Go to content

11 przedmiotów w twoim domu, które mogą powodować raka

Myśląc o tym, co powoduje raka, najczęściej przychodzą nam do głowy używki, niewłaściwy styl życia i zła dieta. Wiemy, że palenie tytoniu sprzyja powstawaniu nowotworów, alkohol też. Boimy się żywności wysokoprzetworzonej i różnych chemikaliów, które każdego dnia wdychamy. Staramy się unikać smogu, uprawiać jakiś sport i zdrowo się odżywiać. Wydaje nam się, że to wystarczy. Tymczasem okazuje się, że także niektóre przedmioty z naszego otoczenia mogą powodować raka. Jak to możliwe i czy powinniśmy się bać?

Kanapa

Niektóre sofy, kanapy i fotele mogą zawierać TDCIPP. Jest to substancja, którą wykorzystuje się w przypadku mebli tapicerowanych, by nie były łatwopalne. Choć ma chronić przed pożarem, ma niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Substancja ta jest uznawana za rakotwórczą.

Dywan

Jeżeli palisz papierosy w domu, na niektórych miękkich powierzchniach, takich jak dywany czy zasłony, z pewnością osadza się kadm. Jest to bardzo szkodliwy na zdrowia metal ciężki, który powoduje wiele schorzeń, w tym także raka. Co możesz zrobić? Rzuć palenie lub chociaż nie pal w domu.

Skórzane meble

Chrom jest znanym czynnikiem rakotwórczym, występującym w garbowanej skórze, drewnianych meblach, niektórych barwnikach i pigmentach, stosowanych w tekstyliach i cementach. Warto zawsze się upewnić, gdzie i w jaki sposób zostały wyprodukowane twoje meble i jakie substancje się w nich znajdują.

Twój ogródek

Na twoim podwórku z całą pewnością znajdują się dioksyny. Są to związki chemiczne, zaliczane do stałych zanieczyszczeń organicznych. Nie da się przed nimi uchronić, ponieważ są efektem źle wyregulowanych silników, spalania śmieci i zanieczyszczeń powietrza. Znajdują się w glebie, więc jeśli masz ogródek z warzywami, powinnaś bardzo dokładnie je myć. Tak samo swoje ręce, gdy już skończysz prace w ogrodzie.

Środki czystości

Jeśli zawierają Formaldehyd, natychmiast się ich pozbądź. To znana, rakotwórcza substancja, wykorzystywana w środkach czystości. Nawet jeśli używasz rękawiczek do sprzątania, oparty dostają do twojego organizmu przez nos.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/svetikd

1/1 Co może powodować raka?

Ubrania

Zachowaj ostrożność, jeśli oddajesz ubrania do prania chemicznego. Upewnij się, że nie jest tam wykorzystywany perchloroetylen. To silnie trująca substancja. Masz prawo zapytać w pralnie, czego w danym miejscu używa się do odświeżania ubrań „na sucho”.

Tapeta

Ftalany są podejrzewane o powodowanie raka i mogą niekorzystnie wpływać na ludzką reprodukcję lub rozwój. Znajdują się w podłogach winylowych, zasłonach prysznicowych, sztucznej skórze, różnych bibelotach, tapecie i wszystkim, co zrobiono z winylu PVC. Można je również znaleźć w żywności pakowanej w plastik.

Dania z ryżem

Chodzi o arsen, który jest silnie trujący. W mniejszych dawkach ma działanie rakotwórcze. Chociaż w ryżu znajduje się go naprawdę niewiele, wszystko zależy od tego, w jakich ilościach go spożywamy.

Dach

Chociaż od wielu lat nie stosuje się już azbestu w budownictwie, wciąż można trafić na domy czy stodoły z dachami, wykonanymi z tej toksycznej mieszanki minerałów. Naukowcy nie mają wątpliwości, że azbest jest rakotwórczy.

Styropianowe kubki

Wszystko ok, jeśli używasz ich do picia zimnych napojów. Pod wpływem ciepła z tworzywa wydziela się tzw. Styren – znany związek chemiczny, stosowany do wytwarzania produktów z tworzyw sztucznych, takich jak kubki, talerze, tacki, przybory, opakowania. Styren może sprzyjać powstawaniu nowotworów.

Rośliny

Nikt nie lubi chwastów w ogrodzie. Uważaj jednak, jakich produktów używasz, by się ich pozbyć. W ich składzie może znajdować się glifosat – bardzo groźna substancja z grupy herbicydów. Lepiej więc poszukać alternatywnych środków chwastobójczych, zamiast wdychać niebezpieczne opary.

Nie chodzi o to, żeby teraz wpaść w panikę, wyrzucić z domu wszystkie przedmioty, zamknąć szczelnie okna i żyć jak asceta. Chodzi o to, żeby mieć większą świadomość tego, ile niebezpiecznych substancji znajduje się wokół nas i jeśli mamy taką możliwość, byśmy wybierali inne produkty. Dobrze jest wyrobić sobie nawyk czytania etykiet i dopytywania w sklepie o substancje, jakie zostały wykorzystane do produkcji danych przedmiotów. Tu chodzi przecież o nasze zdrowie!


 

Źródło: Reader’s Digest