Go to content

7 „superfood” poprawiających koncentrację i pamięć

Jeśli wierzyć porównaniu, że nasz mózg jest jak „silnik” to z pewnością nie bez znaczenia jest jakość paliwa, jakie zatankujesz… Bo jak się okazuje, można przegryźć coś ekstra, co podrasuje naszą pamięć i koncentrację.

Żadne bajki, żadne pobożne życzenia – czysta nauka!

To co sprzyja naszej głowie? Sprawdźcie te siedem produktów.


Źródło:U.S. National Library of Medicine, NCBI

Fot. iStock / viennetta

1/7 Awokado

Nie każdy je lubi, niektórzy wręcz uciekają przed awokado, bo zawiera dużo tłuszczu… Ale w tym właśnie twki ich siła, to genialne tłuszcze dla mózgu.

Awokado ma również wysoką zawartość kwasu foliowego i witaminy K, która poprawia funkcje poznawcze oraz działa zapobiegająca na tworzenie się zakrzepów.

 

Fot. iStock / hookmedia

2/7 Jagody

Czy jak kto woli „borówki” – również zyskały miano superfood, ponieważ w małych jagódkach kryje się wielka moc antyoksydacyjna. Zawierają witaminę K, witaminę C, błonnik i kwas galusowy, który pomaga poprawić pamięć oraz pełni funkcję ochronną/


*NCBI

Fot. iStock / id-art

3/7 Olej kokosowy

Olej kokosowy…

Cały zeszły rok wszyscy zachwycali się nim bez ustanku. Smarować, nacierać – dla piękna i gładkiej skóry. A dlaczego zjadać?

W dużym skrócie spożywanie oleju kokosowego wpływa na neurony w mózgu, spowalnia powstawanie wolnych rodników, które powodują uszkodzenia.

Zawiera tłuszcze nasycony i przeciwutleniacze, które porządnie nakarmią twój mózg.


*NCBI

Fot. iStock / kajakiki

4/7 Dziki łosoś

Dziki łosoś, to świetne źródło kwasów omega-3 DHA, czyli prawdziwego paliwa de lux dla naszej głowy.

Wspomaga pracę komórek oraz przyczynia się do zwiększenia wzrostu komórek mózgowych – nie uszło to również uwadze w zaleceniach dla przyszłych mam. Może zmniejszać ryzyko zachorowania na Alzheimera.

PS: Pamiętajcie, że w tym wypadku lepiej jest postawić na ryby z pewnego źródła, poławiane w czystych akwenach (dlatego „dziki łosoś”, a nie łosoś…), ponieważ ze względu na zanieczyszczenia środowiskowe niektóre ryby mogą zawierać sporo metali ciężkich czy innych szkodliwych substancji.


*Archives of Neurology

Fot. iStock / oriba

5/7 Kurkuma

Kurkuma również doczekała się swoich zasług w starciu z chorobą Alzheimera.

Według dostępnych źródeł kurkuma stosowana jest od tysięcy lat. I od wieków przypisuje się jej właściwości wspomagające prace mózgu.

Kurkuma posiada potencjalną rolę w zapobieganiu i leczeniu choroby Alzheimera. Działa jako przeciwutleniacz oraz ma działanie przeciwzapalne i lipofilowe, poprawia funkcje poznawcze u pacjentów z chorobą Alzheimera.


 

*NCBI

Fot. iStock / fatihhoca

6/7 Oliwa z oliwek

Popularna oliwa z oliwek zawiera antyoksydanty zwane polifenolami. Polifenole wspomagają funkcję „uczenia się na pamięć”.

Również jest zalecana w terapii Alzheimera.

Fot. iStock / egal

7/7 Zielone i liściaste... kapusta, szpinak, sałata rzymska

Szpinak, kapusta, sałata rzymska… Zaskoczeni?

Według przeprowadzonych badań, diet bogata w te liściaste warzywa pomoże nawet w walce z demencją.

Badacze przez 5 lat obserwowali  nawyki żywieniowe i zdolności umysłowych prawie 1000 dorosłych osób i odkryli, że brak w diecie zielonych, liściastych warzyw wpływa na pogorszenie funkcjonowania umysłu. Ci, którzy stronili od popularnej „zieleniny”, co najmniej raz w ciągu dnia doświadczali pogorszenia w funkcjonowaniu pamięci

Badania przeprowadzane były w zestawieniu z historią występowania demencji w rodzinie osób badanych.


*health day