Lifestyle Zdrowie

10 kłamstw na temat zdrowia, w które wierzymy

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
19 czerwca 2017
1 z 10

„To tylko kieliszek wina”

Fot. iStock/sophia_yartseva

Naukowcy przekonują, że codziennie powinniśmy wypijać kieliszek czerwonego wina. Bo odchudza, bo pomaga zachować młodość, bo zapobiega wystąpieniu udaru, bo obniża ciśnienie krwi. Jednak pomimo tych i wielu innych korzyści, jest to nadal alkohol, którego spożywanie odbija się negatywnie. Choć jeden-dwa kieliszki uznawane są za korzystne dla zdrowia, to jednak codziennie dostarcza się substancje, które zanieczyszczają organizm. Może pojawić się trądzik różowaty, wysypka i ból głowy. A odchudzające właściwości wina działają tylko u osób szczupłych. Badania amerykańskiego National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism dowiodły, że osoby z nadwagą, które piły wino, tyły. A to za sprawą tego, że nie posiada ono żadnych składników odżywczych i ma dużo kalorii.

Poza tym wino podwyższa poziom estrogenu, co może powodować raka piersi. Tak więc jeden wypity kieliszek dziennie, nie jest taki niewinny…

PoprzedniNastępny
Lifestyle Zdrowie

Życie po rozwodzie – jak odbudować codzienność?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
19 czerwca 2017
1 z 5

Pierwszy stopień

Fot. iStock

Pierwszy stopień

Na pierwszy stopień nie musisz się wspinać, stoisz na nim. Wiesz już, że nie chcesz schodzić z niego na ziemię. Teraz marzy ci się szczyt drabiny i to, co czeka na górze.

Tylko, że twój widok z pierwszego stopnia wcale nie jest optymistyczny, brrr, co widzisz? Całkiem sporo wyzwań, z którymi musisz się zmierzyć. Niektóre przyczepiły się do twoich nóg tak, byś nie umiała po prostu wskoczyć na drugi stopień.

Nie ma innego sposobu, jak wziąć głęboki oddech i popracować nad ich odczepianiem. Powoli nabierzesz dość siły, by spojrzeć wyżej i wspiąć się na kolejny szczebel.

Co po rozstaniu mieszka w głowie?

 • Zaprzeczenie
  Pewnie często myślisz, że to niemożliwe, że przytrafiło się właśnie tobie. Skupiasz na tym sporo uwagi i siły. Mamy dla ciebie dwie wiadomości: dobrą – to już przeszłość, stało się, teraz możesz ruszyć dalej; i złą – jeśli zamiast iść, będziesz tylko powtarzać sobie „nie mogę w to uwierzyć” nie zrobisz następnego kroku. Skup się na tym, na co masz już wpływ. Oswój zmiany, które cię czekają.
 • Lęk
  Skoro wiesz już, że zmiany są nieuniknione, zaczynasz się ich bać. Bo przecież zaczynasz wszystko od nowa, tak wiele rzeczy jest nieznanych, tak wiele razy możesz pobłądzić… Odwagi, twój strach jest naturalny, nie pozwól mu jedynie przejąć kontroli. Gdy strach cię sparaliżuje, nie będziesz chciała się wspinac dalej.
 • Adaptacja
  Mechanizm adaptacji towarzyszy nam w dzieciństwie. Jeśli coś nie działa, nie możesz czegoś zdobyć, szukasz sposobu, by dostać to „okrężną” drogą. Niestety nie wszystkie te mechanizmy sprawdzają się w życiu dorosłym. „Osoba, która nie potrafi zaspokoić swojej potrzeby opieki, uwagi i miłości, będzie szukać sposobów adaptacji – a nie wszystkie zachowania adaptacyjne są zdrowe”*. Pamiętaj, że podczas odbudowy po rozstaniu musisz dać sobie zgodę na zmiany, na wzloty i upadki, musisz dać sobie czas. Nie każdy dyskomfort można zlikwidować natychmiast.
 • Samotność
  To jedno z dominujących uczuć towarzyszących rozstaniu. Choć, gdy zaczniesz analizować sytuację zdroworozsądkowo (rozstajesz się z jedną osobą, a w twoim życiu pozostają nadal ważne, i bliskie osoby, np.: rodzice, dzieci, przyjaciele, dalsza rodzina), trudno ci wytłumaczyć, dlaczego odczuwać tak mocno samotność. Często rozstanie czy rozwód traktujemy, jako „porażkę”. Aby samotność przestała dominować w twoim życiu, spróbuj zwalczyć to uczucie radością i akceptacją z bycia ze sobą samym.
 • Przyjaźń
  Po rozstaniu następuje czas na weryfikacje znajomości. Część przyjaźni czy znajomości naturalnie rozpadnie się razem ze związkiem (dla innych ludzi twoje rozstanie może stać się niewygodne, trudne, czy stawiające ich między młotem a kowadłem, ich mechanizmem obronnym będzie ucieczka). Pamiętaj, że choć czasem czujemy żal czy rozczarowanie, nie możemy zatrzymywać nikogo siłą. Nie wszystkie znajomości trwają wiecznie, czasem są tylko spotkania, które również możemy dobrze wspominać.
 • Wina/Odrzucenie
  W zależności od tego czy to ty podjęłaś decyzję o zakończeniu związku, czy to twój partner zakończył relację musisz teraz zmierzyć się albo z poczuciem winy albo poczuciem odrzucenia. Wbrew pozorom obydwa te uczucia są trudne.

To, co tutaj widzisz jest dla ciebie trudne, ale wiesz, że ciut wyżej, świat wygląda o niebo lepiej. Nasuwa się więc tylko jeden wniosek, trzeba wejść wyżej, na pewno nie chcesz tutaj zostać!

DorotaWollenszleger z firmy Kobieta i Rozwód Gdańsk:
WIEK. Im starsze są osoby rozwiedzione tym trudniejszy proces adaptacji. Liczba dzieci i postrzeganie przyczyn rozwodu dodatkowo wydłużają czas przywracania równowagi. 

Partnerem artykułu jest

logo KiR Gdańsk (1)

Kobieta i Rozwód Gdańsk to firma stworzona przez kobiety dla kobiet. To wyjątkowe miejsce skupiające wszystkich specjalistów, którzy na zawiłej drodze rozwodowej mogą być potrzebni: prawników, mediatorów, psychologów, terapeutów, detektywów. Bywa, że do jednej sprawy trzeba zaangażować cały zespół. Tu nic nie jest przypadkowe. Możesz być pewna, że przydzieleni do sprawy specjaliści to sprawdzeni, kompetentni i skuteczni profesjonaliści.


Na podstawie: „Rozwody i rozstania.  Sprawdzony program odbudowy życia”, Bruce Fisher, Robert Alberti, Wydawnictwo Samo Sedno, Warszawa 2012
* s.15,

PoprzedniNastępny
Lifestyle Zdrowie

Smerfy zachęcają najmłodszych do picia wody

Redakcja
Redakcja
19 czerwca 2017
Fot. iStock / pecaphoto77

Z myślą o najmłodszych Żywiec Zdrój wprowadził nowość do portfolio wody niegazowanej. W maju  na sklepowe półki trafiły butelki z wizerunkiem Smerfów. Marka po raz kolejny umieszcza na etykietach bohaterów popularnych bajek, aby w ten sposób  zachęcać dzieci do sięgania po wodę oraz wspierać rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych ich pociech.

Dzieci często postrzegają wodę jako mało atrakcyjny napój. Według badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie Żywiec Zdrój, blisko 1/3 najmłodszych deklaruje, że nie lubi pić wody, a tylko 38 proc. z nich wymienia ją jako ulubiony napój. [1] Dlatego właśnie marka Żywiec Zdrój stale uatrakcyjnia swoje portfolio, aby pomagać rodzicom w budowaniu u dzieci zdrowego nawyku picia wody.

Woda jest jednym z podstawowych makroskładników diety. W wielu badaniach udowodniono, że picie wody przez dzieci jest jednym z elementów profilaktyki otyłości i skutecznym postępowaniem w jej leczeniu –  podkreśla prof. dr hab. n. med. Halina Weker.

W jaki sposób można zachęcić dzieci do picia wody? Warto z nimi rozmawiać  i dbać o to by woda była zawsze pod ręką. Ważne jest również zadbanie o atrakcyjne podanie płynu.

Kształtowanie pozytywnych nawyków żywieniowych poprzez odpowiednie nawodnienie, jest dla nas kluczowym elementem działań. Prowadzimy liczne programy społeczne, które mają na celu zachęcenie jak największej liczby osób do spożywania wody i podawania jej swoim dzieciom. Dodatkowo proponujemy produkty z myślą o najmłodszych. Opakowania z wizerunkiem Smerfów są jednym z elementów tych działań i mam nadzieję, że dzięki nim jeszcze więcej dzieci polubi wodę – powiedziała Inga Songin, Dyrektor Marketingu i PR Żywiec Zdrój.

Produkty z nowej serii wody Żywiec Zdrój z bohaterami kinowej wersji filmu „Smerfy” dostępne są w dwóch wariantach.

Dedykowany najmłodszym format o pojemności  0,33l, nie tylko pasuje do małej dłoni, ale dzięki  nietypowemu kształtowi jest idealny do  zabawy np. stworzenia własnej wioski smerfów.

Klasyczne butelki o pojemności 0,5l dzięki wyjątkowej etykiecie i wygodnemu sportowemu zamknięciu  z pewnością zyskają uznanie także starszych miłośników tej kultowej bajki.

Produkty z limitowanej serii z bohaterami filmu „Smerfy” dostępne będą na sklepowych półkach do lipca.

ZYWIEC 3D Ciamajda 2017 ZYWIEC 3D madrala_2017 ZYWIEC 3D osilek 2017

 

Artykuł powstał we współpracy z Żywiec Zdrój

[1] Źródło: TNS badanie „Woda i napoje a zdrowie dzieci” 2016, dzieci z klas 1-6, N=206.


Zobacz także

Silna kobieta nie powinna nigdy przepraszać za te 7 rzeczy

Pięć najlepszych gier na spotkania towarzyskie – sprawdź, która pasuje do ciebie [QUIZ]

8 znaków, że zmierzasz w dobrym kierunku