Go to content

6 najczęstszych przyczyn bólu głowy, które zależą od jego lokalizacji

Każdy choć raz w życiu cierpiał z powodu bólu głowy. Najczęściej nie powoduje on niepokoju, choć bywa dokuczliwy. Wiemy, że nie sposób go stale unikać, bo na jego pojawienie się wpływa wiele czynników, takich jak za mała lub zbyt duża ilość snu, niskie ciśnienie, złe samopoczucie, życie w stresie, nadmierny hałas, wady wzroku, bóle zębów i wiele, wiele innych.

Ból głowy bywa także objawem poważnej choroby, takiej jak nowotwór czy tętniak, ale nie zawsze jest objawem alarmującym. Natomiast gdy towarzyszą mu objawy, takie jak: nietypowy dyskomfort, podwójne widzenie, opadanie powiek i osłabienie mięśni poruszających gałkami ocznymi, nagle poszerzona źrenica niereagująca prawidłowo na światło, bóle twarzy, drgawki, zawroty głowy, osłabienie siły lub nawet przemijający niedowład kończyn po jednej stronie zaburzenia świadomości, zaburzenia pamięci, narastające w ciągu dni nudności i wymioty poranne, zawsze powinny skłaniać do niezwłocznej wizyty u lekarza.

Także w przypadku, gdy ból nie staje się źródłem wielkiego cierpienia lub niepokoju, ale często nawraca i nie znika po lekach przeciwbólowych, także lepiej sprawdzić jego przyczyny u specjalisty.

Więcej o bólu głowy można spróbować powiedzieć określając jego lokalizację. Sprawdź, o czym może świadczyć jeden z 6 obszarów, w których pojawia się ból głowy.


 

źródło: zdrowie.gazeta.plneurologia.mp.plwylecz.to

Fot. iStock

1/6 Połowa głowy - szczególnie okolice skroni

To może być objaw migreny, na którą cierpią ludzie w różnym wieku. Ból jest specyficzny, bardzo dokuczliwy, najczęściej występujący w okolicy skroniowej. Często towarzyszą mu nudności, nadwrażliwość na światło i połowiczy ból twarzy. Zazwyczaj ataki trwają od 4 do 72 godzin, po czym następuje przerwa trwająca od kilku dni do kilku miesięcy. Napady mogą pojawiać się z tzw. aurą (mroczki przed oczami, szum w uszach, drętwienie twarzy, ciała, uczucie przechodzenia przez ciało prądu, problemy z wysłowieniem się i in.) lub bez niej, czyli po prostu pojawia się nagły i silny ból.

Fot. iStock

2/6 Okolica oka

Ból okolicy oka, szczególnie gdy towarzyszą mu objawy zlokalizowane po tej samej stronie, takie jak zaczerwienienie i łzawienie oka, zaczerwienienie i potliwość twarzy, uczucie zatkania i wyciek wodnistej wydzieliny z otworu nosowego, może wskazywać na klasterowy ból głowy. Są to napady silnego, jednostronnego bólu, który pojawia się nagle, najczęściej w nocy lub nad ranem i bardzo szybko narasta. Klasterowy ból głowy jest chorobą przewlekłą, a leczenie musi być dobrane przez lekarza indywidualnie do każdego pacjenta.

Fot. iStock

3/6 W okolicy stawu skroniowo – żuchwowego

Ból w stawie skroniowo – żuchwowym może wynikać z problemów w obrębie żuchwy, szczęki, stawów, oraz dolnych mięśni twarzy. Najczęstszym powodem jest zbyt duże napięcie wynikające z nadmiernego zaciskania szczęki i zgrzytania zębami lub nieprawidłowy zgryz. Może to skutkować nawet  zwichnięciem stawu. Wizyta u stomatologa najczęściej pomaga zniwelować problemy.

Fot. iStock

4/6 Ból od czoła, przez boki, po tył głowy

Napięciowy ból głowy może przypominać obręcz zaciskającą się od przodu, od czoła, przez skroń, po tył głowy.  Ból głowy na tle napięciowym narasta w ciągu dnia i czasem towarzyszą mu nudności. Występuje najczęściej bez wyraźnej przyczyny, u różnych osób czynniki prowokujące mogą się znacznie różnić. Może to być np. przegrzanie, hałas, głód, niedobór snu, stres, palenie tytoniu, zmiany pogody.

5/6 Potylica lub góra głowy

Tego rodzaju bóle głowy mogą być spowodowane chorobą kręgosłupa w odcinku szyjnym. Na kręgosłupie szyjnym znajdują się przyczepy mięśniowe połączone między innymi z czaszką, więc bóle od kręgosłupa bywają odczuwane z tyłu głowy lub tylko np. na górze w tylnej części głowy. W przypadku podejrzenia problemu z kręgosłupem  warto udać się do fizjoterapeuty, który załagodzi napięcie i zmniejszy dolegliwości. Jeśli po kilku takich zabiegach poprawa nie nastąpi, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Fot. iStock

6/6 Okolica nosa, policzków i środek czoła

Takie rozmieszczenie bólu najczęściej sygnalizuje problemy z zatokami. Zapalenie zatok to powszechna i często bolesna przypadłość, podczas której pacjenci skarżą się na przeszywający, tętniący ból oraz uczucie rozpierania w czaszce, nasilające się podczas schylania, obfitą ilość wydzieliny z nosa, problemy z wyczuwaniem zapachów. Charakterystyczna jest tkliwość na ucisk w okolicy zajętej zatoki. Ostre zapalenie zatok trwa do 3 tygodni, natomiast w przewlekłym objawy utrzymują się powyżej 6 tygodni. Zapalenie zatok wymaga leczenia farmakologicznego.