganowo-kioskowe, może zdarzyć się, że traficie na produkty, które nie posiadają podstawowych certyfikatów bezpieczeństwa.

Czytajcie etykiety i nie dajcie się „złapać” na ładny kolor i okazyjną cenę.

Fot. iStock / Image Source

5/8 5. Nie zmywanie makijażu

Nawet najlepszy makijaż, kiedyś zamienia się w tzw. „pandę”. A wtedy, roztarty, przybrudzony i wymieszany ze zwykłymi zanieczyszczeniami i łzami – łatwo może przedostać się do oka. Z takiego mariażu nic dobrego wyniknąć nie może 😉

Zmywaj makijaż codziennie – i dla zdrowia i urody.

Fot. iStock / Likoper

6/8 6. Pływanie bez okularków

Znacie to uczucie po wizycie na basenie? Zaczerwienie, zamglony obraz… Na basen zawsze powinniśmy się wybierać uzbrojeni w okularki do pływania.

Nie bagatelizujmy, przecież chlor i inne substancje odpowiedzialne za czystość wody w basenie, to chemikalia. I tu znów wiele zależy od naszej wrażliwości – jedni odczują przykre dolegliwości, inni jedynie te, przypominające zmęczenie. Nie zmienia to jednak faktu, że bez okularków narażamy oczy.

Fot. iStock / BrianAJackson

7/8 7. Brak profilaktycznych wizyt u okulisty

Uciekamy, unikamy. Bo przecież, gdyby coś było nie tak, to byśmy „zauważyli” – o ironio… Wizyty kontrolne u okulisty powinniśmy odbywać raz w roku – jeśli nie mamy innych zaleceń od naszego okulisty.

Fot. iStock / Terroa

8/8 8. Palenie

Palenie szkodzi, to wiemy, ale że może być przyczyną utraty wzroku… to staramy się raczej wypierać. Gdzie tu logika – dym i płuca, pasuje, papieros i oko – nie bardzo.

Niestety substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym uszkadzają tkanki oka oraz zwiększają ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej.