Zdrowie

7 nietypowych objawów raka szyjki macicy, o których musisz wiedzieć

Redakcja
Redakcja
8 lutego 2018
1 z 1

7 nietypowych objawów raka szyjki macicy, o których musisz wiedzieć

Fot. iStock/RyanKing999

5. Ból miednicy lub okolicy krzyżowej

To znacznie rzadsze objawy, na które skarżą się pacjentki. W niektórych przypadkach mogą pojawić się bóle podbrzusza oraz bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Bardzo często wiąże się to z zajęciem tych okolic przez nowotwór.

6. Obrzęki kończyn dolnych

Rak szyjki macicy często daje przerzuty do węzłów chłonnych miednicy mniejszej. Gdy rozwijają się tam guzy nowotworowe, mogą wywoływać ucisk na naczynia, co powoduje zaburzenia w krążeniu chłonki i powstawanie masywnych obrzęków kończyn dolnych.

7. Inne objawy

Inne objawy raka szyjki macicy mogą obejmować:

  • ból kości,
  • silny ból pleców,
  • utratę apetytu
  • utratę masy ciała,
  • ogólny brak energii i zmęczenie.

Oczywiście nie wszystkie wymienione objawy muszą od razu świadczyć o najgorszym. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy zgłosić się do lekarza. Ogromną wagę mają okresowe badania profilaktyczne, jak już wyżej wspomniano, niezastąpiona jest tu cytologia szyjki macicy, która pozwala rozpoznać nawet 80% wczesnych postaci raka. W połączeniu z badaniem ginekologicznym jest najlepszą metodą wykrywania wczesnych postaci raka i zmian przedrakowych. Oprócz tego lekarz ginekolog może zaproponować badanie nosicielstwa w nabłonku szyjki wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), które polega na pobraniu z szyjki macicy komórek za pomocą specjalnej szczoteczki. Te proste, szybkie i nieinwazyjne badania pozwalają wcześnie wychwycić niepokojące zmiany.

źródło: www.zwrotnikraka.plonkologia.mp.pl, www.prozdrowie.pl

PoprzedniNastępny
Zdrowie

50 sposobów, by uspokoić zdenerwowane dziecko – sprawdzone!

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
8 lutego 2018
1 z 1

strona 2

Fot. iStock / ideabug

26. Wybierzcie się na łono natury

Na łąkę, do parku lub do lasu.

27. Poproś dziecko, by wyobraziło sobie samego siebie w takim momencie, w jakim chce

To świetny sposób, aby zmotywować dziecko do pracy nad konkretnym celem.

28. Podmuchajcie razem w wiatraczek

Efekt podobny jak w przypadku ćwiczeń ze świecami.

29. Daj dziecku plastelinę

30.  Zaproponuj rzeźbienie w glinie lub zabawę masą solną

31. Poproś dziecko, by zapisało swoje odczucia w pamiętniku

Dla starszych dzieci, zapisywanie w dzienniku lub zapisywanie swoich uczuć może mieć zbawiennywpływ na ich nastrój, zwłaszcza jeśli mogą to zrobić bez obawy, że ktoś przeczyta, co piszesz.

32. Poproś dziecko, by zastanowiło się nad tym, za co może być wdzięczn

33. Poproś je, by nazwało swoje emocje

Często kiedy dzieci zachowują się inaczej, niż byś tego chciał, dlatego, że mają trudności z rozpoznaniem swoich negatywnych myśli.

34. Posadź dziecko w fotelu bujanym

Kołysz się z nim lub pozwól mu samodzielnie się kołysać aby uspokoiło swoje emocje.

35. Zaproponuj zabawę w przesuwanie ściany

Ta sztuczka jest idealna, aby ciało pozbyło  się hormonów stresu. Nie musisz  wychodzić na zewnątrz, ani nawet oppuszczać pokoju. Niech twoje dziecko spróbuje przepchnąć ścianę przez około 10 sekund, 3 razy.

36. Daj mu do zabawy bibułkę. 

Jej faktura i dźwięk jaki wydaje gdy ją gnieciemy uspokajają.

37. Potocz po jego plecach piłeczkę tenisową

To delikatny masaż, uspokajający dotyk. Skup się na barkach, szyi i dolnej części pleców, ponieważ są to typowe miejsca, w których utrzymuje się napięcie.

38. Daj dziecku piłeczkę do toczenia nogami

To nie tylko poprawi krążenie, łagodzi stres i rozluźnia mięśnie stóp i nóg.

39. Pozwól dziecku na chwilę spokoju

40. Włącz muzykę

Muzyka ma głęboki wpływ na nasz nastrój, sen, stres i lęk.

41.  Zrób „imprezę taneczną”

Czyli zatańcz z dzieckiem.

42. Poproś, by dziecko głośno krzyknęło

Czasami emocje twojego dziecka są po prostu zbyt duże, by je powstrzymać. Niech stanie z rozstawionymi szeroko stopami i wyobrazi sobie uczucia wypływające z palców u nóg, ciała oraz z i ust. Nie musi wykrzykiwać słów, wystarczą dźwięki.

43. Zmień scenerię

44. Idźcie na spacer.

Zabierz dziecko na spacer, a może nawet otworzy się przed tobą z tym, co myśli.

45. Zaplanuj zabawę

46. Zaproponuj dziecku, że coś razem upieczecie

47. Zróbcie razem bransoletkę

Albo coś uszyjcie.

48. Zaproponuj jazdę na rowerze

49. Daj dziecku kolorowankę

50. Pokaż dziecku zdjęcia z okresu jego niemowlęctwa.

Na podstawie: Psychcentral

PoprzedniNastępny
Zdrowie

5 najczęstszych przyczyn utraty jędrności biustu. Da się ich uniknąć

Redakcja
Redakcja
8 lutego 2018
Fot. iStock/max-kegfire

Piękny, jędrny, choć nie zawsze duży biust, to marzenie większości kobiet. Niestety wraz z upływającym czasem i popełnianymi błędami, piersi tracą swój pierwotny kształt i wygląd. Zmieniają rozmiar, mogą pojawiając się rozstępy, gdy mocno chudniemy lub przechodzimy przez okres ciąży i karmienia. 

Utraty jędrności biustu nie da się zupełnie uniknąć, ponieważ z upływem lat włókna w skórze rozpadają się i nie mają już tej samej elastyczności. Skóra wiotczeje, a piersi zaczynają coraz bardziej obwisać. Im większy biust, tym większy może być kłopot z jego wyglądem. Jednak im wcześniej podejmiemy odpowiednie działania, tym lepsze efekty osiągniemy.

5 najczęstszych przyczyn utraty jędrności biustu. Tego unikaj

1. Źle dobrany stanik

Staniki zbyt luźne w obwodzie i niedopasowane miseczki to główne zbrodnie popełniane na piersiach przez kobiety. Co więcej, nie zawsze mamy wiedzę, jakiego stanika potrzebujemy i jaki mamy rozmiar, kupujemy więc staniki „na oko”. Najlepiej skorzystać z pomocy brafitterki, która w idealny sposób dobierze stanik na miarę i wyjaśni, jak należy robić to poprawnie.

2. Nieodpowiednie ćwiczenia fizyczne

Pewne dyscypliny sportowe, takie jak bieganie, jazda konna, szczególnie gdy uprawiane są bez zakładania dopasowanego sportowego stanika, mogą szkodzić skórze piersi. Przysłuży się im natomiast pływanie, które doskonale wzmacnia mięśnie klatki piersiowej. Należy pamiętać, że piersi składają się z tkanki tłuszczowej, więc przy intensywnych ćwiczeniach fizycznych spalamy tkankę tłuszczową także z piersi.

3. Nieodpowiednia dieta

Dieta uboga w składniki odżywcze ma negatywny wpływ na skórę całego ciała, w tym piersi. Aby była ona jędrna i nie starzała się przedwcześnie, należy pamiętać przede wszystkim o tym, by nie zabrakło w niej wody i zielonej herbaty, ryb i produktów bogatych w kwasy omega-3, pięciu porcji warzyw i owoców.

4. Zamiłowanie do opalania

Słońca w naszej strefie klimatycznej nie ma zbyt wiele, a gdy nastaje lato, opalamy się na potęgę. A nadmierne działanie promieni słonecznych przyspiesza powstawanie przebarwień i zmarszczek także na skórze dekoltu.

5. Gorące kąpiele

Gorąca woda rozszerza pory skóry, działa na nią wysuszająco, przez co straci swoją elastyczność i staje się bardziej skłonna do podrażnień.

6. Spanie na brzuchu

Układanie się do snu w pozycji na brzuchu sprawia, że piersi deformują się i spłaszczają. Taki długotrwały ucisk fatalnie wpływa na ukrwienie tkanek biustu. Spanie w staniku również nie jest dobrym pomysłem.


 

źródło: krokdozdrowia.comkobieta.onet.pl


Zobacz także

Rozciągające ćwiczenie dla dolnego odcinka kręgosłupa

Zaparcia - przyczyny, objawy, sposoby na zatwardzenie

Zaparcia – co je powoduje i jak sobie z nimi poradzić?

Dietetycy grzmią: łap witaminy, jedz sałaty! O co tyle szumu? Czy naprawdę warto rozkochać się w zielonych warzywach liściastych?