Kuchnia Lifestyle Zdrowie

4 zioła oczyszczające organizm. Przygotuj się do wiosennego detoksu

Redakcja
Redakcja
15 marca 2018
1 z 4

Mniszek lekarski

Fot. iStock/Elena Shutova

Stosowany już od czasów średniowiecza mniszek lekarski doskonale sprawdza się przy oczyszczaniu organizmu. Roślina zawiera m.in. kwasy fenolowe, fitosterole, flawonoidy  czy inozytol. Napary z tego zioła działają żółciopędnie i żółciotwórczo, przeciwzapalnie i rozkurczowo. Przetwory poprawiają pracę układu pokarmowego, wzmagając produkcję soków trawiennych. Szczególnie cenny jest dla oczyszczenia i ochrony wątroby.

PoprzedniNastępny
Kuchnia Lifestyle Zdrowie

Myślisz, że lekarz nie wie, kiedy go oszukujesz? 17 najpopularniejszych kłamstw pacjentów

Redakcja
Redakcja
15 marca 2018
1 z 1

Myślisz, że lekarz nie wie, kiedy go oszukujesz? 17 najpopularniejszych kłamstw pacjentów

Fot. iStock/AJ_Watt

„Tak, wykonuję ćwiczenia w domu”

To kłamstwo, które bardzo często słyszą fizjoterapeuci i ortopedzi. Jeżeli masz zalecone, by ćwiczyć w domu, rób to. Nie spodziewaj się efektów, jeżeli nie trzymasz się planu. Nie licz, że wydarzy się cud i dojdziesz do pełnej sprawności, zaklinając rzeczywistość.

„Biorę jakieś witaminy”

Musisz dokładnie powiedzieć lekarzowi, co przyjmujesz. Wiele osób każdego dnia łyka mnóstwo suplementów diety, które często są niepotrzebne. Co więcej, mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. Ważne też, żebyś wymieniła wszystkie zioła, które popijasz.

„Nie, nic mnie nie boli”

Mogą mówić tak sportowcy, którzy niedawno doznali kontuzji, ale bardzo chcą wrócić do treningów. Bagatelizowanie objawów może skutkować pogorszeniem stanu, dlatego ważna jest szczerość z lekarzem.

„Nigdy nie byłam na solarium”

Nawet jeśli korzystałam z solarium w przeszłości, powinnaś o tym wspomnieć, ponieważ ten rodzaj opalania sprzyja nowotworom skóry. Jeżeli chodziłaś na solarium, powinnaś częściej chodzić do dermatologa, który sprawnym okiem oceni twoją skórę i wszystkie znamiona.

„Regularnie uprawiam sport”

Ruch jest ważny, naprawdę. Nie bez powodu lekarz o to pyta, ponieważ dzięki ćwiczeniom możesz się rozprawić z wieloma dolegliwościami. Siedzący tryb życia sprzyja natomiast powstawaniu wielu chorób.

„Zawsze się zabezpieczam”

Zapytał o to ginekolog w trakcie rutynowego badania? Być może coś tam zobaczył… Prezerwatywa jest najskuteczniejszą metodą ochrony przed chorobami wenerycznymi, a także wirusem wywołującym raka szyjki macicy. Jeżeli nie używasz kondomów i często uprawiasz ryzykowny seks, powiedz o tym lekarzowi – zleci ci dodatkowe badania.

„Narkotyki? To nie dla mnie”

Nawet jeśli zażywasz coś od czasu do czasu, powinnaś być szczera ze swoim lekarzem. Nie chodzi tu tylko narkotyki, ale także o różne podejrzane substancje, które stosuje się, by schudnąć.

„Nie mam problemów z jedzeniem”

Zaburzenia odżywiania objawiają się na różne sposoby, jednak mają wspólny mianownik – powodują wahania wagi, problemy z gospodarką hormonalną i wodno-elektrolitową, a także sprzyjają depresji. Twój lekarz musi wiedzieć, czy masz problemy z jedzeniem, aby mógł znaleźć przyczyną twoich złych wyników badań.

To co, od dzisiaj szczerość?

Na podstawie: Reader’s Digest

PoprzedniNastępny
Kuchnia Lifestyle Zdrowie

Cyklotymia. Kiedy huśtawka nastroju przestaje być fanaberią

Redakcja
Redakcja
15 marca 2018
Fot. iStock/laflor

W normalnym życiu radość często przeplata się ze smutkiem, czy zniechęceniem. Taka emocjonalna sinusoida jest rzeczą naturalną. Mimo że wolimy, by zawsze było miło, życie pisze własne scenariusze, na które nie mamy większego wpływu. Tym wahaniom ulegają także nasze nastroje, które raz dodają nam skrzydeł, a kilka dni późnej sprawiają, że nie mamy ochoty wychodzić do ludzi. 

Niekiedy jednak stają się dokuczliwe, uniemożliwiają zwyczajne funkcjonowanie osobom cierpiącym z ich powodów.  Często takie stany wydają się zwykłą niestabilnością emocjonalną i wiele osób je ignoruje. To błąd, bo przeskoki od radości, do smutku, mogą wskazywać na zaburzenie zwane cyklotymią.

Cyklotymia — „mała” siostra choroby afektywnej dwubiegunowej

Cyklotymia, czyli właśnie ta huśtawka nastrojów, jest na tyle intensywna i uciążliwa, że bardzo utrudnia dostosowanie się osoby cierpiącej z jej powodu do normalnego życia. Chory naprzemiennie doświadcza stanów hipomanii, czyli poczucia wielkiej energii, chęci życia, działania i układania planów, oraz subdepresji z zaburzeniami snu, brakiem energii, złym samopoczuciem, pesymizmem i wycofaniem z kontaktów towarzyskich. Zmiany nastroju następują bez wyraźnych przyczyn i najczęściej to ktoś z rodziny zauważa pewne następujące po sobie prawidłowości zachowania. Dlatego chorzy często funkcjonują niezdiagnozowani i pozbawieni odpowiedniego wsparcia przez większość życia.

Diagnoza

Do zdiagnozowania cyklotymii potrzebne jest zaistnienie w ciągu minimum dwóch lat wielokrotne okresów hipomaniakalnych i depresyjnych oraz okresów bezobjawowych nie dłuższych niż 2 miesiące. Objawy nie są tak intensywne, jak w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej, ale wraz z upływem długiego czasu stan cyklotymia przechodzi często w prawdziwe zaburzenie afektywne dwubiegunowe i objawy stają się wyraźniejsze.

W leczeniu cyklotymii ważna jest psychoterapia oraz obserwacja nastroju przez chorego, by przewidywać nadchodzące zmiany. Istotną rolę pełnią leki antydepresyjne i stabilizatory nastroju. Dzięki temu chory jest w stanie funkcjonować w społeczeństwie i prowadzić satysfakcjonujące życie.

źródło:  psychologiazycia.comwww.deon.pl


Zobacz także

Rak tarczycy objawy - wczesne, skórne, diagnostyka

Rak tarczycy objawy – co powinno nas szczególnie zaniepokoić?

Stomatolog wyczyta z jamy ustnej twoje menu

A może by tak rzucić wszystko i raz jeszcze się zachwycić ! Hity letnich wyprzedaży